PDA

View Full Version : Логическа задача за умниците :Д



NaOH
10-26-2011, 12:43
Има 5 къщи, всяка с различен цвят. В къщите живеят хора от различни националности. Те пият различни питиета, пушат различни видове цигари и отглеждат различни домашни животни. Домакините в тези къщи нямат еднакви животни, не пушат еднакви цигари и не пият едни и същи напитки.

Пита се кой от тях отглежда рибки, ако знаете, че:

1. Англичанинът живее в червената къща.
2. Шведът има куче.
3. Датчанинът пие чай.
4. Зелената къща се намира отляво на бялата.
5. Собственикът на зелената къща пие кафе.
6. Човекът, който пуши "Pall Mall" отглежда птички.
7. Собственикът на жълтата къща пуши "Dunhill".
8. Човекът, който живее в къщата, разположена в средата, пие мляко.
9. Hоpвежецът живее в първата къща.
10. Човекът, който пуши "Blend" живее в къщата, която се намира след къщата на любителя на котки.
11. Човекът, който отглежда коне, е съсед на пушача на "Dunhill".
12. Собственикът, който пуши "Bluemaster" пие бира.
13. Hемецът пуши "Prince".
14. Къщата на ноpвежеца се намира до синята къща.
15. Съседът на пушача на "Blend" пие вода.

И така: Кой от петимата отглежда рибки?




Без да чийтвате. Задачата не е чак толкова трудна, има решение :Д

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 12:44
спомням си, че за пръв път я видях в 9 клас и успях да я реша с лист и химикал, сега ще се опитам да я реша без лист и химикал (освен ако не ми омръзне)...

sanderoTheSecond
10-26-2011, 12:44
тоя с котето отглежда рибки

Claymore
10-26-2011, 12:47
Като бях на 10 я реших с пейнт и беше супер лесна, пазех си отговора мн дълго време и всеки път като ме питаха давах изображението и не се блъсках.

ZeroPoinT
10-26-2011, 12:54
Айнщайнчета... :D

LadyDi
10-26-2011, 13:02
Немецът?

NaOH
10-26-2011, 13:04
Немецът?
Това се появи при мен по средата на решението.

Дай подредбата :Д

RedArmy
10-26-2011, 13:04
Немецът?
Немецът е. Не знам защо, но помня че това е отговора 8-)

LadyDi
10-26-2011, 13:07
Немецът?
Това се появи при мен по средата на решението.

Дай подредбата :Д
Норвежецът живее в жълтата къща, пие вода, пуши Дънхил и гледа котки.
Датчанинът живее в синята къща, пие чай, пуши Бленд и гледа коне.
Англичанинът живее в червената къща, пие мляко, пуши ПалМал и гледа птички.
Немецът живее в зелената къща, пие кафе, пуши Принс и гледа рибки.
Шведът живее в бялата къща, пие бира, пуши Блумастър и гледа куче.

CupcakeKitty
10-26-2011, 13:10
спомням си, че за пръв път я видях в 9 клас и успях да я реша с лист и химикал, сега ще се опитам да я реша без лист и химикал (освен ако не ми омръзне)...

И ние миналата година я решавахме в час по психология.. ама аз си драсках нещо в тетрадката и не слушах :lol:

Pikachu
10-26-2011, 13:11
Тва не беше ли измислено от Айнщайн? :shock: 8-)

RedArmy
10-26-2011, 13:11
Чувал съм, че само 2% от населението можело да реши тази задача. Ако е така, излиза, че България е на челно място по нАучни работници на глава от населението :lol:

LadyDi
10-26-2011, 13:13
Чувал съм, че само 2% от населението можело да реши тази задача. Ако е така, излиза, че България е на челно място по нАучни работници на глава от населението :lol:
Всъщност задачата се решава много лесно с лист и химикал. Не ти трябват повече от 10 минути, така че не вярвам точно тази задача да може да я решат само 2% от населението.

NaOH
10-26-2011, 13:14
Немецът?
Това се появи при мен по средата на решението.

