PDA

View Full Version : Резюме/Помощ



detzzy
11-02-2011, 05:32
Може ли някой да ми даде резюме на този текст...
Когато си купуваме пакет сол в магазина, едва ли се замисляме как е произведен този така ценен за нашата трапеза продукт. Натриевият хлорид, познат още като готварска сол, е вещество с химическа формула ШС1. От древността хората са разбирали огромното значение на солта за живота на Земята. През древността солта е особено ценна стока и дори е била използвана като разменна монета. Била е символ на престиж: заради трудното си добиване. Наричана е бяло злато. Градове като Залцбург (на немски 5а1г означава сол) дължат благосъстоянието си на търговията със сол.

По нашите земи сол се добива още от V в. пр. н. е. край бреговете на Черно море. Извличането на морска сол е най-старият начин за добив. При него водата от морето се прехвърля в плитки басейни, където се изпарява на слънцето. Солта остава на кристали на дъното на басейна и може да се изгребе. Според историците солниците са съществували още преди основаването на Поморие - около V в. пр. Хр. Благодарение на този поминък районът бързо се е замогнал. Заради солниците древният Анхиало е бил ябълка на раздора за останалите черноморски колонии. За него дори е била обявена война между Месемврия (Несебър) и Аполония (Созопол).

:)

marin4itu
11-02-2011, 19:03
Я се научи да пише резюмета! На матурата кой ще ти го напише?

garchomp3r
12-18-2012, 14:59
Я се научи да пише резюмета! На матурата кой ще ти го напише? А ти е научи да пишеш! Май си скаран с българския в училище. :)

garchomp3r
12-18-2012, 15:00
И на мен ми трябва на същия текст резюме. Ако може некой. :)

pifiella
12-18-2012, 16:53
И на мен ми трябва на същия текст резюме. Ако може некой. :)
Ужасно дразнещо е, когато неграмотни правят забележки на други неграмотни...
От толкова мързел и тарикатлъци - мозъците ви ще закърнеят!

marin4itu
12-18-2012, 17:39
Е пропуснала съм едно "ш".. голяма работа станало.. пиша на клавиатура представете си!
За мен не се притеснявайте.. и училището и матурата съм си изкарала..