PDA

View Full Version : Агностицизъм - да намерим средата!



kadishona
10-24-2011, 16:32
Здравейте, казвам се Стефан и съм на 17 години. Вчера се усетих, че последно време споря доста често срещу крайни хора. Под "крайни" имам предвид такива, които си държат на своето мнение и са напълно убедени, че то е правилно - в частност крайни атеисти, християни, учени и други.

Когато аз участвам в някаква дискусия никога не заемам твърда позиция. Разбира се, имам мнение - вярвам в него, защитавам го, но допускам, че:
Може да не е вярно.
Може да не е точно.
Може да показва само част от истината

За това определям себе си като агностик

Aгностицизъм (от гръцки - незнание ) е виждането, че съществуването или несъществуването на свръхестествени същества, в частност Бог е нещо, което остава завинаги неизвестно и непознаваемо.
За повече информация (английски) (http://en.wikipedia.org/wiki/Agnosticism)

Знаете ли, че една е от същностите на светлината е вълнова т.е. светлината понякога се разпространява като вълни? Тези вълни имат дължина - от милионни от метъра до десетки километри. Всички тези вълни са носители на енергия, но ние, хората, можем да наблюдаваме една много малка част от тях - това са цветовете. Ние не можем да видим гама лъчи! Не можем да видим микровълни! Това е така просто защото, окото ни не е чувствително на такива дразнения..

Този факт ни показва, че човешкото същество и специално 'сензорите' му са напълно недостатъчни за да разберем, аджеба, к'во става около нас!
Помислете си върху това, че всъщност ние виждаме, усещаме, чуваме, вкусваме, помирисваме една много малка част от същността на вселената!

Скоро се убедих точно в това, когато разбрах, че няколко уж "невъзможни" за мен неща се оказаха доста възможни:
Видях с очите си човек, който може да образува ръкавица от синя светлина около ръката си.
Видях с очите си хора, които само с медитация успяха да пръснат стъклена чаша.
Разбрах от първа ръка, че телепатията е нещо напълно реално!
Не ви карам да ми вярвате, просто науката за сега не може да обясни някой неща, но ето - аз съм обеден, че те са истина. От тук следва ли, учените бъркат непрекъснато и зад всичко стои Бог? Не, не мисля така, но определено не е и обраното!

Нима ние можем да знаем всичко? Нима можем твърдо да заявим:

А: Бог няма, човек е еволюирал от просто превръщане на прости въглеродни съединения в биохимични и после тяхната еволюция. Реда във вселената е случаен, всичко е просто стечение на обстоятелствата.
Б: Бог е създал света за 7/20/27 дни и всичко, що човек трябва да знае е написано в Библията/Корана и т.н.

Вие, можете да го наречете пасивност, липса на решимост и т.н., аз го наричам обективно разсъждане.



Ето как стои моето мнение относно религията и специално Християнството

Аз вярвам в Бог. Под Бог разбирам ред, а реда включва баланс. Вярвам, че има сила която поддържа този баланс и вижда всичко - тя Е всичко. Моят Бог не съди, не лекува той просто Е! (Нещо подобно на това, което Джордж Карлин казва в "Religion is Builshit"

На скоро гледах един клип (ще потърся линк ако желаете), в който един свещеник обяснява научно как земята била на 7000 години. В цялата си лекция от час и половина той опроверга прочуванията за възрастта на вселената и успя да намери 'научно' обяснение на всичките небивалици в Библията. Как се справи ли? УЖАСНО. Всеки с поне малки познания по биология би разпознал глупавите му изводи и обяснения. Проблема беше, че публиката - само християни - му вярва напълно. Нямаше дори капка съмнение. Разбира се, това може да е истина, но нека преди това погледнем шансовете...

За разлика от хората преди няколко хиляди години ние знаем, че Вселената всъщност не се ограничава със Земята, Слънчевата система или дори Млечния път. Всичко, което човечеството е почнало да открива преди 500 години си противоречи с догмите на Християнството и другите основни религии. От тука християните се разделят на два вида - такива каквито допускат, че не са били прави относно представите си за Бог и Вселената - те признават, че Бог може да е създал и други планети, може и всъщност да не е създал света за 7 дни и друг вид, който упорито (и крайно) твърди, че земята е на 7000 години, Бог я е създал за 7 дни, динозаврите са живели преди 4 000 години и са били наричани дракони и за това във всяка култура има дракони и куп други глупости.

