PDA

View Full Version : История - Матура, Кандидатстудентски изпити ! :)



Anonimen358
12-02-2011, 10:19
Здравейте, решил съм да уча право ! :) Подготвям се яко по История, както и по БЕЛ ..., но имам някои въпроси :) Първо:Аз така и така се готвя за кандидатстудентски изпити по История .., нали ще е по-добре да държа и матура по История.., защото иначе трябва да се подготвям и по трети предмет. Второ:Уча от учебника на "Просвета" за 11 клас на Васил Гюзелев, Райна Гаврилола и др. Та, да ми кажете на какво да наблягам в подготовката :) (някакви хитринки), и ако има някакви помагала или друг учебник, който може да ми помогне в подготовката :) Най-вече искам да съм сигурен, че ще се справя успешно с затворените въпроси. Благодаря !!!

mynichkaTanq
12-02-2011, 10:30
значи по-добре се посъветвай с учителя си по История и по БЕЛ : ) има най-различни помагала по двата предмета, но трябва да се консултираш с преподавателите ти

Anonimen358
12-02-2011, 12:50
Нямам тази възможност ... не е ли очевидно, щом питам тук ?

sweetsacrifice93
12-02-2011, 18:17
И аз искам да уча право и се подготвям сама, аз ще кандидатствам с тест и ме интересува от къде мога да си намеря тестове, които да решавам.
А по темата: ако решиш да полагаш матура по история, ще ти трябва не само история на България. Матурата е по история и цивилизация. Аз лично бих те посъветвала, ако си добър по математика или английски, да избереш някоя от двете. На мене ми върви английския и ще полагам такава матура.
И какво ще кажете за тези, които ще кандидатстваме с история, тук в тази тема да си помагаме с полезни материали и съвети.

Moderatorius
12-02-2011, 18:50
И аз ще кандидатствам с история, също ще държа и матура. Подготовката ми не върви много усилено, вървя си пряко с училищния материал. Не мисля, че е кой знае какво предимство да ходиш на уроци и да си по-напред от съучениците, защото много се объркваш. Аз ходя на ЗИП по история и там сме малко по-назад от това в клас и супер се обърквам, пък какво остава ако ходя и на уроци ;D
Аз също ще минавам тест по история, няма да пиша тема, което доста ме улеснява. Подготвям се по тоя учебник на Просвета, плюс учебника по който учим в клас - на Кръгозор. Отделно и на ЗИП-а взимаме допълнителни неща и самата ми подготовка е в това да си напиша мой урок, написан на лесен и достъпен начин, съвкупност от трите ми помагала :D Господинът ни по история е голям маниак на Българската история и яко ни се кара, което може би е и добре от една страна. Иначе тестове от време на време решавам, добре се справям :D, но винаги може и повече. Съветът ми е да си пишеш по-важните нещица и да си ги препрочиташ от време на време, докато вече не ти писне ;Д Хубаво е да четеш и от друго място, защото в тоя учебник, където си ти - на Просвета има доста неясни неща, а в учебника ми на Кръгозор са доста по-ясни и обратното, де. Прави си тестове от матури, смисъл първите въпроси - от Първо и Второ българско царство... и т.н. Не е зле и да имаш Христоматия по История, понякога е досадничко да ги четеш (специално някои от документите), но пък супер често се падат в матури и дават много по-ясна представа за периода и постиженията на съответния владетел.

kuklichka_bg
12-03-2011, 21:21
И аз ще карам по история матура.Уча от два учебника,но доста се разминават нещата по тях.Имам една книга с тестове и така.Най-много ме дразнят тия документи и думите за обесняване.Отделно се притеснявам за темата накрая.Миналата година е била наистина лесна,дано и тази да е. :D

Anonimen358
12-05-2011, 16:01
Не мога да разбера тези, които казват, че ще са само на тест ? нали в кандидатстудентските изпити последният въпрос е развиване на тема ?

Moderatorius
12-06-2011, 17:03
^Не е точно така. Темата ти е дадена, ти пишеш по нея, в някакъв ненормален обем над 10 листа ли, някакви такива. В тестовете има отговор на исторически въпрос, който трябва да е с обем до 4 страници. Плюс това са ти дадени 3-4 подпомагащи въпроси, които да те ориентират какво точно да включиш в отговора си.

maybelinee
12-07-2011, 13:43
а къде мислите да пробвате с история ? къде е най-добре според вас .. Аз изобщо не съм се ориентирала конкретно ,не знам и какво точно искам да уча(псохология право ) за сега тези само ми харесват :)

