PDA

View Full Version : Мрежарски дневник.



NomNomNom
11-13-2011, 10:23
Въведение в мрежите.

Занимавам се с това /преподавам го/ и ще се опитам да водя записки в писмен вариант. Всякакви включвания и корекции ще бъдат приети.
Ще го структурирам на теми, първата е нещо като въведение.



Каква роля играят в днешно време телекомуникационните мрежи у нас ? Ами такава, каквото подслона и храната, без тях сме до никъде.
Благодарение на тях функционират много институции ( да не кажа всички) , благодарение на тях можете да звъните на баба си в Полски Тръмбеж , да играете онлайн игри , да правите електронно банкиране, да поръчвате дрехи и пица ,да плащате сметки, да си чатите по скайп с Пена, да шпионирате хора във Фейсбук.

Това, за което ще стане дума тук, са компютърните мрежи и основните неща, които се случват в тях.
На първо място трябва да знаете, че общуването между две устройства много наподобява това между двама човека.

Първо трябва да установите правилата на дискусията - на какъв език ще се говори, дали ще има изчакване между двамата, и да се измислят някакви сигнали, които да ни показват еднозначно, че пича срещу нас е спрял да говори.

Примерно, не може единият да говори на Испански, пък другият да разбира само Немски и Английски. Говоренето едновременно пък е необходимо само много редки ситуации. А когато говориш монотонно, не може да се идентифицира дали си приключил, или имаш да добавяш нещо.

Така е и при компютрите. Трябва да има установени правила на общуване. Те се наричат протоколи.

Когато човек комуникира , той изпраща информация . Тази информация в мрежите ще бъде наричана по няколко начина , но нега сега да й казваме съобщение или data.

Протоколите могат да определят формата на съобщението, начина , покойто то ще бъде предадено по мрежата , кога и как ще бъдат извеждани съобщения за грешка, и сигналите за терминиране на комуникационната сесия.

Протоколите са дефинирани и създадени предварително, стандартизирани са , за да не се получава объркване и хаус. Някои от организациите, които създават протоколи са Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) и Internet Engineering Task Force (IETF). Също така, програми като Skype и uTorrent е възможно да имат свои протоколи.

За какво са ни тези протоколи ? Както казахме, това са правилата ни на общуване.
Примери за протоколи са - IPv4, IPv6 , HTTP , SMTP , DNS , Telnet , ARP, RIP, BGP , TCP, UDP , VTP , STP , PPP , Frame Relay , Ethernet ..
Но ще приказвам за тях нататък.

Както знаете, всеки компютър вързан в "мрежата" би трябвало да има мрежова карта (NIC - Network Interface Card).А може да има и безжична такава, с която да се върже чрез сигнали (laptop, GSM, IP Camera ). Той се връзва с кабел/безжични сигнали до switch (комутатор)/Access point (безжичен комутатор) , суича за router ( маршрутизатор) , той за друг рутер, и така се формира огромна мрежа от навързани устройства .

Устройствата, които са най-близо до нас, и стартират комуникацията - настолни компютри, лаптопи , IP телефони , GSM-и с Wi-Fi (безжичен интернет, който не е т.нар. телефонен - през WAP , GPRS , 3G/4G), сървъри ( мощни компютри , които ни предоставят услуга) се наричат хостове или крайни устройства (host or end device).

Устройствата, които предават тази информация - хъб (глупав суич, ще говорим за него по-нататък) , суич, рутер , безжичен рутер, безжичен суич или хардуерен файърлол ( има устройства, които играят ролята на защитни стени и пропускат само тази информация, която сме разрешили. Познат ви е Windows Firewall-a - работи на същият принцип, но на вашата машина, т.е. това е софтуерен продукт) , ще наричаме мрежови.

Всичките тези устройства образуват няколко типа мрежи.
Основните са LAN и WAN.

LAN , Local area network , е мрежа, която има малък обхват , примерно се намира само в една сграда , или в едно семейство. Локалната мрежа свършва там, където има рутер , като интерфейса му ( портовете на рутерите се наричат така) , който е от страната на локалната мрежа, също се намира в нея, но другите му - не.

WAN , Wide area network - много ланове, свързани по между си чрез рутери. Така се формира и глобалната мрежа - Интернет.

