PDA

View Full Version : Литературааааа, фани ме за....



awerw
11-04-2011, 18:04
Сега сериозно, за понеделник трябва да открия 4 причини в 6 песен от Илиада, че я определяме като една от най-добрите литературни откъси, май така беше въпроса :D Абе казано по-просто 4 неща които казват, че песен 6 е много важна песен в световната литература, а примерите трябва да са от песен 6! Дано сте ме разбрали :D

brutaLxxbunny
11-04-2011, 18:28
http://www.zapiski.info/view.php?id=1043
http://www.referati.org/omir-iliada-6-pesen-nravstvenite-ideali-na-andromaha-i-hektor-01/9418/ref

На,чети.Мога да ти напиша отговорите чак в неделя и понеделник,ако ги искаш съвсем на готово...

CoNviCt
11-04-2011, 18:32
тва не се ли учи 8 клас? 8)

awerw
11-04-2011, 18:49
Мерси Бъни, утре ще ги гледам, ако се затрудня мога да попитам нещо, а ти да следиш темата :D

brutaLxxbunny
11-04-2011, 19:00
тва не се ли учи 8 клас? 8)

9. клас


Слушам,капитане 8-)

DeaD_SouL
11-04-2011, 21:40
Темата е доста странна :D :D :D Не ти завиждам. Дори и по западноевропейска литература в унито не учим за 6та песен от "Илиада"

HolyShit
11-04-2011, 22:21
awerw учил съм тая иляда миляда ква е там :D В 8 клас в Гърция,сал да видиш,че нищо не си спомням в момента :smt040

awerw
11-05-2011, 06:30
DeaD_SouL госпожата не е по-малко странна от темата 8-)
Лъвчо то пък оставаше в Гърция да не я учите :D Аз от теб друга помощ очаквам не за Илиада 8-)

DeaD_SouL
11-05-2011, 08:24
Ох, какво да ти кажа... Мога да ти дам една причина само :D Хектор осъзнава, че ще умре, няма начин да победи Ахил. Жена му Андромаха, също знае това и го моли да не тръгва. Но за жалост троянци са на първо място за Хектор, семейството е на второ.

Но в него има и друг глас – има съзнание, че брани родината, води го чувство за дълг. Вижда съдбата си през участта на Троя като грък от епохата на класиката. Оттук и основанието да се смята за първия патриот в елинската литература. За разлика от ахееца Диомед той не воюва за облага, страстта му е да прогони враговете. Дори
ожесточенията му са подкладени патриотически. В тази връзка в укорите към Парис трябва да добавим загрижеността за общото дело и грижата троянските жени да се помолят на Атина за благото на града. Но не бива да преувеличаваме. Подобни неща вършат Менелай и Агамемнон. По-скоро се открояват думите, които Хектор отправя преди двубоя към Ахил. Те са между силните доказателства, че поетът Омир знае какво следва в текста и действа като автор. Така или иначе, като моли да не сквернят телата си, Хектор се издига над варварския обичай на грубото засищане на гнева, проявява грижа за по цивилизован ред. В този смисъл е противоположност на Ахил, както изобщо по-цивилизованата Троя противостои на варварския ахейски лагер. Това е от учебник за омировия епос.

DeaD_SouL
11-05-2011, 08:27
Съвсем друг характер има VI песен, действието на която се развива главно в стените на обсадената Троя. Обречеността на града е показана в две сцени. Първата е шествието на троянските жени към храма на Атина – покровителката на града, с молба за спасение,
“…но Атина молбата отхвърли”.
Ил., VI, ст. 311.Втората – сбогуването на Хектор с жена му Андромаха и малкия му син – дава картината на семейно щастие, разрушавано от предчувствие за бъдещите бедствия. Безстрашният Хектор, обрисуван като нежен баща и съпруг, любещата Андромаха,
детето, което се плаши от конската грива върху шлема на баща си и предизвиква с плача си усмивката на своите родители и по тоя начин разредява напрегнатостта на техния разговор – всички тия картини са напоени с трагизма на предстоящата гибел на Троя. Тая сцена се радва на заслужена известност в световната литература и е
един от ярките образци на Омировата “хуманност”.

