PDA

View Full Version : ХИМИЯ: Електронегативност, електрични сили



Jaune
11-09-2011, 18:24
Трудностите ми са свързани с обозначения в учебника урок "Химична връзка". Учебникът ми е на английски де, все едно.
Става въпрос за връзките на Гилбърт Люис и съответно тия точкови формули?
Искам да знам как се формират, как разбираме коя точка къде, колко точки въобще, абе, искам да ми се разясни подробно. Моля. :д

chemist9009
11-09-2011, 21:19
"точковите формули" се наричат Люисови формули и с тях се обозначават броя на електроните в последния ел.слой и електронните двойки в слоя.


с две точки се означават електронните двойки.Например елемента Фосфор има 5 електрона във външен ел.слой само,че тези 5 електрона са една електронна двойка и 3 единични електрона.

NambyPamby
11-09-2011, 21:47
Аа пък, ако не се лъжа Be, B и C в съединения участваха във възбудено състояние, т.е Люисовите формули се променят.
Примерно Be в невъзбудено състояние има една електронна двойка(две точици една над друга отляво/отдясно, пък може и една до друга отгоре/отдолу), пък във възбудено 2 единични електрона. Абсолютно никакво значение няма от коя страна разполагаш точиците, важното е да отговарят на броя на електроните в последния ел. слой(по който се определя и в коя група се намира ХЕ, примерно 6 електрона във външния ел. слой=> 6А група).

Тия неща се учат 7-8 клас, ако си пазиш или намериш тетрадка от тогава, ще ти е от полза.

chemist9009
11-10-2011, 06:07
Да.Има елементи в които атомите могат да бъдат и във възбудено състояние.А това е разкъсване на електронните двойки и преминаването на електроните в по-високо енергетично ниво.А с това се променя и валентността на елемента.Възбуденото състояние е характерно за атомите на химичните елементи с променлива валентност.Например сярата има две възбудени състояния.Валентността в основно състояние е 2,а във възбудените - съответно 4 и 6.