PDA

View Full Version : Задача



Thrombocyte
12-02-2011, 14:09
Ще ви дам една елементарна задача, на която днес 25 единадесетокласника 10-20 минути й мъдриха отговор. Да се надяваме, че няма да е толкова объркваща, като тези на изучаващия струнната теория...
За да решите задачата ще ви трябват няколко елементарни познания по математика.

Имаме поредица {an} с членове : 2,3,8,12,12,х
Мd=10
n = брой членове в редицата
Pmd(място на медианата в поредицата)=(n+1)/2
Мd е стойността на средния член, но след като поредицата има четен брой трябва да се ползва формулата за Pmd.
Ако се получи n.5, то се разглеждат членове [n+(n+1)]/2. На по-разбираем език - ако получите Pmd=3.5, то се разглежда 3 ел. +4 ел./2

Запитването е : Колко е Х и колко е Средноаритметичното за поредицата ( формулата: средноаритметично = сбора на всички членове/ техния брой).
Отговорите може да пращата на ЛС, за да се избегне плагиатстването, а ако има достатъчно хора ще изнеса и резултатите.

StringTheoryPracticist
12-02-2011, 14:16
Освен ако не пропускам нещо, средноаритметичното е (37+х)/6; х не може да се определи. Ще я поразгледам още.

Едит: може да се каже, че х >= 12. Струва ми се, че пропускаш нещо от условието.
Едит2: да уточня, че не виждам връзката с медианата и въпроса, който е даден. Да не би х и 12 да са с разменени места? Ако е така, тогава отговора би бил лесен (получава се по формулата ми горе в този пост)

ohluv
12-02-2011, 15:44
Отговора е 1*1=1

yakuza_
12-02-2011, 16:29
тия задачи съм ги рещавал преди малко повече от 5 години и съм ги позабравил :С

marble
12-02-2011, 16:36
Това 11 клас, но изобщо не ми е понятно. От кой урок е задачата?

Thrombocyte
12-02-2011, 17:06
Освен ако не пропускам нещо, средноаритметичното е (37+х)/6; х не може да се определи. Ще я поразгледам още.

Едит: може да се каже, че х >= 12. Струва ми се, че пропускаш нещо от условието.
Едит2: да уточня, че не виждам връзката с медианата и въпроса, който е даден. Да не би х и 12 да са с разменени места? Ако е така, тогава отговора би бил лесен (получава се по формулата ми горе в този пост)

Стринг, малко съм неадекватен и не разбрах къде съм сбъркал според теб.
По принцип в тея поредици числата може да са разбъркани на всякакви места, но за да започнат изчисленията трябва да се подредят във възходящ ред.

Thrombocyte
12-02-2011, 17:07
Това 11 клас, но изобщо не ми е понятно. От кой урок е задачата?

Начини за представяне на статистически данни.

marble
12-02-2011, 17:17
Уаа, много сте напред.. или просто аз съм изостанала.

StringTheoryPracticist
12-02-2011, 18:34
Стринг, малко съм неадекватен и не разбрах къде съм сбъркал според теб.
По принцип в тея поредици числата може да са разбъркани на всякакви места, но за да започнат изчисленията трябва да се подредят във възходящ ред.
Знам. Доколкото виждам, няма достатъчно информация да се даде по-пълен отговор от този, който дадох. Сигурно си пропуснал някой ред или не виждам нещо. Освен това, информацията която си дал за медиана не е нужна за решението на задачата, ако не пропускам нещо.

Thrombocyte
12-02-2011, 21:02
Ще ти кажа отговора, който бе приет от госпожата за верен.
С дадената информация може да се направи само едно - чрез Pmd се намира мястото на Md, което е 7/2 = 3,5 - ел.3 + ел.4
Ел. 3 е 8, следователно за да стане ел.3+ел.4/2(формула за Md)=10, то няма друг вариант освен x=12 и да го сложим като 4 елемент(член).
След това се намира средноаритметично и мода, ако се изисква от задачата.

StringTheoryPracticist
12-02-2011, 21:07
А защо няма друг вариант освен х=12? Не може ли да е х=13 или което и да е естествено число по-голямо от 12? За да са тези две числа средните, трябва х да е след тях, значи може да е всяко число по-голямо от 12, даже може и да е 8 или повече.

Thrombocyte
12-02-2011, 21:15
Би ли ми обяснил, защото пак не вдявам как ще е друго число? При правилна подредба 8-цата може да е само 3 член в редицата, за да бъде събрана с нещо (Х) и след като разделим на 2 да се получи 10?
Приемам възможността да съм допуснал грешка и да съществуват други решения, непонятни за малкия ми мозък.

О, ясно... разбрах какво си написал : >
Разбира се, че може. Ала това е единствения метод, чрез който задачата може да се реши напълно.
Всъщност, то х може да е всяко число до + безкрайност и след 12.
Частен случай си е все пак.