PDA

View Full Version : Училищен дневник.



burpp
11-04-2011, 07:17
Значи. Знаем, at least знам за мен си, че аз съм уморяващо мързелив. Това да хвана учебник, да седна и да уча някак ми се вижда много уморително. Мисловната ми дейност не се е извисила до нивото, което желая и поради този истезателен (за мен) факт аз ще си водя записки от уроци за да уча по-лесно. И за да не губя написания материал от една тетрадка, което е очевидно много възможно, аз ще си водя електронни записки (това прозвуча много тъпо).
-А ПЪК ЗА КЪСМЕТЛИЙТЕ ОТ 10 КЛАС, МОЖЕ ДА СЕ ЧЕРПИ ИНФОРМАЦИЯ ОТ ТУК.

И нека бъде учение!

http://pics.livejournal.com/luvthatdrtywata/pic/000r1qex.gif

burpp
11-04-2011, 07:18
Gap for the school program.

pitfall
11-04-2011, 07:21
може ли и аз да си водя тук бележки по Основи на политологията и История на политическите идеи ... на някой политолог може също да са му от полза ( :lol: ) :oops:

burpp
11-04-2011, 07:25
Чувствай се поканена.
Ама нали си знаем. да не пишем един урок на 2-3 поста.
All in ONE!

pitfall
11-04-2011, 07:25
Ще съм примерна ученичка. :oops:

burpp
11-04-2011, 07:29
Лошо става ако изкараш за наказание.

burpp
11-04-2011, 08:10
БИЛОГИЯ
Биоценози (природни съобщества

Същност на биоценозата - Биологична система от популации на различни видове, които са взаймно свързани и обитават определена територия с еднородни условия (битопи)

Състав на биоценозата Биоценозата включва популации на животински и растителни видове и на микроорганизми. Популацийте на растителните видове образуват фитоценозата, на животинските зооценозата, а на микроорганизмите - микробоценоза

Видове биоценози
В зависимост от разнообразието на видове се делят на прости и сложни.
Простите биоценози имат беден видов състав. Малко на брой растителни видове служат за храна на други растителноядни. Такъв тип биоценоза се среща рядко, на местра с неблагоприятни екологични условия.
Сложните биоценози имат богат видов състав. Между популациите на различните видове съществуват сложни и разнообразни взаймотношения. такъв тип биоценози се срещат на места с благоприятни условия.

В зависимост от произхода им биоценозите се делят на естествени и изкуствени биоценози.
Естествените за възникнали по пътя на развитието на организмовия свят.
Изкуствените за създадени от човека. (овощни градини, пасища и др.)

Екологичен доминант - Използва се за да се изучи видовия състав на една биоценоза. Това е един или малко брой видове, които обикновено са част от фитоценозата.

Структура на биоценозата Пространствената структура е два вида- морфологична (определя вънпния облик на биоценозата) и функционална (осигурява протичането на важни процеси за биоценозата) ....

To be continue ...

xxxbrokenhearthxxx
11-04-2011, 09:42
Що ли не схващам замисъла на темата.. :-o

neketsky
11-05-2011, 18:09
Пишеш си най-важното от урока, с цел по-лесно усвояване, визуализирайки го и преписвайки го съответно.

Nithael
11-05-2011, 18:25
пък аз бягам много.сигурно класа не знаят как се казвам.

neketsky
11-05-2011, 18:52
Цоко, ти само веднъж по биология ли си учил от началото на учебната е?! О.о

burpp
11-06-2011, 06:47
Не бе, парадоксален мозък.
От скоро осъществих идеята си, иначе я кроя от известно време.
Пък ще пишем ли заедно.

Копеле, снощи как се натресох!

burpp
11-07-2011, 09:34
ПОТЕНЦИАЛ НА ЕЛЕКТРИЧНОТО ПОЛЕ

Ек = m.V'2 / 2
Eп = m.g.h

E= Ek+ Eп

1. Електрична потенциална енергия - Това е енергия създадена от електричен заряд, който се намира в електричното поле.

