PDA

View Full Version : Задачи за прилагане на статистики



StringTheoryPracticist
11-26-2011, 17:44
Преди малко ги измислих всичките сам. Задачите не изискват никакви знания по математика, включват само елементарни сметки, които могат да се извършат с калкулатора и тестват единствено дали ще се досетите как да подходите. Освен това не тестват интелигентността, ако фейлнете не се чувствайте глупави. Ако има проявен интерес, мисля накрая да дам отговора и обяснението на всеки от въпросите. Ако някой успее да се справи добре (съмнявам се, тъй като са трудни) ще го включа в следващия форумен Разказ (който не знам кога ще го напиша, но щом съм обещал ще се опитам да не го отлагам). Кажете ако нещо е неясно.

1. Да приемем, че 10% от хората по света са левичари и да игнорираме биологичните различия между левичарите и десничарите. Имаме нормален клас от 24 ученика - естествено, очакваме средно 10% от тях да са левичари.

Под "очакваме средно 10% от тях да са левичари" имам предвид, че ако взимаме много такива класове и проверяваме колко левичари имаме, в началото може и да са много повече/по-малко от 10%, но колкото повече тестваме, толкова повече числото ще клони към 10%. Обикновено в такива случаи, за всеки отделен човек има 10% шанс да е левичар.

а) Ако вземем два ученика на случаен принцип и по случайност се окаже, че и двамата са левичари, това означава ли, че сред останалите 22 все още очакваме средно 10% да са левичари?

б) Преброявам 10 от десничарите, като умишлено преброявам само десничари. Сред останалите 14, все още ли се очаква средно 10% да са левичари?
(в случая приемаме, че съм попаднал на клас с поне 10 десничаря)

в) Преброявам 10 случайни ученика и всичките се оказват десничари. Сред останалите 14, все още ли се очаква средно 10% да са левичарите? Ако отговора ви е тук е различен от отговора на б), обяснете защо е различен, тъй като и в двата случая взимам 10 десничаря.

г) Познавате един от хората от този клас, който е левичар. Запознали сте се на място, където са били този клас и съседните му паралелки - заговорили сте го нарочно, защото е левичар (без да знаете от кой клас е). Не познавате никой друг от същия клас. Това променя ли средния брой левичари сред останалите 23 човека от класа? Ако да - със същата степен ли го променя все едно сме взели левичар от класа?

д) Познавате един от хората от този клас, който е левичар. Запознали сте се като сте избрали напълно случаен левичар от всичките 600-700 милиона левичаря на света и просто по съвпадение се е оказал, че е от този клас. След като знаете, че той е левичар, това оказва ли ефект на средния брой левичари сред останалите 23 човека от класа? Ако да - горе-долу колко голям е този ефект в сравнение със сценария от г)? Обяснете защо е толкова голям. Ако отговора ви на този въпрос е различен от отговора ви на г), обяснете каква е разликата, тъй като и в двата случая познавате един левичар от класа.


2. Търсите кола с номер "1337" (хаха, преди правех това :Д). Попадате на кола с номер "1307" и се запитвате: какъв е шанса номер от 4 случайни числа да се падне така, че да е толкова близо до 1337?


3. Нека да си представим, че интелекта и разсеяността определят училищния успех до значителна степен (няма значение дали в реалния свят е така), но все пак е възможно разсеян човек с нисък интелект да има висок успех или някой с добра концентрация и висок интелект да има нисък успех. Освен това приемаме, че няма никаква връзка (корелация) между нивото на интелект и нивото на разсеяност. Да приемем също така, че във всеки университет гледат като единствен критерий училищния успех.

а) Ако сте в средно добър университет (със средни изисквания за училищен успех) и целите да намерите възможно най-интелигентни хора, добра стретегия ли ще е да търсите хора, които са разсеяни, или такива, които са с добра концентрация? Ако едно от двете ще е добра стратегия, тогава кое? Защо?

б) Отговора на а) променя ли се ако сте в лош университет (с ниски изисквания за училищен успех) или ако сте в елитен университет (с много добри изисквания за училищен успех)? Ако да - защо?


4. Имате избор между това да спечелите сигурни 10 лева и 35% шанс да спечелите 30 лева. Приемаме, че обстоятелствата са нормални (не умирате от глад, т.н.).

а) Кое е по-правилно да се избере според вас?

б) С каква логика достигнахте до този извод?

в) А защо използвахте тази логика? Докажете, че логиката, която сте използвали за извода, е валидна (може да е неприложимо при някои случаи, въпреки че не се сещам за такива - ако е неприложимо пропуснете въпроса).


5. Играете тото, в което теглят 6 пъти теглят случайно число от 1 до 20 - възможно е да се повтарят числата. Ако познаете петте числа, които ще изтеглят, в поредността в която са ги изтеглили, печелите джакпота. Ако не познаете всичките числа, а само някои от тях, не печелите нищо. Билета струва 2 лева. Жокер: шанса да ударите джакпота е 1 на 64 милиона.

