PDA

View Full Version : Проблем с лаптоп тип lag spikes



CheAD
10-20-2011, 22:04
Здравейте,наскоро ми се появи един проблем при компютъра,при който на всеки 10-20 минути компа ми забива за 2-3 секунди и после се оправя но е малко по бавен.Изключително дразнещо е ,особено понеже компа/лаптоп е но за по кратко му викам комп/ е на само 5 месеца-с оригинален windows 7 е процесор intel core i5 2.63 ghz video ati mobility radeon hd 5650 4 gb ram DDR3 17 инчов екран модел hp pavilion dv7 eq 4010.Може би дадох прекалено много данни за компа,но ми трябва мнение ако някой е имал този проблем и как го е решил.Благодаря предварително.

EDIT:не е от интернета,защото го сменихме днеска и всичко е наред с него,нещо е от компютъра,но не бих казал,че е вирус,защото когато се появи този проблем не запомних какво направих,затова за улеснение сканирах с антивирусната ми тип "Проверка при стартиране" и нищо не бе открито

ateto
10-21-2011, 01:08
Провери си драйверите на видиото, виж си каталиста как е. Ъпдайт кадето е възможно. Сервис пак ако нямаш.

CheAD
10-21-2011, 18:20
Всичко е up to date :(

ZloboMiR
10-22-2011, 20:12
HDD Regenerator и Memtest. После си играй със софтуера, може и преинстал. А на антивирусната си не разчитай, ако си заразен спокойно може да е приспана. Пусни Mawarebytes.

minus273dot15
10-22-2011, 20:58
Същата глупост се случи и при мен. Всъщност се случваше около два месеца, понеже ме мързи и просто смених компютъра, с който имаше проблем. Конфигурацийката е следната:

CPU: i7-2500
MB: ASUS P8Z68
RAM: OCZ 32GB DDR3/1866
VID: 2x(ASUS EAH6970)/Crossfired
HDD: 2x1TB WD10EARX/RAID0
OS: virt. Win 7 Ult / x64

Принципно ползвахме това за да въртим "Актив - ВидеоТест Структура 5.2"(анализиращ софтуер за снимки на микроскопи и телескопи), но в последствие минахме на по-мощна машинка и тази ни остана излишна. И си я пляснах в офиса, да си играя WoW. Един месец добре, на вторият - дръжки. Прави точно гореописаният проблем.

Траях, траях, недотраях. Джаснах операционната система, че не ми се занимаваше изобщо. Същият проблем. Определено е хардуерно. Пуска се проста програмка, за мониторинг на компонентите(кой как и защо работи/неработи) и изскача "Hardware deffered call: 2304ms time taken". Опа, Пепи, тука си имаме дерт. С две думи - част от хардуера частично не отговаря. Пуска се симулация извън операционната система и се забелязва един дребен детайл - вторият хард диск не отговаря на време. Само понякога.

SMART не показва нищо интерсно, освен завишен среден response time, HDDReg не показва никакви проблеми, тестът на WD също не намира проблеми, ChkDsk не открива проблеми във файловата структура. And yet, there`s a problem, понеже проблема повторно происходит. Снова и снова...

Решението: смених тъпите SATA кабели(и двата, за по-сигурно) и системата заспа. От две седмици не е имало подобен проблем.

Подсказка: Проблемът ти вероятно е подобен, ама при теб няма кабели. Което ще рече, че(следните вероятности):
0) Проблем с контролера на диска(демек, на народен език - чипсета, BIOS или отнасящите се към тях неща). Изключително непрепоръчително сам да пипаш.
1) Кофти връзка между диска и дънната в лаптопа - малко вероятно при лаптоп(въпреки че при мен това реши проблема)
2) Дефекти по хард диска - по-вероятно(и по-лесно за проверка дали е така: HBCD -> HDDReg)
3) Грешки във файловата система - изключително невероятно това да причинява толкова голям проблем(но е изключително лесно за проверка и е срамота да се пропуска като възможност: CMD -> ChkDsk /f)

Честно казано изпъли стъпките отзад напред. Тоест, занимавай се с 3) и 2), а ако те не решат проблема си потърси гаранцията.

ПП. Ако си потърсиш гаранцията и ти минат с номера "Софтуера е виновен, гаранция на софтуера няма" им настоявай, че си го носил в някоя много добра фирма/или няколко различни - измисли си предварително какво ще лъжеш/ и след преинсталациите проблема си е оставал един и същ. Сервизите на HP работят толкова тъпи парчета, че не знаят как се проверява датата на инсталация на Win :razz: А, отделно, настоявай си че гаранцията покрива всичко и нищо не си им длъжен да плащаш - понякога пробват дали могат да изстискат още парички от някой будала.

