PDA

View Full Version : Как да се подготвим за кандидатстване в чужбина отрано?



brutaLxxbunny
11-02-2011, 15:02
Едва 9. клас съм,но вече отдавна се замислям за това.Мисля,че ако подготовката почне по-рано,всичко след това ще бъде по-лесно.Искам съвети какво може да направя още сега.Поддържам успех отличен (за сега),включвам се в извънкласни дейности,но някак го карам на посоки.Какво се цени зад граница?Какво би могло да спомогне?
И тъй като все с английски ще кандидатствам,се замислих дали не трябва да почна от сега с по-сериозното учене.В момента съм на ниво Intermediate,а трябва да се стигне Advanced.Някакви съвети относно това?

ThroughStruggle
11-02-2011, 16:00
Похвално е, че се интересуваш отрано. Но хайде сега прочети тази - http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=436373 - тема, която се постарах да намеря за теб. Там добри хорица като мен и amk933 са писали за процеса на кандидатстване. И ако имаш по-нататъшни въпроси, по-добре ги задай там.

Karoliina
11-02-2011, 19:16
Здравей!

Ти решила ли си какво точно искаш да учиш? Университетите в Англия и САЩ обичат студенти, които от години целенасочено са ... ох, губят ми се българските думи на мен... "били активни в избраната от тях област".

Това означава, че ако искаш да станеш инженер, трябва да покажеш по някакъв начин, че това ти е реалната мечта, че ти наистина се интересуваш от това, и че точно ти си техния човек, този обещаващ инженер, който на всяка цена трябва да влезе във випуска. Тоест ти трябва да си сменяла крушките и контактите вкъщи, да си поработила малко като (човек, който сглобява компютри), например (нещо, свързано с машини, жици и поялници, схващаш идеята). Такива неща. Цялата тази реална, активна дейност трябва да можеш да я опишеш в есето си за кандидатстване. Хубаво е и да се обосновеш - защо инженер? Какво те интересуват машините? Защо? От кога?

После - английският език. Повечето университети в Англия изискват някакъв добър резултат на TOEFL. Например 90 от 120 точки минимум. Това не е толкова критерия за прием, колкото доказателство, че ти се оправяш с английския и ще разбираш какво ти се говори в университета. Този тест е различен от тези, които ви дават в училище - той е специално пригоден да изпита ВЛАДЕЕНЕТО на езика, а не граматика и правопис. Нямам много време сега, затова няма да описвам подробно - може да се наложи да ходиш на курсове за ТОЕФЛ, или да практикуваш английски допълнително - чети книги, гледай английска телевизия, слушай радио ББС (в неделя вечер обикновено пускат много интересни радиопиеси). Говори с англичани - по чат, по форуми, или ако можеш наживо, най-добре. Говори на английски - много е важно да можеш да говориш гладко и без да се запъваш очевидно. www.toefl.org - чети тук повече.

В САЩ обаче са по-нагли и там ще ти искат друг тест - SAT. Той е много по-страшен от ТОЕФЛ и за да се вземе с добър резултат (който за чужденците клони към максималния, понеже конкуренцията е жестока), трябва да имаш много богат речник, да можеш да четеш много бързо, и още нещо, което не е задължително, но е в огромна помощ - добре да познаваш американската класическа литература. Имай предвид, че самите американци, като нативоговорещи, се затрудняват с този изпит и извънземните думи и изрази в него (много от които обаче се срещат във въпросната литература, както и много от текстовете са откъси пак от там). Курсове, четене, и самоподготовка с пълна пара, ако си се ориентирала към щатите!

Освен този SAT, елитните университети ще искат и още тестове, които са известни като SAT Subject Tests или SAT 2. Те са тестове по предмети - математика (проста и сложна), физика, молекулярна и енвироментална (виж какви думи си измислям - environmental) биология, химия, история (на света или на САЩ), литература (не помня каква точно), и езиците немски, френски, испански, китайски, и още някои, които също не помня. Както и да е. Ще трябва да държиш между 2 и 3 от тези тестове. Купи си учебници от САЩ за тях - материалът е различен от този в България. Учи си по тях на самоподготовка и ще се справиш без проблем. Ако стигнеш дотам, препоръчвам ти учебниците на Princeton Review.

За САЩ, SAT и американски университети се разрови в сайта www.collegeboard.com - оттам се извършва и регистрацията за изпитите.