Потенциал [V] φ - фи = W/q

Потенциалът на дадена точка от електростатичното поле е равен на отношението на електричната потенциална енергия на пробен заряд, поставен в тази точка, към големината на пробния заряд.

U = φм - φn


Потенциална разлика- Това е разликата между потенциалите на две точки

shadow4e
11-07-2011, 14:13
Аз се записвам за дневниците на pit, напиши и къде учиш. :)

nyancat
11-07-2011, 14:20
СОУ "Христо Ботев"

4 клас.

nyancat
11-07-2011, 14:21
оставам си допълнително място ;п

burpp
11-16-2011, 08:11
ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ.

СЪЩНОСТ- Полезните изкопаеми минерални образования, възникнали в земните недра с резултат на вътрешните релефо-образуващи процеси.

Низинно-равнинните части образуват предимно горивни и нерудни полезни изкопаеми, а планинските части образуват предимно нерудни полезни изкопаеми.

ЗНАЧЕНИЕ- Полезните изкопаеми са суровинна база на отраслите от промишления сектор. Това са енергетиката, металургията, химичната, строителната, стъкларската и порцеланово-фаянсовата промишленост.

ВИДОВЕ ПОЛ. ИЗКОПАЕМИ.
Видовете полезни изкопаеми биват горивни, рудни и нерудни пол. изк.

Горивните пол. изкопаеми биват въглища, нефт и природен газ.

*Въглищата са лигнитни, кафяви, черни и антрацитни. Лигнитните са от 1000-3000 к.кал., кафявите от 3000-5000, черните от 5000-6000 и антрацитните от 6000-7000 к.кал.

*Нафта- качеството на нафта зависи от съдържанието на примеси и дълбочината на залягане.

Рудните пол. изкопаеми биват руди на черните метали, руди на цветните метали и руди на благородните метали.

*Рудите на цветните метали, това са манганова руда, желязна руда и хромова руда.

*Рудите на цветните метали са боксид, оловно-цинкова и медна руда.

*Рудите на благородните метали са желязо, сребро и платина.

Нерудни пол. изкопаеми
Това са :
-каменната сол
-кварцов пясък
-каолин
-варовик
-глина
-риолит
-гранит
-базал
-трахит.

*Най-богатите държави в света на пол. изкопаеми са САЩ, Канада, Бразилия, Реп. Ю. Африка, Саудитска Арабия, Австралия.

ВОДНИ РЕСУРСИ
*95% от водните ресурси са в Световния океан и в Антарктида.
*Водите на сушата се разделят на повърхностни и подземни, като по-голям е броят на повърхностните води.
*Държавите с най-много водни ресурси са Бразилия, Канада, Русия, Китай и Скандинавските страни.
*С най-голямо значение от подземните води са минералните, които са стимул за балнеолечебен туризъм.
*водите се използват в енергетиката за напояване на селското стопанство и с цел туризъм в промишлеността и за транспорт.

ПОЗЕМЛЕНИ РЕСУРСИ
*Почвената покривка на планетата Земя, която се използва със стопанска цел формира поземлените ресурси.
*30% от почвите на Земята се използват ефективно с цел замеделие.
*Най-благородните почви в света са черноземните, червеноземните и латеритните почви, които са стимул за зърнената и техническа култура.
*Всяка година милиони декари земя бива унищожавана или натравяна в резултат стопанската дейност на човека.

БИОРЕСУРСИТЕ
*Биоресурсите са растенията и животните. Те представляват туристическата атракция.
*Горските ресурси имат най-голямо значение за дървопреработването и за целулозно-хартиената промишленост.
*Някой животни се отглеждат заради местото, кожата и теглителната сила. Такива са северния елен, камилата, ламата и др.