Това е от учебник по антична литература и само с това мога да помогна за странната тема :D

awerw
11-05-2011, 08:32
Мерси, доста ми помогна, аз съм си намерил други 2 и остава още 1 8-) Ако някой се сети нещо различно, до утре вечерта очаквам варианти 8-)

DeaD_SouL
11-05-2011, 08:35
Не знам кой ти преподава, но не му е добре :D Дадох ти цицати от два различни учебника и всички удрят 2 причини и дават само по две причини.. От къде са измислени 4 не знам, но ми сподели после, че ми стана интересно :D

mlakniwe2
11-05-2011, 08:44
Бахти аз имам 3ка на теста за Смирненски-не мога да повярвам-1-вата ми 3-ка по Литература :shock: в 11кл имах 5, а таз год 3-ка-кво ми става и аз не знам :( а литературата в 9 кл ми беше супер скучнааааааа-в 10 и 11 е по-яка

DeaD_SouL
11-05-2011, 08:46
Бахти аз имам 3ка на теста за Смирненски-не мога да повярвам-1-вата ми 3-ка по Литература :shock: в 11кл имах 5, а таз год 3-ка-кво ми става и аз не знам :( а литературата в 9 кл ми беше супер скучнааааааа-в 10 и 11 е по-яка

А в 12 да видиш какво става хаха :D Матура те чакаа стига с този интернет, почети малко и ще имаш 5ци и 6тици :)

awerw
11-05-2011, 08:46
Тези двете които аз съм открил не са кой знае колко по-различни, но като са написани по-различно могат да минат и за различни :D

DeaD_SouL
11-05-2011, 08:48
Глупости хаха :D

mlakniwe2
11-05-2011, 08:51
Бахти аз имам 3ка на теста за Смирненски-не мога да повярвам-1-вата ми 3-ка по Литература :shock: в 11кл имах 5, а таз год 3-ка-кво ми става и аз не знам :( а литературата в 9 кл ми беше супер скучнааааааа-в 10 и 11 е по-яка

А в 12 да видиш какво става хаха :D Матура те чакаа стига с този интернет, почети малко и ще имаш 5ци и 6тици :)

Ами ще видим кво ще напрая на матурата тая година, но мноо ме мързи да чета :oops: а и няям време ся уча за втората матура, на БЕЛ-а 100про ще имам най-малко 4-ка,щото знам всичко от 11 клас и мога да пиша перфектно ЛИС-ове и есета

DeaD_SouL
11-05-2011, 08:56
Бахти аз имам 3ка на теста за Смирненски-не мога да повярвам-1-вата ми 3-ка по Литература :shock: в 11кл имах 5, а таз год 3-ка-кво ми става и аз не знам :( а литературата в 9 кл ми беше супер скучнааааааа-в 10 и 11 е по-яка

А в 12 да видиш какво става хаха :D Матура те чакаа стига с този интернет, почети малко и ще имаш 5ци и 6тици :)

Ами ще видим кво ще напрая на матурата тая година, но мноо ме мързи да чета :oops: а и няям време ся уча за втората матура, на БЕЛ-а 100про ще имам най-малко 4-ка,щото знам всичко от 11 клас и мога да пиша перфектно ЛИС-ове и есета

Но нали се сещаш, че матурата не е само литература :) Пък и хайде дано Вазов и Ботев те спасят :D :D :D Но гледай да преодолееш мързела си. :) Има една зелена книжка, помагало по литература за успешна матура. В нея има всичко, което ще ти трябва. Мисля, че беше 4та от поредицата, не съм много сигурна.

awerw
11-05-2011, 09:02
Това, че Хектор е патриот мога да го добавя, но доказателствата за това трябва да са от песен 6, ако можем някак си да го направим така, че да ги извадим от песен 6, го добавям и съм бомба :D

DeaD_SouL
11-05-2011, 09:04
Е, няма да ти пиша цялото домашно... Я! :D http://chitanka.info/text/2033/7#textstart
Ей ти... Чети и си изкарай цитатите :) И аз искам да играя с приятели пред блока :P

awerw
11-05-2011, 09:08
Аз на друго си играя :-D Ще се пробвам да намеря нещо

awerw
11-05-2011, 09:36
Значи мисля, че го направих:
1. Силната съпружеска привързаност
2. Готовноста на воина да жертва семейното щастие заради дълга към народа си
3. Първите признаци на патриотизъм в елинската литература
4. Красивата сцена на сбогуване със семейстово (това е нещо като обобщаване на първите 2, но ще мине за номер 4 :D )

DeaD_SouL
11-05-2011, 14:25
А какво стана с молбата за спасение към Атина?

eminemfenka
11-05-2011, 14:32
Илиада SUX , лично мен не ме кефи.

И на нас ни дадоха за други ден няк'ви работи.. за илиада, а изобщо не ми се разсъждава в/у това скапано произведение.

awerw
11-05-2011, 14:43
А какво стана с молбата за спасение към Атина?
Госпожата ни каза да акцентираме върху разговора между Хектор и Андромаха, не че го е казала де, ама каза да четем само тази част, значи само там да действаме 8-)

IWannaBeSedated
11-05-2011, 17:56
Илиада SUX , лично мен не ме кефи.

И на нас ни дадоха за други ден няк'ви работи.. за илиада, а изобщо не ми се разсъждава в/у това скапано произведение.

Не познавам някой, който да го кефи. :lol: