PDA

View Full Version : Възмутена съм от бърза помощ..



DeSiTo0o
10-28-2011, 18:15
Здравейте.
Дядо ми е много болен и одеве се наложи да викнем бърза помощ.. При което трябваше да се обадим първо в София, а ние не сме от там ( такава им била системата вече!), вместо директно да се обадим тук в бърза помощ.. при което от София решават дали случая наистина си заслужава да пратят линейка и чак товага се обаждат тук в болницата и казват да се прати линейка и да дойде лекар да види дядо.. защото няма начин той да бъде вдигнат за болница заради състоянието.... при което 20 мин. по-късно (!!!) идва една лекарка, която му премери кръвното за 5 мин. и си отиде!!!! Представяте ли си? И на човека определено не му стана по-добре от това, че му премериха кръвното..

Та мисълта ми е следната - мога ли някъде и къде да пратя някакво писмо, жалба или както искате го наречете. Аз просто съм възмутена от тая глупава система.. ами ако някой човек наистина умира? Какво да седи и да чака първо да се обаждаме в един град, те да мислят дали си заслужава да се разкарват докторите .. и след половин час най-малко да чакаме да дойде линейка? Ако и вие сте против това нещо и смятате, че така се губи страшно много време, моля ви, кажете ми какво да направя!

mey_si
10-28-2011, 18:28
Уча в училище на 5 минути от Военна Болница -София и на 10 от Пирогов..На едно момиче от класа и стана зле и линейката дойде след 20 минути..Какво остава за друг град.Смешна е картинката общо взето :(

Rebirthing
10-28-2011, 21:47
Ти се радвай, че са дошли за 20 минути при положение, че дори не сте в София !!
В крайна сметка, дядо ти добре ли е ? Какво толкова му е имало ?

ImmortalSportFreak
10-28-2011, 22:22
Уча в училище на 5 минути от Военна Болница -София и на 10 от Пирогов..На едно момиче от класа и стана зле и линейката дойде след 20 минути..Какво остава за друг град.Смешна е картинката общо взето :(
омг.. :shock: Това е ненормално! о.О

И мен ми се струва супер тъпо това,че трябва първо да звъниш в София и т.н. .... Тая лекарка е гледала да отбие номера явно и тва е.. ;Х
И какво се оказа положението с дядо ти?Оправи ли се?

DeSiTo0o
10-29-2011, 20:46
Ами да.. "лекарката" просто дойде колкото да се разпише, че е дошла.. иначе дядо не е добре, той си е много стар, има си много болести ии така.. и за това просто много се ядосах като виждам как повечето лекари не си помръдват пръста...

DeSiTo0o
10-29-2011, 20:47
Но не получих отговор на въпроса ми - мога ли някъде да напиша нещо като жалба и да изкажа мнението си относно тая система?

Rebirthing
10-30-2011, 07:25
Може би до някоя медия ?

Впрочем, казваш, че дядо ти има много болести, но не разбрах какво точно му се е случило за да викате Бърза помощ ?!

DeSiTo0o
10-30-2011, 09:56
Ами започна да диша много тежко, целият трепереше, ноктите му започнаха да посиняват, ние го питаме нещо, той сякаш беше неадекватен и не знаеше къде се намира.. беше много страшно :(
Но честно казано не мисля, че има значение какво му е имало, за да се наложи да викнем бърза помощ. Щом се е стиганло до там, значи е имало причина.
Мисълта ми беше, че така страшно много време се губи... и не става въпрос само за дядо, а по принцип.. защото някой човек ще си отиде за едното нищо докато ние се обясняваме по телефона и чакаме тепърва да се звъни в нашия град, тепърва да тръгва линейката.. просто има случаи, в които всяка минутка е ценна...

DeSiTo0o
10-30-2011, 09:56
А това за медията е идея, ще поразуча въпроса.

Rebirthing
10-30-2011, 10:18
Радвай се, че дядо ти все пак е добре :).

Не знам от къде си, но във вашия град нямате ли Център за спешна медицинска помощ :-o ? Все пак имай предвид, че вие сте от друг град, а линейката идва от София и в този случай те просто не могат да се телепортират, нито да стигнат за 2-3 минути...

Shturrrche88
10-30-2011, 11:53
Не искам да се заяждам в никакъв случай. Но спешна помощ е такава, защото реагира на спешни случаи. Ако преценят, че случая не е толкова спешен, или не пращат линейка, или идва със закъснение.
А и звънете първо на 112, а не Бърза помощ, защото е национален телефон към централа и не е нужно да ви прехвърлят към София и от там да решават.
Второ, щом е дошла лекарка, която му е премерила кръвното, най-вероятно жената е преценила, че дядо ти не е за спешното и за това не е бил откаран с линейка.

