PDA

View Full Version : За и против Брака



evropeiski
11-20-2011, 20:02
За и против брака като институция. Под брак имам предвид не само светския брак в общината, но и Църковния брак.


Аз съм за брака, просто така съм възпитан от мама и прабаба :)

TheMightyNadenica
11-20-2011, 20:24
Зависи от много показатели...не е еднозначно!

Auriss
11-20-2011, 20:33
Дадох 'Все ми е тая' ,тъй като в действителност е така. Не мога да съм против нещо ,което не ме вълнува ни най-малко.

Все пак мнението ми - абсолютно безсмислица ,оковаваща двама души. Ако искаш да си с някой - окей. Ако не искаш - по живо ,по здраво. Не виждам защо държавата и/или църквата трябва да има нещо общо в случая.

cvetemoe
11-20-2011, 21:06
За брака, при църковния брак младоженците получават Божията благословия и създават християнско семейство, след това родителите трябва да се грижат и за християнското възпитание на децата си за да могат да се пазят от съблазнители и "иррелигиозност" (каквато и да е тази измислена и лишена от смисъл дума.)

gandalfepi4
11-21-2011, 05:19
Няма да гласувам. До голяма степен не ме ебе какво правят хората един с друг стига да не ме афектира мен самия, но от друга знам как в исторически план точно институцията на брака е била политизирана и използвана за финансов контрол от църквата по византийско време.

С две думи - Не бе ѝбье много, но личното ми мнение е негативно

ScarlettS
11-21-2011, 07:41
Не ме интересува особено, така че гласувах с ''все тая''. Не виждам никакъв положителен смисъл в брака, всичко хубаво от една връзка, може да го има човек и без брак.
Като цяло съм против такова обвързване, някак превръща връзката в задължителна. Може би дава някаква привидна сигурност на хора, страхуващи се да загубят другия, което даже вреди на взаимоотношенията. Относно църковния брак изобщо няма да коментирам.

NomNomNom
11-21-2011, 08:37
При развод нещата стават грозни.
Бракът хаби пари, нерви, време.

Все ми е едно.

npp
11-21-2011, 10:08
брак, звучи като бракувани, сякаш (е) някаква комерческа кампания за бързо и лошо претупване на маса хора, не че съм против, но това беше едно от големите оръжия на верческото/духовното беззаконие, с което те досега "разширяваха филактериите си и правиха полите на дрехите си големи", в Библията не се нарича брак, но просто "женене", което значи просто любов/връзка/свързване между мъж и жена - иначе, като празничен момент може да бъде наистина прекрасен, и това дори беше причина много хора да се женят т.е. правейки това преди всичко заради сватбеният ден и меденият месец, а после след като изтече романтичният период много от тях се развеждаха - но раздялата не (мога да) я препоръчвам, просто защото в нея винаги има/се таи нещо тъжно.....

cvetemoe
11-21-2011, 10:28
^ "Бракът е нещо честно у всички, и брачното легло - чисто" (Евр. 13:4).
Показвайки високото достойнство на установения от Бога брачен съюз, Спасителят почел със Своето присъствие сватбата в Кана Галилейска.

Concussion
11-21-2011, 11:01
Все ми е тая, да правят хората каквото искат. Аз лично не искам да сключвам брак, но да не казвам голяма дума, знае ли човек...

npp
11-21-2011, 11:09
^ "Бракът е нещо честно у всички, и брачното легло - чисто" (Евр. 13:4).
Показвайки високото достойнство на установения от Бога брачен съюз, Спасителят почел със Своето присъствие сватбата в Кана Галилейска.
може би цитираш от някаква по-нова ревизия, но в стандартната ревизия няма такава дума брак има само "женене", ето:

"Женитбата нека бъде на почит у всички, и леглото неосквернено; защото Бог ще съди блудниците и прелюбодейците." Евреи 13: 4

а колкото до сватбата виж как е реагирал Исус там:

