PDA

View Full Version : Защо хората са неблагодарни?



NewMessage
10-28-2011, 05:46
...........и не оценяват когато срещу тях стои добър човек?

DaughterOftheDevil
10-28-2011, 05:53
Такива са хората ; ) кфо очакваш ?

Seattle
10-28-2011, 06:07
Универсален отговор ли търсиш, щото такъв няма.

Всичко зависи от човека насреща. Има и точни, но са малко.

Thrombocyte
10-28-2011, 06:09
Някак доста наивно ми се струва да очакваш да ти бъде върната "услугата". Какво "добро" е, ако го правиш с користна цел?

LadyDi
10-28-2011, 06:13
Какво "добро" е, ако го правиш с користна цел?
Аз пък не вярвам, че доброто задължително трябва да е безкористно.

Oldschool
10-28-2011, 06:17
Ако е с користна цел пък какво е "доброто"?

И всъщност доброто и злото универсални величини ли са или пък зависят от гледна точка, ситуация, перспектива и куп други неща, които ги правят адски относителни? И точно тогава мотивите и целите за дадена постъпка са по-скоро определящи дали е добро или зло?

LadyDi
10-28-2011, 06:20
Ако е с користна цел пък какво е "доброто"?

И всъщност доброто и злото универсални величини ли са или пък зависят от гледна точка, ситуация, перспектива и куп други неща, които ги правят адски относителни? И точно тогава мотивите и целите за дадена постъпка са по-скоро определящи дали е добро или зло?
Ако ти направя някаква услуга, добрина, "добро", ще те интересува ли от какви подбуди съм го направила?
И ако правя "добро", защото това кара МЕН самата да се чувствам добре, полезна, необходима, това користна цел ли е?

Thrombocyte
10-28-2011, 06:24
Ха, този проблем беше засегнат в един документален филм, който гледах навремето.
Там се питаше дали лекарите (говоря за тези, работещи в мизерни условия в Африка) го правят, защото са добри или просто удовлетворяват някакви свои нужди и градят стабилно его.
Въпросът е твърде философски настроен и няма правилен отговор според мен. Родителите ми са ме възпитали да помагам по мое усмотрение, но никога да не очаквам нещо в замяна.

NightGuardian
10-28-2011, 06:28
Добрия или истинския човек , никога не би търсил нещо в замяна.Добрия човек иска да помогне , защото така го чувства. :)

LadyDi
10-28-2011, 06:28
Ха, този проблем беше засегнат в един документален филм, който гледах навремето.
Там се питаше дали лекарите (говоря за тези, работещи в мизерни условия в Африка) го правят, защото са добри или просто удовлетворяват някакви свои нужди и градят стабилно его.
Въпросът е твърде философски настроен и няма правилен отговор според мен. Родителите ми са ме възпитали да помагам по мое усмотрение, но никога да не очаквам нещо в замяна.
Не е нужно да очакваш нещо от този, на когото правиш доброто. Самият факт, че очакваш да се почувстваш добре от това, в крайна сметка води до това, че резултата от тази добрина е ТВОЕТО състояние на духа, така да кажем. Т.е. пак ти си засегнат от крайния резултат и пак не е безкористно.
Да, философско е, но именно за това не вярвам, че "доброто" в същността си не е подтикнато от някакви лични причини, не е безкористно.

Oldschool
10-28-2011, 06:33
А ако ми правиш "мечешка" услуга - това добро ли е? От една страна е с добро намерение, ама от друга - резултата е в моя вреда, та?

LadyDi
10-28-2011, 06:36
А ако ми правиш "мечешка" услуга - това добро ли е? От една страна е с добро намерение, ама от друга - резултата е в моя вреда, та?
Това е малко в друга насока, но пък е интересен въпрос.
Именно заради такива въпроси на мен малко са ми размити границите и не вярвам, че има добро в чиста форма.

Oldschool
10-28-2011, 06:47
Ами за това доброто и злото не са константни величини, а са важни подбудите. И всъщност смятам, че има безкористно добро - когато приятел е бил в нужда или си му помогнал, то ти едва ли мислиш за собственото си его и удовлетворение. То може да дойде впоследствие и да е като награда, но не вярвам, че си мислиш как ще помогнеш на някой, за да се почувстваш по-добре.

