PDA

View Full Version : Логическа задача хихиих



awerw
10-26-2011, 14:45
Затворени сте в стая с две врати. Едната води до сигурна смърт, другата към свободата. Не знаете коя къде води.

Има два робота, които пазят вратите. Те ще ви позволят да изберете една от вратите, но след това ще трябва да минете през тази, която сте избрал.

Може да зададете на единия робот един въпрос. Проблема е, че единия робот винаги казва истината, другия винаги лъже и не знаете кой, кой е.

Какъв въпрос ще зададете?





"За задачата с роботите въпроса към един от роботите е "Той би ли ми казал(за другия робот),че тази врата води към свободта""

Този отговор е даден от автора, но не е верен, защото ако попиташ този който казва истината, той ще ти каже не, защото другия ще те излъже, а ако питаш този който казва лъжата, той пак ще ти каже не, защото другия ще ти каже истината, така че, този отговор не е верен 8-)

Та вие какво ще попитате 8-) 8-)

ohluv
10-26-2011, 14:48
С кви батерии си робот ?

needle
10-26-2011, 14:48
Да ти се намира една интегрална схема?

awerw
10-26-2011, 14:48
Ясно, не можете да измислите 8-)

DogShit
10-26-2011, 14:50
Why did the chicken cross the road?

ohluv
10-26-2011, 14:50
Why did the chicken cross the road?
Y u raccist bastard :shock:

ADMIRALKA14
10-26-2011, 14:51
Питам първия робот робот ли е и ако каже "не" значи е лъжльото , ако каже "да" значи е честния и в зависимост от това кой е лъжеца на въпроса за 2рия робот коя е вратата на свободата ще разбера.

WaterLilly
10-26-2011, 14:52
Питам първия робот робот ли е и ако каже "не" значи е лъжльото 8-)
:lol:

needle
10-26-2011, 14:53
Ясно, не можете да измислите 8-)
Във всеки електроуред произведен след 1970-та може да бъде открита интегрална схема, идеята е да питаме за нещо което знаем че го има, в зависимост от отговора можем да намерим и вярната врата.

DogShit
10-26-2011, 14:53
Why did the chicken cross the road?
Y u raccist bastard :shock: To get on the other side

awerw
10-26-2011, 14:54
Ясно, не можете да измислите 8-)
Във всеки електроуред произведен след 1970-та може да бъде открита интегрална схема, идеята е да питаме за нещо което знаем че го има, в зависимост от отговора можем да намерим и вярната врата.
Но не е казано, че този който казва истината стои пред правилната врата или обратното

DogShit
10-26-2011, 14:55
Ясно, не можете да измислите 8-)
Във всеки електроуред произведен след 1970-та може да бъде открита интегрална схема, идеята е да питаме за нещо което знаем че го има, в зависимост от отговора можем да намерим и вярната врата. Не знаем кой робот коя врата пази. Иначе добра логика http://img504.imageshack.us/img504/842/98969233.gif

awerw
10-26-2011, 14:56
Питам първия робот робот ли е и ако каже "не" значи е лъжльото , ако каже "да" значи е честния и в зависимост от това кой е лъжеца на въпроса за 2рия робот коя е вратата на свободата ще разбера. Но ти имаш право само на един въпрос

ADMIRALKA14
10-26-2011, 14:59
Питам първия робот робот ли е и ако каже "не" значи е лъжльото , ако каже "да" значи е честния и в зависимост от това кой е лъжеца на въпроса за 2рия робот коя е вратата на свободата ще разбера. Но ти имаш право само на един въпрос
Един въпрос към всеки робот нали така?

