PDA

View Full Version : StringTheoryPracticist,



cweeet
10-26-2011, 11:40
би ли развил онази логическа задача, за семейството с едно момче и какъв е шансът другото също да е момче.?

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 11:44
Задачата оригинално е:

В двудетно семейство, едно от децата е момче. Какъв е шанса другото дете да е момиче? Шанса променя ли се, ако по-старото дете е момче?

А отговора няма да го кажа/обясня.

Но задачата не тества интелигентност (а може и да я тества, но не на високо ниво), а едно друго качество на мисленето, което не е толкова важно.

cweeet
10-26-2011, 11:52
Знам какъв е оригиналът, но аз те питам за твоя вариант. Днес размишлявах, следвайки моята си логика и стигнах до 50%. Попитах госпожата ми, тя също каза,че е 50 %, макар че каза, че задачата е повече математическа.
Исках да проследя твоята логика, но окей, щом не желаеш да споделиш.
Мерси за вниманието.

ShtrudeL
10-26-2011, 11:53
Вероятността да е момиче си е голяма. Няма нищо общо с факта, че другото дете е момче. :>
Не може и да са близнаци, понеже се казва "по-старото дете" лол

Така ли е!

cweeet
10-26-2011, 11:54
Проценти.

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 11:56
Вероятността да е момиче си е голяма. Няма нищо общо с факта, че другото дете е момче. :>
Не може и да са близнаци, понеже се казва "по-старото дете" лол

Така ли е!
Не. :Д

А за да се реши задачата, не знам дали знанията по математика помагат, но не е особено изненадващо, че госпожата ти не е успяла да я реши.

А моя вариант е същия като оригинала. Само бях добавил, че 50% не е правилния отговор, защото иначе всички щяха да кажат "50%". А също така, в оригинала не се гледат биологичните/генетични фактори, задачата е изцяло логическа/математическа.

NightGuardian
10-26-2011, 11:58
Никой не знае - 0%

ShtrudeL
10-26-2011, 12:00
хм... добре...
тогава шанса мисля, че се променя, ама чакай да го сдъвча още малко, че да мога да го обясня.
хммммм
Има ли вероятност детето да е едно и то да има дете? Всмис няма логика, ама... ;Д
И в процент ли трябва да е отговора? :> (ного тъпо)

Claymore
10-26-2011, 12:01
Не е 0, не е и 50, както не е и 100. Би могло, генетичния материал го позволява, но логически погледнато отговора е в разрез с биологията.

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 12:03
хм... добре...
тогава шанса мисля, че се променя, ама чакай да го сдъвча още малко, че да мога да го обясня.
хммммм
Има ли вероятност детето да е едно и то да има дете? Всмис няма логика, ама... ;Д
Не, няма уловки от такъв тип. Не би било напълно правилно да кажа, че няма уловки, но ако ви кажа отговора няма да си помислите "можех да се сетя за това", а по-скоро "но не е ли 50%, защото..." и може дори да не се съгласите.

А отговора не е в разрез с биологията, ако включим и биология в отговора, тогава пак няма да е "почти 50%" или "малко над 50%", а ще е "почти / малко над Х%", където Х е правилния отговор.

Claymore
10-26-2011, 12:06
Когато по-старото дете е момче, вероятността следващото дете да е момиче е около 30-35%, а когато средното дете е момче е 50%
поне верния отговор върти ли се около това

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 12:11
Когато по-старото дете е момче, вероятността следващото дете да е момиче е около 30-35%, а когато средното дете е момче е 50%
поне верния отговор върти ли се около това
не мога да кажа, ако не кажеш каква логика си използвала

не знам как получи 30% или 35%

cweeet
10-26-2011, 12:24
Аз получих 50, като тръгнах от основното генетично отношение 3:1.

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 12:27
Не знам за какво генетично отношение 3:1 говориш, но за задачата игнорираме всякаква генетика. А дори да приложим генетиката се очаква да получим отговор, близък до логическия, но само ако схванеш логическата част.

ohluv
10-26-2011, 13:18
Възможностите според мен са : момче-момче; момче-момиче; момиче-момче;момиче-момиче.


ПП:В задачите и отговорите на Стринга винагли липсва нещо или са зададени не както трябва :D

DogShit
10-26-2011, 13:21
12% да е момиче,


16% за момче..



и 72% за



http://4.bp.blogspot.com/-49UCmZ5vLuE/TVZr8ifsI-I/AAAAAAAAACI/UA-HSGJFJ10/s1600/troll_baby.jpg

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 13:59
Възможностите според мен са : момче-момче; момче-момиче; момиче-момче;момиче-момиче.


ПП:В задачите и отговорите на Стринга винагли липсва нещо или са зададени не както трябва :D
Задачата си е добре зададена - кажи друг възможен начин, по който може да я задам и ще помисля дали е по-правилен.

А иначе логиката ти е правилна, просто не си казал отговора.

ohluv
10-26-2011, 14:19
Винаги има някъде нещо 8)

cweeet
10-26-2011, 14:39
Възможностите според мен са : момче-момче; момче-момиче; момиче-момче;момиче-момиче.


ПП:В задачите и отговорите на Стринга винагли липсва нещо или са зададени не както трябва :D
Задачата си е добре зададена - кажи друг възможен начин, по който може да я задам и ще помисля дали е по-правилен.

А иначе логиката ти е правилна, просто не си казал отговора.
66%.