"На третия ден имаше сватба в Кана галилейска и Исусовата майка беше там. И Исус и учениците Му бяха поканени на сватбата. И когато се свърши виното, майката на Исуса Му казва: Вино нямат. А Исус й казва: Какво има между Мене и тебе жено? часът Ми още не е дошъл." Йоан 2: 1-4

cvetemoe
11-21-2011, 11:21
^ Аз съм православен, не те знам ти каква Библия четеш или си самоук.
По отношение на брака мисля, че се бъркаш. Бракът е едно от тайнствата, в което мъжа и жената се обещават във вярност пред Бога и стават едно цяло, една плът. Брачното легло е чисто, а секс извън тайнството брак е блудство и трябва да се изповяда.

npp
11-21-2011, 11:31
^ Аз съм православен, не те знам ти каква Библия четеш или си самоук.
По отношение на брака мисля, че се бъркаш. Брака е тайнство, в което мъжа и жената се обещават във вярност пред Бога и стават едно цяло, една плът. Брачното легло е чисто, а секс извън тайнството брак и блудство.
това са твои разбирания т.е. ти така си го възприел, но в Писанието Бог никъде не е поставил такава институция брак, просто се говори за "женене", което значи че е добре/редно да има сериозни намерения между мъжа и жената, но без задължителни ритуали, церемонии, и институции, иначе не съдя и не осъждам онези, които следват правилата/пътищата/начинитие, които са избрали за себе си в това отношение, иначе някой ден и мъжа и женната ще възрастеят/остареят и от това е явно че те е добре да помислят за своето бъдеще, но защо е институцията?, поради несериозността породена/пораждана от верческото/духовното беззаконие

имай предвид че в небето/рая няма вечен моногамен брак между мъж и жена

"В същия ден дойдоха при Него садукеи, които казват, че няма възкресение и попитаха Го, казвайки: Учителю, Моисей е казал: Ако някой умре бездетен, брат му да се ожени за жена му, и да въздигне потомък на брата си. А между нас имаше седмина братя; и първият се ожени и умря; и, като нямаше потомък, остави жена си на брата си; също и вторият и третият, до седмият. А подир всички умря и жената. И тъй, във възкресението на кого от седмината ще бъде жена? защото те всички я имаха. А Исус в отговор им рече: Заблуждавате се, като не знаете писанията нито Божията сила. Защото във възкресението нито се женят, нито се омъжват, но са като [Божии] ангели на небето. А за възкресението на мъртвите, не сте ли чели онова, което Бог ви говори, като казва: "Аз съм Бог Авраамов, Бог Исааков и Бог Яковов?" Той не е Бог на мъртвите, а на живите." Матей 22: 23-32

cvetemoe
11-21-2011, 11:38
това са твои разбирания т.е. ти така си го възприел

Не, това не са мой разбирания (да не бъде), в момента ти противоречиш на православното учение и светите отци.

Сега само не ми казвай, че ти нямаш нищо против и свободното съжителство без брак т.е. така разпространеното в днешно време съжителство "на семейни начала".

На тази тема съм до тук, казах си мнението.

npp
11-21-2011, 11:47
това са твои разбирания т.е. ти така си го възприел

Не, това не е са мой разбирания (да не бъде), в момента ти противоречиш на православното учение и светите отци.

Сега само не ми казвай, че ти нямаш нищо против и свободното съжителство без брак т.е. така разпространеното в днешно време съжителство "на семейни начала".

На тази тема съм до тук, казах си мнението.
както вече казах, "жененето" си е "женене", т.е. например, когато мъж и жена се обичат истински и всичко между тях е съвсем уместно, така че, брака е създаден просто заради евентуална(-та) изневяра или раздяла, т.е. поради несериозността, която верческото/духовното беззаконие поражда, защото поради това немалко двойки се оказаха склонни да си причиняват зло и да се развеждат, и така тази тенденция бивайки явна на хората, немалко от тях предпочетоха да се застраховат чрез законен брак, който (да) е регламентиран от закони, които (да) защитават (правата на) ощетените.....