IfeTyy
12-07-2011, 17:38
хора ще започна от това, което така ме смути най-напред, че учите от няколко учебника. нашата госпожа по история е доста добра, дори и да я похваля от инспектората във Велико Търново винаги казват, че учениците, подготвени от нея се справят най-добре. Та, когато аз започнах да се подготвям по история започнах като вас да чета от учебника и от една червена книжчица, дебеличка с името "Кратка история на България", но уви намерих много разлики и като и споменах тя ми каза да чета само от едно място. Относно към автора на темата ще кажа, че да държиш матура по история и да кандидатстваш с нея е нож с две остриета, добре дошъл в клуба! Ако се представиш лошо на матура ти се смъква и успеха по история, но иначе е ад да се подготвяш по 100 неща и ако си в професионална гимназия и държавни изпити.. За тестове има множество книжки, но има значение къде ще кандидатстваш? Та къде ще кандидатстваш? Аз лично мога да ти препоръчам 3 помагала по история, едното е за търновския университет, по което ако учиш - ще успееш! По другите две ни подготвя госпожата за матура и олимпиада. :) Дано съм била от полза с отговорите ми :))

Anonimen358
12-08-2011, 08:29
IfeTyy Ако е възможно да предоставиш скайп за по обширен разговор ? Ще съм ти благодарен :)

maybelinee
12-08-2011, 18:26
здрасти ;) понеже гледам ,че ще кандидатстваш с история можеш ли да ми кажеш кое е това помагало по история за Велико Търново ..Ти там ли ще кандидатстваш :) ще ми е интересно да обменим информация ако искаш :))

FantaMen
12-08-2011, 20:53
Привет и от мен..Чесно казано бях изумен какъв ентусиазъм имате за История и Право...Аз също ще кандидатствам с История (матура и кандидатстудентски изпит) в УНСС (Право).Като цяло се занимавам с история сериозно от 3 години.Последните 2 години се класирам в първите 20 места на 2-ро класиране олимипиада (т.е Област Бургас) Уча само от 1 учебник издаван от УНСС!Учебника е писан от преподаватели в СУ,Университети в Пловдив и Велико Търново както и преподаватели от УНСС.Обема е 1500 страници и обхваща периода 681-1944! Относно матурата какво да ви кажа...до момента съм решил всички матури 5 години назад който са се падали...Мога да ви посъветвам да наблягате най-много на периода 1878-1944 т.е Новата история...В матурите (също и в кандидатстудентските изпити) 50 % от въпросите обхващат този период!Още 4-5 въпроса 1 Бълграска държава,1-2 от Византийско робство,3-4 Втора българска държава,4-5 въпроса от Възраждане както и няколко за предиосвобожденската действителност...41 въпрос споменаха горе е отговор на исторически въпрос по зададена тема...Обикновенно не дават кой знае колко трудни въпроси..В момента се сещам из матурите за Покръстване на българите от Княз Борис 1,Първи период от управлението на Цар Симеон,Подготовка за Априлско възстание...Стига да си имате понятие сте готови...Не ме притеснява матурата а изпита ми в УНСС защото там с такива подробности могат да те спънат без проблем...Който ще кандидатства в УНСС да си взима двутомника (учебник) и да заляга...Изпита от УНСС за 3-ти Модул История е изцяло от същият този учебник за когото обясних по горе.Всички отговори ги има там...Виждал съм какви ли не въпроси от типа на: От коя страна Стефан Стамболов взима вторият заем за построяване на ЖП линията Русе-Варна? Няма как това да го научите от учебници за 9 10 11 клас.!Едно време в такива учебници ме учиха че Хитлер загубил Втората световна война защото нападнал руснаците през зимата и че ако не беше Сталин сме били живи умрели....Добре че имаше кой да ме вкара в пътя и да ме насочва кой книги да чета за да се образовам.Това е моето мнение по въпроса!Ако някой има да пита още нещо .. или тук в темата или на ЛС :) Успех Дай Боже да учим заедно за адвокати :)


П.П: Щях да забравя ..Учебника от който уча е История на България 681-1944 Издателство Софи-Р.Писан е от Димитър Саздов,Петър Ангелов,Иван Стоянов!

maybelinee
12-11-2011, 15:09
FantaMen искам да те попитам какъв е теста в унсс ? само история ? нали няма др задължителни модули , който да са в теста ..Питам ,защото не ми е ясно дали теста (за правото имам в предвид) е само на история

FantaMen
12-12-2011, 18:28
Български език и езикова култура-20 въпроса!
Български език и литература и История на България-40 въпроса.
Бала се смята по този начин:Среден успех от дипломата за средно образование, умножен с коефициент 1+ удвоената оценка от модул 1 и 3 Български език и езикова култура и български език и лите*ратура+ утроената оценка на модул 3 История на България