PDA

View Full Version : Занимавка: RR-eq на DD WRT скриптове :)



minus273dot15
11-14-2011, 18:50
Нямах си работа ония ден и реших да се позанимавам с рутерчета, тъй като скоро ни предстои цялостен ъпгрейд на офиса мрежата. Нали трябва да сме модерни...

Идеята е, че ще имаме нужда от няколко Dual WAN или поне два сериозни MultiWAN рутера на входа откъм доставчиците на интернет, а аз реших да подходя интелигентно към въпроса. Събрах всички безстопанстени рутери и си експериментирах с OpenWRT и DD WRT. След малко тестове се оказа, че DD WRT е нещото, което си търсим, тъй като е доста по-лесно за обслужване от неквалифицирна персонал(няма всеки ден да се занимавам с мрежата на офиса, все пак нали си имаме персонал за тая работа...).

И бучнах на всички рутери DD WRT. Това са предимно евтини и изостанали рутери, които никой не иска дори да ползва, понеже са орязани откъм функционалност. И в крайна сметка, като теглихме чертата, имаше 4 броя TP-LINK TL-WR841N, два Asus WL-520GC, eдин Asus WL-520GU и три броя Asus RT-N10. Флашването си мина безпроблемно. Поиграх си с няколкото интересни опции за фейлсейф при WDS, дублиране на пътищата и автоматизираното търсене на route до точка. Честно казано впечатлен съм.

Обаче дойде времето да си поиграя с настройката за ползване в режим DualWAN и тук започнаха проблемите. Отначало почнах с ТъпЛинковете, понеже бяха по-близко, а ме мързеше.

Тръгнах по упътването, като примерен идиот, бинднах портовете 1,2,3 към WAN, 4-ти порт го ънбинднах, сложих го на отделен Vlan интерфейс, после бинднах 4 и 5. До тук - добре. Инициализирах скриптовете за Round Robin Eq, рестартирах и ТъпЛинка заби. Тоест, загуби ума и дума - нито използваше DHPC, нито се появяваше в някой сегмент на мрежата(няма го на адреси 192.168.х.1). Викам си - бял кахър, ще ходим на по-веселите неща, и без това мрежтие с 192.168 са за псевдо кламери.

Очистихме nvram-a(хард ресет на рутера), зареди. Бутнах го в сегмента 10.0.0.1/24, изключихме вече подозрителният DHPC, Бинд на портовете наново, инициализация на скриптовете, reboot. Дръжки. Пак го няма. Нов ресет.

Телнет към рутера. Бинд на портовете през телнет и проба. До тук имаме DualWAN backup(т.е. една от двете WAN е активна). Инициализирах скрипта за switchWAN - пингва двете мрежи, и ако текущата не отговори - скача на другият vlan. Пешо, кравата е мъжка! Закачих му два интернета в портове 4 и WAN - ТъпЛинка направо хвана къра.

Ока. Асус. RT-N10. Все си мислех, че те не могат да се изложат. Гледам, през Web Interface-a има опции за създаване на vlan, бондване, бриджване и асоцииране на приоритет плюс режим на работа - rr eq, backup, asym load balancing и тем подобни. Добре. Поиграх си от там - създаване на vlan2 интерфейс, бинд към 4-ти порт, както е по книжка, минаване в режим rr-eq... записваме конфигурацията, рестартираме. И Асуса до там. И той се присъедини към ТъпЛинка.

С две думи - на никой рутер не се получава DualWAN в който и да е режим. Ясно, че това са евтинджоси от по 35-40 лева като рутери, но ясно си е описано на сайта на DD WRT, че хората правят подобни каскади за DualWAN от тях. Тоест, вероятно аз бъркам някъде, а не мога да разбера къде точно...

Чопли ме от една седмица, а все нямам време да седна и да тествам. Пък и да седна, малко се изчерпах откъм идеи :) Явно критическата ме гони... Ние за офиса е ясно, че ще си вземем по-солидни неща, но от една страна съм се заял с тези заради експеримента, а от друга - никога не е излишно да имаш няколко резервни рутера с DualWAN.

Ще се радвам ако някой, който се е справял с RR-EQ или Backup при DD WRT-то, да подскаже малко в ситуацията : )