нямам нищо против, който и да е човек, но все пак казвам това нямайки предвид неправдата, но как ви се вижда/струва да кажеш (примерно) на Ромео и Жюлиета нещо от рода на: "ако не сключите институционален брак сте грешници" ?!, та нали точно човешката неправедна тенденция/традиция ги е убила

cvetemoe
11-21-2011, 12:13
Ей така между другото.
Тълковен речник: женѝтба - мн. женѝтби, ж. Встъпване в брак, женене. Имал е две женитби. // прил. женѝтбен, женѝтбена, женѝтбено, мн. женѝтбени.

npp
11-21-2011, 12:51
Ей така между другото.
Тълковен речник: женѝтба - мн. женѝтби, ж. Встъпване в брак, женене. Имал е две женитби. // прил. женѝтбен, женѝтбена, женѝтбено, мн. женѝтбени.
това просто е от тълковният речник на преждеспоменатите засегнати от верческото/духовното беззаконие "езичници"(невярващи), докато "библейските" понятия са строго специфични духовни, просто няма как такъв тълковен речник да бъде директно приложим като тълкувателен за "библейските" понятия, те са много специфични/отличителни понеже в правилната вяра понятията са Духовни сиреч от Бога и/чрез Неговите Пророци

"Защото кой човек знае що има у човека, освен духът на човека, който е в Него? Така и никой не знае що има у Бога, освен Божият Дух. А ние получихме не духа на света, но Духа, който е от Бога, за да познаем това, което Бог е благоволил да ни подари; което и възвестяваме, не с думи научени от човешка мъдрост, но с думи научени от Духа, като поясняваме духовните неща на духовните човеци. Но естественият(т.е. невярващият) човек не побира това, което е от Божия Дух, защото за него е глупост; и не може да го разбере, понеже, то се изпитва духовно(т.е. понеже, то може да бъде Разумяно от/чрез правилната вяра). Но духовният човек(т.е. но истинският духовник/вярващ) изпитва всичко(т.е. Разбира Божията Правда); а него никой не изпитва(т.е. но него никой не може да хване в неправда). Защото, "Кой е познал ума на Господа, За да може да го научи? А ние имаме ум Христов." 1 Коринтяни 2: 11-16

cvetemoe
11-21-2011, 12:57
Брак - тайнство, при което на младоженците са дава свише чрез благословение от свещенослужителя Божия благодат, която освещава техния брачен съюз и ги подпомага в съпружеския им живот. Женихът и невестата обещават един на друг взаимната си вярност пред свещеника и Църквата. Така, по подобие на духовния съюз на Христа с Църквата, се благославя техния съпружески съюз и благодатта Божия се подава за взаимна помощ и за благословено раждане и възпитание на децата. В Православната църква бракът се сключва веднъж завинаги. Той не се свежда до размяна на клетви или до договорни отношения между мъжа и жената. Напротив, Бог съединява двамата в "една плът" като образ на единението на Христа с Църквата (Ефес. 5:32). Успехът на един брак не зависи от взаимни обещания, разменени между човеци, а от обещанието и благословията Божии. В тайнството Бракосъчетание женихът и невестата предават живота си на Христа и един другиму.

L31h4z
11-21-2011, 13:02
Дадох 'Все ми е тая' ,тъй като в действителност е така. Не мога да съм против нещо ,което не ме вълнува ни най-малко.

Все пак мнението ми - абсолютно безсмислица ,оковаваща двама души. Ако искаш да си с някой - окей. Ако не искаш - по живо ,по здраво. Не виждам защо държавата и/или църквата трябва да има нещо общо в случая.