Нека да си поговорим за всяко едно устройство по отделно..
Първо за крайните:

Настолен компютър - всички имате поне обща представа какво е. Има кутия, дънна платка, захранване , охлаждания , процесор/и ,хард диск/ове , звукова карта , видео карта , батерия за биоса , платки с рам памет , които са изградени от по-малки елементи ( транзистори, резистори .. ) .
Това не ни интересува чак толкова.
Важна в случая е мрежовата карта . Благодарение на нея и на софтуерните приложения /драйвъри, различни програми - Instant Messiging - Skype, ICQ , e-mail client - Microsoft Outlook , Mozilla Thunderbird , etc. / ние можем да си вършим работата в нета.
Тя предава всичко, което ние искаме да изпратим, под формата на електрични сигнали по кабела.

Лаптоп- основната разлика между него и настония е това, че най-често лаптопът има Безжична мрежова карта , т.е. поддържа
Wireless ( безжично свързване ) .

VoIP телефон - телефон, който можете да го вържете в локалната мрежа.

IP Camera - Камера, която може да се върже с кабел, и ли безжично към локалната мрежа.

Server - мощен компютърно, който може да ни предоставя различни услуги - мейл сървър, http сървър ( предоставя ни мрежови страници ) , DHCP сървър ( предоставя ни настройки за компютъра ни, с които той да участва в мрежата ) . Той има подсилени компоненти, в зависимост от функцията която изпълнява, както и специализиран софтуер, който да го прави Сървър, а не просто мощен компютър.

Мрежови устройства :

Hub - В преди много време всички мрежи са били хъб-базирани . Хъба е устройство, което като получи информация, я препраща на всичките си портове .
Примерно, ако стоя на първият комп и искам да пратя информация до втория - хъба ще я прати на всички . Това е лошо от защитна гледна точка . Също, мрежата се задръства с ненужна информация.
На всичкото отгоре, когато един праща, всички трябва да мълчат , защото ако някой друг праща в същият момент, ще се получи сблъсък, колизия.
http://www.escotal.com/Images/Network%20parts/topology_star.gif
http://2.bp.blogspot.com/-wOhkudmRgdU/TWVCsTtfV4I/AAAAAAAAAGY/V3_SHkt-TqI/s1600/hub.jpg
Това е хъб . Може никога да не видите през живота си , защото е остаряла технология, макар, че няма да се учудя по Африка още да ги ползват. Даже в e-bay няма .

Той какво прави - получава сигнал, и го препраща на всички портове, без да се интересува кой го праща и за кого е.
Няма нищо софтуерно в него , нищо умно.
Има най-общо два типа хъбове - единият е със захранване, другият без.
Този със може да работи като repeater - устройство , което усилва сигнала , когато е изминал дълго разстояние , за да продължи безпроблемно нататък.
Рипийтъра е най-общо хъб с два порта - от единия влиза , от другия излиза, ама усилен.

Switch - той е умен . Той знае , че когато пращам на някого , искам само той да го получи , без да натоварвам мрежата, или другите да ме шпионират. Поддържа възможността много хора да изпращат информация и да получават в един момент, без да настъпват колизии.
Това става благодарение на операционната му система , която запаметява във временната памет MAC таблица, която показва кой компютър на кой порт се намира .
Суича е по-скъпа технология от хъба, но всеки може да си го позволи.
Разбира се, както има такива със специални функции, компоненти и капацитет, които са за големи фирми, така има и за домашно ползване.
Cisco Catalyst - скъп суич, с много възможности на операционната система, с много портове, новите модели с много функции са над 2,000 долара.
http://www.scalenetwork.com/images/Cisco%203560.jpg
И такъв за домашно ползване, на TP-Link
http://www.steltcomputers.com/e/images/TP-LINK%20SWITCH.gif


Router - Устройство , което разделя локалните мрежи една от друга .
Може да има много компоненти ( хардуерни и софтуерни ) - Интерфейси - портове, които се използват за разделянето на мрежите , или суич портове - такива, които да се правят на суич , може да поддържа DHCP , VLAN , NAT , DNS, различни рутиращи протоколи - RIP 1/2 , OSPF , EIGRP , BGP , IS-IS .
Рутерите пак могат да бъдат домашен клас, среден клас ( за малки доставчици и фирми ) , и висок клас , които са за големи фирми.