КЛИМАТИЧНИТЕ РЕСУРСИ.
*Енергията на вятъра и енергията в слънцето служат за алтернативните източници.
*Държавите, при които алтернативните източници имат най-голям дял в производството на енергия са: Япония, Китай, Русия, САЩ, Франция, Холандия

ЕКОЛОГИЧНА ОЦЕНКА.
*В резултат замърсяването на атмосферата се наблюдава изтъняване на озона и образуване на нови озонови дупки, което води до топлинен ефект и промяна на глобалния климат.
*озонови дупки са образувани над Антарктида, Сев, Америка, Западна Европа и Австралия.

LambOfGod
11-16-2011, 08:20
http://pics.livejournal.com/luvthatdrtywata/pic/000r1qex.gif

Аууу! <3

8-)

burpp
11-16-2011, 09:27
http://www.cuisinealafrancaise.com/fr/articles/24-de-1900-a-1950

Презентация.

burpp
11-18-2011, 07:25
КРИСТАЛНА РЕШЕТКА

* За да се характеризира кристалната решетка е необходимо да се знае една малка част от нея, наречена елементарна клетка.

* Елементарната клетка на дадено вещество, се състой от подредени по определен начин градивни частици, които образуват прости геометрични фигури.

Видове кристални вещества според градвините частици.

*Веществата с атомна кристална решетка са изградено от атоми, свързани с ковалентни полярни и неполярни връзки. Такива кристални решетки притежават едни от най-твърдите вещества: Кристал, кварц, корунд. Твърдостта на тези вещества се обяснява с здравите ковалентни връзки между атомите. В същото време те са крехки.

* Във веществата с йонно кристална решетка градивните частици са йонните. Здравината на йонните връзки определя високите температури на топене и голяма твърдоста на йонните вещества.

*В молекулните кристални вещества градивните частици са молекулите. Такива кристални решетки притежават йодът, сярата, фосфорът и голяма част от твърдите органични вещества: захар, парафин. Между молекулите им съществуват взаимодействия, по-слаби от химчните връзки.

*В металите кристалната решетка е изградена от плътно наредени атоми и йони на метака, между който се намират валентни електрони, чрез които се осъществява метална химична връзка. Връзката е здрава.

burpp
11-18-2011, 07:46
МЕЖДУМОЛЕКУЛНИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ.
АГРЕГАТНО СЪСТОЯНИЕ НА ВЕЩЕСТВАТА.

Видове молекули.
Молекулите са изградени от различен брой атоми, подредени по определен начин в пространството.

* В молекулата на водорода химичната връзка е ковалентна неполярна. Електрични заряда са разположени симетрично. Центровете на положителните и отрицателните заряди съвпадат. Молекулата е неполярна.

* В молекулите на солната киселина и водата химичните връзки са ковалентни полярни. Електричните заряди са несиметрично разположени. Оформят се два полюса - положителен и отреицателен. Такива молекули се наричат полярни или диполи.

* В молекулата на въглеродния диоксид химичната връзка между водорода и водата е ковалентна полярна, а на молекулата е неполярна. Линейното разположение на атомите води до симетрично разположение на електричните заряди.

ooolooo
11-18-2011, 08:13
Темата е мега яка . еваларка .
браво

burpp
11-18-2011, 09:27
продължение ...

Междумолекулни взаймодействия.
Междумолекулните молекули се обуславят от възникването на междумолекулни сили.

*По-големи са междумолекулните сили между полярните молекули.
*По слаби са междумолекулните сили между полярните и неполярните молекули. Под действието на полярната молекула неполярната се превръща в дипола. Двата дипола се привличат.
*Най-слаби са междумолекулни сили между неполярните молекули. Те взаймодействат помежду си.

Агрегатни състояния на веществата

*В газообразно агрегатно състояние молекулите са на голярмо ратояние една от друга, движат се хаотично и с голяма скорост. Междумолекулни сили са много слаби. Газовете няма своя форма и заемат целия обем на съда, в които са поставени.