+1
А спрямо църковния брак съм твърдо против... ясно е защо. :)

npp
11-21-2011, 13:07
Брак - тайнство, при което на младоженците са дава свише чрез благословение от свещенослужителя Божия благодат, която освещава техния брачен съюз и ги подпомага в съпружеския им живот. Женихът и невестата обещават един на друг взаимната си вярност пред свещеника и Църквата. Така, по подобие на духовния съюз на Христа с Църквата, се благославя техния съпружески съюз и благодатта Божия се подава за взаимна помощ и за благословено раждане и възпитание на децата. В Православната църква бракът се сключва веднъж завинаги. Той не се свежда до размяна на клетви или до договорни отношения между мъжа и жената. Напротив, Бог съединява двамата в "една плът" като образ на единението на Христа с Църквата (Ефес. 5:32). Успехът на един брак не зависи от взаимни обещания, разменени между човеци, а от обещанието и благословията Божии. В тайнството Бракосъчетание женихът и невестата предават живота си на Христа и един другиму.
това въобще не е от Св. Писание, съвсем очевидно е че това са думи на някакви религиозни от някаква религия, плюс това в Ефесяни 5: 32 се говори именно за разликата между човешките естествени потребности/консумации/удовлетворения и духовните понятия относно самата вяра, така че, в единият случай любовта на мъжа към жената е просто реализация на тяхните естествени полови/сексуални нужди, докато в другия случай става въпрос за духовника/вявращия и вярата, и за това как ако не дай Си Боже някакъв духовник/вярващ последва неправедна вяра/духовност, тогава за него е писано че: "който се съединява с блудница(т.е. с верческа/духовна неправда) той става едно тяло с нея" 1 Коринтяни 6: 16

"Защото никой никога не е намразил своето тяло, но го храни и се грижи за него, както и Христос за църквата; понеже сме части на Неговото тяло [от Неговата плът и от Неговите кости]. "Затова ще остави човек баща си и майка си, и ще се привърже към жена си, и двамата ще станат една плът". Тая тайна е голяма(т.е. това е духовно понятие); но(т.е. понеже) аз говоря това за Христа и за църквата(т.е. относно Бог(-а) и вярата). Но и вие, всеки до един, да люби своята жена, както себе си; а жената да се бои от мъжа си." Ефесяни 5: 29-33

cvetemoe
11-21-2011, 13:15
съвсем очевидно е че това са думи на някакви религиозни от някаква религия

Да, Православната.
Ок брате, ти си знаеш.

npp
11-21-2011, 13:17
съвсем очевидно е че това са думи на някакви религиозни от някаква религия

Да, Православната.
Ок брате, ти си знаеш.
аз нищо не знам, но Онзи , Който наистина е истинският Господ Бог, знае Всичко, и точно това е и казано(-то) в 1 Коринтяни 2: 11-16, относно което споменахме по-горе

cvetemoe
11-21-2011, 13:18
Само да те питам ти да не си протестант? Мерси.

npp
11-21-2011, 13:22
ако имаш предивд протестантски християнин, не, не съм такъв, в правилната вяра няма място за човешки "рамки"

cvetemoe
11-21-2011, 13:26
в правилната вяра няма място за човешки "рамки"
хм, а според тебе коя е правилната вяра и кои са човешките рамки.
Ако искаш пиши ми на ЛС.

Concussion
11-21-2011, 13:29
Ей, оляхте се, оляхте се!!! Стига сте кльопали темата с простотиите си.

cvetemoe
11-21-2011, 13:33
Ей, оляхте се, оляхте се!!! Стига сте кльопали темата с простотиите си.

права си, оляхме се, особено аз.

