PDA

View Full Version : Английска филология



amiable
10-22-2011, 18:41
Здравейте!
След много мислене и душевни терзания, реших да уча английска филология :grin: , но още се чудя за университет.
От Варна съм, а тук няма такава специалност. :?
Колебая се между Софийски университет, Великотърновски университет и Шуменски университет.
Зная, че го има и моментът "където те приемат", но ако ме приемат на повече от едно място и трябва да избирам в последния момент, не е много приятно ... 8-)
При всички случаи трябва да се издържам сама!
На Шуменския университет хубавото му е, че е близо до града ми и мога пак да си живея тук. Има задочно, но е само платено обучение ( 900 кинта на семестър :shock:). Другият вариант е т.нар "самостоятелно обучение" на което присъствам на 50 % от лекциите (мога да работя!) - мога да ходя със задочниците и да съм си малко изкривено задочно :D
Лошото е, че не е толкова престижен университет ...
Но ако уча там, най-вероятно ще съм на квартира във Варна, така че пак ще има толкова разходи.

Ако избера Софийски и Великотърновски университет ...
Далеч са, ще трябва да си сменя града. Има само редовно обучение, така че ще ми е безкрайно трудно да работя. Таксите не са космически и са по-добри университети от ШУ...

Вие какво бихте избрали? Да ви е по-широко около гушата или да си измъчите, но след години да си кажете "Имаше защо!"
Имам нужда да чуя повече безпристрастни мнения по въпроса, защото като питам приятели и близки, всички са за Шумен, защото е по-близо!
:lol:

ThroughStruggle
10-22-2011, 19:06
Учителка ли ще ставаш? :)

Genevieve
10-23-2011, 09:37
Здравей! Да учиш каквато и да било филология си е предизвикателство. Бих искала да ти кажа, че за мен поне не беше това, което очаквах, когато завършвах училище. Не беше и разочарование, просто беше различно.
Ще срещаш хора, които ще ти казват колко безперспективно е (особено английски, който вече всички знаели), как е пълно с преводачи(конкуренцията е голяма) и колко лишено от престиж би било да си учител . Честно казано, в един момент евентуалният ти интерес към всичко, което ще те интригува в тази специалност, ще ти помогне и в това отношение. :)
Относно избора ти на ВУЗ. Чувала съм ,че нивото на обучение във ВТУ се доближава най - много до нивото на СУ, но не твърдя, че знам. За ШУ не мога пък нищо да ти кажа.
За СУ обаче мога да ти кажа нещо. Филологията е редовно обучение и не е никак лека. Казвам го с оглед (като за начало) на I курс, където има предмети като лингвистика, т.нар. практически английски (изпълнен с всякакви задачи като есета, диктовки, презентации, книга, върху която са повечето упражнения и презентации). Следва Литература, по - нагоре и по - сериозни направления (Морфология, Фонология). Общо взето, не е никак леко и трябва да се чете доста, от различни източници и най - вече редовно.
Някои от колегите искаха да работят още от първата година, но им се видя доста трудно и натоварено, и се отказаха. Можеш сама да прецениш как би се справила ти, но като цяло хората не се втурват към работа.
Каквото и да решиш, бъди отдадена. Успех! :)

amiable
10-23-2011, 11:50
Здравей! Да учиш каквато и да било филология си е предизвикателство. Бих искала да ти кажа, че за мен поне не беше това, което очаквах, когато завършвах училище. Не беше и разочарование, просто беше различно.
Ще срещаш хора, които ще ти казват колко безперспективно е (особено английски, който вече всички знаели), как е пълно с преводачи(конкуренцията е голяма) и колко лишено от престиж би било да си учител . Честно казано, в един момент евентуалният ти интерес към всичко, което ще те интригува в тази специалност, ще ти помогне и в това отношение. :)
Относно избора ти на ВУЗ. Чувала съм ,че нивото на обучение във ВТУ се доближава най - много до нивото на СУ, но не твърдя, че знам. За ШУ не мога пък нищо да ти кажа.
За СУ обаче мога да ти кажа нещо. Филологията е редовно обучение и не е никак лека. Казвам го с оглед (като за начало) на I курс, където има предмети като лингвистика, т.нар. практически английски (изпълнен с всякакви задачи като есета, диктовки, презентации, книга, върху която са повечето упражнения и презентации). Следва Литература, по - нагоре и по - сериозни направления (Морфология, Фонология). Общо взето, не е никак леко и трябва да се чете доста, от различни източници и най - вече редовно.
Някои от колегите искаха да работят още от първата година, но им се видя доста трудно и натоварено, и се отказаха. Можеш сама да прецениш как би се справила ти, но като цяло хората не се втурват към работа.
Каквото и да решиш, бъди отдадена. Успех! :)
О, то от сега ги има такива хора, дори вече свикнах :lol:
Аз пък на ВТУ му гледах акредитацията и оценката му беше "добра", докато на ШУ и СУ са "много добра". Не знам, вече и аз се обърках ...
Относно работата, няма как без нея. Не си представям нашите да ме издържат, особено ако съм в София ...
Благодаря за мнението ти, съгласна съм, че с каквото и да се занимава човек трябва да е отдаден. Дано взема най-доброто решение ! :)

SoulAbsorber
10-23-2011, 11:54
Ще срещаш хора, които ще ти казват колко безперспективно е (особено английски, който вече всички знаели), как е пълно с преводачи(конкуренцията е голяма) и колко лишено от престиж би било да си учител .



Тези хора ще са напълно прави.Но ако искаш да учиш нещо,от което няма да вадиш пари,е особено интересна специалност.