PDA

View Full Version : Някой разбиращ електричар?



qnkov90
11-26-2011, 13:24
Скоро почвам като електричар, или по-точно - помощник (дай отверка, дай крушка и т.н., засега). Предимно ще оправям круши по стълбове, но ще имам малък тест преди това. Та, някой тук да разбира нещичко от това и да даде малки съвети на каква теория да се спра и да не забравям, уредите за ползване и т.н.?

Cybershot
11-26-2011, 14:10
Ква теория, гледай да не те утепе тока... Всичко опира до практика почти...

qnkov90
11-26-2011, 14:24
Нали казах, че ще имам малък тест преди да почна, върху основните неща, мерници еденици и т.н., видове уреди за мерене, стълбове видове, та някой по-навътре да даде някакви примери върху какво да преговоря примерно. Също така, първите месеци аз няма да пипам нищо свързано с високо напрежение, тъй че споко. ;)

Cybershot
11-26-2011, 14:31
Еми виж какво е мултицет, със сигурност ще го използваш, фазомер също 8-)

qnkov90
11-26-2011, 14:48
Това е ясно. Давайте още някакви примерни върху какво да преговоря , като теория и разните метри.

sunman
11-26-2011, 16:48
Какво е ток,какво е напрежение!!

needle
11-26-2011, 20:32
Хората карат курсове за такава работа. Иначе измервателните ти уреди са фазомер и мултицет, тока ти се мери в ампери, съпротивлението в омове, напрежението във волтове, мощността във ватове, според напрежението и съпротивлението се изменя тока (закон на Ом),първи закон на Кирхов сумата на влизащите токове е равна на излизащите, втория закон сумата на ЕДН-тата е равна на сумата на падовете на напрежение (за разклонени вериги). Винаги спазваш номиналните стойности на елементите, никога не пипаш с две ръце. За електричар толкова, не съм запознат с какво точно се занимаваш и това са някакви общи неща.

redbul2
12-02-2011, 10:10
Преди всичко трябва да знаеш,че в електрическата мрежа тече ПРОМЕНЛИВ ТОК с честота 50 Херца. Да не изтърсиш някоя глупост,че е постоянен(прав ток),който се използва ограничено само в някои машини и устройства. Акумулаторите и батериите дават винаги прав ток.
Трябва да знаеш, че в градските мрежи се използва ТРИФАЗЕН ТОК със стандартно напрежение между 2 фази 380 Волта,а между всяка от фазите и между нулата(нулевия проводник) е 220 волта (искаха да повишават това напрежение на 230 В,а междуфазното на около 400 В,не знам дали са го направили вече). В промишлеността се използват трифазен ток и трифазни двигатели. А в домовете,апартаментите и къщите използват една от фазите и нулата. Домовете са прикачени равномерно към всяка от трите фази и общата нула. Слага се предпазител на фазата,а нулата в ел. мрежите никога не трябва да се прекъсва.
Трябва да знаеш като те питат на теста,какво е това защитно заземяване и защитно зануляване на уредите и устройствата. Това е много важно да го знаеш.
Как се смята мощност,ампераж,електричес ко съпротивление. 200 Волта х 5 ампера=1 000 Вата,тоест 1 киловат мощност. 200 Волта/5 Ампера= 40 Ома съпротивление. 1 000 Вата/200 Волта=5 Ампера сила на тока.
Видовете осветителни тела: с нажежаема жичка,луминесцентни,живачн и и др. За стартера при луминесцентните лампи,а сега вече се използват и електронни схеми вместо старите стартери за запалване на лампите.