*Плазмата е газ, чийто атоми са частично или напълно йонизирани. В нея може да има атоми, положително заредени йони, атомни ядра и електрони, които се движат хаотично.

*В течностите молекулите са на близко разтояние една от друга и междумолекулните сили са достатъчно големи.

*В тврдо агрегатно състояние градивните частици на веществата само тряптят около едно равновесно положение. Твърдите вещества имат определена форма и точно определен обем.

Ewok
11-18-2011, 10:08
Аз си ги пиша на листчета, защото докато пиша го запомням по-лесно.
Даже и по няколко пъти го пиша.

burpp
11-18-2011, 10:54
Да, и аз преди така правех, но ми писва.
Та в крайна сметка просто реших, че като си науча някой урок /нали аз си подчертавам най-важното в учебника/ после си го обобщавам тук.

Ewok
11-20-2011, 11:15
бръъм
научих го до половината и ми секна вдъхновението да науча и другата половина

защозащозащозащо трябваше да си включвам компютъра :(

burpp
11-20-2011, 11:19
Трябва воля, слънце.
Воля.

Изключи го и си доучи!
Напиши какво научи тук.

yakuza_
11-20-2011, 11:23
Чакам вашите записки по банково дело и теория на контрола, както и някой материал за данъчните проверки :oops:

KumchoValcho
11-20-2011, 11:26
Ти си нещо като мъжката гей версия на Щрудел

Ewok
11-20-2011, 11:26
пф, воля

волята ми се простита дотам да си забраня всички разсейванки на компа 8-)

иначе, може и да е с пунктуационни грешки, ама ще го преживея

Да бъдеш или не - туй е въпросът.
Дали е по-достойно за душата
да понесеш камшиците, стрелите
на бясната съдба, или да се
изправиш сам срещу море от мъки
и да им туриш край? Умри, заспи -
не повече. И знай, че тоя сън е
край на сърдечна скръб и хиляди
жестоки удари - дял на плътта.
О, ето край желан. Умри, заспи...
Заспи или пък може би сънувай?
Да, и това е пречката, защото
какви ли сънища ще ни споходят
в този смъртен сън, когат ний
отхвърлим всеки земен смут и мъка?
И туй ни спира. Този страх превръща
живота в дълголетна нищета.
Кой би понасял гаврите и бича
на времето....

дам, стига толкова

ElinoOor
11-20-2011, 12:45
А как мразя физика :booooomb:
Не че има общо.

Дано да пуснеш нещо полезно. 8-)
Да се оплача също така,че правя презентация за минерални торове. :/
Трябва и за сонетите на Шекспир да правя, И да прочета най-накрая Декамерон,че ще имам класно. ТваЙ от мен.

burpp
11-20-2011, 16:31
Ти си нещо като мъжката гей версия на Щрудел

Бих потвърдил с това, че съм мила душа.

http://media.tumblr.com/tumblr_lotdr1PDHh1qbz3bc.gif

burpp
11-20-2011, 16:37
А как мразя физика :booooomb:
Не че има общо.

Дано да пуснеш нещо полезно. 8-)
Да се оплача също така,че правя презентация за минерални торове. :/
Трябва и за сонетите на Шекспир да правя, И да прочета най-накрая Декамерон,че ще имам класно. ТваЙ от мен.


Ели, кажи ми дали се лъжа, но ти не беше ли на форумната среща Април месец, заедно с тонита, май така беше?

Иначе за Шекспир и Декамерон, въобще като цяло по литература, чувствам се късметлия, защото класния ни не ни кара да учим, почти не преподава по Литература, правим си квото искаме, накрая пише хубавите оценки. Но аз не съм за това, чувствам се някак скучно, само като почне да прави анализ на някоя творба е яко ... абе да, иначе съм чел Шекспир цялото не е трудно, а и Декамерон ... коко песни бяха- 100 ? Ще го преживееш!