Concussion
11-21-2011, 13:35
Имате си ЛС, обсъждайте там, тук никого не го интересува кой от вас е православен християнин и кой - протестант!

npp
11-21-2011, 13:39
в правилната вяра няма място за човешки "рамки"
хм, а според тебе коя е правилната вяра и кои са човешките рамки.
просто най-малкото онези, които са, но без човешки предрасъдъци, правилната вяра в Онези, Които наистина са истинските Бог Отец и Господ Исус Христос, тя е правилната вяра, която е основана на спазването и още по-Добре изпълнението на основните Правила познати измежду Светиите като Постановление "144", накратко то се състои от/в две основни точки, които започват с съблюдаване(-то) за невършене на неправда в рамките на вярата: 1. да не вършиш верческа/духовна неправда, и, 2. да не причиняваш/нанасяш зло/вреда/щета/страдание на друг човек/одушевено - това са двете най-основни Правила, които Господ Исус Христос посочва в Матей 22: 36-40

"Учителю, коя е голямата заповед в закона(т.е. в Св. Закон на вярата)? А Той му рече: "Да възлюбиш Господа твоя Бог(т.е. истинският Господ Бог) с цялото си сърце, с цялата си душа и с всичкия си ум". Това е голямата и първа заповед. А втора, подобна на нея, е тая: "Да възлюбиш ближния си, както себе си". На тия две заповеди стоят целият закон и пророците." Матей 22: 36-40

за повече информация/разяснение виж този пост: http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?p=9551719&highlight=#9551719

а също и този: www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=438220&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F0%E8%EC%EB%FF%ED%E8+++810&start=81

playy
11-21-2011, 14:18
аз (ак)(о) почн/а да пи//а (та)(ка),я(ко) ли ше/е да ми(че)те/ш?

Concussion
11-21-2011, 14:24
Само че постът би трябвало да представлява нещо такова:

фас/дфас/гафдхгйдхй/кф/йхфкдгйгийхгфьдиохсфгх(фд тйфсгфдгх дфгхфусгп еир8тръ е9рфид8тъф) хсфиусдхгфд фсдфусг/тревъ/сдсдф/ъртуитф дсфдс 98ет опуапту ъгаърд:
"ДФЙДСУГХ АУТ89ХД СДИГЙ СД8ТЪ АГХХГА9" (фгсиухс 6:65) гийфосдг дф8отгъ аг8дуос -ФСУДХГДФЛС ФИДФЙО. дуохфсд угхсдфиг ухсгхс
фас/дфас/гафдхгйдхй/кф/йхфкдгйгийхгфьдиохсфгх(фд тйфсгфдгх дфгхфусгп еир8тръ е9рфид8тъф) хсфиусдхгфд фсдфусг
фас/дфас/гафдхгйдхй/кф/йхфкдгйгийхгфьдиохсфгх(фд тйфсгфдгх дфгхфусгп еир8тръ е9рфид8тъф) хсфиусдхгфд фсдфусг/тревъ/сдсдф/ъртуитф дсфдс 98ет опуапту ъгаърд:
"ДФЙДСУГХ АУТ89ХД СДИГЙ СД8ТЪ АГХХГА9" (фгсиухс 6:65) гийфосдг дф8отгъ аг8дуос -ФСУДХГДФЛС ФИДФЙО. дуохфсд угхсдфиг ухсгхс
фас/дфас/гафдхгйдхй/кф/йхфкдгйгийхгфьдиохсфгх(фд тйфсгфдгх дфгхфусгп еир8тръ е9рфид8тъф) хсфиусдхгфд фсдфусг

PrincessMarcela
11-25-2011, 09:38
Аз съм "ЗА" официалното сключване на брак и "ПРОТИВ" шумотевиците и изгъзиците. Сватбата е ритуал, хората имат нужда от такива ритуали, с които да зарадват душата си, иначе живота би се превърнал в един низ от събития, в които липсва капчица веселие. Все пак си остава един хубав спомен.
По въпроса може много да се спори. Всеки би трябвало да прецени сам за себе си и да направи онова, което истински желае! Целта е да се чувства добре!

antifashionshit
11-26-2011, 12:59
гледам как две прасета се бият за една изгнила ябълка в кочината :lol:

PrincessMarcela
11-26-2011, 17:37
Какво искате, тук пишат повече малолетни деца, нормално е да има извращения по темите... и незряло мислене. Но им е простено.