Ами успех ти желая. Ако имаш въпроси, питай на ЛС. Ако искаш да си упражняваш анлийския или испанския, пиши ми.

amk933
11-02-2011, 19:39
Аз горещо НЕ препоръчвам да разчита само на Princeton Review за всички изпити...малко по-лесни са от стандартния САТ.

Ако иска по-конкретна информация за кой изпит какво е добро като издателство, да каже момичето. През ръцете ми минаха 40-50 книги (от тия по 1000 стр.) за САТ в последните 2 години и мога да помогна с това...

:)

ThroughStruggle
11-02-2011, 20:00
Karoliina, не знам защо я насочваш към TOEFL когато говориш за английските университети, останала съм с впечатление, че искат, ако е възможно, да си положил IELTS.

Както и да е, за начало по-добре авторката да каже къде и какво иска да учи.

Karoliina
11-02-2011, 20:28
Защото в България IELTS се администрира само в София, а TOEFL в повечето градове, по няколко пъти месечно. Освен това навсякъде в UK се признава TOEFL като изпит. *-* Не виждам какъв е проблемът?

amk933 - Както кажеш. :]

amk933
11-02-2011, 22:06
^Принципно си права, но вече има училища като Architectural Association School of Architecture, който не приемат ТОЙФЕЛ...

Тябва да реши момичето къде ще кандидатства и да прегледа сайтовете... :)

ThroughStruggle
11-03-2011, 02:52
Не е така, IELTS се администрира и в София, Варна и Пловдив. Скоро беше обявена и изпитна дата в Бургас.

Вярно е, признават TOEFL, но на много места съм виждала неща от сорта: "we prefer for the candidate to sit IELTS, if that is possible'. :)

Karoliina
11-03-2011, 10:33
О, съжалявам тогава. От няколко години не живея в България и грешката е моя, не съм искала да дам грешна информация. Anteeksi?

Желая успех на момичето. u_u

EliUSA
11-03-2011, 11:51
И на мен тива ми е наболял проблем. Аз вече взех САТ (аз съм в 11-ти клас сега) и не съм доволна от резултатите. Искам да знам някой знае ли примерно Бръшлянената лига дали искат максимума точки или може и по-малко? Иначе ТОйФЕЛ-а ми е супер. Но на САТ математиката ме спъва. Освен това, от Едланта, където ходих на уроци не ми помагат особено. Май само ми взимат парите? Ходих и при едни частни, дошли са си от САЩ, където са учили, и ми казват, че английския е по-важен на САТ от математиката, но аз не знам дали да им вярвам? Дали да тръгна на уроципо математика или да наблегна на английския?

brutaLxxbunny
11-03-2011, 14:16
Нещото,с които искам да кандидатствам е право.По-точно - международно.TOEFL или IELTC ще са задължителни за мен.А аз искам да кандидатствам в страните в Европа и то главно в Кралствата,така че на мен SAT не ми трябва.
Чета книги на английски,обаче говорът нещо ми е проблем.Замазвам думите някак си и често не мога да се сетя за думите,а ги знам.В това май ми е главният проблем.Граматиката си е лесна,колкото може да бъде една граматика.
Много ви благодаря,че сте толкова отзивчиви
:)

ThroughStruggle
11-03-2011, 15:07
Кралството или кралствата?
Защото кралства в Европа са, освен Обединеното Кралство, Дания, Холандия, Белгия и още няколко.
Просто се уточни, за да мога да дам адекватна информация. :)

brutaLxxbunny
11-03-2011, 15:16
Кралството или кралствата?
Защото кралства в Европа са, освен Обединеното Кралство, Дания, Холандия, Белгия и още няколко.
Просто се уточни, за да мога да дам адекватна информация. :)

Нее,под "Кралствата" имах на предвид Англия и Шотландия,Великобритански т полуостров...Дания,Холандия и Белгия ги изключих отдавна.Не ме привличат.

ThroughStruggle
11-03-2011, 15:18
Разбирам. Какво те интересува?

brutaLxxbunny
11-03-2011, 15:22
Разбирам. Какво те интересува?

Като за начало,знам,че за чужбина са важни извънкласните дейности.Някой,по-горе,беше споменал,че е важно да работиш в "областта" си.Например,някъде бях чела,че доста точки ти спечелва това,че си участвал в "Червен кръст".Питам какво мога да започна да правя отсега...
Иначе другият проблем ми е английският.Владея го по-добре от съучениците ми (от повечето де..),но не мисля,че е достатъчно.Даже никак не е.
И ако някой може да разясни как седят нещата със стипендиите?Аз май главно съм се насочила към Абърдийн (нищо ново под слънцето),та за там питам.