Всеки е свободен да вярва в Христос, Алах, Нефертити или Невидимия Розов Еднорог, но нека не си налага мнението, освен ако няма някакви доказателства да подкрепи тезата си!

С две думи:
Аз мисля, че повечето неща в Библията са измислици и все пак може се извлече, много полезна информация за човека от Библията.
Света не е създаден преди 7000 години за 7 дни и т.н. Подкрепям Теорията за големия взрив.
Вярвам в научното физичното обяснение на нещата
Но аз не разполагам с необходимите познания, за да съм напълно обеден, че това е така!

Може би Господ е създал света за 7 дни. Може би всичко е просто еволюция. Може би има Висш разум.
За мен Бог е непознаваем. Докато аз не се сдобия с всезнание, аз няма да дам категорично мнение за този или който и да е въпрос![/url]

Благодаря за вниманието!
п.с. Моля не намесвайте теорията за конспирацията или как религията е създадена за контрол, ако не го правите като преди това сте добре запознати по темата!

gandalfepi4
10-24-2011, 18:36
агностицизъм - гностицизъм

не знам дали има или няма бог - знам дали има или няма бог

теизъм - атеизъм - антитеизъм

вярвам в бог - не вярвам в бог - вярвам че няма бог

религиозност - иррелигиозност

имам религия - нямам религия


това са различни позиции отнасящи се съотвено към знание, вяра и религиозност

спрете да ги бъркате. а Стефан да си пие хапчетата повече.

kadishona
10-24-2011, 18:52
Имаш ли си друго занимание освен да тролиш в тоя форум?

Що веднъж не се обоснова с имащи значение мисли и без ирония.

Get a life

gandalfepi4
10-25-2011, 07:14
който не ни харесва е трол а?

първо дадох общи дефиниции (чиято истинност може да се верифицира с едно просто copy paste) тъй като ми се струваше че атеизма, обратно на това което твърдиш, НЕ Е крайна позиция (за разлика от антитеизма)

не виждам нищо тролещо или лишено от значение. лишена от значение е позицията ти - ако ти се пръкне джизъс пред тебе, направи ти няколко божествени фокуса и с лекота ти отговори на въпроси за смисъла на всичко, смисъла на живота и тн пак ли ще казваш че е вероятно да не е истински?

не е логично, доколкото не е и логично да смяташ че си пеперуда, която сънува че е човек - възможно е да, но не е логично.


че никой от нас не може със сигурност да докаже че самият той/тя съществува и че по дефиниция всички сме агностици в това отношение е неизползваем аргумент. говорим за това което е логично и естествено да се предположи или всички ставаме солипсисти и започваме да се чудим защо да си бършем задниците като не можем да сме сигурни че дори съществуват.



последното ми изречение само може да се възприеме като язвително - то е.

хората от милениуми насам се мъчат да направят нещо дори далечно свързано с това което ти си "видял", и са се проваляли, медиите дебнат за някой такъв, нобеловите награди чакат, фондацията джеймс ранди е подготвила пари и няма нищо...

НО, незнайно защо е ПЪЛНО с пубери които ЗНАЯТ че хари потър и джедаите са истина. просто не могат да го докажат на други които (представи си наглостта им) искали доказателства.


по тази причина те наричам хаховец. направи едно клипче с гесемето как пичовете ти трошат чаши, захранват крушки и докарват ерекция на 90-годишни с медитация и почвай да печелиш милиони вместо да защитаваш долната позиция на агностицизма от мързел.

NomNomNom
10-25-2011, 08:18
Знаете ли, че една е от същностите на светлината е вълнова т.е. светлината понякога се разпространява като вълни? Тези вълни имат дължина - от милионни от метъра до десетки километри. Всички тези вълни са носители на енергия, но ние, хората, можем да наблюдаваме една много малка част от тях - това са цветовете. Ние не можем да видим гама лъчи! Не можем да видим микровълни! Това е така просто защото, окото ни не е чувствително на такива дразнения..


НЕ ЗНАЕХ ЛЕЛЕ ТОВА Е СУПЕР ЯКОТО БРАТЛЕ АЗ ПОНЕЖЕ НЕ ВЛИЗАХ НА ФИЗИКА И НЕ СЪМ ГО ЧЕЛ ЕБАСИ МАЙКАТА ОТИВАМ ДА СИ НАПИЯ ТВА Е МЕГА БРУТАЛНОТО.













Иначе, съгласна съм с теб , явно и аз съм нещо като агностик .
Едит: не съм чела темата , само първите два абзаца :lol:

Noja
10-26-2011, 01:12
Ем голяма част от расъждениятат ти са добри до определено ниво, но искаш просто да ги споделиш или търсиш някакво мнение.

kadishona
10-26-2011, 09:37
@Noja Едното не изключва другото.
Аз искам да го споделя и да видя вие какво мислите.

Този форум се повтаря на 2 седмици с теми от рода на:
"20 доказателства за Бог"
"Бог е пълна глупост"
и във всичките се пише едно и също от едни и същи хора!



лишена от значение е позицията ти - ако ти се пръкне джизъс пред тебе, направи ти няколко божествени фокуса и с лекота ти отговори на въпроси за смисъла на всичко, смисъла на живота и тн пак ли ще казваш че е вероятно да не е истински?

Ако ми се пръкне "джизъс" пред мен и направи, това което ти си обяснил, ще му повярвам, но няма да вярвам докато това не стане! Не мисля, че си разбрал точно какво искам да кажа.


не е логично, доколкото не е и логично да смяташ че си пеперуда, която сънува че е човек - възможно е да, но не е логично. Напълно си прав, но не можах да разбера къде точно се целиш с това изречение.



хората от милениуми насам се мъчат да направят нещо дори далечно свързано с това което ти си "видял", и са се проваляли, медиите дебнат за някой такъв, нобеловите награди чакат, фондацията джеймс ранди е подготвила пари и няма нищо... Тук вече те разбирам! Ти си просто обикновен човечец, който никога няма да се сети да мисли 'извън кутията'.
Ти мислиш, че щом ограничените ти сетива не могат да видят нещо то не съществува.

Повярвай информация има - просто не в teenproblem, нито пък има много в интернет. Интернет не съдържа цялата информация за света, колкото и да ти е трудно да повярваш.

Нима си мислиш, че знаеш всичко? Че цялата вселена свършва с това, което е написано в учебниците?

Аз, повярвайте ми, файда нямам да ви лъжа. Просто по стечение на обстоятелствата, разбрах неща, които за мен не съществуваха.
И аз бях скептик. Дори си мислех, че хипнозата е глупост - как така някой ще ти щракне с пръсти и после ще те кара да правиш каквото си поиска? Е, поне това вече има стотици клипове показано как се прави.
В този момент се запитах "Добре де, щом това изглежда невъзможно, но всъщност става, тук ли е границата на реалното и небивалиците?"
Оказа се, че не е!

За предаване на информация между хора (телепатия) има много статии в интернет, за съжаление не мога да докажа достоверността на нито една от тях. Това са неща, които трябва да видиш с очите си, да почустваш, за да повярваш в тях.
Не отричай, че са невъзможни!

Може да има колкото си искаш фондации, които предлага пари, но защо по дяволите му са на някой индийски гуру пари. Той живее, разбирайки света, а не експлоатирайки го със западната индустрия!

Пак ще ти кажа - клипчета има, потърси сам, просто винаги може да кажеш, че са фалшиви - и някой от тях са наистина видео обработени!


@NomNomNom Нямаше нужда от ирония, това беше само пример.

SolusChristus
10-26-2011, 13:21
Повечето хора, които проповядват Бог, не проповядват, за да докажат, че има Бог, а за да доведат човек до покаяние. Агностицизма е интелектуална позиция, не духовна или религиозна, както и атеизма. (хахах анти-теизъм 8-) )

Auriss
10-26-2011, 13:41
^Да обобщим - бла ,бла ,бла , и аз бях скептик ,бла ,бла ,бла ,но повярвайте ми ,видях бла ,бла ,бла и сега и аз вярвам ,че има вероятност да има нещо повече ,защото бла ,бла ,бла.