awerw
10-26-2011, 15:00
Питам първия робот робот ли е и ако каже "не" значи е лъжльото , ако каже "да" значи е честния и в зависимост от това кой е лъжеца на въпроса за 2рия робот коя е вратата на свободата ще разбера. Но ти имаш право само на един въпрос
Един въпрос към всеки робот нали така?
Един въпрос към който и да е

needle
10-26-2011, 15:02
Ясно, не можете да измислите 8-)
Във всеки електроуред произведен след 1970-та може да бъде открита интегрална схема, идеята е да питаме за нещо което знаем че го има, в зависимост от отговора можем да намерим и вярната врата.
Но не е казано, че този който казва истината стои пред правилната врата или обратното След като съм установил кой робот лъже и кой не, в зависимост от ситуацията задавам въпрос на този робот когото мога да попитам. Пример: установил съм лъжещият робот и питам честния "Тази ли врата води към свободата" и в зависимост от отговора му вземам решение.

awerw
10-26-2011, 15:02
Ясно, не можете да измислите 8-)
Във всеки електроуред произведен след 1970-та може да бъде открита интегрална схема, идеята е да питаме за нещо което знаем че го има, в зависимост от отговора можем да намерим и вярната врата.
Но не е казано, че този който казва истината стои пред правилната врата или обратното След като съм установил кой робот лъже и кой не, в зависимост от ситуацията задавам въпрос на този робот когото мога да попитам. Пример: установил съм лъжещият робот и питам честния "Тази ли врата води към свободата" и в зависимост от отговора му вземам решение.
Ама един въпрос задавате само бе хора 8-)

needle
10-26-2011, 15:04
По 1 въпрос към всеки от роботите или въобще 1 въпрос?

awerw
10-26-2011, 15:05
Въобще 1 въпрос :D

Докажете, че не сте само боклуци в кофата :D :D

cweeet
10-26-2011, 15:06
По 1 въпрос към всеки от роботите или въобще 1 въпрос?
Чети! Адмиралка е задала същия въпрос.
http://www.giraffeboards.com/images/smilies/addons/facepalm.gif

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 15:07
Това е класическа задача, която има няколко възможни решения (в оригинала можеш да ги питаш колкото искаш въпроси:
1: да ги питаш за общоизвестен факт: "на два крака ли ходя", "папата католик ли е", за да разбереш кой лъже, след това питаш единия коя врата е правилна; в краен случай можеш да го питаш "знаеш ли коя врата води до свободата", защото със сигурност знаеш, че знае това

2: да питаш някой от двамата "ако питам другия коя от двете врати има по-голям шанс да ме поведе към свободата, коя врата ще посочи той?":

Да кажем, че човек 1 казва истината, а човек 2 лъже. Врата 1 води до свободата, врата 2 - не. В такъв случай, ако питаш човек 1 коя врата води до свободата, той ще каже "врата 1", а човек 2 - "врата 2".

Ако питаш човек 1 това: "Ако питам човек 2 коя врата има по-голям шанс да ме поведе до свободата, той какво ще ми отговори?", тогава човек 1 ще каже "врата 2", което е истината.

Ако питаш човек 2 същото: "Ако питам човек 1 коя врата има по-голям шанс да ме поведе до свободата, той какво ще ми отговори?", тогава човек 2 ще вземе отговора на човек 1 "врата 1" и ще го обърне на "врата 2", защото е длъжен да излъже и ще ти каже "врата 2".

И в двата случая получаваш отговор "врата 2", виждаш коя е посочената врата 2 и влизаш във врата 1.

Вариант 1 не е вариант при теб, защото имам право само на един въпрос. Тогава ще използвам вариант 2.

Накратко, отговора на задачата си е правилен, просто ти не си го разбрал.

ADMIRALKA14
10-26-2011, 15:09
Накрая ще скоча през прозореца! 8-) Не може една купчина метал да ме надвие! :x

cweeet
10-26-2011, 15:10
Накрая ще скоча през прозореца! 8-) Не може една купчина метал да ме надвие! :x
http://www.giraffeboards.com/images/smilies/addons/facepalm.gif

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 15:11
Накрая ще скоча през прозореца! 8-) Не може една купчина метал да ме надвие! :x
Правилен отговор! Това е решението на задачата.

awerw
10-26-2011, 15:14
StringTheoryPracticist при втория вариант пак трябва да имаш 2 въпроса, като имаш един въпрос и знаеш, че ще получиш един и същ отговор, не можеш да разбереш дали посочената врата е правилна!

