PDA

View Full Version : Kindle



NaOH
12-03-2011, 22:14
Мнение за това чудо? Доста ми харесва на мен като идея и се чудя дали си заслужава покупката.

Някой иска ли да ми го подари за коледа? :oops:

Bianc0
12-03-2011, 22:28
Едва ли някой от форона си има представа за какво става въпрос.

bootyboy
12-03-2011, 22:28
твърде е ефтино

NaOH
12-03-2011, 23:22
Едва ли някой от форона си има представа за какво става въпрос.

За жалост навярно си прав. Може би Андрей е запознат, трябва да го издиря...

galaxy29
12-04-2011, 00:27
ене ме нема във целата схема пара ми требва за злоупотреба оставям тебе във втората цедка парарарера виде ли пак стана проблема

Oldschool
12-05-2011, 08:37
Перфектно устройство...

Все пак чакам тъч-а да се появи в британския или немския и си го поръчвам.

machoka
12-05-2011, 08:43
не съм фен на електронната книга

Oldschool
12-05-2011, 10:36
Защо? (сто и осемдесет хиляди букви)

Mi6inka
12-05-2011, 10:58
сигурно не обича да чете :D

Добре дее... "Не се гаври с мачоко, че ще бъдеш наебана.." бла б ла блаа...
друго си е да ти мирише на хартия

Oldschool
12-05-2011, 11:10
Обикновено това е довода наистина...

Но!

1. Не обичам да нося 2-3 тухли по хиляда страници.
2. Даже големите книги са неудобни за четене - тежки, затварят се...
3. Не се секат дървета, за да ни мирише на хартия.


Хората са традиционалисти, но в случая е просто удобно...

machoka
12-05-2011, 13:12
Факт е, че за e-книгата се говори още преди да се заговори за настоящата ера на смартфони-покет pс-та и таблети и още преди години бяха над хилядарка в зелено.
От една страна, що се отнася до нещо обемиство, фен съм на all-in-one devices. Ако имам таблет/лаптоп/нетбук/gps , това ще ми дойде много да го нося и него. Прекалено голямо за да се използва само за четене. Факт, че батерията държи дни и седмици, но това е лесно преодолим проблем за останалите мултифункционални устройства, които освен е-книга са и всичко останало от което можеш да имаш нужда.
Да речем също и, че искам да си водя някакви бележки. Ако чета лекции/специализирана литература - може да се наложи да си подчертаеш нещо, да запишеш в полето отстрани, долу.

От друга страна - какво е четенето на книга? Вид придобиване на информация. В момента са на мода тези неща. Ето как аз виждам продължението на абсурда - малко устройство като мп3 плеър (или пък настоящите), което ти ЧЕТЕ и РАЗКАЗВА книгата. Може да се направи с отделни гласове за всеки персонаж, един разказвач, а защо не и музикалелн фон. Ще си избираш гласовете, по-секси, с какъв акцент, по-дебел тембър. Така де, защо трябва книгата да се взираш в нея, като можеш да изкачваш планина или просто да ходиш из центъра, да шофираш и да я слушаш. Същите тези библиотеки, които в момента се четат, ще се и разказват. Даже всеки един текст, може и в момента написан - ще се прочита с подходящата интонация и фразировка.

Всичко това убива психологическото възприятие на книгата като такава в хартиения си носител, който датира от хилядолетия още с папирусите. А екологичният фактор не го отчитам, щото в крайна сметка дървесината е възобновим източник и на всяко отсечено дърво, хората казват че се посаждат 2. А и вече в хартията има все по-малко дървесен материал така или иначе, за сметка на рециклирани подметки на маратонки и какви ли не подобни щуротии.

