PDA

View Full Version : За училището, България и всичко останало ...



Ford
11-24-2011, 18:25
Здравейте, нов съм, това ще ми е първата тема и първият коментар в този форум. Реших да се регистрирам, за да видя дали има и други мои връстници, които поне малко споделят моето мнение.

Не е нужно да споменавам откъде съм, смятам, че е достатъчно само да кажа, че тази година станах 11 клас. Може би ще прозвучи странно, но с всяка изминала година се чувствам все по не на място в училище. С всяка изминала година аз искам просто времето там да мине колкото се може по-бързо. По-странното обаче е, че сега в 11 клас, това чувство рязко се засили още повече - всеки ден аз просто копнея да удари последния звънец и съответно по най-бързия начин да изляза от сградата ... просто не издържам, сякаш се задушавам.
Ако в началото на моето образование имаше някаква тръпка да науча нещо ново, то в момента тя тотално е изчезнала. Повечето ми съученици постоянно се притесняват за оценките си, за това, че този час ще се извиняват, защото не са научили, за това, че нямат домашно. Това чувство при мен просто се изпари - единственото важно за мен е в края на годината да имам хубава оценка и съответно диплома, което, колкото и странно да звучи, аз съм сигурен, че ще постигна без никакви проблеми. До такава степен са ми "ясни" всичките учители, че вече без въобще да си мръдна пръста вкъщи изкарвам оценки, за които съучениците ми стоят у тях и четат по цял ден.
Наскоро започнах да се замислям, как така тази тръпка изчезна толкова внезапно ... Разбира се, част от проблема е в мен - пораснал съм, не само физически, но и духовно, но за мен по-странното е, че връстниците ми не са. Продължават да обсъждат същите скучни теми, за които си говорихме преди години. Разликата е, че те продължават да се смеят, а аз ... тъжно ми е ... От друга страна, проблемът също е и в образователната ни система. Може да е била модерна преди 20 години, но истината е, че в момента е невероятно западнала и никой не може да ме убеди, че въобще се инвестират някакви пари в нея, приположение, че тя не е променяна от най-малко 2 десетилетия. По-тъжното обаче е, че и учителите са едни и същи. Уж уча в елитна гимназия, а ми преподават възрастни хора на около 50-60 години с по 20-30 години стаж. Да, те имат голям опит, но истината е, че те просто, образно казано, вече са изкуфели ... Това, разбира се, не е отново тяхна вина, а вина на държавата - младите хора нямат стимул да стават учители - за какво им е? - да вземат една невероятно малка заплата и да бъдат под постоянен стрес.
По-лошото обаче е, че всичко това се отразява на нас - учениците. Колкото по-възрастен ни преподава, толкова по-големи проблеми настъпват. Учителите са до такава степен изморени и отчаяни, че започват да си го изкарват на нас учениците, без каквато и да е причина. За съжалание, учениците не могат да им отвърнат, те просто трябва да слушат поредното конско, изнесено от класната или как е било преди и как е сега. Ако им отвърнем, рискуваме да си навлечем още повече гнева им и да останем нарочени до завършването ни. Не само това, но така рискуваме да бъдем извикани в дирекцията и скоро преместени в друго училище - и това за какво? Само защото сме решили да спорим с даден учител. За 3-те години, прекарани в гимназията, разбрах поне едно нещо - няма смисъл да спориш с учител, даже и да си прав, той винаги ще направи така неговото становище да е вярно и на теб да ти е още по-гадно...

В крайна сметка се стигна до там, че още от лятото търся университети в чужбина. Стана така, че чакам с нетърпение да свърши 11-ти клас, да приключи и 12-ти клас и да замина някъде другаде. До такава степен съм се отчаял от образователната ни система и България, че просто вече с нетърпение чакам заминавамето ми. По-лошото обаче е, че не виждам оправяне ... положението в страната ни е толкова западнало, че лично аз не виждам никакво светло бъдеще, поне в близките 40-50 години. За съжаление, ще става все по-зле за всяко следващо поколение - направо не искам да мисля какво ще преживяват малките ми братовчеди, определено не бих искал да бъда на тяхно място.

Това всичко са мислите на един 11-то класник, които реших да споделя с вас. Предполагам, че на някои места съм звучал несвързано и ви моля да ми простите, но просто в момента съм доста превъзбуден и пиша наистина това, което ми е в главата.

Интересно ми е, какво мислите вие ... какво според вас е нивото на образователната ни система и въобще на България. Виждате ли някакъв лъч светлина в този мрак или той ще се спуска все повече и повече?

Boyman
11-24-2011, 19:26
Не мога да бъда чак толкова изчерпателен, колкото бе ти, поради простата причина, че съм ужасно изморен и вече не ми е до писане. Но ще ти споделя накратко две лично мои виждания.

Вече не съм гимназист, студент съм и уча уж в елитен университет. Мога да си заложа главата, че както е в гимназията, два пъти по-зле е положението и в университетите в България. За преподавателите бих казал, че не са съвсем от времето на социализма, млади хора са - на по около 40 год., но наистина методът на обучение е прекалено изостанал за времето си. Прав си за даскалите по гимназиите, че са твърде остарели, както те самите, така и начинът им на преподаване, както разбира се и за младите учители и заплатите...

Другото ми наблюдение е свързано с личността в общността. Всеки индивид в едно общество, за да бъде той приет и да допринесе за неговото развитие, трябва да бъде активен и целеустремен. В нашата мила родина това е трудно постижимо. Ти сам забелязваш как ценностната система вече запада, не, тя вече е стигнала дъното си. Личността вече няма характер да се бори и да бъде в полза на общността, а само и единствено на себе си. Всеки ден се сблъсквам с мисли като: "Тези управници нищо не правят" или пък: "Аз ще напусна страната си, защото тук нищо няма да се промени в близките 10-20 год." Ами да ти кажа честно, не са прави да мислят така. И ще кажа защо... Защото почти нищо на този свят не може да се промени от самосебе си. Ако всички мислеха целенасочено и правеха всичко възможно да убединят усилие и да постигнат промяна, то тя би била осъществима. Но както споменах по-горе... сам забелязваш че българинът вече не е така озлобен, той живее по течението и не прави нищо, за да промени нещо. Затова "си взима шапката" и напуска страната да учи или работи в чужбина.

Това с нищо не помага на живота тук и сега. Затова няма развитие и промяна. Затова и системата на образованието е такава, за жалост - и не само тя...