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 15:16
StringTheoryPracticist при втория вариант пак трябва да имаш 2 въпроса, като имаш един въпрос и знаеш, че ще получиш един и същ отговор, не можеш да разбереш дали посочената врата е правилна!
Задавам въпроса на който и да е от робототе. Не ме интересува дали съм попаднал на робота, който казва истината, или не, защото и в двата случая ще ми посочи вратата, която НЕ води към свободата, след което ще вляза в другата врата.

Ако не си разбрал го прочети наново, постарах се да го обясня по възможно най-прост начин.

awerw
10-26-2011, 15:20
Виж, виж, врати не се сочат, сега и аз го разбрах, ако си посочил грешната врата и двамата ще ти кажат ДА, а ако си посочил вярната и двамата ще ти кажат НЕ :D

DogShit
10-26-2011, 15:21
StringTheoryPracticist при втория вариант пак трябва да имаш 2 въпроса, като имаш един въпрос и знаеш, че ще получиш един и същ отговор, не можеш да разбереш дали посочената врата е правилна! Не бе, човек, точно си е всичко ето виж: Питаш робот 1 :Ако питам робот 2 коя врата ще ме отведе към свободата, какво ще ми отговори той? Ако робот 1 е лъжец, следователно ще каже, че робот 2 (този, който казва истината) би казал врата 1 (например), но нали робот 1 е лъжец, значи врата 2 ще води към свободата.
По същия начин ако питаш робот 2 (този, който казва истината): Ако питам робот 1 коя врата ще ме отведе към свободата, какво ще ми отговори той? Тогава робот 2 ще ти отговори, че робот 1(лъжецът) ще ти каже, че е врата 1, защото самият робот 2 знае, че робот 1 е лъжецът. Оттам следва, че трябва да избереш врата 2.

awerw
10-26-2011, 15:30
StringTheoryPracticist при втория вариант пак трябва да имаш 2 въпроса, като имаш един въпрос и знаеш, че ще получиш един и същ отговор, не можеш да разбереш дали посочената врата е правилна! Не бе, човек, точно си е всичко ето виж: Питаш робот 1 :Ако питам робот 2 коя врата ще ме отведе към свободата, какво ще ми отговори той? Ако робот 1 е лъжец, следователно ще каже, че робот 2 (този, който казва истината) би казал врата 1 (например), но нали робот 1 е лъжец, значи врата 2 ще води към свободата.
По същия начин ако питаш робот 2 (този, който казва истината): Ако питам робот 1 коя врата ще ме отведе към свободата, какво ще ми отговори той? Тогава робот 2 ще ти отговори, че робот 1(лъжецът) ще ти каже, че е врата 1, защото самият робот 2 знае, че робот 1 е лъжецът. Оттам следва, че трябва да избереш врата 2.
Това дето го написа не го разбрах, значи има всъщност 2 варианта на отговори зависи коя врата си посочил, ако си посочил вярната, лъжеца ще ти каже НЕ защото този дето казва истината ще ти каже ДА, а този който казва истината ще ти каже НЕ защото другия ще ти каже и той не, а ако си посочил грешната, лъжеца ще ти каже ДА защото този с истината ще ти каже НЕ, а ако питаш този с истината, той ще ти каже ДА защото другия ще ти каже ДА ;д

awerw
10-26-2011, 15:38
И какво е заключението, ако попаднете в такава ситуация питате "Той би ли ми казал ,че тази врата води към свободата" и ако ви каже НЕ влизате в нея, ако каже ДА отивате в другата 8-)

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 15:39
дам

DogShit
10-26-2011, 15:40
И какво е заключението, ако попаднете в такава ситуация питате "Той би ли ми казал ,че тази врата води към свободата" и ако ви каже НЕ влизате в нея, ако каже ДА отивате в другата 8-) Това се опитваме да ти обясним от 30 минути. тц :?

awerw
10-26-2011, 15:43
Но вие не го обяснявате с ДА и НЕ и слагате номера на вратите и става по-объркано и не казвате коя врата сте избрали :D

macromicro
10-26-2011, 15:46
А може ли да ги питам например какъв е смисъла на живота или нещо такова или трябва да е свързано с тези врати?