Dove12
12-25-2011, 15:25
Аз съм за бракът, но с точния човек. Иначе както по горе някой беше казал " бракът е разходи, тормоз и време "

Meoww
12-27-2011, 20:42
Против. Нищо лично, просто не бих подписала брачен договор. Бих живяла на семейни начела с мъж, който обичам, но не бих сключила брак с него.

loveca777
12-27-2011, 21:16
блаа сега сте деца и не разсъждавате трезво
Разбира се ,че за брака - традиция е
Е аз съм ,ако наистина се обичат
Аз лично не мога да си представя някой да се оженят под 30 годишна възраст ;d

Shturrrche88
12-28-2011, 13:36
Аз съм ЗА църковния брак.

Concussion
12-28-2011, 13:45
блаа сега сте деца и не разсъждавате трезво
Разбира се ,че за брака - традиция е
Е аз съм ,ако наистина се обичат
Аз лично не мога да си представя някой да се оженят под 30 годишна възраст ;d

Щооо? Аз на 30 вече ги погребвам...

npp
12-28-2011, 14:03
да, за съжаление се стигна дотам че досега немалко хора от последните времена старееха/остаряваха по-преждевременно и по-преждевременно умираха, на места смъртността дори достигаше диапазона 30-40 г. възр., наистина голямо попиляване от страна на верческото/духовното беззаконие.....

strave
12-28-2011, 14:37
За брака съм като юридическо озаконяване на един съюз.Лично мое мнение е,че едно дълго съжителство е хубаво да бъде продължено с брак,така при едно евентуална поява на дете първо то няма да е извънбрачно и второ при евентуален развод,то няма да остане без финансова помощ от страна и на двамата родители.

loveca777
12-28-2011, 16:41
Ами не знам
На времето на по 18 , 19 годишни са правили сватби , но сега е друго..
Но тай де - аз съм на 17 и не мисля трезво още ;D

Concussion
12-28-2011, 17:27
На времето на по 18 , 19 годишни са правили сватби , но сега е друго..


Ми на мен това ми харесва повече, отколкото някакви смотли да ми искат кариера, не знам си какво образование, да се развиват, да бъдат някои и на по 40-45 да не могат да заченат и да си блъскат главите. За мен това не е нормално. Обичам да гледам как се венчават млади, свежи хора... Ама то вече всичко се свързва с нещо гадно, порочно и неприятно, че какво ли обяснявам тука...

waleriiq096
12-28-2011, 17:32
Абе в повечето случаи бракът е хубаво нещо, но за тези, които наистина го искат. Аз съм ЗА брака.

loveca777
12-28-2011, 20:49
Пази Боже сляпо да го пази ;x

Violenza
12-29-2011, 07:20
За брака съм като юридическо озаконяване на един съюз.Лично мое мнение е,че едно дълго съжителство е хубаво да бъде продължено с брак,така при едно евентуална поява на дете първо то няма да е извънбрачно и второ при евентуален развод,то няма да остане без финансова помощ от страна и на двамата родители.
Именно.
Аз бих и искам да сключа брак - граждански. Църковен не държа.

Shturrrche88
12-29-2011, 08:23
За брака съм като юридическо озаконяване на един съюз.Лично мое мнение е,че едно дълго съжителство е хубаво да бъде продължено с брак,така при едно евентуална поява на дете първо то няма да е извънбрачно и второ при евентуален развод,то няма да остане без финансова помощ от страна и на двамата родители.
Това, че едно дете е извънбрачно, не означава, че ще остане без финансова помощ от страна и на двамата родители. Но процедурата по признаването му е по-бавна. Ако една двойка има брак, в мига, в който се роди бебето, то се записва автоматично с името и фамилията на бащата. В другия случай, таткото трябва да отиде до общината и да подаде молба, че признава детето за свое и иска да бъде записано с неговите име и фамилия. Дори и само това гарантира на въпросното дете издръжка при евентуална раздяла.