PDA

View Full Version : Проблем със компютъра!



anonymous682486
10-20-2011, 10:51
Здр!Искам да попитам за компютъра ми които е със ОС WINDOWS XP SP3 MSDN .Значи вече има 4-5 месеца откак съм го инсталнал ,и ето че започва да работи някак си по-тежко и едвам влиза във папките.Като че ли ефекта е много тежък.Всичко ми се забавя.Нямам вируси или такива неща.Та въпросът ми е каква може да е причината за това.Мерси предварително. :)

mRRR
10-20-2011, 11:29
всеки път като преинсталираш с този уиндоус ли си ? пробвай да преинсталираш с друг ако не може да е някоя част. колко рам има компа

anonymous682486
10-20-2011, 11:57
Вече има година и нещо откак използвам само тоя уиндоус.Рам-паметта ми е 512МБ но всъщност е 448МБ :D .

JuStIc3
10-20-2011, 12:52
инсталирай си CCleaner да поизчисти задръстващите го файлове, правиш пълен подобрен скан за вируси, и би трябвало да се оправи.

anonymous682486
10-20-2011, 14:37
ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ТОВА ЗАБАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРА ДА Е ОТ ПЪЛНАТА ПАМЕТ НА ДВАТА МИ ДИСКА

JuStIc3
10-20-2011, 14:55
Абсолютно да !

ZloboMiR
10-20-2011, 16:39
И 512 РАМ са доста недостатъчни, да не говорим за по-малко. Да, някой ще каже, че е пускал ХП на 64 МБ, но това не е нормална работа. При Скайп и още 2-3 програми трябват железни нерви. А за дисковете, трябват ти поне 300-400 МБ на диска с пейдж файла и на диска с Уиндоус (най-често С:). Рамта е вече много евтина, препоръчвам поне още 512 МБ за офис и 1,5 ГБ за геймърски ПЦ, стига да може да се добави.

anonymous682486
10-20-2011, 16:57
Значи РАМ-паметта ми е малка.Би ли ми казал как се купува тази рам какви са горе доло цените и какви неща трябва да знам преди да си купя РАМ :)

ZloboMiR
10-20-2011, 17:08
Значи РАМ-паметта ми е малка.Би ли ми казал как се купува тази рам какви са горе доло цените и какви неща трябва да знам преди да си купя РАМ :)
Първо определяш каква РАМ ти трябва, важно е да е съвместима. Това може с Еверест или друг софт, но най-хубаво става да се види самата банка в ПЦ. Но РАМ е чувствителна към статично електричество, дръж ПЦ включено в заземен контакт, с извадена широката клема на захранването (има зъбче на дългата си страна). Докато работиш, дръж РАМ-та само за страничните ръбове, докосни нещо метално и заземено - парно/чешма. Като установиш точно каква РАМ ти трябва и колко поддържа компютъра (не е задача за обикновен потребител), отваряш си ценови листи и избираш - Most, Jar, Plesio, и куп други. Може да обмислиш да си продадеш твоята РАМ и да си купиш 2* 512 МБ или 2* 1 ГБ кит. Кит е двойка/четворка памети, които са предварително тествани да работят заедно. Това не е задължително, но желателно. Ако дъното поддържа двуканална памет, по-добре две банки.
А все пак какъв ти е процесорът? Ако е под 1.5-2.0 ГХз Интел подобрението няма да е зашеметяващо, макар да личи.

anonymous682486
10-20-2011, 18:10
1.61ГХз e

10-20-2011, 18:24
ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ТОВА ЗАБАВЯНЕ НА КОМПЮТЪРА ДА Е ОТ ПЪЛНАТА ПАМЕТ НА ДВАТА МИ ДИСКА

Нещо не схващам, каква памет ти е пълна на двата ти диска.
Дефрегментирай, защото ако не си го правил никога е нормално Уиндолса ти да се мъчи търсейки нещо.

anonymous682486
10-21-2011, 10:59
Еми, дяловете ми С и Д са почти пълни като ми остават само по около 3-4GB свободно място и в двата диска!

dimitar_ak
10-21-2011, 12:02
Проблема определено е в RAM паметта. Един скайп и един IE8 или друг браусър и вече компютъра хваща астма (разбирай суопва на диска).

redbul2
10-21-2011, 13:10
Имам същото количество RAM,като теб. 512 МБ и при мен се отчита като 448 МБ. Но процесорът е по-бърз,към 2,8 GHz. Имах през миналите два дни много тежък проблем.Бавно отваряне на папки,забиване.

Предлагам ти да направиш 3 неща последователно:
1. Инсталираш си CCleaner и с него чистиш всички излишни временни файлове на системата. Могат да са до 1 ГБ.

2. Правиш дефрагментиране на диск Д и особено на диск С,на който обикновено е Уиндоса. Обаче за да стане качествено дефрагментиране на диск С,на него трябва да има поне 9-10 ГБ празно място. Иначе дефрагментирането е силно затруднено и некачествено. Значи прехвърляш данните на диск Д за да освободиш на С свободно място от 10 ГБ и след това правиш дефрагментиране един или два пъти.

3. След това пускаш компа да работи в режим safe mode и в тоя режим го рестартираш няколко пъти. И ако проблемът е траен,както се случи при мен, тогава можеш да пуснеш компа в режим mode debuge и работиш в тоя режим няколко часа,като от време на време рестартираш за да се изчистят проблемите.

За да следиш какво става в компа ти,дали процесора и RAM не се претоварват, си изтегли и инсталирай програмката Reinmeter. След това в дясната част на екрана се появява графика с данни за натоварването на процесора и RAM-а в проценти от 0 до 100. Освен това се появяват данни за дисковете С и Д и колко са запълнени в ГБ и още колко свободно място имат.

anonymous682486
10-21-2011, 13:56
обаче как да го направя да ми показва режима СЕИФ МОД и защо да се рестартира няколко пъти.Също така тази прорама rainmeter ми изглежда като програма за работния плот.Би ли ми обяснил малко по-просто тези неща :)

redbul2
10-21-2011, 14:35
Да,програмата rainmeter е върху работния плот отдясно,правоъгълна таблица отгоре надолу. Практичното е,че постоянно ти е под око и като правиш нещо на компа,едновременно следиш какво е натоварването.

Режимът safe mode е тъй нареченият безопасен режим,при който някои устройства и част от софтуера на компютъра са изключени. И остават само основните функции. При рестартирането,може да изчезнат някои по-леки софтуерни проблеми,които са възникнали поради натрупване на грешки,недобро инсталиране на някои устройства. Не е панацея за всичко,но понякога помага. В тоя режим се влиза след пускането на компютъра. При зареждането на техническите данни върху черния екран веднага натискаш бързо и ритмично клавиша F8. Накрая екранът замръзва с опциите за режима на работа. С клавишите-стрелки се движиш нагоре по менюто до избирането на safe mode. Натиска се Enter и се влиза в режима.

ZloboMiR
10-22-2011, 20:18
За сейф мода съм скептичен, както и не мисля, че наблюдаването на ресурсите реално нещо ще ускори, само и тази програма ще вземе малко РАМ.
Дефрагментацията ще е полезна, но преди дефрагмента спри пейдж файла, рестартирай, дефрагментирай, пусни пейджа, с еднакъв размер от-до (примерно 2048).