PDA

View Full Version : Проблем с компютърния вентилатор!



EddWard
11-14-2011, 17:30
Здравейте,

От два дни имам проблем с вентилатора на компютъра .Винаги ,когато стартирам компютъра едновременно започна едно шумолене от вентилатора .Щях да отворя кутията на захранването ,но разстояние между нея и дънната платка няма .Един до друг са .Кутията е закрепена с 4 болта ,1 на всеки ъгъл .Последното се покрива от части на дъното и няма как да го отворя .Шумът е дразнещ ,силен,неудържим и нямаше просто как да го публикувам .До кутията на захранването никога не съм имал достъп и не знам колко много прах се е натрупало вътре .Сигурно е ад .Предполагам ,че не е от прахта ,но все пак .Като го ударя ,шумът намалява ,но постепенно пак се усилва и даже става по-неудържим .Отворих го ,изчистих го ,но до кутията на захранването достъп няма .Няма как да я отворя .

Cybershot
11-14-2011, 17:35
Много объркано си го написал, разбрах че е от захранването. Има 4 болта, които държат захранващия блок за кутията. Преди да ги махнеш, вадиш всички кабели, които излизат от захранването. След това развинтваш 4те болта и вадиш захранването. По самото захранване има няколко болчета, трябва да обърнеш внимание точно кои се развиват и се маха 1/2 корпус от него.
http://img40.imagefra.me/i533/therager/146_0b2_u93qb.jpg

Тук се вижда как изглежда разглобено, почистваш и пак сглобяваш.

Sh@d0w
11-14-2011, 17:35
Попринцип захранването е захванато с 4 болта на задния панел, където са ти портовете. Първо обаче трябва да махнеш страничния капак на кутията. След това развиваш болтовете отзад и си я вадиш без проблем.

Не разбирам кое от това не можеш да направиш?

EddWard
11-14-2011, 18:28
Да болтовете са 4 ,но пред единия болт който е в долния ляв ъгъл стои дънната платка .Впроче дънната платка пречи 4-тия болт да бъде отворен .То ако аз веднъж го отворя ,аз ще го скатая ама не мога .Нямам чак толкова мъничка отверчица .Между дънната платка и кутаята за захранване има-няма 2 сантиметра .А както казах 4-тия болт е почти притиснат от дънната платка .Аз ще ви го снимам и ще ви кача снимки

Sh@d0w
11-14-2011, 18:30
Да и аз щях да те попитам да направиш снимки, че нещо не те разбирам.

В краен случай, дънната платка също може да се сваля от кутията.

EddWard
11-14-2011, 18:45
Ето снимки:

http://store.picbg.net/pubpic/28/E5/9f8c11fd6ba028e5.JPG

Тука ги обозначих ,за улеснение!
http://store.picbg.net/pubpic/64/1F/d28dc9123602641f.JPG

http://store.picbg.net/pubpic/0F/C0/386334973b4b0fc0.JPG

Sh@d0w
11-14-2011, 18:54
Човек защо ще го отваряш вътре в кутията. Нали ти казах първо го свали от задния панел и го извади.

Обърни компютъра отзад, където са ти портовете и разкачи самото захранване от кутията.

Ето ти задния панел, с червените кръгчета съм ти означил винчетата, които трябва да развиеш, за да извадиш самото захранване от кутията (при теб може да има и 4, на картинката са 3, зависи от модела).

http://prikachi.com/images/238/4041238d.jpg

straus
11-14-2011, 19:03
Колегите правилно ти казват, първо изкарай захранващия блок от кутията, пък после го разглобявай. Иначе щом тропа сигурно е счупено вентилаторчето и има аксиален луфт, директно си купуваш едно ново 80мм, режеш кабелите на стария и го навръзваш с малко изолирбанд ;)

EddWard
11-15-2011, 14:48
Ок .Аз си мислех ,че отвътре трябва да се отвори ,защото самата кутия е отвътре нали .

EddWard
11-15-2011, 15:51
Еми отворих кутията на захранването и го прегледах .Измествам перката ,спира да шумоли ,слагам го на мястото му и то пак започва .Имам чувството ,че ламарината я сгънах от удряне и мисля ,че нещо се допира и започва да издава шум .След като го сглобих отново ,започна да издава един такъв шум ,че тъпче звука на бормашината отвсякъде .Като ,че ли пробиваш нещо с бормашина .Имам чувството ,че ми прояжда мозъка и направо не мога да издържам .Кажете ми да сменя кутията или какво .Неудържим е звука ,половин час ми стига да се наслушам на глупавия шум .

straus
11-15-2011, 16:11
Ново захранване в жар компютър струва 23лв.

EddWard
11-15-2011, 17:26
Не само захранването а цялата компютърна кутия ще я сменя .Само заради един вентил .

badsector
11-15-2011, 22:16
Приципно можеш да смениш само перката. дори и да е запоена за платката назахранването, пак можеш да я смениш. Можеш и само да я смажеш с машинно масло (прецизол), като това ще е временна работа, защото вероятно са заминали лагерите, които вече е абсолютно безсмислено да сменяш.
Обаче по-добре кажи каква марка е захранването и вземи го поогледай за подути кондензатори като го отвориш, че щом перката сдава багажа, сигурно е дъртичко и ако е евтинко...

GregoryHouse
11-16-2011, 13:50
Тва ми прилича на No Name захранване...ако cамо бучи перката - cмазвай. Ако има и други проблеми - в cервиза.

EddWard
11-16-2011, 14:54
Установих ,че звука не идва от перката ,а от слабата ламарина ,която я предпазва .Малко да я побутнеш и хоп ,се сгънала .Като листче е ламаринката .Можеш да го вкараш в каквито форми искаш .Самата кутия на захранване и просто една слаба ламарината ,малко го побутвам и то се изкривява .Преди малко перката издаде такъв ужасен звук ,като звука ,който се получава ,когато пъхнеш лист между перките ,когато вентилатора се върти .То направо бръмчи,вибрира ,бюрото направо се тресе .Усилва се изведнъж ,после пак намалява .Удря се в ламарината ,която е горе долу почти допряна до вантилатора .Опитах се да увелича разстоянието ,но с нищо не подейства ,само дет ми отне времето .Вентилатора го вземам и спира да бръмчи ,налагам го и хоп ,отново старата песен .От време на време си мисля ,че някой прави ремонт .Звукът е някъде измежду 35-40 децибела .

Norty
11-16-2011, 15:00
http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=3738

вземаш и забравяш проблеми :)

EddWard
11-16-2011, 16:14
Не ,няма как да стане .Моя е съвсем различен!

ZloboMiR
11-18-2011, 04:56
Не ,няма как да стане .Моя е съвсем различен!

Извинявай, ама поне мен леко вече ме дразниш. Не допускаш ли, че щом хората са се навили да ти отговарят, значи може да знаят нещо, което ти е неизвестно?
В случая - за захранванията и кутиите си има стандарт (като сръбския - е*еш и хвърляш), щото чарковете са китайски. Но са с еднакви размери, и болтовете им съвпадат. А съвсем различната ти малка високооборотна перка, разположена откъм задната страна и сивия цвят (това са сигурно видимите разлики) нямат никакво значение! Голямата перка е по-добър вариант.

straus
11-18-2011, 14:35
Не ,няма как да стане .Моя е съвсем различен!

Извинявай, ама поне мен леко вече ме дразниш. Не допускаш ли, че щом хората са се навили да ти отговарят, значи може да знаят нещо, което ти е неизвестно?
В случая - за захранванията и кутиите си има стандарт (като сръбския - е*еш и хвърляш), щото чарковете са китайски. Но са с еднакви размери, и болтовете им съвпадат. А съвсем различната ти малка високооборотна перка, разположена откъм задната страна и сивия цвят (това са сигурно видимите разлики) нямат никакво значение! Голямата перка е по-добър вариант.

А вие пък много разбирате, на тая щайга да няма да слага захранване дето струва колкото нея?

Към автора:
Пич ходи в жар и си вземи най-обикновено китайско захранване за 20-25лв, с какъв вентилатор ще е, въобще да не ти пука!

EddWard
11-19-2011, 16:05
Вие като ми твърдите ,че трябва да взема нова кутия а аз в през това време ви казвам ,че не е от перката ,вие не спирате да натяквате ,да си купя нова перка .Първоначално проблема е бил в самото захранване ,не в перката ,което предизвиквало тоя неприятен шум ,но аз след като го понатупах ,започна да бръмчи от ламарината ,тоест проблема можеше да бъде временен ,а не седмичен!