PDA

View Full Version : Университет-въпроси(какво точно се прави)



misskisss1
11-05-2011, 18:37
Здравейте знам че въпроса ми може да е малко странен, но искам да попитам ако вляза в университет как точно стоят нещата.След като влезеш как те изпитват само на изпити или те вдигат да те изпитват или да ти задават въпроси по време на лекцията. :? :? :?

Nix
11-05-2011, 19:22
С моя опит мога да ти опиша какво е положението в СУ - имаш 2 семестъра - от октоври до януари и от февруари до юни. В края на всеки имаш сесия, в рамките на която се провеждат изпитите по изучаваните предмети. Тези изпити ти оформят успеха, но по някои предмети имаш и текущ контрол (тоест - контролни). Отколкото изпитванията в час - зависи от специалността, ако сте малко хора (при мен сме около 20 човека курса) си е като в училище :) Ако сте много - например 200 т'ва няма как да стане :)
Успех

marin4itu
11-06-2011, 11:56
Аз съм задочно и ходя 15 дена на лекции, после ходя за изпити. В това ми се състои семестърът.

Blab
11-06-2011, 12:01
зависи какво, къде и как)

лично при мен е по-натоварено, отколкото в училище, защото сме по-малко хора и няма скатавка; контактът е личен, неизбежен, но за сметка на това редовен:Д

kalpazanka
11-06-2011, 12:06
Здравейте знам че въпроса ми може да е малко странен, но искам да попитам ако вляза в университет как точно стоят нещата.След като влезеш как те изпитват само на изпити или те вдигат да те изпитват или да ти задават въпроси по време на лекцията. :? :? :?
И на лекция се задават въпроси. Е, не персонално, но поне е запомнящо се, когато в залата настане гробна тишина и някой от присъстващите благоволи да мисли на глас.
За присъствията и отсъствията си зависи от преподавателя. Текущият контрол през семестъра е упоменат в програмата по съответната дисциплина, така че си отваряй очите и си сядай на д-то редовно, дори и за малко да е, за да ти е по-лесно да се подготвяш.

mon4eto
11-07-2011, 07:40
При мен е така 10 дена лекции , 5/4 изпита до декември , почивка януари и пак същото до юни. Задочно съм и имам само изпити , на лекциите не ме изпитват. Ако си редовно , освен изпити през сесията , по време на лекциите имаш контролни. Това не е училище да те изпитват когато не очакваш. Всичко се знае предварително.

Mi6inka
11-08-2011, 13:13
Аз съм редовна форма на обучение и освен това, което написаха по-горе имам и текущ контрол, който се състои в точки. Правят се контролни в/у даден материал ( подобно на училището), но няма оценки, а точки. Хубаво е през семестъра да имаш повече точки, за да трябва да покриваш по-малко точки на самия изпит. Иначе..ако нямаш никакви точки текущ контрол, трябва все едно да направиш изпита без нито една грешка, което реално е почти невъзможно..

bishop
12-08-2011, 01:53
Има и нещо друго, според специалността, която учиш може имаш освен лекции и семинари, лаборатории, упражнения. Като оценяване можеш да имаш освен изпити и текущи контролни, курсови работи (демек оценени домашни), приложни проекти (ако се занимаваш с архитектура примерно), проучвания и всякакви други дивотии, които може да им хрумнат на преподавателите ти.

Аз уча Биомедицински Науки в Coventry University в Англия, имам 2 семестъра, 3 предмета първия (А, Б, В), 2 - втория (Г, Д) + 1 който продължава през цялата година (Е). Седмицата ми изглежда общо взето така:
Пон - нищо
Втор - 1 лаборатория по А, 1 по Б (общо 6 часа), понякога едната е Е.
Ср - семинар по В (2 часа)
Четв - 2 лекции по един предмет по А (общо 2 часа)
Петък - 2 лекции по Б (2 часа), 1 или 2 упражнения по А и/или Б и/или Е по 2 часа всяко

Оценяването ни върви по следния начин:
А - онлайн тест другата седмица върху препоръчана литература върху изучаван материал, изпит през изпитната сесия за 1вия семестър (демек 9-21 Януари)
Б - курсова работа състояща се в отговор на въпроси по научен текст (грубо 3 седмици време за писане), изпит през сесията върху изучавани лабораторни техники
В - critical reflection както и да се казва това на български
Е - 2 курсови работи: лаб рипорт върху една от лабораториите през семестъра (1500 думи) и научно есе (1000 думи), по 2-3 седимци за всяка от 2те. Изпит през изпитната сесия върху обработка на данни.

Дали ще ходиш на лекции, упражнения и тнт принципно си зависи само от теб. Ако вече знаеш всичко, което ще ти кажат на някоя от лекциите може и да не ходиш. Имай предвид обаче, че в уни, за разлика от гимназията, учиш повече заради ученето, от колкото заради оценката. С други думи целта ти не е да избуташ някак си изпита (преписване, пищови, зубрене предната нощ и всички останали безумия типични за много ученици и студенти), а да придобиеш някакви знания и умения, за да можеш после да си намериш работа и да я работиш. Хубавата оценка ще те отнесе до интервюто, но там ако не си си чел/а учебниците ще изгориш.

Mi6inka
12-17-2011, 07:43
курсови работи има задължително, независимо от специалността и университета. Аз поне до сега не съм чула някой, който не имал курсови работи.

EinGutesKind
12-17-2011, 11:25
Аз чух че в медицинския университет нямат курсови. Иначе аз ги предпочитам пред изпит - сядаш, пишеш си, и накрая 6

MedSestrata
01-15-2012, 22:22
Зависи много от университета, специалността, преподавателя. Аз съм нямала текущ контрол , нито да водят списък колко сме на лекции и упражнения, тъй като лекциите са по желание, а упражненията препоръчителни. Като сте няколко специалности 250 човека поток едва ли ще изпитва поименно. Да задават се въпроси, някой се мъчи да отговори, други се включват. Като цяло пак казвам зависи от университета. Колкото до изпитите, има си въпросници с темите за изпита. Самият изпит пак зависи от специалността. Имала съм писмен само 1,2 въпроса, устен само, писмен и устен, само курсова, писмен,устен плюс курсова, тест някакъв отворен, да отговаряш на въпроси, или затоврен- с а,б,в...