LadyDi
10-26-2011, 15:50
Просто този, който е писал задачата е малоумник. Във всяка разновидност на тази задача (с роботи, пазачи или прочие), винаги имаш право на ЕДИН И СЪЩИ ВЪПРОС зададен и към ДВАМАТА.
В противен случай, просто няма как да ти се получи.
И да, ако имаш право да зададеш посочения въпрос (Той би ли ми казал, че тази врата води към свободата) и НА ДВАТА РОБОТА, отговорът се получава.
Потърсете оригинала на задачата и ще видите какъв е.
Тук просто е сгрешена.

awerw
10-26-2011, 15:51
Тук е с повишена трудност, а ние я решихме 8-)

LadyDi
10-26-2011, 15:52
Тук е с повишена трудност, а ние я решихме 8-)
И какъв въпрос бихте задали САМО на единия робот, че не ми се рови в толкоз мнения?

awerw
10-26-2011, 15:54
"Той би ли ми казал, че тази врата води към свободата" Задаваме го на който и да е, и ако сме посочили вярната врата и двамата ще ти кажат НЕ а ако сме посочили грешната и двамата ще ти кажат ДА, обосновал съм се на втора страница най-отдолу.

LadyDi
10-26-2011, 16:01
Е, да, това е при условие, че изрично посочиш вратата.
В такъв случай, даденият още в условието ти отговор, е верен?

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 16:11
Дам, всъщност посочения отговор към задачата е правилния.

awerw
10-26-2011, 16:13
Да, аз го разглеждах, само ако посоча правилната врата, после като посоча и грешната, ама после 8-) И все пак никой не беше казал, това което казах аз за ДА и НЕ, даже отговора на автора не е верен, говоря за отговора, не за въпроса, той е правилно зададен.

LadyDi
10-26-2011, 16:23
Да, аз го разглеждах, само ако посоча правилната врата, после като посоча и грешната, ама после 8-) И все пак никой не беше казал, това което казах аз за ДА и НЕ, даже отговора на автора не е верен, говоря за отговора, не за въпроса, той е правилно зададен.
Е, добре, но аз не виждам разлика между ТВОЯ въпрос и въпроса на автора.
Той би ли ми казал, че тази врата води към свободата?

awerw
10-26-2011, 16:25
Да, аз го разглеждах, само ако посоча правилната врата, после като посоча и грешната, ама после 8-) И все пак никой не беше казал, това което казах аз за ДА и НЕ, даже отговора на автора не е верен, говоря за отговора, не за въпроса, той е правилно зададен.
Е, добре, но аз не виждам разлика между ТВОЯ въпрос и въпроса на автора.
Той би ли ми казал, че тази врата води към свободата?
Кой да каже ? И аз не съм давал отговора на автора, а само въпроса който задава той 8-)

LadyDi
10-26-2011, 16:26
Аз те питам коя дата сме, ти ми казваш колко е часа.
Ясно колко си разбрал задачата, че и отговора.

awerw
10-26-2011, 16:28
Аз ти казам, че отговора на автора е различен, а ти ми казваш, че въпроса не е различен, и после ми кажи колко е часа

LadyDi
10-26-2011, 16:29
Аз ти казам, че отговора на автора е различен, а ти ми казваш, че въпроса не е различен, и после ми кажи колко е часа
Кой отговора на автора?
ОТГОВОРЪТ на автора на задачата Е ВЪПРОСЪТ "Той би ли ми казал, че тази врата води към свободата?"

http://www.forplay.bg/forums/Smileys/Lots_O_Smileys/facepalm1.gif

awerw
10-26-2011, 16:31
Въпроса си е въпрос, но не съм писал, според автора на къде ще тръгнеш

LadyDi
10-26-2011, 16:32
:lol: :lol: :lol:

не мога повече

:lol:

awerw
10-26-2011, 16:36
Не ми хващаш мисълта

LadyDi
10-26-2011, 16:36
То има ли кво да хвана...

