PDA

View Full Version : Разумът е нещо лошо,ако не може да осъзнае собст. си граници



razor4o
11-07-2011, 19:24
Много ми е трудно да ги пиша тези философски есета.Май е вярно ,че на който му върви математика философията му куца.На входното ниво нямах грешка на тестовата част,но госпожата ми каза ,че есето ми е трагично.

Сега имаме за домашно темата: "Разумът е нещо лошо,ако не може да осъзнае собствените си граници" Въобще не зная какво да пиша и мисля ,че стореното до сега е пълна боза.Някой мил човечец ,ако се наеме да помогне ще съм му много благодарен.Ето какво измъдрих ....

cvetemoe
11-07-2011, 19:46
не знам дали ти е трудно да пишеш философски есета, но това едно от най-разумните мнения, които съм чел последните 10 дни.

В гордостта на ума е, падението на човека.

TheMightyNadenica
11-07-2011, 20:00
Темата е малко безсмислена...защото все едно да попиташ човек какво "нищо"...няма да ти отговори! Разума е нещо непонятно за простосмъртния човек! Ако отговориш на въпроса - какво е "нищото"(тоест да го опишеш), тогава ще може да кажеш за разума...

NomNomNom
11-07-2011, 20:17
Нищо никога не е нито добро, нито лошо , докато не му сложиш границата.
Темата е безсмислена.

gandalfepi4
11-08-2011, 04:59
Махни го това за етимологията, ако не смяташ да елаборираш върху нея. Изглежда сякаш е дословно копирано от уикито така.

Това за 5-те % не само че е грешно, но и няма място във философско есе.

Това за всезнайковците е език който НИКОГА не се употребява в такива работи.

А самото съдържание е скръб.



Силно подозирам че се дължи на тъпа госпожа в миналото. Това което аз ти бих препоръчал е да видиш от нета структура на такива работи. Ако поне това спазваш ще си спестиш доста главоболия, дори и разсъжденията ти (които в конкретния случай дори липсват) да не са на ниво.

Та това може да те оправи - виж структура на есе от някъде.



А ако си видял и ТОВА е крайния продукт 0_o


Това което се иска по-скоро е разсъждение за това как разумът е прекрасен инструмент, символ на рационалността и основно оръжие на човешкия прогрес. Как ни е донесъл всякакви облаги и как само чрез него изпитваме най-висше удоволствие (музика, изкуство) и най-вече богоподобната, заслужена гордост от това да си човек - да си този който със своят разум е победил и нагодил според себе си природата, вместо да се преклони пред нея, да се откаже да я обуздава и да бъде като другите животни.

Но и точно в ТОВА се таи голямата му лимитация - гордост. Свикнали сме да мислим че сме винаги прави, че няма защо да смятаме че сме просто сгрешили за много неща.

Освен това и прекаленото преследване на знание може да доведе до много мъка - вместо да се наслаждаваме на малките неща с философско примирение и детеподобно блаженство подобно на изпитваното от будистките монаси и гурута, ние често сме обречени в безкрайни и алчни опити да акумулираме все повече и повече знание.

Да можем всичко, да опитаме всичко, да оборим всичките си опоненти. Но подобно на Алекранър, седнал на брега на морето и тъжен след осъзнаването че няма как да завладее всички светове (визирайки онези сред звездите) човек може да изпита истинско щастие само ако сложи граници на умът си и стане господар на себе си.

Акт, сравним с посипването на пиратското око с пръст, от старата приказка.



...



Нещо такова, бал съм го. Разсъждавай за 5 минути, използвай свои мисли, прави аналогии, остави си креативния дух да тече. Па дори и някоя говнарщина да натвориш поне опита ще бъде оценен.

ledenakrasota
11-12-2011, 17:00
Ключовите думи са "разум" и "граници". Винаги първо това търсиш в едно есе. Какво са? Ясна да е дефиницията и вече връзките. :) Важна ти е тезата.

"Единствените граници са тези, които сами си поставяме." :) Обвържи примери. Ето ти "Разум и чувства" на Джейн Остин. Чудесен пример и е лесно да разсъждаваш. От политиката ни има доста извори и цветущи примери. 8-)

Stan4o123
11-13-2011, 17:53
Разумът е лош господар,но добър служител!
Идеята е,че разумът може да е и най-добрият ти приятел,но и най-големият ти враг,и то едновременно :Д...щото какво всъщност е разумът - програма за анализиране на живота ти...изключително предубедена,манипулативна, но и полезна...идеята е,че често разумът не отразява това,което искаш,а това,което се заблуждаваш,че искаш,рядко той може да работи изолирано от другите хора,житейския ти опит и т.н.,тоест е изключително предубеден...

npp
11-13-2011, 20:20
Разумът въз основа на Доброто/Добротата е нещо съвсем Праведно и се нарича Благо-Разумие, но ако използваш ума за целите на верческите/духовните хитрости на дявола/"тъмнината" тогава той е най-голям враг, ето защо Исус е казал, бъдете разумни като "змиите" но бидейки Незлобливи като "гълъбите" - Матей 10: 16

Lychezar
11-14-2011, 12:06
Трябва да си зададеш въпроса, razor4o, защо ходиш на училище, като не може да и напишеш и едно есе. Напъни си малко мозъчните гънки, защо ти трябват чужди разсъждания, напиши, каквото мислиш спрямо мирогледа ти.

TheMightyNadenica
11-17-2011, 19:10
Еми както виждаш процента на мислещите хора е сведен почти до нула...