PDA

View Full Version : Трябва ми Андрей или Лили



Amaterasu
11-11-2011, 16:14
или някой друг икономист.
Имам въпросченца, а не държа да си слагам скайп само заради тях.

YoungBloodZ
11-11-2011, 16:16
и аз съм икономист 8)

Amaterasu
11-11-2011, 17:27
окей, само да си намеря тетрадчицата и започвам

*преравя си раницата*

Какво е "стокови пари"?
Каква е разликата между средство за размяна и платежно средство от функциите на парите?
И какво е капитал? 8-)

StringTheoryPracticist
11-11-2011, 17:32
или някой друг икономист.
Имам въпросченца, а не държа да си слагам скайп само заради тях.
Не усещаш ли, че не си постъпила много умно тука?

// ЛОЛОЛ

Ewok
11-11-2011, 17:42
Защото?

starburst
11-11-2011, 17:43
няма смисъл?

Ewok
11-11-2011, 17:45
о да имаше, изпълни си целта предоволно

и спрете да ми флудите темата -.-

shadow4e
11-11-2011, 18:13
окей, само да си намеря тетрадчицата и започвам

*преравя си раницата*

Какво е "стокови пари"?
Каква е разликата между средство за размяна и платежно средство от функциите на парите?
И какво е капитал? 8-)
Накратко:

Парите са ти два вида - стокови и нестокови. В исторически аспект първо са се появили стоковите пари, преди да се появят сегашните - нестокови/парични знаци/. Стоковите пари са били различни в различните държави, например в някои е бил чаят, в други ценна кожа, по-късно и различни метали. Знаело се е, че на еди си коя територия можеш да разменяш с чай и винаги ще си намериш купувачи.

Относно функциите с течение на времето и преминаването от бартерните към небартерните сделки се търси решение на проблемите, които ясно се открояват при бартерните сделки. Например: Ти имаш коза, но искаш да си купиш 10 яйца от пуйка.
1. Козата ти е неделима и не можеш да продадеш част от нея, за да си купиш 10 яйца
2. Този с пуйката може въобще да не иска да има коза.
Затова се създават парите. Основните характеристики, на които те трябва да отговарят са преносимост, трайност, делимост, стандартизация и признатост.
Основно се разглеждат четири функции, предполагам, че ти ги пише в учебнике.
Средство за размяна - парите улесняват стоково обращение, вече не трябва да търсиш някой, който да има нужда от твоята коза, а първо си продаваш козата, вземаш парите и тогава отиваш да си купиш каквото ти трябва. Най-важното, което се постига чрез тази функция на парите е, че се увеличава икономическата ефективност, пести се време и усилия.
Платежно средство - тук се има предвид, като средство за отложено плащане. Използва се при дългове, креди и др. - плащането не настъпва в момента на придобиване на стоката. Свързва се с термини като "лихви", "кредитни пари" и др.

StringTheoryPracticist
11-11-2011, 18:15
Защото?
Единствената валидна причина, която виждам за някого да си изтрие скайпа е ако е решил, че скайпа му губи прекалено много от времето и го е махнал, за да си използва времето по-пълноценно. Надали точно това си целяла, но ако си го целяла, обикновено не е добър метод, а и може да се получи без да си триеш скайпа.

Стоковите пари са предмети, за които има широк пазар, като злато или петрол, които не се влияят от инфлацията, въпреки че цените им пак могат да се менят, поради други причини. Термина "стокови пари" често се използва в контраст на книжните/монетни пари.

За да разбереш по-добре понятието "средство за размяна", трябва да помислиш защо са създадени парите - преди да е имало пари, търговията се е извършвала като разменяш едно нещо за друго. След това са въведени парите - като средство за размяна. С други думи, гледат парите като теоретични материални блага. Предполагам, че ти стана ясно, но кажи ако искаш да уточня.
Дефиницията на "платежно средство" варира, но общо казано мисля, че е това:
официалното средство, чрез което се извършват плащанията - например такси. Като цяло се говори за всеки вид валута, която по закон нямаш право да откажеш като заплащане, на основание, че човека ти плаща с нещо, с което не е приемливо да ти плати.

И в двата случая се говори за пари, но в първия случай се гледат от гледна точка на това, че парите сами по себе си са само хартийки и единствената им функция е като обменна валута, докато във втория случай се говори за платежно средство, според закона. Не съм сигурен дали в дадени обстоятелства има други валидни платежни средства, освен парите.

А капитал е сумата на цената на ресурсите, които се използват за предприятие. Не съм сигурен дали само за нещата, които в момента важат, или и за вече похарчени пари (например за вече платените заплати на работниците), но мисля, че беше последното.

Не съм напълно сигурен, не съм много компетентен в областта и ще е добре ако някой икономист или економист се намеси и ме поправи където греша, ако греша някъде.

Ewok
11-11-2011, 18:18
Защото?
Единствената валидна причина, която виждам за някого да си изтрие скайпа е ако е решил, че скайпа му губи прекалено много от времето и го е махнал, за да си използва времето по-пълноценно. Надали точно това си целяла, но ако си го целяла, обикновено не е добър метод, а и може да се получи без да си триеш скайпа.


Точно това целях. И се получи чудесно.

StringTheoryPracticist
11-11-2011, 18:18
а разминали са ме и то с по-кратък (= вероятно по-ясен) пост :С

Ewok
11-11-2011, 18:21
Прочетох и двата и благодаря. Имах съвсем грешна представа (доколкото имах някаква представа) за тези "стокови пари".
Чакам Лили за втория въпрос, че нещо не му разбрах на Велизар.

awerw
11-11-2011, 18:41
А на мен ми трябват Михаела и Мария :?

Ewok
11-12-2011, 11:14
Ама Лили... :(

cweeet
11-12-2011, 11:33
Прочетох и двата и благодаря. Имах съвсем грешна представа (доколкото имах някаква представа) за тези "стокови пари".
Чакам Лили за втория въпрос, че нещо не му разбрах на Велизар.
за капитала?

Ewok
11-12-2011, 11:49
не, за разликата между средство за размяна и платежно средство

shadow4e
11-12-2011, 12:56
Аз си го довърших поста почти веднага. Какво се цупиш. :D
Аз така съм ги учила нещата, така ги пише и в английската уикипедия, също и в помагало забравих за кой университет.

Ewok
11-12-2011, 13:00
a омг
изобщо не съм видяла
извинявай :/

И мерси :-)

shadow4e
11-12-2011, 13:04
:-) Няма защо. А то не стига, че нета ми е слаб в този апартамент, а и компютърът ми се рестартира, затова го писах на два пъти.

Ако нещо не ти е ясно все още, питай. :)