CraZyTyY
11-20-2011, 16:48
СОУ "Христо Ботев"

4 клас.

в Кършияка ли ? : О

marble
11-20-2011, 16:54
11 клас съм, ама ще си напиша тука нещо.. САКЪН да го запомня.
При положителна логика:
н-п-н
0 - запушва
1 - насища
п-н-п
0 - насища
1 - запушва
При отрицателна логика
н-п-н
1 - запушва
0 - насища
п-н-п
1 - насища
0 - запушва

Оф, трудно е. -.-

burpp
11-20-2011, 16:55
Философия ли е това ?

ElinoOor
11-20-2011, 16:58
и ми дали се лъжа, но ти не беше ли на форумната среща Април месец, заедно с тонита, май така беше?


Не мисля. На форумна съм била само със Зори,Кольо и Пацо и някакви други странични хора,които не запомних. 8-)

marble
11-20-2011, 17:03
Философия ли е това ?
huh
Към мен ли е въпроса?
лол

burpp
11-20-2011, 17:04
Ми, да, на такова ми заприлича.
Знам ли.


marble
11-20-2011, 17:06
Цифрова схемотехника.
:lol:
А това какво е, не знам как да ти обясня.

burpp
11-20-2011, 17:11
Недей ^_____^
Сега ще го напиша и ще си обогатя знанията.

burpp
11-20-2011, 21:38
ПОЛЯРИЗАЦИЯ НА ДИЕЛЕКТРИЦИТЕ

Електричен дипол.
Електричния дипол са два равни по големиниа и противоположни по знак точкови заряда q и -q. Когато разтоянието между зарядите е много по-малко от разтоянията до заредените тела или частици, системата от два заряда се нарича елктричен дипол. Диполът е електронеутрален и се ориентира по посока на електричното поле.

Полярни и неполярни молекули
Молекули се наричат полярно, защото в тях съществуват два противоположни електрични полюса - положителен и отрицателен. Когато центровете на положителните и отрицателните заряди съвпадат молекулата е неполярна. Когато се внесе неполярна молекула в електрично поле , под действието на силите на полето положителните и отрицателните заряди се отместват в противоположни посоки. Центърът на положителните заряди вече не съвпада с центъра на отрицателните заряди. Следователно под действието на електричното поле молекулата се поляризира и се превръща в електричен дипол.

Поляризиране на диелектриците
Явлението, при което под действието на електрично поле върху срещуположни повърхности се индуцират некомпенсирани електрични заряди с противоположен знак се нарича поляризация на диелектрици.

За разлика от явлението електростатична индукция при проводниците, индуцираните върху повърхността на диелектриците заряди са свободни. Те са част от заряда на поляризираните молекули.

Видове диелектрици.
*Някои диелектрици са поляризирани дори в отсъствие на електрично поле - такава поляризация се нарича спонтанна. За пръв път явлението спонтанна поляризация е открито в сегнетовата сол, затова подобни вещества се наричат сегнетоелектрици. Сегнето електриците се използват широко в техниката
*Някои вещества се поляризират при нагряване. Те се наричат пироелектрици.
*Други вещества се поляризират при осветяване и се наричат фотоелектрети.
Поляризирането на някои вещества при механични деформации се нарича пиезоелектриченефект.