Познанията ти по Физика са смешни.
Познанията ти по Теология са смешни.
Познанията ти по БЕЛ са смешни.
Аргументите ти са смешни.
Логическите ти съждения са неприемливи.

И за капак единственото ,което правиш ,е да ни разтягаш локуми.


Но нека. Ей-така ,за ташака - Окей ,вярвам ти. Явно има нещо извън моите възприятия.

Какво правим сега ?
Какво се промени ?

Не знаех ли ,че възприемам сигурно само 1% от заобикалящото ме ? Каква е разликата сега ?

От целия ферман единственото ,което може да се каже със сигурност е че :
1. Мислиш се за по-светнат от болшинството от хората.
2. Смяташ посетителите на форума за no-lifer-и (референция към написаното по адрес на gandalf)

Общо взето ми мязаш на хлапе ,което се опитва да вдъхне живец на развинтената си фантазия ,убеждавайки другите в достоверността на собствените си съждения. Аплодисменти.

Колкото до физичната 'страна' на нещата - дори някой да може да чупи чаши с мозъка си или да се самовъзпламенява ,това ни най-малко няма да докаже съществуването на 'висша сила'. Просто още материал в учебниците по Биология.

kadishona
10-26-2011, 17:44
Познанията ти по Физика са смешни.
Познанията ти по Теология са смешни.
Познанията ти по БЕЛ са смешни.
Аргументите ти са смешни.

Науките физика и теология се пишат с малка буква. Тук изгуби правото да ми държиш сметка за българския правопис...
Как разбра, че познанията ми по физика са смешни? Това, което съм написал е напълно вярно - давах просто пример...

Когато обвиняваш някого, че съжденията са му смешни и неприемливи е напълно приемливо да се обосновеш себе си защо мислиш така..

С този въшлив аргумент "Каква е разликата" можеш да ги приложиш за всичко. Това е като да кажеш "И какво от това"
Пример "Стивън Хоукинг доказа съществуването на извънземни на планетата XYZ" "-Ок, каква е разликата"

kadishona
10-26-2011, 17:50
Повечето хора, които проповядват Бог, не проповядват, за да докажат, че има Бог, а за да доведат човек до покаяние. Агностицизма е интелектуална позиция, не духовна или религиозна, както и атеизма. (хахах анти-теизъм 8-) )По дефиниция атеизма може да се приеме за религия, която няма божества.


Разберете ме, аз не искам да споря с вас. Искам да си изложа мнението.

gandalfepi4
10-26-2011, 17:59
^ и защо да е религия атеизма?

почитаме ли "нещо", правиме ли ритуали някакви, вярваме ли еднакви неща?

аз примерно съм еволюционист, рационалист, а кебапа вярва в нибиру и аури и че сме засяти от ейлиъни некви, но и двамата сме атеисти.

нищо религиозно няма в тази позиця - нямаме свети текстове, нямаме канони или напътствия как да живеем, нямаме някаква странна съб-култура. НИЩО

има атеистични религии. в това аз не намирам нищо лошо (даже съм член на такава), но по дефиниция точно самият атеизъм е до толкова религия колкото и това да си фен на футболен отбор.

увлечение? може. религия? не.

playy
10-26-2011, 18:05
И аз като теб не обичам хора изпаднали в крайности като антитеизъм и религозен фанатизъм :( ...с такива хора просто не можеш да спориш,а относно 1вия ти пост,аз също г/д споделям твоите виждания за нещата,но се определям повече като деист :P

Auriss
10-26-2011, 22:09
Уф ,бях ти написал един прилично заядлив пост ,но реших да ни спестя излишната полемика.

Така.

Какъв ми е проблемът с 'мнението' ти ,което искаш просто да споделиш с нас.

Първо ,всички си имаме мнение и честно казано - едва ли някой се вълнува от него.

Дотук окей ,написал си ,ала-бала ,но ето - обосновката ...

Не даваш някакъв конкретен довод ,а ни описваш някакви абстрактни разсъждения ,нямащи нищо общо с темата.

Както ти можеш да допуснеш ,че има някаква 'сила' ,защото Х чупи чаши с кибер погледа си ,така и аз мога да допусна че няма никаква 'сила' ,а Х е развил някакво умение.