ThroughStruggle
11-03-2011, 15:32
В Шотландия обучението е безплатно за граждани на ЕС, поема се от един специализиран държавен фонд, наречен SAAS - Student Awards Agency for Scotland. Ако желаеш и имаш такава възможност, разбира се, накрая на обучението си можеш да направиш дарение на държавата в размер на 3000 паунда.
За извънкласните дейности - хубаво е да ги практикуваш, ценени са, но не са задължителни (такива са единствено за медицината и стоматологията). Освен това, те нямат никаква доказуемост, единственият начин, по който можеш да ги включиш в кандидатстването си, е като ги споменеш в мотивационното писмо.
По друг начин стои въпросът с работата. В UCAS има специална секция Employment, където кандидатът може да попълни местата, на които е работил, периодите, в които го е правил и имената на работодателите. Добре е да си работил нещо, пряко или непряко свързано със специалността, която искаш да изучаваш. Не че е решаващо, но е добре - показва, че имаш опит и известни познания в областта и подчертава убедеността ти, че искаш да учиш точно това.

Разбира се, въпросната секция може да бъде оставена празна.
:)

brutaLxxbunny
11-03-2011, 17:04
А ти по английски кога почна да се приготвяш по-сериозно?Замислям се това лято да взема Pre-Immediate и Advanced.

Vannesa
11-03-2011, 17:50
За извънкласните дейности - хубаво е да ги практикуваш, ценени са, но не са задължителни (такива са единствено за медицината и стоматологията).

Това за стоматологията е новост за мен О.О Какво се включва в понятието "извънкласни дейности"? Олимпиади, състезания, проекти.....още?

ThroughStruggle
11-03-2011, 18:11
Vannesa, за медицината съм сто процента убедена, за стоматологията почти. Искат да имаш някакъв опит в областта - да си работил в поликлиника, в частен кабинет. Не като специалист, разбира се, а като нещо съвсем общо - чистач, секретар и т.н. Целта е да опознаеш средата, трудностите на професията.
Това е една от причините да приемат толкова трудно в медицински специалности - навън хората знаят, че това се изисква от бъдещите студенти, но тук надали някой ще те наеме.
Разбира се, не отговарям за всички университети, всеки си е отделна институция. Но тези, с които аз съм контактувала, изискват work experience. По-добре се свържи с тези, които те интересуват.

brutaLxxbunny, тези нива не са ти нужни, поне за самия процес на прием. Съветвам те да се насочиш към подготовка за IELTS ири TOEFL (не толкова препоръчително).

EliUSA
11-04-2011, 04:57
ААА, една приятелка на майка ми живее в Абърдийн и на мен ми изглежда супер там на снимки. Тя обаче каза, че е скука. А тя е няква лелка все пак ;) Аз затова искам САЩ. Учителката ми по английски е завършила Браун и е много яка. КАза, че им прави самото училище купони и им дава безплатна бира. За извънлкасни ми каза да правя каквото и да е. Ние с майка ми примерно ходим жеднъж в месеца при сираци от дом и аз им оставям мои стари книжки, дрешки и т.н. Айде, излизааам!

ThroughStruggle
11-04-2011, 14:02
ААА, една приятелка на майка ми живее в Абърдийн и на мен ми изглежда супер там на снимки. Тя обаче каза, че е скука. А тя е няква лелка все пак ;) Аз затова искам САЩ. Учителката ми по английски е завършила Браун и е много яка. КАза, че им прави самото училище купони и им дава безплатна бира. За извънлкасни ми каза да правя каквото и да е. Ние с майка ми примерно ходим жеднъж в месеца при сираци от дом и аз им оставям мои стари книжки, дрешки и т.н. Айде, излизааам!

Каква бира ти дават, бе?! :razz: В Америка до 21 си непълнолетен и нямаш право да консумираш никакъв алкохол.

LoupGarrou
11-04-2011, 16:28
В момента се занимавам с UCAS, насочил съм се към право, изглежда, че ще пиша 3 университета в Шотландия и два в Англия.

За Абърдийн (право) миналата година са искали 6.00 диплома, тази година не знам колко искат. Бих те посъветвал да започнеш от сега да разглеждаш университети, курсове, градове и тн, за да не се окажеш неподготвена. Също реши дали ще караш LNAT, на мен просто много ми се струпа наведнъж (не само академично) и си викам "майната му" и не карах LNAT, съответно ще кандидатствам в университети, които не го изискват.