FeelMyPain
10-26-2011, 16:38
То има ли кво да хвана...
има има :smt112

LadyDi
10-26-2011, 16:39
То има ли кво да хвана...
има има :smt112
за мисълта си говорим, мацко
другото ясно, ма не ща

awerw
10-26-2011, 16:39
Аз бих казал, че не знаеш как се хваща

LadyDi
10-26-2011, 16:40
Аз бих казал, че не знаеш как се хваща
Естествено, че това би казал :)

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 16:42
То има ли кво да хвана...
Може да хванеш печалба от Еврофутбол, ако пуснеш фиш и спечелиш.

jumpin
10-26-2011, 18:13
Покажи ми с лявата ръка вратата,водеща към свободата.Ако е лъжецът с дясната ще ти покаже вратата,водеща към смъртта,а пък,ако е другият,ще ти покаже с лявата вратата,водеща към свободата.

StringTheoryPracticist
10-26-2011, 18:15
Покажи ми с лявата ръка вратата,водеща към свободата.Ако е лъжецът с дясната ще ти покаже вратата,водеща към смъртта,а пък,ако е другият,ще ти покаже с лявата вратата,водеща към свободата.
А може и да реши да не го направи въобще. Не можеш да ги накараш да направят нещо, а само да им зададеш въпрос.

injStoichev
02-25-2012, 00:11
awerw - според мен само ти разбираш задачата изцяло! Посочил си верен въпрос и си го допълнил с вярното решение!

Само да отбележа: като попиташ единия робот за другия "той би ли ми казал че тази врата води към живота" трябва да посочиш врата! ако посочиш тази срещу тебе и отговора е НЕ влизаш в тази срещу теб. Ако отговора е ДА влизаш в тази до теб и обратно при положение че Стоиш до вратата която посочваш и ти отговорят НЕ влизаш в тази до теб, ако отговорят с ДА влизаш в тази срещу теб!
просто малко непълно си се изказъл :)

Авторът наистина е показал верния въпрос, но не е съобразил че според отговора на въпроса има значение какво ще направиш и е важно да се посочи врата при задаването на въпроса. А може пък нарочно да го е оставил леко недовършен за да гледа сиира на хора като LadyDi , която ти се присмива и не осъзнава че не прави разлика мъжду верен посочен въпрос и верен посочен отговор :)
Аз те разбрах много добре от първия път ама на други не им се получава! Явно се чете през буква или през ред

междо другото в много форуми и блогове съм се смял на отговори и разсъждения.. Това е първият форум в който виждам правилния отговор и виждам че някой го е разбрал е не просто да е налучкан или видял в интернет и преписал :)
Ако някой нещо мисли да спори още по темата да ме намери във фейс боок за да му изпратя разчертан отговора със всичките 8 ситуации които могат да се развият и тогава пак да спори! :) търсете Георги Стойчев или Georgi Stoichev
Междо другото някой беше писал че задачата била грешно зададена оригинала бил не знам си как и по така зададеното условие не можело да се реши... извинявам се че ви разбивам сладката илюзия но задачата си е правилна и отговор има! ;)

awerw
02-25-2012, 08:49
awerw - според мен само ти разбираш задачата изцяло! Посочил си верен въпрос и си го допълнил с вярното решение!