Примери - Juniper и Cisco предлагат висок клас, Juniper са алтернативата, които държат по-ниски цени.
http://www.cisco.com/en/US/prod/routers/ps5854/ps6018/prod_large_photo0900aecd8016fb47.jpg
Ето и домашен , за 30тина лв.
http://www.multirama.bg/userfiles/productlargeimages/product_2632.jpg


Има и безжични рутери - те имат антенки , така ще ги различите на външен вид.
Различните предлагат различни неща, най-често имат и 4 суич порта, един WAN интерфейс , антена/и и приятелски настроен графичен интерфейс.
Операционната система вече предлага най-различни неща , но няма да ги споменавам, защото начинаещите няма да разберат на този етап, а дъртите магарета си знаят.

Класиката в жанра за мен е това - http://www.jmt.bg/%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B6%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D1%81%D1%82%D 0%B2%D0%B0-cID=690/tp-link-tl-wr1043nd-wireless-n-router-4-port-gigabit-switch-atheros-3t3r-3-detachable-antennas-pID=7060/ .

Има и най-различни , на доста по-ниски цени .

Разликата между Wireless Router и Access Point е , че първото има и функционалността на рутер , докато второто само на безжичен суич.






За днес това е от мен.
Извинявам се за опростеният език, но се старая да го направя по-лесно.
Следващият път ще пиша за OSI и TCP/IP моделите, както и за приложният слой на TCP/IP.

badboy28
11-13-2011, 10:36
полезна информация :) 8)

Cybershot
11-13-2011, 13:05
Много разбираш за момиче ^^
Иначе преди да започнеш OSI и TCP/IP моделите и леърите им, можеш да им разкажеш за топологиите и още някои основни неща примерно мисля, че не казваш нищо за MAC адресите, може и за прокси сървърите да им кажеш, защото много често питат как да си сменят IP-та и прочие...
Иначе, браво за темата.

NomNomNom
11-13-2011, 13:23
Много разбираш за момиче ^^
Иначе преди да започнеш OSI и TCP/IP моделите и леърите им, можеш да им разкажеш за топологиите и още някои основни неща примерно мисля, че не казваш нищо за MAC адресите, може и за прокси сървърите да им кажеш, защото много често питат как да си сменят IP-та и прочие...
Иначе, браво за темата.
Мислех като стигна до нетуърк слоя и дейта линка да говоря за адреси , поне принципно така правя.
Но нещо, за което се чудя - дали да почна от физически слой или от приложен..
Принципно почвам от приложен, там с всичките приложения - DNS, DHCP, mail protocols, HTTP, telnet, ssh, после транспортен - ТСП сесиите и как да гледаш в Wireshark трафика, след това мрежови слой - рутери , ай пи адреси , субнетване , логически и физически топологии, по-подробно за Лан и Ван , публик , прайвит адреси, Нат , рутиране и някои рутиращи протоколи, настройване на собствената мрежова карта, общо взето каквото ми хрумне.
След това Канален (Data Link) - Мак адреси , топологии - Point-to-point , звезди, тоукън ринг , там всичко , кодировките за физически слой , CRC .
Накрая физически - всичко около кабелите и липсата им 8-)

А може и обратно.

А за ай пи и мак адреси си прав, ще спомена в следващата , налага се поне малко да се знае.

За прокси сървърите също ще сложа , може би като обходя целият ОСИ , нещо като допълнение на знанията.
Ако имаш други идеи за полезно инфо - пак казвай , мисля да почна следващото писание още тази вечер.

playfootball6
11-13-2011, 13:52
Полезна информация, радвам се, че има хора, които си отделят от времето да пишат. Какво работиш, ако не е тайна?

Cybershot
11-13-2011, 13:59
Ами аз на времето като учех мрежите, първо взехме почти всички протоколи, които се използват и чак накрая взехме моделите, защото ако почнеш към всеки един леър да описваш първо леъра и после протоколите и кой за какво е, ще се изгубят по едно време къде са :D
Поне на мен лично ми изглежда по-лесно, сухарски да се научат протоколите и после да се намесят моделите. От друга страна пък, ако ги направиш така, протоколите ще са групирани, а това бая ще улесни, ако въобще някой седне да чете :) По-късно ще прегледам, какво още може да се добави, хвърлих само един поглед на преди.