За TOEFL и IELTS - има някои университети, които предпочитат втория изпит. Аз карах първия, защото пиша много бързо на компютър, а и формата на изпита, като че ли повече ми хареса. Някои хора мислят, че TOEFL е по-лесен, други смятат обратно. Лично аз имам позната, която на
ТОЕФЛ се провали, а на IELTS - не.
Курсовете не са задължителни, аз моят изпит го взех със задоволитен резултат без да съм се подготвял, но това е доста субективно.

Ако имаш въпроси и съм компетентен съм готов да помогна.

brutaLxxbunny
11-04-2011, 17:03
В момента се занимавам с UCAS, насочил съм се към право, изглежда, че ще пиша 3 университета в Шотландия и два в Англия.

За Абърдийн (право) миналата година са искали 6.00 диплома, тази година не знам колко искат. Бих те посъветвал да започнеш от сега да разглеждаш университети, курсове, градове и тн, за да не се окажеш неподготвена. Също реши дали ще караш LNAT, на мен просто много ми се струпа наведнъж (не само академично) и си викам "майната му" и не карах LNAT, съответно ще кандидатствам в университети, които не го изискват.

За TOEFL и IELTS - има някои университети, които предпочитат втория изпит. Аз карах първия, защото пиша много бързо на компютър, а и формата на изпита, като че ли повече ми хареса. Някои хора мислят, че TOEFL е по-лесен, други смятат обратно. Лично аз имам позната, която на
ТОЕФЛ се провали, а на IELTS - не.
Курсовете не са задължителни, аз моят изпит го взех със задоволитен резултат без да съм се подготвял, но това е доста субективно.

Ако имаш въпроси и съм компетентен съм готов да помогна.


Към кои университети си се насочил (ако може,сподели...) ? Колко усилено си изучавал английски предишните години?

LoupGarrou
11-04-2011, 18:28
Английски за първи път имах в учебна програма в 5-ти клас, до началото на 6-ти някъде. После прекъснах и чак в 9-ти клас започнах да го изучавам наново. 10-ти клас вторият срок реших, че в училище много ме бави започнах да ходя на курс. По мое желание ме сложиха във FCE група с уговорката, че ако не се справям ще ме сложат в по-долно ниво.
Резултатът беше следния - имах някои сериозни пропуски в граматиката, тъй като нито бях карал предните нива като останалите, нито в училище бях изучавал, но нямах резултат под 80% на слушане или четене, та ме оставиха в тази група. В последствие граматиката ми се дигна.
После известно време ходих курс за Advanced, на изпит не ходих, защото реших, че не си струва (не можех да си позволя от финансова гледна точка), а знаех, че догодина може да ми се наложи да карам TOEFL/IELTS, така че реших да мина без него.
Та след 5-6 месеца дойде време за TOEFL, изтеглих от замунда пакета и се го разгледах за една седмица и се явих на изпит.

Не пиша думи и много, много рядко преговарям, нито пък съм кой знае колко умен и нямам феноменална памет. Предполагам, че просто езиците ми вървят.

Знам че звучи супер несериозно и наистина е ужасно. Обаче не ми се е налагало. Всеки изпит си взимам с резултати над средните и много добре знам, че ще успея, в училището пък не могат да ми поднесат предизвикателство и си я карам необезпокояван от никого от години.
За сметка на това пък по математика едва добутвам до 4 за срочна оценка/ за годината, въпреки че сигурно там съм най-съсредоточен.

*Имай впредвид обаче, че когато не съм изучавал АЕ официално съм гледал доста филми и съм играл доста игри, та оттам имах доста добър запас от думи : )
*Сетих се още нещо. На курсовете, на които ходих FCE групата учи по учебници на Advanced, CAE групата учи по учебници за Proficiency, така че и това може да е изиграло роля.

brutaLxxbunny
11-04-2011, 18:38
А ако те приемат,на студентски наем ли ще караш или...?

ThroughStruggle
11-04-2011, 19:04
В момента се занимавам с UCAS, насочил съм се към право, изглежда, че ще пиша 3 университета в Шотландия и два в Англия.

За Абърдийн (право) миналата година са искали 6.00 диплома, тази година не знам колко искат. Бих те посъветвал да започнеш от сега да разглеждаш университети, курсове, градове и тн, за да не се окажеш неподготвена. Също реши дали ще караш LNAT, на мен просто много ми се струпа наведнъж (не само академично) и си викам "майната му" и не карах LNAT, съответно ще кандидатствам в университети, които не го изискват.