ZeroPoinT
10-30-2011, 12:22
Не искам да се заяждам в никакъв случай. Но спешна помощ е такава, защото реагира на спешни случаи. Ако преценят, че случая не е толкова спешен, или не пращат линейка, или идва със закъснение.
А и звънете първо на 112, а не Бърза помощ, защото е национален телефон към централа и не е нужно да ви прехвърлят към София и от там да решават.
Второ, щом е дошла лекарка, която му е премерила кръвното, най-вероятно жената е преценила, че дядо ти не е за спешното и за това не е бил откаран с линейка.

Мхм.

badsector
10-30-2011, 13:09
Съветът, който давам напоследък на всички е да си търсите правата в Страсбург. Съд срещу държавата. Това е начинът. Трябва да ги залеем с хиляди дела :x

imamkrasivouho
10-30-2011, 13:19
Не искам да се заяждам в никакъв случай. Но спешна помощ е такава, защото реагира на спешни случаи. Ако преценят, че случая не е толкова спешен, или не пращат линейка, или идва със закъснение.
А и звънете първо на 112, а не Бърза помощ, защото е национален телефон към централа и не е нужно да ви прехвърлят към София и от там да решават.
Второ, щом е дошла лекарка, която му е премерила кръвното, най-вероятно жената е преценила, че дядо ти не е за спешното и за това не е бил откаран с линейка.
Не знам как преценяват дали случая е спешен, но за да се обади човек на бърза помощ, значи наистина има защо. Даже преди 1-2 години едно детенце беше починало, чакайки точно Бърза помощ. А си беше от София, не е като да кажеш, че е на края на света. Но дошли бърза помощ след половин-един час и то починало. Щото много добре преценяват. :?

Shturrrche88
10-30-2011, 13:54
Не искам да се заяждам в никакъв случай. Но спешна помощ е такава, защото реагира на спешни случаи. Ако преценят, че случая не е толкова спешен, или не пращат линейка, или идва със закъснение.
А и звънете първо на 112, а не Бърза помощ, защото е национален телефон към централа и не е нужно да ви прехвърлят към София и от там да решават.
Второ, щом е дошла лекарка, която му е премерила кръвното, най-вероятно жената е преценила, че дядо ти не е за спешното и за това не е бил откаран с линейка.
Не знам как преценяват дали случая е спешен, но за да се обади човек на бърза помощ, значи наистина има защо. Даже преди 1-2 години едно детенце беше починало, чакайки точно Бърза помощ. А си беше от София, не е като да кажеш, че е на края на света. Но дошли бърза помощ след половин-един час и то починало. Щото много добре преценяват. :?
Не казвам, че преценяват винаги правилно. Но се е случвало и аз като бях ученичка, че и в нашия блок да викат Бърза помощ, защото на някого му прилошало, или припаднал. Не казвам, че това е маловажно, но в повечето случаи, след един шоколад и чаша вода всеки се съвзема. Много често закъснение на линейка е фатално за човешки живот, и работещите там го знаят, но всеки българин знае, че екипите в спешна помощ просто не достигат, за да обслужат всеки, който се нуждае. Това не е по вина на Бърза помощ, а по вина на държавата, здравния министър и прочие, и прочие.

DeSiTo0o
10-31-2011, 18:48
Радвай се, че дядо ти все пак е добре :).

Не знам от къде си, но във вашия град нямате ли Център за спешна медицинска помощ :-o ? Все пак имай предвид, че вие сте от друг град, а линейката идва от София и в този случай те просто не могат да се телепортират, нито да стигнат за 2-3 минути...

Линейката не идва от София. От София се обаждат в Ботевград (от тук съм) и от тук тръгва линейка (затова бях толкова възмутена, че се забавиха 15мин, защотот пътя е 5 мин точно). И това исках да кажа, че е тъпото.. вместо направо да се обадим тук, първо се звъни на 112 (София) ии от там се обаждат тук... и дават сигнал да тръгне линейката. Това исках да кажа като повтаярм, че страшно много време се губи.
Да не говорим, че 112 е номер, изобщо за бърза помощ, полиция, пожарна, връзки с разни организации и т.н. и се отнема още време да се обяснява къде точно живееш (което ако се обадиш направо тук ще е по-лесно да се обясни, защото градът е малък и се знаят адресите, а не да описваш с най-големи подробности), след това обясняваш от какво е болен човека, какви други заболявания има, какво точно му е в момента, какво е ял за последно и т.н т.н Едно 10 мин. си обясняваш.

Shturrrche88
10-31-2011, 19:31
Ами те тея обяснения не са случайни, а абсолютно задължителни.
Представи си хипотетична ситуация :звънят едновременно двама души. При единя случая е с дете, което е колабирало и има проблем с дишането, а при другия е припаднал възрастен човек, според теб как да прецени диспечера при кого е по-наложително да прати линейка първо?