PDA

View Full Version : Свобода и робство в моя живот ..



BrainDamage
11-01-2011, 09:52
Офф, имам да пиша есе, а това най-малко мога да го пиша.. Мразя да пиша есета. Идея нямам на къде да си насоча мисълта. Дайте някви идеи, насоки и т.н. охх.. :( Дали да не разгледам поотделно какво са за мен свободата и робството и някак си да ги навържа.. или пък да напиша, че това да си мислиш, че си свободен всъщност и най-голямото робство и там вече да разпъвам локуми.. ? :?

Mi6inka
11-01-2011, 09:53
Есето трябва ли да е обвързано с литературно произведение?

KumchoValcho
11-01-2011, 09:54
Свободата и робството са 2 страни на една и съща монета
какво е свободата и какво е робството, къде намират проявления в живота ти
как да се избавим от робството и да постигнем свободата

BrainDamage
11-01-2011, 09:55
Не. Г-жата каза, че ни го дава заради материала свързан с Ботев, но каза да си кажем в наше време как виждаме нещата и т.н. И на няколко пъти повтори да има МНОГО чувство вложено ;д

BadAss
11-01-2011, 10:00
помисли робството с какво се обвързва в твоя живот, напиши си 5-6 твърдения и се аргументирай, после се замисли и за свободата ти.. с какво се характеризира, аргументирай се и за нея
най-важното е да изразиш личното си мнение

Mi6inka
11-01-2011, 10:02
Не. Г-жата каза, че ни го дава заради материала свързан с Ботев, но каза да си кажем в наше време как виждаме нещата и т.н. И на няколко пъти повтори да има МНОГО чувство вложено ;д

Това ми беше любимото в даскало.. да пиша такива есета, в които не трябва да включвам произведение. Та... давай. Просто помисли какво за теб са тези две понятия, кога в живота си се чувстваш свободна, а кога под робство. И като по-мащабен план, можеш да разгледаш въпроса.. Можеш да включиш политика, религии... има, има какво да се пише, просто се.. надъхай и си излей душата на един лист! Успех..после може да ми дадеш да чета, че много обичам.

ShtrudeL
11-01-2011, 10:03
Всеки има свободата да избере на какво да робува.

ParadOx
11-01-2011, 10:07
Напиши на един лист просто някакви нахвърляни мисли, после го оформи, защити си мнението убедително, направи 2-3 сравнения с онова време, хубаво заключение и си 6

ZeroPoinT
11-01-2011, 10:11
Свободата е нещо много релативно. Всъщност на този свят няма свобода. Всички тези данъци, съдилища те правят роб. Роб на една система. Роб на "Демокрацията". Ако искаш хвърли един преглед на "Залезът на демокрацията" от Глен Бек. Понеже обичам темата за свободата, ще ти кажа една манипулативна техника, която задължително да включиш.

Прозорецът на Овертон.
Това е манипулативна техника, караща хората сами да искат робство.

Представи си една линия. Вляво е пълната свобода. В дясно е положение като в Оруел. Тоест няма свобода. На тази линия е поставено малко прозорче, показващо действителността СЕГА. Например, ако е по средата, означава, че не е пълна свобода, тоест има проверки, но не са супер строги. Ето пример:
На летището. Преди хората са си купували билета и са пристигали 4 минути преди полета. Няма проверки, ограничения. Вътре можеш да се разхождаш свободно - това е абсолютното ляво. А сега си представи, че трябва да отидеш 4 часа преди полета. Да преминеш 10 рентгена. Да се съблечеш чисто гол и да ти проверят всяка телесна кухина. Няма ставане до тоалетната по време на полета. Закован си за седалката с електрошокови гривни. Това е абсолютното дясно. А сега - как ще го осъществиш. Ми много лесно. Просто караш хората да го искат. Например съобщаваш по ВСИЧКИ медии, че е имало опит за атентат, ако щеш и може и да е осъществен. Убиваш един самолет хора. И така общественото мнение ще бъде ЗА по-строги мерки. И така лека полека постигаш целта. Това може да бъде за да наемеш повече хора на работа в летището или всякакви парични облагородявания. Помисли и го напиши и ще имаш 6-ца.

Надявам се да съм ти помогнал.

yakuza_
11-01-2011, 10:15
Темата е за есе, а прелива от хомосексуализъм. :(

BrainDamage
11-01-2011, 10:24
Мерси на всички. Сега тъкмо почнах да нахвърлям някои неща в една тетрадка, после от една книга ще си извадя разни мисли, на велики за времето си хора, относно свободата и там вече ще видя кое на къде мога да го включа и ще видим кво ще стане. 8-)

LadyDi
11-01-2011, 10:32
Всеки има свободата да избере на какво да робува.
Обичай оковите си, те са твоята свобода 8-)