NomNomNom
11-13-2011, 14:49
Полезна информация, радвам се, че има хора, които си отделят от времето да пишат. Какво работиш, ако не е тайна?
Cisco инструктор :>

@Cybershot - при мен пък е структурирано както ти написах, но има много анимации, картинки и упражнения . През първите глави малко се чудя от къде да си изсмуча обяснението за IP адресите, но след това всичко става ясно.
А ползвал ли си пакет трейсър ?

xJawz
11-13-2011, 16:30
Полезна информация, радвам се, че има хора, които си отделят от времето да пишат. Какво работиш, ако не е тайна?
Cisco инструктор :>



А може ли да те питам за тези курсове горе долу колко часа колко пари са защото от доста време мисля да запиша нещо такова и дали има възрастова граница-аз съм на 14.

badsector
11-13-2011, 17:14
Явно са го променили CISCO-то от мое време насам. Тогава се учеха нещата подред, а не напред-назад. Започвахме от първото, което се прави и при troubleshooting - инфраструктурата. Самите протоколи бяха доста по-нататък в ОСИ модела. Предполагам сега тези промени са, за да се навлезе по-бързо в практическата материя, което за мен е минус, защото не се обръща достатъчно внимание на важни неща.

А може ли да те питам за тези курсове горе долу колко часа колко пари са защото от доста време мисля да запиша нещо такова и дали има възрастова граница-аз съм на 14.
Не ти трябва да ставаш мрежов администратор. По-добре хвани курсовете на Майкрософт.

Cybershot
11-13-2011, 18:00
Че то от тия курсове няя да станеш мрежов администратор, требват повече знания. Всичко опира до практика. Сертификатите на Майкрософт за Windows Server са бая скъпи и трябва да научиш няколко дебели учебника :)

straus
11-13-2011, 18:02
Много полезна статийка, аз ги знам тия работи ама ще гледам като не ме мързи толкова да я прочета :)

Браво мацка, добре ги обясняваш работите, виж обясни да хората за споделяне на интернет с 2 лан карти, как се смятат IP адресите, за вътрешни мрежи, конфигуриране на рутери.
Ако не те мързи де, мен ме мързи да гледам :D

Cybershot
11-20-2011, 21:20
Ъп, какво стана с темата :D
А кви пари върви 1 серификат (те май бяха 6?)

NomNomNom
11-21-2011, 12:06
Ъп, какво стана с темата :D
А кви пари върви 1 серификат (те май бяха 6?)
Тези дни съм адски ангажирана :<

иначе , зависи.
CCNA е 150 долара с ваучер за 50% отстъпка , и 300 без ;д
А иначе, всеки от 4те ссна семестъра е около 200 ако си студент, и 400 ако не си.

asp1r1n94
11-21-2011, 12:33
От другия срок май ще се почва Cisco-то...
Иначе браво за темата ,ще чета с интерес 8)

torVPN
11-21-2011, 16:51
нямнямням, това ако се запишеш как го четеш и ми го дадеш ще мога да заспивам много бързо

straus
11-21-2011, 18:50
CCNA Exploration

1 семестър - 230.00 лв.
2 семестър - 290.00 лв.
3 семестър - 290.00 лв.
4 семестър - 290.00 лв.

CCNA Security

такса - 300.00 лв.
Мисля, че имаше и Wireless курс, който беше някъде около 300. За студенти на ТУ има някви намаления, треа да се пита за тях колко бяха.

Cybershot
11-21-2011, 18:54
Те май няма на какво да ме научат, @NomNomNom ще ми даваш ли частни уроци 8-)

NomNomNom
11-22-2011, 13:14
CCNA Exploration

1 семестър - 230.00 лв.
2 семестър - 290.00 лв.
3 семестър - 290.00 лв.
4 семестър - 290.00 лв.

CCNA Security

такса - 300.00 лв.
Мисля, че имаше и Wireless курс, който беше някъде около 300. За студенти на ТУ има някви намаления, треа да се пита за тях колко бяха.

Във всяка академия е различно.
Във фми всички са по 200 от ССНА, ако си ученик/студент.

asp1r1n94
02-28-2012, 16:43
Какво стана с темата ...
А и искам да поразпитам НомНомНом :D