Само да отбележа: като попиташ единия робот за другия "той би ли ми казал че тази врата води към живота" трябва да посочиш врата! ако посочиш тази срещу тебе и отговора е НЕ влизаш в тази срещу теб. Ако отговора е ДА влизаш в тази до теб и обратно при положение че Стоиш до вратата която посочваш и ти отговорят НЕ влизаш в тази до теб, ако отговорят с ДА влизаш в тази срещу теб!
просто малко непълно си се изказъл :)

Авторът наистина е показал верния въпрос, но не е съобразил че според отговора на въпроса има значение какво ще направиш и е важно да се посочи врата при задаването на въпроса. А може пък нарочно да го е оставил леко недовършен за да гледа сиира на хора като LadyDi , която ти се присмива и не осъзнава че не прави разлика мъжду верен посочен въпрос и верен посочен отговор :)
Аз те разбрах много добре от първия път ама на други не им се получава! Явно се чете през буква или през ред

междо другото в много форуми и блогове съм се смял на отговори и разсъждения.. Това е първият форум в който виждам правилния отговор и виждам че някой го е разбрал е не просто да е налучкан или видял в интернет и преписал :)
Ако някой нещо мисли да спори още по темата да ме намери във фейс боок за да му изпратя разчертан отговора със всичките 8 ситуации които могат да се развият и тогава пак да спори! :) търсете Георги Стойчев или Georgi Stoichev
Междо другото някой беше писал че задачата била грешно зададена оригинала бил не знам си как и по така зададеното условие не можело да се реши... извинявам се че ви разбивам сладката илюзия но задачата си е правилна и отговор има! ;)

Това е потвържданието на отговора! Не съм си гледал поста, но както ти си го написал е така, може наистина да съм пропуснал да го кажа........

stiv073
01-17-2014, 20:09
Той би ли ми казал(за другия робот),че тази врата води към свободата""

който и от двамата да попита и да каже "да" значи е "не" и обратно

StringTheoryPracticist
01-17-2014, 22:01
damn колко съм бил прост

веднага може да се измисли решение което експлоатира факта, че отговора на робота зависи от знанието му за това кой робот от двата е

("лявата врата" е случайно избрана врата)

# условно решение, въпроса зависи според робота
решение 1:
"Истина ли е, че:
Ако ти казваш истината: { тази лявата врата води до свободата }
А ако лъжеш: { тази лявата врата води до смъртта }"

т.е. твърдя едно от двете в скобите (твърдението ми зависи от това кой робот е) и го питам дали е истина
Ако вратата води до свободата, при всички случаи ще каже Да. Иначе ще каже Не.

(друг начин е да му кажа условието, че ако е лъжливия робот, истината е лъжа; или обратното)

# решение което директно чете стойността на "ти си робота който [лъже / не лъже]" (работи чрез XOR)
решение 2:
"Истина ли е следното: Ти си лъжецът или тази лявата врата води до свободата - едно от тези двете е вярно, но не и двете"
Ако каже че е истина, вратата води до свободата. Иначе е другата врата.

Бонус решение:
"Истинно ли е следното изречение: Това изречение е грешно."

Изричението е парадокс, но тъй като най-вероятно е ограничен до вярна/невярна истинна стойност, ще се бъгне. По error съобщенията може да издаде нещо за кода си (ако девелопърите са забравили debugging съобщенията) и от там ще го хакна. В базата му данни трябва да пише коя врата води до решението.

Бонус решение 2:

Давам му съобщение, енкриптнато с 200-битов session key и го питам какви са възможните 200-битови session key-ове с които може да се е получило, като ако знаем, че съобщението е на кохерентен език и звучи нормално за човек. Ако ще суперкомпютър е, ако ще супер квантов химичен молекулярен компютър от бъдещето да е и да заема площ колкото цялата видима Вселена, след 100 милиарда години няма да е изчислило и 1% от задачата. Има фундаментално ограничение, което произхожда от физичните закони.

an7raks
01-18-2014, 09:38
Препрограмирам и двата робота да говорят истината и после питам кой да е...
Или ги заплашвам, че ще им инсталирам Windows и ще си изпеят и майчиното масло...