PDA

View Full Version : Странни данни от преброяванията на България



KarlDionic
10-22-2011, 20:33
http://censusresults.nsi.bg/Reports/1/2/R7.aspx от предишните преброявания излиза, че през 1965 мангалите в България са 148 874, 10 години по-късно рязко им пада бройката на 18 323, а през 1992 още по-рязко скача чак на 313 396..... Според вас това някакъв феномен ли е... или просто има някакви обърквации около преброяванията... немога да си го обясня...

PLEYGIRL
10-22-2011, 21:37
Не си блъскай главата ... най-вероятно е объркано...

minus273dot15
10-22-2011, 22:24
http://censusresults.nsi.bg/Reports/1/2/R7.aspx от предишните преброявания излиза, че през 1965 мангалите в България са 148 874, 10 години по-късно рязко им пада бройката на 18 323, а през 1992 още по-рязко скача чак на 313 396..... Според вас това някакъв феномен ли е... или просто има някакви обърквации около преброяванията... немога да си го обясня...

Не са обърквации :) През далечните години(хиляда девестотин седемдесет и някоя), когато дори аз все още съм бил еротичен блясък в очите на баща ми, започва една програма за съхранение и консолидиране на нацията.

Тоест, събират се батковците и решават, че в България, ще има само българи. Всички други изчезват постепенно(къде на данни, къде наистина). Циганите и турците масово са принуждавани да се самоопределят(поне пред броящите) като българи. Кулуминацията на цялото това фиаско е наречено "Възродителен процес", в който насила се сменят чуждите имена с български, а който откаже следват репресии(полит лагери, изселване барабар с цялото семейство или просто губиш социални блага). Това е и причината до 1989-та данните за цигани и други националности(напр. турски) да са изкуствено занижени. Тоест, тях си ги е имало пак, но са били принуждавани да не си признават че ги има.

Като цяло, идеята е била да се избегне стигането до положението, в което се намираме сега - образуването на капсулирани турски и цигански махали. В които не се говори на български, в които не се допускат българи, в които законите на държавата нямат особено значение, в които има местни лидери, неконтролирани от държавата. Един вид "мини държава" в държавата. Което от своя страна дава причини на ДС да се намесят, защото това е опит(би било опит, ако се оставят процесите да се развиват спокойно, за справка - виж албанците в Македония какво правят) за нарушаване на териториалната цялост и отцепване на територии от страната ни.

До тук със сухите факти. Според мен момчетата от ДС малко мързеливо са действали, с недостатъчен размах и грешен подход към ситуацията, затова проблема си го имаме и днес. Но пък за сметка на това си ги броим що-годе правилно.

Предполагам от ДС имат някаква идея за реалният им брой през онова време(1970-1990). Ще питам в понеделник, ако се сетя :)

KarlDionic
10-22-2011, 22:39
мерси, че ме светна :) И на мен ми беше минало нещо такова през главата за възродителния, ама мислех че той засяга повече турците.. Иначе за циганските махали миналата седмица гледах някаква словачка говореше как в Словакия около циганските махали дигали стени - те циганите пак могат да си излизат, но зад тези стени могат да си правят каквото си искат.. и от цялата работа били доволни и словаците, че циганите са по-изолирани и самите цигани, че словаците няма да им се месят..