а) Минимум колко лева трябва да е джакпота, за да решите да си купите билетче? Или няма голямо значение точната цена, само да е някакво голямо число в рамките на милиони?

б) Ако джакпота е по-малко от цената, която сте посочили в отговор а), това означава ли, че при абсолютно всички възможни обстоятелства няма да си купите билетче? Ако не - посочете сценарий, в който бихте си купили билетче, ако принципно не бихте (или просто не държите много да е висок джакпота?).

D3NG3rZ0N3
11-26-2011, 18:05
Съвсем бегло ги прегледах и не всички:
1 а- да, б-не, в-не, г-да, д-не

horacio
11-26-2011, 18:08
Съвсем бегло ги прегледах и не всички:
1 а- да, б-не, в-не, г-да, д-не и аз съм на същото мнение

StringTheoryPracticist
11-26-2011, 18:28
Не приемам отговори без обоснование, защото така може да налучкате. Обяснете как сте достигнали до изводите си, а ако не - тогава поне отговаряйте на въпросите, които съм задавал, а ако отговорите са ви много добри ще ви питам на ЛС за това как сте достигнали до логиката на някои от въпросите преди да реша да ви посветя главна роля на Mastermind в някой разказ за Кофата.

Concussion
11-26-2011, 18:33
:-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-#

elito0o0o0
11-26-2011, 18:42
1:
a) - не
б) - не
в) - не
г) - не
д) - не
2: Тва е много тъп въпрос. Номерата на колите се определят от последователността кой кога е отишъл да си го сложи. Това е просто съвпадение.
3: Това е по-тъпо и от предното. Опитай пак.
Ако човек е с добра концентрация и висок интелект е почти невъзможно да има нисък успех, освен ако професора в университета не е пе*ерас и му пише ниски оценки щот така си е решил. Ще търся хора, с които ми е приятно да общувам и имаме общ език.
4: Приемам 10-те лева, защото шансът да спечеля 30 е прекалено минимален.
5:Няма значение колко е голяма сумата.

CraZyTyY
11-26-2011, 18:51
левичарка съм не разбирам : О
:D

BiGBaDWolF
11-26-2011, 18:53
TLDR BTW взимам кокайн ...

StringTheoryPracticist
11-26-2011, 19:22
:-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-#
Да не те заболя главата? В момента ги обяснявам на един фр по скайп и вече ме боли главата, а още съм на 1. :Д

Засега никой не е близо до истината, продължавайте с отговорите, надявам се че има поне един човек в Кофата, който да може да отговори правилно.

@elito0o0o0: на 1. не приемам отговори без обяснение;
на 2 и 3 не си отговорила валидно на въпросите, говоря за хипотетична ситуация - няма значение как е в реалния свят, важното е в хипотетичната ситуация как би било;
на 4 няма да коментирам отговорите, защото има малко възможни отговори и ще го коментирам чак накрая;
на 5 също засега няма да коментирам, по-скоро защото ме мързи и ще ходя да ям

Ermic
11-26-2011, 19:32
ти си на някво високо извисено ниво на тролене ..

Thrombocyte
11-26-2011, 19:34
Човешкият мозък е сложно нещо.

Concussion
11-26-2011, 19:37
:-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-#
Да не те заболя главата? В момента ги обяснявам на един фр по скайп и вече ме боли главата, а още съм на 1. :Д

Само като прочетох "задачи" ми стана лошо, като влязох в темата ми се замая всичко... Много съм зле в тия неща, по математика имам четири двойки и просто си нямам идея как ще изкарам. Иначе по другите предмети се справям много добре, и по математика много се старая, но просто... не знам :(

StringTheoryPracticist
11-26-2011, 19:51
ти си на някво високо извисено ниво на тролене ..
Не троля, все още не съм толкова напреднал, че да троля хората като ги mindfuck-вам и като използвам cold reading :Д

elito0o0o0
11-26-2011, 21:57
Съжалявам, но не ми се отделя толкова време, за да мисля над измислените ти въпроси и да се обяснявам.
Ако ще ги обясняваш нещата - давай.

yakuza_
11-26-2011, 22:02
не виждам, къде в тия задачи, може да се използват и формули от статистиката

StringTheoryPracticist
11-26-2011, 22:05
не виждам, къде в тия задачи, може да се използват и формули от статистиката
Имах предвид, че се използва мислене, което се използва ако ползваш статистики в ежедневието. Или поне ако не учиш статистиката от някъде, а сам си откриваш логиката.

Все пак не е точно название, но не се сетих за нещо друго, а и пак имат някаква връзка.

StringTheoryPracticist
11-27-2011, 12:17
Ъп. Мисля да вдигам темата докато някой даде задоволителен отговор или докато мнозинството от Кофата я види и стигна до извода, че най-вероятно никой не може да ги реши. Освен това едитнах първия пост, за да изясня някои малки неща.

StringTheoryPracticist
11-27-2011, 14:23
ъп#2

StringTheoryPracticist
11-27-2011, 19:55
ъп3