NaOH
12-05-2011, 13:18
Мачок, пропускаш един огромен плюс на е-книгата пред да кажем таблета или монитора - липсата на подсветка. От LCD дисплеите очите ти се изморяват, при това много сериозно, главно заради светлината. При електронните четци не се използва подсветка, а електронно мастило, което работи все едно като магнитни стружки подредени в някаква форма.
Едно е да носиш 200 грамово нещо дебело колкото тетрадка, друго е да носиш по-дебела и по-тежка книга. Според мен лично този електронен четец е много по-добрия заместител на книгата, главно заради неограничените възможности, които предлага. Можеш да сваляш книги, да ги триеш, да търсиш в тях и кво ли още не, да не ти говоря, че батерията държи месец-два на новия киндъл...

dirtyyy
12-05-2011, 13:21
Като външност ми харесва, иначе не съм запозната :С

Oldschool
12-05-2011, 13:43
Всъщност аудиокниги има от доста време, но не е удобно... Бях си взел няколко за айпода и просто е тъпо.

За подсветката вече казаха. Бележки, маркирания и т.н. могат да се правят на електронните книги.

4u6kazelena
12-05-2011, 17:06
Не се чуди, ми намирай некой да ти го подари, даже и на мен да ми земе; при първа възможност си купувам... Единственият минус е романтиката от хартиената книга, но в сравнение с хилядите плюсове - чете пдф, търсене, дълъг живот на батерията, малко място, огромен обем информация наведнъж...

Julius
03-10-2012, 13:36
Мачок, пропускаш един огромен плюс на е-книгата пред да кажем таблета или монитора - липсата на подсветка. От LCD дисплеите очите ти се изморяват, при това много сериозно, главно заради светлината. При електронните четци не се използва подсветка, а електронно мастило, което работи все едно като магнитни стружки подредени в някаква форма.
Точно така (http://www.reader.bg/useful/item/15-e-ink-interesting-facts.html).

NaOH
03-11-2012, 14:38
О, то тук съм правил тема за това животно :Д
Взех си най-обикновения, 6 инчов без touch. Да дам малко фийдбек за него.

Дисплеят е доста мъничък, по-малък от една книга, но се свиква с това и не прави проблем.
Самото устройство е доста леко и тънко.
Шрифтовете могат да се сменят, може и да се увеличава/намалява размера на буквите.
Може да се завърта екрана, за да се чете хоризонтално (за мен така е по-удобно).
Дисплеят му е уникален, наистина няма никаква подсветка, все едно чета книга. Малко лъщи от светлината (на лампа например), но това не е проблем.
Страниците ги сменя за около 1-2 секунди.
Има речник, който ти дава значение на всички думи (на английски, ест.).
Батерията му държи страшно много - за 1 седмица е паднала само с 1 деление.
Поддръжката на PDF, обаче, е много зле. Четат се файловете, да, но понякога се случва текста да е прекалено дребен и ако дам зуум, то просто зуумва и текста не се reflow-ва - трябва да движа насам-натам, че да прочета целия текст. Също така отваря доста бавно файловете.
Вграденият браузър е крайно зле, не виждам никакъв смисъл от него, много забива.
Не чете epub формат, а само mobi, но повечето книги ги има и в двата формата.
Не съм пробвал кирилица, но би трябвало да я чете без проблем.

Ето снимка с отворен pdf, личи си, че е доста дребно.
http://i.imgur.com/8KGv7.jpg

Но като цяло устройството е страшно, уникално направено и съм много доволен от него. 10/10

ledenakrasota
03-11-2012, 15:24
Очите не ви ли се скапват като четете на тях? В Япония отдавна четат на такива книги. Улеснение им е, заради езика. :D

Най-обичам да ми мирише на хартия.

NaOH
03-11-2012, 16:19
Очите не ви ли се скапват като четете на тях? В Япония отдавна четат на такива книги. Улеснение им е, заради езика. :D

Най-обичам да ми мирише на хартия.

Очите ти скапват ли ти се, когато четеш книга?

ledenakrasota
03-11-2012, 16:44
Очите ти скапват ли ти се, когато четеш книга?

Не, защото не е екран. Хартията не облъчва. [-(

NaOH
03-11-2012, 17:06
Не, защото не е екран. Хартията не облъчва. [-(

Оф че си тъпа.....
http://cdn-images.hollywood.com/cms/300x375/7236163.jpg

ledenakrasota
03-11-2012, 18:02
Оф че си тъпа.....
http://cdn-images.hollywood.com/cms/300x375/7236163.jpg

Ти, нали си умен!