За TOEFL и IELTS - има някои университети, които предпочитат втория изпит. Аз карах първия, защото пиша много бързо на компютър, а и формата на изпита, като че ли повече ми хареса. Някои хора мислят, че TOEFL е по-лесен, други смятат обратно. Лично аз имам позната, която на
ТОЕФЛ се провали, а на IELTS - не.
Курсовете не са задължителни, аз моят изпит го взех със задоволитен резултат без да съм се подготвял, но това е доста субективно.

Ако имаш въпроси и съм компетентен съм готов да помогна.

Нали знаеш, че има съществена разлика между шотландско и английско право?

Hook
11-04-2011, 19:31
ААА, една приятелка на майка ми живее в Абърдийн и на мен ми изглежда супер там на снимки. Тя обаче каза, че е скука. А тя е няква лелка все пак ;) Аз затова искам САЩ. Учителката ми по английски е завършила Браун и е много яка. КАза, че им прави самото училище купони и им дава безплатна бира. За извънлкасни ми каза да правя каквото и да е. Ние с майка ми примерно ходим жеднъж в месеца при сираци от дом и аз им оставям мои стари книжки, дрешки и т.н. Айде, излизааам!

Аз живея и уча в Абърдийн. :) Да, хубав град е, много по-различен, но и не предлага забавленията, които повечето българи особено очакват.
ПП. Доколкото чух (не е потвърдена информация) от тази година критериите за прием са завишени.
ПП2. Говоря за University of Aberdeen, а не RGU.

DesireToFire
11-04-2011, 19:38
Някой да има наблюдения върху добър университет в Шотландия, предлагащ специалност архиктектура? И вие съвсем ме отказахте от Абърдийн :Д

LoupGarrou
11-04-2011, 20:51
Нали знаеш, че има съществена разлика между шотландско и английско право?

Да ... Доколкото съм запознат Dundee е единственият университет, предлагащ английско право. Иначе, ако искаш да практикуваш в Англия има една година conversion.

Hook
11-05-2011, 10:43
Щом ще е право, защо не международно? :)
А ако имате въпроси за Абърдийн, питайте..дано успея да помогна;]

inverno
11-05-2011, 11:59
Английски за първи път имах в учебна програма в 5-ти клас, до началото на 6-ти някъде. После прекъснах и чак в 9-ти клас започнах да го изучавам наново. 10-ти клас вторият срок реших, че в училище много ме бави започнах да ходя на курс. По мое желание ме сложиха във FCE група с уговорката, че ако не се справям ще ме сложат в по-долно ниво.
Резултатът беше следния - имах някои сериозни пропуски в граматиката, тъй като нито бях карал предните нива като останалите, нито в училище бях изучавал, но нямах резултат под 80% на слушане или четене, та ме оставиха в тази група. В последствие граматиката ми се дигна.
После известно време ходих курс за Advanced, на изпит не ходих, защото реших, че не си струва (не можех да си позволя от финансова гледна точка), а знаех, че догодина може да ми се наложи да карам TOEFL/IELTS, така че реших да мина без него.
Та след 5-6 месеца дойде време за TOEFL, изтеглих от замунда пакета и се го разгледах за една седмица и се явих на изпит.

Не пиша думи и много, много рядко преговарям, нито пък съм кой знае колко умен и нямам феноменална памет. Предполагам, че просто езиците ми вървят.

Знам че звучи супер несериозно и наистина е ужасно. Обаче не ми се е налагало. Всеки изпит си взимам с резултати над средните и много добре знам, че ще успея, в училището пък не могат да ми поднесат предизвикателство и си я карам необезпокояван от никого от години.
За сметка на това пък по математика едва добутвам до 4 за срочна оценка/ за годината, въпреки че сигурно там съм най-съсредоточен.

*Имай впредвид обаче, че когато не съм изучавал АЕ официално съм гледал доста филми и съм играл доста игри, та оттам имах доста добър запас от думи : )
*Сетих се още нещо. На курсовете, на които ходих FCE групата учи по учебници на Advanced, CAE групата учи по учебници за Proficiency, така че и това може да е изиграло роля.