LadyDi
10-28-2011, 06:52
И всъщност смятам, че има безкористно добро - когато приятел е бил в нужда или си му помогнал, то ти едва ли мислиш за собственото си его и удовлетворение.
Това е, ако приемаш подбудите, а не крайния резултат за определящи доброто. Защото в крайна сметка, ако дойде в последствие и е като награда, то пак ти си облагодетелстван от доброто, което си сторил.

Oldschool
10-28-2011, 06:58
Важни са точно подбудите и намеренията, ако имаш намерение да помогнеш на някой, защото той може да ти помогне за друго - користно. Ако просто му помогнеш без да си правиш сметки за твоите ползи - безкористно, дори и след това да бъдеш възнаграден.

И всичко това си е в твоята глава. Моите приятели знаят дали и колко могат да разчитат на мен, то повече не е нужно.

Greennight
10-28-2011, 07:01
Повечето са такива,мдам

LadyDi
10-28-2011, 07:01
Point taken.

Thrombocyte
10-28-2011, 07:02
Твърде сериозна тема за толкова рано сутрин, пък е и Петък.
Randomness:
http://www.youtube.com/watch?v=30mxglcTSPI

LadyDi
10-28-2011, 07:03
Твърде сериозна тема за толкова рано сутрин, пък е и Петък.
Тук рядко се случва. Грехота е да не се възползваш.

Oldschool
10-28-2011, 07:07
Някой още да се включи.

NightGuardian
10-28-2011, 07:07
И аз нещо рандом :(

http://www.youtube.com/watch?v=oJ3maJGw4fw

gabsit000
10-28-2011, 07:48
Направи добро,изяж Г*В*О!!.... кво да се прави ...

NightGuardian
10-28-2011, 07:49
Или "храни куче , да те лае" :-D

gabsit000
10-28-2011, 07:50
много мъдрости и пак има неблагодарни :D :P

cigarettekisses
10-28-2011, 07:58
Не всички са такива.
Аз примерно съм добра с хора,които заслужават. 8-)
Иначе като си добър с всички и ти се качват на главата.

gabsit000
10-28-2011, 08:04
Не всички са такива.
Аз примерно съм добра с хора,които заслужават. 8-)
Иначе като си добър с всички и ти се качват на главата.


точно то и аз съм много добра и точно за това си патя,някои хора не знаят къде е границата ...

cigarettekisses
10-28-2011, 08:07
Не всички са такива.
Аз примерно съм добра с хора,които заслужават. 8-)
Иначе като си добър с всички и ти се качват на главата.


точно то и аз съм много добра и точно за това си патя,някои хора не знаят къде е границата ...
Еми недей.Не си заслужава да правиш жертви за някои хора.
Те повечето са много зле.И аз преди бях така и сега ми е много
по-добре.;д

Oldschool
10-28-2011, 08:07
И изведнъж всички oneliners ще се окажат супер добри и препатили.

gabsit000
10-28-2011, 08:09
Не всички са такива.
Аз примерно съм добра с хора,които заслужават. 8-)
Иначе като си добър с всички и ти се качват на главата.


точно то и аз съм много добра и точно за това си патя,някои хора не знаят къде е границата ...
Еми недей.Не си заслужава да правиш жертви за някои хора.
Те повечето са много зле.И аз преди бях така и сега ми е много
по-добре.;д


то това като пиенето или пушенето,повече никога няма да близна/да дръпна,ама до другия път,така и с добротата ми,винаги си казвам,че ще се държа по премерено,накрая се излъжа,че човека заслужава нещо повече и накрая пак неблагодарен... :x

NewMessage
10-28-2011, 08:43
Сладури, имам предвид човек да каже едно "мерси" или нещо такова, не искам палати или подаръци! Например като снимаш някакви учебници на някой да се сети да си плати 2-та лева а не да отмъкне листовете и ти да платиш всичко.. за това говоря... иначе, безкористно помагам, но поне едно благодаря очаквам..

Thrombocyte
10-28-2011, 09:29
T'ва си е до възпитание.
Don't blame him, blame his parents.