Както възприемаме минимална част от света ,който ни заобикаля ,и това би могло да е аргумент 'ЗА' съществуването на 'бог' (или там както искаш да го наричаш) ,по същия начин бих могъл да кажа ,че може да живеем в някоя виртуална реалност ,базирайки се на подобни теории.


Другото ...

споделяш ни ,че мнението ти се е променило ,тъй като си видял еди-какво-си.
Дотук добре ,но аз (пък и със сигурност не само) съм преровил ,прегледал и опитал безброй глупости ,от които съм достигнал до заключението ,че човек е парче месо без никакви паранормални умения.

Изобщо не си и помислям да твърдя ,че съм наясно с всичко ,но що се отнася до религиозни ,свръхестествени и прочие измишльотини - да ,с увереност мога да кажа ,че това НЕ съществува.
В подкрепа на това си твърдение те приканвам да прочетеш отново постовете на gandalf.

След като изяснихме тези неща те питам - защо ,аджеба ,дори да се замислям над написаното от теб ,след като то се състои от няколко несвързани с темата твърдения и няколко ,които намирам за неистинни ?

//

за главните буквички никой нищо не ми е казвал ,а си ги пиша така откакто се помня. Дано не си прав в случая ,тъй като откровено казано ме мързи да проверявам.

//
Изсмях ти се на написаното по отношение на светлината ,тъй като ми убягва общото в случая. Смешното е ,че ако беше продължил да четеш в тази насока ,Физиката (дано не те подразни главната буква ;п ) щеше да ти се стори доста по-интересна от меркантилното човешко битие.

NomNomNom
10-29-2011, 14:49
Не е вярно, вие сте измамници.

Glorybox
10-30-2011, 05:44
Защо изобщо се занимавате с глупости , оставете го да си вярва , "блажен" да е.

kadishona
10-30-2011, 06:20
Какъв ти е проблема пък на теб?

Glorybox
10-30-2011, 09:08
Какъв ти е проблема пък на теб?
Че си тъп и са ти позволили да имаш интернет.

TheMightyNadenica
10-30-2011, 11:47
Абе, авторе, май си прекалил с учебниците по философия...или по скоро си прочел един урок и си се възгордял...но няма лошо!
Ти нищо не знаеш и не ти се позволява(под "ти" имам в предвид човешката ти същност)...
Има една приказка - от двата стола та на земята...а има и друга - за "златната среда"...това разбира се е относително...
Синя ракавица? Със светлина ли?
Да не да е настъпил разпада на чашата?
Телепатията...? За справка - опита за стоте маймуни...
За религията има ли смисъл да обсъждаме?
Доказателства против религиите бол...
Библията е кодекс на истината...трябва просто да се намери кода, за да се разчете(така да се каже)...иначе така е просто пръчка за контрол...
"За мен Бог е непознаваем" - буквално преписано от учебник по философия...

kadishona
10-30-2011, 12:29
Наистина ли си такъв идиот какъвто изглеждаш?

Агностицизма е философско гледище за Бог. Щом си агностик значи за теб Бог е непознаваем.

Да ме критикуваш за това, че съм написал "За мен Бог е непознаваем" е все едно да критикуваш християнин, че е написал "Моят Бог е Исус Христос" и го е копирал "буквално" от Библията...

Аз ти казвам какво съм видял с очите си. Това дали ти ми вярваш или не си е твоя работа - просто не ме критикувай за това, което аз съм видял.

Nadenica, прочети си пак мнението и се опитай да намериш някаква връзка между несвързаните си и неадекватни изречения. Ако успееш ЕВАЛАТА!

А за glorybox дори няма да говоря, липсва му сиво вещество за да се аргументира.

TheMightyNadenica
10-30-2011, 12:38
^Еми отговарял съм паралелно на твоя пръв пост...какво му е сложното...
А просто имах в предвид това, че нямаш мнение а просто си копирал даден текст...
Което съвпада с това, че не си разбрал какво съм писал...

gandalfepi4
10-31-2011, 19:50
^
^kadishona първо казва че ако иисус му се пръкне ще е убеден в съществуването му, а после казва че няма начин да се убеди в съществуването му

еееех...

Auriss
11-01-2011, 10:08
:lol: :lol: Този раздел .... просто .... нереално :lol: