PDA

View Full Version : Някой разбира ли от Communication Systems



StringTheoryPracticist
11-02-2011, 14:03
Имам да правя едно нещо по предмета, само че не е обяснено добре и не знам откъде мога да намеря информацията. Ето задачата ми:

Download the following four signals. For each of the signals, load the Audacity software, listen to the signals, highlight a section of the signal and select Analyse > Plot Spectrum. Set Algorithm to Spectrum, Function to Hanning window, Size to 16384 and Axis to Linear frequency, and complete the graphs in the Spectrum column.

Ensure you understand how the equation of the signal relates to the spectrum.

След което има таблица с три колонки и четири реда. Колонките са съответно Signal / Equation f(t) = A sin (2.π.f.t) / Spectrum, като под първата има 4 сигнала с линк към звуков файл, който представлява самия сигнал:
- 1 kHz Sinusoidal
- 3 kHz Sinusoidal
- 5 kHz Sinusoidal
- 1 kHz, 3kHz and 5kHz Sinusoidal Combined

под Equation f(t) = A sin (2.π.f.t) има:
- f(t) = 1 sin (2.π.1000.t)
- f(t) = 1/3 sin (2.π.3000.t)
- f(t) = 1/5 sin (2.π.5000.t)
- f(t) = 1 sin (2.π.1000.t) + 1/3 sin (2.π.3000.t) + 1/5 sin (2.π.5000.t)

а под Spectrum има 4 еднакви неща, тази картинка:
http://img638.imageshack.us/img638/747/blankspectrum.gif

След което пише този текст:

The Audacity software you have been using, is freeware and is designed for the simple manipulation of audio files and to give an approximation of the audio spectrum between 3 Hz to 22 kHz. In consequence, detailed measurements should not be relied upon. For example, for the 1 kHz, 3kHz and 5kHz Sinusoidal Combined signal above - depending on selection and sample size - the spectrum produced by Audacity does not match the equation. Try and plot the correct spectrum from the equation.










Така. Чрез програмката мога да получа тия изображения, които ми изискват. Обаче не знам как се прилага формулата. Знам кое в нея какво е:

A - Amplitude (Volts), π - Числото "Пи", f - Frequency (Hz), t - time (нямам представа в коя мерна единица)

Обаче не знам как да я приложа, така че да получа нещо подобно на това, което получавам от Audacity - то включва dB, както виждате на изображението по-горе, а формулата не включва dB. Би трябвало само с формулата да мога да получа резултатите, които получавам с програмата, само че не знам как да достигна до тях и никъде не е обяснено. Питах много хора със същия курс, но никой не знаеше.

Имам да го правя за утре, в група съм с още трима. Само че тримата са идиоти и не очаквам никой от тях да схване това, затова ако не го науча, няма да мога да направя тази задача. Задачата представлява около 10% от нещата, които имаме да правим.

Ако някой ми помогне да се справя това получава нещо от мен по избор. А ако не знае какво да избере - ще го включа в следващата форумна история, която напиша (и ще е под добра светлина, естествено). Все още имам да включвам xxxbrokenhearthxxx, за което се извинявам, но графика ми е супер претоварен и нямам време да си поема въздух, иначе вече измислих какво да напиша за нея.

CupcakeAndCoffee
11-02-2011, 14:18
:shock:

Ashenvale
11-02-2011, 14:18
:shock: :shock: :shock:

Wax
11-02-2011, 14:50
Стигнах до частта "Size to 16384 and Axis to Linear frequency"

Просто няма как да стане, щото Audacity закръглява до 100Hz.

nepowtorima
11-02-2011, 14:51
Мне нищо не разбирам.
- трябваше да го кажа..

StringTheoryPracticist
11-02-2011, 14:51
Стигнах до частта "Size to 16384 and Axis to Linear frequency"

Просто няма как да стане, щото Audacity закръглява до 100Hz.
Дам, но не е нужно да правим нещата с точност.

Въпроса ми е за тая формула, защото не виждам как мога от нея да получа таблицата, която ми искат. Другите неща не са особено важни, но може и да помогнат.

Wax
11-02-2011, 14:54
Нещо и аз не мога да загрея.
Имаш ли даден диапазон?
Честотна модулация може ли да има?

Щото както е обяснено по формулата, излиза че се преплитат честотите.

StringTheoryPracticist
11-02-2011, 15:05
Честно казано, нямам представа. Въобще не знам защо учим тоя предмет, няма много общо с програмирането, а 90% от домашното ми е по тоя предмет, а нещата дори не са обяснени добре и трябва да ровя за информация.

А иначе, това което копирах е единствената информация, която имам. Като се замисля, сигурно ще може да се изчисли с друга формула, само ми трябва формулата.

Wax
11-02-2011, 15:06
Ами и аз не знам коя може да се ползва.
Ако имаше даден диапазон, можеше да синтезираш това с Audacity и всичко ставаше по вода.