Дай подредбата :Д
Норвежецът живее в жълтата къща, пие вода, пуши Дънхил и гледа котки.
Датчанинът живее в синята къща, пие чай, пуши Бленд и гледа коне.
Англичанинът живее в червената къща, пие мляко, пуши ПалМал и гледа птички.
Немецът живее в зелената къща, пие кафе, пуши Принс и гледа рибки.
Шведът живее в бялата къща, пие бира, пуши Блумастър и гледа куче.
Така си е. Дано не си гледала отговорите в нета :Д

WaterLilly
10-26-2011, 13:14
Решавала съм я и беше елементарна. Изискваше просто подреждане на всичката информация.

LadyDi
10-26-2011, 13:16
Немецът?
Това се появи при мен по средата на решението.

Дай подредбата :Д
Норвежецът живее в жълтата къща, пие вода, пуши Дънхил и гледа котки.
Датчанинът живее в синята къща, пие чай, пуши Бленд и гледа коне.
Англичанинът живее в червената къща, пие мляко, пуши ПалМал и гледа птички.
Немецът живее в зелената къща, пие кафе, пуши Принс и гледа рибки.
Шведът живее в бялата къща, пие бира, пуши Блумастър и гледа куче.
Така си е. Дано не си гледала отговорите в нета :Д
Боли ме сърцето, че се съмняваш така в мен :)
Всъщност, за първи път съм я решавала преди известно време, един познат ми я даде.
Сега си припомних как става и ако ми работеше скенера, щях да ти покажа листите, по които драсках :)

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 13:40
Ок, ще се опитам да я реша наум.

(ще записвам прогреса си, без да водя бележки, които да ми помогнат с решаването на задачата)
първо запомних цветовете спрямо позициите на 5те къщи...
ок, това ме позатрудни/позабави
12. Собственикът, който пуши "Bluemaster" пие бира. - имаше само един възможен, а след това този човек можеше да е в само една възможна къща - остават само две къщи, в които не знам човек от каква националност живее
след това поставих 5те националности по съответните къщи, остават само цигари/напитка/домашен любимец, близо съм
успях да определя кой пуши Blend
вече знам всеки какво пуши и какво пие, много съм близо...
реших я, ето последните ми мисли:
норвежецът живее преди пушача на Blend, следователно отглежда котки (10.);
датчанинът е единствения съсед на пушача на Dunhill, следователно отглежда коне (11.);
англичанинът пуши Pall Mall (защото другите 4 ги знам какво пушат), следователно отглежда птички (6.);
[пропускам 4тата къща с немеца засега]
шведът има куче (2.)
само немеца остава без домашен любимец, game over, ПОДЯВОЛИТЕ УСЕЩА СЕ ДОБРЕ ДА СИ ГАНГСТЕР, отне ми доста време обаче (въпреки че се занимавах и с други неща)

а това, че само 2% от хората могат да я решат, е измислица - не се базира на никакви научни доказателства (никога не е тествано колко % могат да я решат), просто някой е решил да си го каже

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 13:48
спомням си, че за пръв път я видях в 9 клас и успях да я реша с лист и химикал, сега ще се опитам да я реша без лист и химикал (освен ако не ми омръзне)...

И ние миналата година я решавахме в час по психология.. ама аз си драсках нещо в тетрадката и не слушах :lol:
Не знам защо ви я е давала, задачата няма много общо с психологията, освен ако не учите working memory от когнитивна психология. Или може би от психология на аномалиите, защото working memory има връзка с attention-deficit hyperactivity disorder. При всички случаи, няма как да има връзка с предмета ви, но не се изненадвам, нивото на преподаване е ниско в повечето училища.

NaOH
10-26-2011, 13:52
Немецът?
Това се появи при мен по средата на решението.

Дай подредбата :Д
Норвежецът живее в жълтата къща, пие вода, пуши Дънхил и гледа котки.
Датчанинът живее в синята къща, пие чай, пуши Бленд и гледа коне.
Англичанинът живее в червената къща, пие мляко, пуши ПалМал и гледа птички.
Немецът живее в зелената къща, пие кафе, пуши Принс и гледа рибки.
Шведът живее в бялата къща, пие бира, пуши Блумастър и гледа куче.
Така си е. Дано не си гледала отговорите в нета :Д
Боли ме сърцето, че се съмняваш така в мен :)
Всъщност, за първи път съм я решавала преди известно време, един познат ми я даде.
Сега си припомних как става и ако ми работеше скенера, щях да ти покажа листите, по които драсках :)
Не че се съмнявам, просто доста бързо я реши :д
Няма нужда да сканираш, вярвам ти. Хубава задачка. Следващия път ще я правим на PROLOG :(


А предмета се казва 'психология и логика', затова са я давали там.