Абсолютно същата работа като при мене..само където английският го учих от 2ри до 7ми клас и това беше.И отидох 4 пъти на ориентировъчни курсове (по 2 часа всеки) за ТОЕФЛ ( 87/120).Доволен съм,целта е постигната - влязох ,където исках.После става трудно.Преди висшето всичко си е жив ташак ,ако мога така да се изразя :)

DesireToFire
11-06-2011, 08:45
Щом ще е право, защо не международно? :)
А ако имате въпроси за Абърдийн, питайте..дано успея да помогна;]
Какво учиш?
С каква диплома те приеха?
А с какъв изпит по англиийски и съответно резултата?
Харесва ли ти базата на университета?
Ако си на общежитие, мнение и за тях?
Какво е отношението на останалите към българите?
Наистина ли е толкова скучно там? Няма ли някакви клубове наоколо? 8-)
Засега е това, извинявам се, ако ти се струват много въпросите :)

Hook
11-06-2011, 11:53
Щом ще е право, защо не международно? :)
А ако имате въпроси за Абърдийн, питайте..дано успея да помогна;]
Какво учиш?
С каква диплома те приеха?
А с какъв изпит по англиийски и съответно резултата?
Харесва ли ти базата на университета?
Ако си на общежитие, мнение и за тях?
Какво е отношението на останалите към българите?
Наистина ли е толкова скучно там? Няма ли някакви клубове наоколо? 8-)
Засега е това, извинявам се, ако ти се струват много въпросите :)

Уча Management Studies, дипломата ми искаха да е над 5, кандидатствах с TOEFL, погледни изискванията за резултат, защото са променени ..базата на университета е добра, библиотеката е уникална (на 7-8 етажа, цялата е стъклена..), има и Sports Village и безброй спортни клубове, както и много общности. Да, на общежитие съм, даже смених няколко, но все пак излиза ти по-скъпо от квартира и е доста шумно. Но, за съжаление нямаше как да съм на квартира..

Има изключитело много българи тук, което не съм сигурна до каква степен е добре, но няма никакви проблеми с отношението на другите към нас .. все пак сме 15 000 студенти от над 120 държави :)

За скучното, не е, но много зависи от човека. Градът е много красив, има много места за посещаване..паркове, музеи, крайбрежната алея..малко е странно в началото с гробищата, които са навсякъде, но се свиква. Относно нощния живот..има доста клубове в централната част, но не очаквай да работят до 6 като дискотеките в България. Поради големия брой студенти също има много такива партита със свободен вход и промоции :)

Дано съм помогнала поне малко :)
ПП. Забравих да допълня...завършваш с диплома Master of Arts, ако успееш ест, което е голямо предимство освен Honours Degree

DesireToFire
11-06-2011, 14:52
Много благодаря :)

brutaLxxbunny
11-06-2011, 15:53
Hook,задължават ли ви да бъдете първата година на общежитие?И ако не прекалявам,колко плащаш за общежитието на месец?

LoupGarrou
11-06-2011, 18:44
Hook, Познаваш ли някой, който да е влязъл право с диплома 5.50 ? Доколкото разбрах миналата година са искали 6.00

Hook
11-06-2011, 23:40
Hook,задължават ли ви да бъдете първата година на общежитие?И ако не прекалявам,колко плащаш за общежитието на месец?

Ами не, не те задължават, но е доста сложно намирането на квартира особено ако я търсиш от България. А когато получиш отговор за общежитията, имаш 1 седмица срок да потвърдиш/отхвърлиш, т.е. недостатъчно време ако не те устройва офертата. Тук общежитията се плащат на седмица, учебната година е 39 седмици. Не е гаранция, че ще си в общежитието, което ти е първо желание. Най-ефтиното е 70 паунда на седмица..но шанса да си в него е малък, моето е 96 ;), а има и по около 140..

Hook
11-06-2011, 23:42
Hook, Познаваш ли някой, който да е влязъл право с диплома 5.50 ? Доколкото разбрах миналата година са искали 6.00

Имам познати, които учат право..ще разпитам ;) Конкретно за щотландско ли те интересува?

ПП. Стискайте палци, утре(вече днес) имам изпит оО

DesireToFire
11-07-2011, 11:20
Hook, Познаваш ли някой, който да е влязъл право с диплома 5.50 ? Доколкото разбрах миналата година са искали 6.00

Имам познати, които учат право..ще разпитам ;) Конкретно за щотландско ли те интересува?

ПП. Стискайте палци, утре(вече днес) имам изпит оО
Успех!
А може ли да попиташ за архиктектура, ако познаваш някого?

brutaLxxbunny
11-07-2011, 14:13
Hook, Познаваш ли някой, който да е влязъл право с диплома 5.50 ? Доколкото разбрах миналата година са искали 6.00

Братовчедка ми е в Абърдийн,международно право,искаха и успех 5,85 :)