CheAD
10-23-2011, 09:46
Пробвах това с грешките и проверяването на диска-нищо.Сега ще видя и за харда,а ако не стане значи си оставам с проблема за сега,защото 1 че нямам време да ходя до сервиза им на HP в София и второ,че проблема се появява кгоато си пусна някой плейър,после бавно по бавно затихва,но ако си пусна някой плейър пак почва,ако остане обаче в следвашите 1-2 месеца ще отида да им кажа някое и друго здрасти на тия в Hewlett Packard.Мерси за съветите :)

ZloboMiR
10-23-2011, 20:07
И ако не искат да те обслужат, спомени за Комисия за защита на потребителя.

dPa3HuTeJl
10-23-2011, 23:03
Същата глупост се случи и при мен. Всъщност се случваше около два месеца, понеже ме мързи и просто смених компютъра, с който имаше проблем. Конфигурацийката е следната:

CPU: i7-2500
MB: ASUS P8Z68
RAM: OCZ 32GB DDR3/1866
VID: 2x(ASUS EAH6970)/Crossfired
HDD: 2x1TB WD10EARX/RAID0
OS: virt. Win 7 Ult / x64

Принципно ползвахме това за да въртим "Актив - ВидеоТест Структура 5.2"(анализиращ софтуер за снимки на микроскопи и телескопи), но в последствие минахме на по-мощна машинка и тази ни остана излишна. И си я пляснах в офиса, да си играя WoW. Един месец добре, на вторият - дръжки. Прави точно гореописаният проблем.

Траях, траях, недотраях. Джаснах операционната система, че не ми се занимаваше изобщо. Същият проблем. Определено е хардуерно. Пуска се проста програмка, за мониторинг на компонентите(кой как и защо работи/неработи) и изскача "Hardware deffered call: 2304ms time taken". Опа, Пепи, тука си имаме дерт. С две думи - част от хардуера частично не отговаря. Пуска се симулация извън операционната система и се забелязва един дребен детайл - вторият хард диск не отговаря на време. Само понякога.

SMART не показва нищо интерсно, освен завишен среден response time, HDDReg не показва никакви проблеми, тестът на WD също не намира проблеми, ChkDsk не открива проблеми във файловата структура. And yet, there`s a problem, понеже проблема повторно происходит. Снова и снова...

Решението: смених тъпите SATA кабели(и двата, за по-сигурно) и системата заспа. От две седмици не е имало подобен проблем.

Подсказка: Проблемът ти вероятно е подобен, ама при теб няма кабели. Което ще рече, че(следните вероятности):
0) Проблем с контролера на диска(демек, на народен език - чипсета, BIOS или отнасящите се към тях неща). Изключително непрепоръчително сам да пипаш.
1) Кофти връзка между диска и дънната в лаптопа - малко вероятно при лаптоп(въпреки че при мен това реши проблема)
2) Дефекти по хард диска - по-вероятно(и по-лесно за проверка дали е така: HBCD -> HDDReg)
3) Грешки във файловата система - изключително невероятно това да причинява толкова голям проблем(но е изключително лесно за проверка и е срамота да се пропуска като възможност: CMD -> ChkDsk /f)

Честно казано изпъли стъпките отзад напред. Тоест, занимавай се с 3) и 2), а ако те не решат проблема си потърси гаранцията.

ПП. Ако си потърсиш гаранцията и ти минат с номера "Софтуера е виновен, гаранция на софтуера няма" им настоявай, че си го носил в някоя много добра фирма/или няколко различни - измисли си предварително какво ще лъжеш/ и след преинсталациите проблема си е оставал един и същ. Сервизите на HP работят толкова тъпи парчета, че не знаят как се проверява датата на инсталация на Win :razz: А, отделно, настоявай си че гаранцията покрива всичко и нищо не си им длъжен да плащаш - понякога пробват дали могат да изстискат още парички от някой будала. Доста изчерпателна информация,но тези проблеми са доста относителни,може да е от хард диска,може да е от някой кабел,може операционната система да прави проблеми..има още много причини поради който може да ти насича компютъра.Първо се опитай да го преинсталираш,може да е нещо от BIOS-а,а може би просто операционната ти да издава багажа (в което се съмнявам),но няма никакъв шанс да е от интернета.Ако искаш може да пробваш system restore,може би ще помогне,или просто преинсталация,ако и това не помогне когато имаш време трябва да го занесеш на 'ремонт'. Ако не разбираш не е препоръчително да го отваряш и да пипаш.Само гледай да не те прекарат и да ти сменят основно всичките части,успех!