PDA

View Full Version : Литература 9 клас Илиада .



fibichkaa
11-06-2011, 16:05
Здравейте ,имам да напиша интерпретативно съчинение на тема : Представянето на войната в '' Илиада''
Като трябва да се вода по следното нещо :
План-тезиси :
1. Войната като житейска реалност .
2. Войната като трагедия.
3. Войната като поле за изява на героизъм.
4. Войната като другото лице на мира.
__
План конспект
1. Войната като житейска реалност .
Войната е част от живота ,тя е също толкова естествена, както мирът . Плячката ''с подвизи трудни заслужена'' (1,162) е също толкова легитимен начин за набавяне на блага , както и трудът .
Войната е естествено последствие от желанието да придобиеш или да задържиш нещо ценно . Прекрасната Елена е приета в семейството на Приам с уважение и топлота . На никого не му хрумва да я върне .
Основна роля ,отредена на мъжа от социалния порядък , е отбраната . Хектор се отнася с огромна нежност към близките си , но държи всеки да поеме своя път . Десетките описания на смъртта у Омир са детайлно експресивни ,но и някак безстрастно регистриращи естесвения ход на нещата .
2.Войната като трагедия.
Войната носи страдания и смърт на всички - бойци , майки и бащи , деца и жени .
Омир изразява отношението си към войната с красноречиви епитети : плачевна (3,165) , гибелни битки (3,133) жесток бой (6,328)
Героите приемат войната и като неизбежност , и като възможност се изява , но никой не и се радва . При лъжливата подкана на Агамемнон ахейците се втурват към корабите , нетърпеливи да се върнат у дома . При уговорката за решаващ двубой между Парис и Менелай всички се радват ,че ще се сложи край на войната ('' И възликуваха всички ахейци , троянци , лумна надежда у тях да отдъхнат от лютата битка '' 3,111-112 ) .
Прощаването на Хектор с Андромаха рисува жива и трогателна картина на цената , която се плаща както за самата война (раздяла , страх , загуба , на близки) , така и за поражението (разруха , разорение , смърт , поробване , унижение) .
3. Войната като поле за изява на героизъм.
На война героят има възможност да блесне , да докаже себе си , да се покрие с слава ( ''Мен ми не дава сърцето ,понеже съм свикнал да бъда / винаги доблестен пръв със троянци да влизам във боя , / за да печеля най хубава слава за мене и татко '' (6 , 444 -446)
Само войната поставя човека пред огромни изпитания и краен риск ,затова само тя е източник на върхова слава. Славата , почитта , престижът се заплащат скъпо- иначе те нито са възможни ,нито са толкова ценни . Нокой не цени нещо ,което е леснодостъпно .
4.Войната като другото лице на мира .
Човешкият живот е обречен на страдания и мъки.Войната носи част от тези страдания , но и мирът не ,представлява безопастност и безгрижие ( сравненията с сферата на мира напомнят за това - кораб сред страшна буря ; овчар ,нападнат от сиви зверове , овчари , уплашени от мъгла 3,11 ; човек ,ужасен от змия 3,33). Хората не живеят като боговете .
Мирът може да се опази само чрез войната . Семейството на Хектор не може да бъде щастливо , ако той не се пребори за това щастие. За тях няма друга възможност ,друг изход , друго място и друго време за безопастност и мир.
Срещата на Скейските порти символизира тази връзка - граничката линия едновременно разделя и свързва двата свята. Те са разграничени, но и се допират , между тях няма отстояние .
... Това са ми нещата ,които трябва да включа , обаче не мога да ги свържа и да направя цяло ЛИС . Помощ :oops: :oops: :oops:

sexa_na_kompleksa
11-06-2011, 17:53
Една тема е достатъчна... ; )

http://www.neznam.bg/%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/82-%D0%9E%D0%BC%D0%B8%D1%80

Emppu90
11-07-2011, 13:21
И ако някой е така добър да даде нещо по конкретно за 4-тата тема?!