burpp
11-23-2011, 08:38
ФРАНЦИЯ - АБСОЛЮТНА МОНАРХИЯ

1.Същност на абсолютизма.
Франция - абсолютна монархия. Голямата територия и многобройното население, както дълбоко вкоренените традиций на социалния сепаратизъм изисквали силна, централизирана кралска власт. Владетелят нямал голям избор: или трябвало да се подчини на аристократичните семейства и да бъде тяхна марионетка, или да ги обезличи и надвие, превръшайки в декоративни фигури без реална власт и влияние.
Тази задача била блестящо решена от Луй X|V."Благородниците на шпагата" били пречка за централизирания контрол, но за да поддържат високия стандарт на живот и лукс, разчитали на кралските пенсий и служби. Луй 14 превърнал двора си в център на социалния живот на аристокрацията. През 1682г. новата кралска резиденция във Версай станала седалище на краля и център на политическата власт в страната. През 1673г. краля отнел правото на парламентите правото да регистрират кралските решения и по този начин ги обезличил напълно. Максимата, която движила Луй 14 била "Държавата-това съм аз"
Заради подкрепата, която оказвали на краля привилегированите съсловия били освободени от данъци, което прехвърлала цялата издръцка на системата върху третото съсловие. Нуждите на двора от пари водели до продаването на служби. Бирокрацията станала грамадна, тромава и неуправляема.

2. Реформите
Луй 14 бил подпомогнат от своите министри в превръщането на Франция в модерна държава. Под ръководството на Колбер френската икономика постигнала големи успехи. Били премахнати част от вътрешните митнически граници и сържавна помощ се организирали големи манифактури за производство на порцелан, коприна и стъкло. Държавната намеса в икономиката била основана върху Меркантилизма.

marble
11-23-2011, 08:48
Много харесвам тази темичка. : )
Не са ми особено полезни тези материали, но аз пак мога да си слагам някои неща.. за мен си, нали? :д
http://download.pomagalo.com/mhtml/6883966fd8f918a4aa29be29d2c386fb/595238/595238_pomagalo_com_html_m42d1873d.png
Все още не мога да я запомня тази смеха. -.-
А - абонат; Т- абонатен терминал; К- комутационна система;

М- мултиплекс; ДМ - демултиплексор; ПС - преносна среда;

АЛ- абонатна линия; СЛ - съединителна линия
и
a(t) e съобщение

Neon
11-23-2011, 09:04
Що ли не схващам замисъла на темата.. :-oщото си тъпо емо
срежи си вените
чао

needle
11-23-2011, 09:06
11 клас съм, ама ще си напиша тука нещо.. САКЪН да го запомня.
При положителна логика:
н-п-н
0 - запушва
1 - насища
п-н-п
0 - насища
1 - запушва
При отрицателна логика
н-п-н
1 - запушва
0 - насища
п-н-п
1 - насища
0 - запушва

Оф, трудно е. -.- Бих казал, че тези двете ти вършат повече работа от назубрянето:
http://download.pomagalo.com/mhtml/32bb90e8976aab5298d5da10fe66f21d/626760/626760_pomagalo_com_html_m370a5955.png
http://download.pomagalo.com/mhtml/32bb90e8976aab5298d5da10fe66f21d/626760/626760_pomagalo_com_html_m210f4b81.png

burpp
11-23-2011, 09:08
Много харесвам тази темичка. : )
Не са ми особено полезни тези материали, но аз пак мога да си слагам някои неща.. за мен си, нали? :д
http://download.http://www.teenproblem.net/school/mhtml/6883966fd8f918a4aa29be29d2c386fb/595238/595238_pomagalo_com_html_m42d1873d.png
Все още не мога да я запомня тази смеха. -.-
А - абонат; Т- абонатен терминал; К- комутационна система;

М- мултиплекс; ДМ - демултиплексор; ПС - преносна среда;

АЛ- абонатна линия; СЛ - съединителна линия
и
a(t) e съобщение

Да, разбира се. Поставяй си на воля, колкото материал искаш.
Колкото повече неща чета от чужди източници, толкова по-добре за мен, защото пък мога да науча нещо така без да си искам за догодина.

burpp
11-23-2011, 09:09
Уф, нидъл, сложи снимката в линк, моля ти се![/u]

marble
11-23-2011, 09:18
@needle
То това е същото.. Само където твоето е на графика. Не разбирам защо е по-лесно. На контролни няма да чертая диаграми, за да се сетя кое запушваше. Мерси все пак за опита.

@burpp
Мерсич. Предполагам точно това не ти е от полза, но щом обичаш да си пълниш главата с информация, оки. :д
^^

burpp
12-13-2011, 16:21
Амоняк. Амониеви соли.

АМОНЯК
Физ. свойства
*Aмонякът е задушлив, безцветен газ, с остра специфична миризма, два пъти по-лек от въздуха. Лесно се втечнява при повишена температура и обикновено налягане. При изпарение течният амоняк поглъща голямо количество топлина от околната среда. Амонякът е много разтворим във вода като 1 обем вода разтваря 700 обема амоняк.

Хим. свойства.

Амонякът се разтваря във вода, като химически взаимодейства с нея. Водният разтвор на амоняка се нарича амонячна вода. В молекулата на амоняка азотният атом е свързан с три водородни атома посредством ковалентни полярни връзки. Тя се осъществява чрез три общи електронни двойки.

*формула*

една електронна двойка при азотният атом остава свободна. Тя привлича водородният атом от молекулата на водата. Образуват се положителни заредени амониеви йони и отрицателно заредени хидроксидни йони.
Хидроксидните йони определят основния характер на водния разтвор на амоняка. Тази реакция е обратима. Само малка част от разтворения амоняк е във вид на амониеви йони. По-голямата част от тях са под формата на амонячни молекули. Това е причината, поради която амонячната вода мирише на амоняк.

АМОНИЕВИ СОЛИ
*Амонякът взаимодейства с киселини и се образуват амониеви соли. Те са сложни вещества, съдържащи амониев и киселинен йон.

*формула*

При висока температура амониевите йони се разлагат.

*Разлагането на вещества под действието на топлина се нарича термична дисоциация.

Амониевите соли взаимодействат с основи.

*формула*

Тази реакция е качествена за доказване на амониеви соли.

burpp
12-13-2011, 21:59
Когато Мади и Пол Хемил наскоро отидоха на семейна почивка при Гранд каньон, пилот(а) на хеликоптер(а) попитал Пол с какво си изкарва прехраната.
Неговият отговор: "Аз съм вътрешен инжинер ( по-скоро домакиня ), стоя в къщи при децата си," беше посрещнато с мъртво мълчание. "
Човекът просто не знаеше как да отговори," споделила Мади Хемил за Good Morning America. Както съдбовно е наречена "жената-трофей", през края на 80-те, списанието изкова нова фраза, за да опише бащите, които си седят в къщи и покрепят работещите майки: "съпрузи-трофей"

Все пак, докато "жената-трофей" прозвището обикновено e обиждащо - се използва да опише млади атрактивни, привлекателни жени, които са виждани като просто украшение за/на техните влиятелни съпрузи - терминът "съпруг-трофей" е използван за обозначаване на похвали. Професионалната жена описва "съпругът-трофей"като мъж, който е добър в грижата за децата и домашните задължния - буквално, като истинска 'награда'. И докато жените продължават да се изкачват по корпоративната стълба, тези стоящи си вкъщи 'бащи чудо' се срещат все по-често.
Въпреки, че няма точно число за нарастващата тенденция, когато Fortune се опитали да направят историята преди пет години, се отказали от нея, защото било прекалено трудно да открият примери. Сега, от 187-те участнички в скорошното изследване на Fortune на успешни работещи жени, тридесет процента от тях имали съпруг, който си стоял вкъщи.

Мади Хемил е част от тази сатистика. Тя и нейният съпруг, Пол, са живели в Лондон, Англия 10 години преди да се преместят в Атланта, Джорджа(иа/я) в САЩ преди 5 години, където Мади започнала работа като вице - президент на световни стратегически планове за Coca-Cola.
Когато пристигнали, те разбрали,че системата за грижа за децата е по-различна от тази, с която са свикнали. Докато в Лондон имало регистрирани бавачки които ходели в колеж за да учат професията, двойката чувствала, че в САЩ, работата се смятала по-често за допълнителна, отколкото за кариера. Семейство Хемил не мислело прекалено много за това отношение спрямо грижата за децата.

"Не можехме да намерим никого, когото наистина чувствахме, че е квалифициран, така че, докато Пол чакаше за разрешителното си за работа, остана вкъщи при децата и се спправяше отлично,"казва Мади."Изведнъж разбрахме, че можем да си го позволим, докато в Лондон имахме нужда от две заплати. (два дохода) Никога не сме планирали Пол да не работи, но това се превърна в най-доброя начин да направим нещата,"казва тя."Пол Хемил, който е работил като мениджър на продукцията за компания за лекарства, бил много щастлив да остане вкъщи с 10 годишните си близнаци. Според Пол, това предложило добра промяна и изглеждали като най-добрата опция за семейството.
Той казва, че не се чувства принуден да стой вкъщи , нито се чувства по малко мъжествен. Баща на две деца заявява, че за по-голяма чaст го приема разумно. "Изкарвам си добре с другите майки" коментира Паул. Той се забавлява, когато е с децата, но да стой в къщи и да се грижи за домашната работа не е толкова спокойно, колкото се е надявал да бъде. "Определено е доста ангажираща работа" добавя той.

Съпругата му казва, че е много щастлива с това споразумение, но не мисли, че това би проработило при всяка двойка. "понякога има проблеми, като например, когато би искал къщата да е малко по-чиста, но не можеш да се оплачеш, защото той върши работата, а не ти"
Моли Алън и Том Кийфус, които живеят в Сан Франциско, имат същото начало/минало. Моли работи като медия-консултант и телевизионен продуцент, докато съпругът й, бивш актьор и дърводелец, е баща, който си стои вкъщи при трите им дъщери.

Моли е работила повреме на всичките си бременности и са имали първоначално бавачка и детегледачка. Но когато двойката се преместила в Сан Франсиско от Чикаго. Toм започнал работа с главен изпълнител. Той осъзнал, че не било достатъчно практично откакто той изкарвал 50 долара, което било повече от това, което плащали на бавачката за седмица.
Изследвания сочат, че натискът от стоенето в къщи наглеждайки децата, значително повишава рискът при мъжете от сърдечно заболяване и ранна смърт. Данните идват от проучване във връзките между стреса свързан с работата и коронарна болест на сърцето и влошено здравословно състояние.

"Никога не е перфектно" вмъкна Моли. Има моменти, в които се чувства малко ревнива, казва тя. "Когато видиш детето си, да се обажда на баща си, когато те е наранено, нещо вътре в теб се изкривява". Това е предизвикателно, има угризения, които чувстваш като майка.
Том допълва, че не всичко е цветно. Той казва, че като дете, растящо с баща си, които бил "мъж-компания" и майка, която поднасяла вечеря всяка вечер на масата , е трябвало да се подобри за да се нагласи в ролята си. Първоначално се опитвал да търси други мъже, вършещи същото, но без успех.

burpp
12-14-2011, 09:58
Азотна киселина. Нитрати.

ФИЗ. СВ-ВА.
Азотната киселина е безцветна течност с остра задушлива миризма. Концетрираната азотна киселина е нетрайна и се разлага при обикновени условия и при облъчване със светлина.

формула.

Отделящият се азотен диоксид се разтваря чстично в течността и придава на киселината жълто-кафяв цвят. Това е т.нар. "димяща азотна киселина"

ХИМ. СВ-ВА.
Концетрираната азотна киселина е силен окислител и унищожава растителните и животинските тъкани.
Азотната киселина взаимодейства с метал, основни оксиди, основи.

С металите азотната киселина взаиомод. по разл. начини.

*формула*

Понякога в първия етап на взаимод. на метал с конц. азотна киселина се образува метален оксид, които остава в/у метала като пълна покривка и го поредпазва. Този процес се нарича пасивиране.
Концетрираната азотна киселина пасивира.
С основни оксиди и основи азотната киселина образува соли - нитрати.