PDA

View Full Version : Задачи по Физика хелп xD (9-10клас)



nyancat
10-20-2011, 16:00
Така,тъй като съм прекалено дърт и материала за 9-10 клас съм го забравил,ви моля да ми помогнете малко с тези задачки.Не са за мен,а брадовчетка ми,която е 95 и утре ще я изпитват точно на тези задачи


1.Две отрицателно заредени метални топчета се намират на разстояние 48см едно от друго и се отблъскват със сила 10N(нютона). Колко излишни електрона има върху всяко от топчетата?

2.Във въздуха,две малки сфери със заряд 0.1microC(микроКулон),си взаимодействат със сили с големина 9mN.Намерете разстоянието между сферите.

3.Между отклоняващите пластини в електронно-лъчева тръба е създадено поле с интензитет Е=30kV/m.С каква сила действа полето на електрона?

4.Колко е интензитета на полето в средата на отсечка с дължина 60см,ако в краищата се намират:А.Едноименни Б.Разноименни заряди с размери 2microC и 3microC.

Ако искате мога и да ви покажа отговорите.Мерси предварително.

Karoliina
10-20-2011, 19:50
1.Две отрицателно заредени метални топчета се намират на разстояние 48см едно от друго и се отблъскват със сила 10N(нютона). Колко излишни електрона има върху всяко от топчетата?

Дадено:
r = 0.48 m
F = 10 N

Търси се:
Q/e = ?

Решение:
По закона на Колумб, силата на взаимодействие при електрически заредени тела е:

F = Q1

BrainlessROCKBABY
10-21-2011, 06:53
Така,тъй като съм прекалено дърт и материала за 9-10 клас съм го забравил,ви моля да ми помогнете малко с тези задачки.Не са за мен,а брадовчетка ми,която е 95 и утре ще я изпитват точно на тези задачи


1.Две отрицателно заредени метални топчета се намират на разстояние 48см едно от друго и се отблъскват със сила 10N(нютона). Колко излишни електрона има върху всяко от топчетата?

2.Във въздуха,две малки сфери със заряд 0.1microC(микроКулон),си взаимодействат със сили с големина 9mN.Намерете разстоянието между сферите.

3.Между отклоняващите пластини в електронно-лъчева тръба е създадено поле с интензитет Е=30kV/m.С каква сила действа полето на електрона?

4.Колко е интензитета на полето в средата на отсечка с дължина 60см,ако в краищата се намират:А.Едноименни Б.Разноименни заряди с размери 2microC и 3microC.

Ако искате мога и да ви покажа отговорите.Мерси предварително.

мога само първата lol :D

oт закона на Кулон =>
F=(|q1|.|q2|)r2

F=e2/r2
където е е елементарният заряд ;д =1.6х10 на 19-та

q1.q2 - заряд на всеки от тях -1? => q1.q2=1
r=0.48m
F=10N

май така ще е ;д но не съм сигурна напълно де :D

хм.. 2-рата..
F=9mN=9.10 на минус 3-та
q1.q2=0.01 x 10 на минус 18-та
=> F=(q1.q2)/r2
9.10(-трета)=(0.01x10(-осемнайста))/r2

glorcheto9501
11-22-2011, 12:36
ще може ли някои да ми помогне и на мен,с решаването на 3 задачи по физика за 9 клас