NomNomNom
10-26-2011, 13:53
Оф, от задачите на Айнщайн, те вече се изтъркаха .
Тази я направихме в баща ми като бях в 7ми клас, като по спомени главно аз си я разчертах, и не ми се вижда никак сложна, някаква статистика имаше, че могли да я решат само 2%.

LadyDi
10-26-2011, 13:55
Не че се съмнявам, просто доста бързо я реши :д
Защото си я припомнях. Вече съм я решавала веднъж.
Но наистина не е сложно, просто наместваш информацията.
Аз си направих една таблица, в която си попълваш данните, отделно си написах петте къщи, националности и останалите и си ги задрасквах, когато влезеха в таблицата. По тоя начин си следиш кво ти е останало и по условията и така. Бързо се натъкмява.

ohluv
10-26-2011, 13:56
Не е 2% просто тва е трол задача,която е дразнила англичаните с месеци 8-)

NaOH
10-26-2011, 13:59
Мдам, аз докато се усетя, че мога да направя таблица и така да си улесня мислите, ми беше няква непосилна...
И после наместих фактите с малко логика в една таблица и готово :Д

Лист 1: http://i.imgur.com/glEYU.jpg
Лист 2: http://i.imgur.com/eQAsd.jpg

Passi0n
10-26-2011, 14:20
след малко ще я видя задачката, макар че сте я отгатнали вече
искам да се опитам сама 8)

^ Данче, като за момче пишеш много добре :Д

NightGuardian
10-26-2011, 14:21
^ Данче,

лол

cweeet
10-26-2011, 14:38
Реших я.

IWannaBeSedated
10-26-2011, 14:51
Някой знае ли други задачи, подобни на тази? :oops:

Ewok
10-26-2011, 16:18
В осми клас я реших на едно листче. Доста бях доволна от себе си като получих отговора, особено след това за двата процента 8-)

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 16:24
В осми клас я реших на едно листче. Доста бях доволна от себе си като получих отговора, особено след това за двата процента 8-)
Ако 2% от хората могат да го решат, това би означавало, че се изисква минимум почти 131 IQ SD15, ако си възрастен. Щом преди няколко месеца нямаше толкова, няма как още осми клас да си имала.

А и реално, твърдението, че само 2% могат да я решат, не се основава на абсолютно нищо. Никъде не е проверявано, никой с познания в областта не го е предполагал, просто някой го е измислил.

Ewok
10-26-2011, 16:29
сърбеше те да се включиш
не съм казвала, че вярвам -.-
просто тогава го бях прочела и беше момента еуфория
оф умри

RedArmy
10-26-2011, 16:30
В осми клас я реших на едно листче. Доста бях доволна от себе си като получих отговора, особено след това за двата процента 8-)
Ако 2% от хората могат да го решат, това би означавало, че се изисква минимум почти 131 IQ SD15, ако си възрастен. Щом преди няколко месеца нямаше толкова, няма как още осми клас да си имала.

А и реално, твърдението, че само 2% могат да я решат, не се основава на абсолютно нищо. Никъде не е проверявано, никой с познания в областта не го е предполагал, просто някой го е измислил.
Асенчо, разбрахме го вече това, спри да го повтаряш и затвори уикипедията. Утре ще наизустиш още няколко термина, за да ни покажеш колко си умен :lol:

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 16:31
моментна*

@RedArmy: излез от филма и се огледай

RedArmy
10-26-2011, 16:36
А ти излез от интернета, Асенчо :lol:
Ето ти малко материал за утре: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BB:%D0%9F%D1%81% D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F
Сигурно си изчел целия портал, но..

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 16:40
Не знам какво общо има. Ето ти много як сайт, ако си коневъд: http://horsebg.net/