PDA

View Full Version : тема за есе "Моментната игра на настроенията" Нико



showkiller
11-18-2011, 16:46
Моля някой ако има или знае откъде да намеря текст за темите за есе "Моментната игра на настроенията" или "Човекът и природата" от стихотворението на Николай Лилиев "Тихият пролетен дъжд" да ми пише много спешно ми трябват ! Благодаря предварително :))

pushinka
10-10-2013, 15:24
"Човекът и природата"

Човекът се стреми да бъде доминиращ вид на Земята, да определя правилата в света, който е “завладял”, но едва ли някой би могъл да заповядва на природата.
Човекът е само един от многобройните видове на Земята с единственото предимство, че притежава разум.Но дали е така – дали наистина разумът е предимство, след като той унищожава всичко около себе си: изсича дървета, убива животни, строи огромни сгради, мислийки, че ще живее по-добре, заблуждавайки се, че това е прогрес.Един индиански вожд сякаш е прозрял тази истина преди другите с думите си: ”Изчезнат ли всички животни, човекът би умрял от велика самота на духа. Каквото и да се случи на животните, то винаги се случва и на човека.”. Аз мисля, че един ден хората ще седят в механизирания си свят, ще разглеждат снимки на изчезнали видове и ще искат да заменят компютъризираните си домове, за да видят един слон или жираф, или просто една палма, ако имат късмета да оцелеят без животните и растенията.В стремежа си да бъде запомнен сега и завинаги, наблизо и през много километри, човекът погубва същественото и истински значимото. Природата е необуздана сила. Когато се опитваме да я контролираме тя ни унищожава. Не е ли по-добре да бъде спасен един животински вид, отколкото да бъде построен един мегаполис? Защото след време няма да има кой да живее в него.
Човекът живее в един динамичен и развиващ се свят, в който, за нещастие, всеки ден се избиват безброй животни, които са неделима част от нашето съществуване. Продължавайки в същия дух скоро ние ще последваме съдбата на животните.