PDA

View Full Version : Какво представлява политиката ?



Dimitarcho
11-22-2011, 12:54
Здравейте. За утре (23.11.2011г.), трябва да напиша реферат на тема "Какво представлява политиката" (като цяло).
Моля Ви помогнете, трябва ми спешно !
Благодаря ви предварително :)

GrandProtector
11-22-2011, 13:02
За кой клас е, и по кой предмет е?
История или нещо друго(интересува ме дали трябва да се обърне по голямо внимание, на самото зараждане), разбраш че трябва да дадеш цялостен поглед, което и за който и клас да си ми се струва малко странно.
Щом е като цяло, значи към самият край е най-подходящо да загатниш положението в България.
Мисля че и сам ще можеш да се справиш. Ако ли не попитай родителите си, какво ще кажат, като излишно ги предупредиш да не коментират за България, облечи тяхното виждане в красиви слова и си готов.

Dimitarcho
11-22-2011, 13:06
За кой клас е, и по кой предмет е?
История или нещо друго(интересува ме дали трябва да се обърне по голямо внимание, на самото зараждане), разбраш че трябва да дадеш цялостен поглед, което и за който и клас да си ми се струва малко странно.
Щом е като цяло, значи към самият край е най-подходящо да загатниш положението в България.
Мисля че и сам ще можеш да се справиш. Ако ли не попитай родителите си, какво ще кажат, като излишно ги предупредиш да не коментират за България, облечи тяхното виждане в красиви слова и си готов.


10 клас съм, реферата е по Етика и право.
Проблема е, че не съм много навътре с политиката и също така днес няма кого да попитам, за това се обърнах към Вас :)

GrandProtector
11-22-2011, 14:07
Ето ти някой насоки:
1. Засягаш първобитните общества -> формирането на лидери и необходимостта от такива.
2. Закони, норми формирането им и нуждата от създаването им. Понеже този предмет е разновидност на психологията, до колкото си спомням сиг. Имаш записки организацията и обединението в държава (идеите на древногръцките мислители). Като пример може да пишеш в google идеалната държава на Платон; зоополитикон и да четеш идеи. Тук има, но трябва да четеш доста, структурирано е на отделни абзатси, чети само нужнотоhttp://philosophy.log.bg/article.php?article_id=5999 Разкажи малко от къде произхожда понятието политика
3. Говори за българските управници през вековете – ето ти един много добър пример с Цар Иван Асен 2(това веднага се сещам), покръстването на българите от Борис 1, Кръстоносните походи, много примери, за Стефан Стамболов от новата ни история, ако щеш Тодор Живков. Как всички те умело са лавирали между запада и изтока(тук може да споменеш че България е земя на кръстопът). Ако искаш политически ходове от ВСВ, там има доста интересни, ако сте я изучавали.
Но като цяло говори малко за историята, без да се занимаваш да влизаш в подробности и детайли около едно събитие, просто ги помени някой от тях.
За България може да споменеш за обществото ни и за негативното мнение към политиката като цяло. Спомени за социалната политика (която е огледало на стандарта на живот)която е най-важната за едно пвавителсвто. Накрая напиши и за състоянието ни на милата ни родина. Тук поне вече съм сигурен че знаеш какво да пишеш.
Ако искаш да стане нещо качествено, макар че почти се съмнявам че може сам да го събереш до утре от гледна точка че времето те притиска искам да кажа. Най-добре колкото и да не искам да го кажа влез в някой сайт като помагало, чети направо готови теми, преработи ги и си готов.
Търси: политика, политика и общество, обществено мнение, новата политика на България, а бе някакви такива теми и преработи чрез твой вкус.