PDA

View Full Version : Айде сега...



Luidgie
12-04-2011, 20:39
Имам въпрос, който искам да ви задам.

Мислите ли, че в днешно време -театрите, книгите, галериите и други културните мероприятия са равносилни на кафенетата, сладкарниците и всяко забавление, за глупавата младеж?
Т.е. За какво бихте дали парите си? За театър? За книга? Или да седнете в някое кафенце с група приятели - да поклюкарствате и да злобеете срещу някой?

Според вас кисненето в кафененца допринася ли по някакъв начин, за умственото развитие на младежите? Или ги прави сплетници и лицемери? Не казвам и не твърдя, че всеки който посещава кафетата е такъв. Просто имам лични впечатления, че младежта се отправя към тези "центрове" с цел сплетни, омраза и чешене на езика.

Вие как мислите?

yakuza_
12-04-2011, 20:50
Не знам за това, но се скъсвам да пикая тая вечер.

PainMonopoly
12-05-2011, 11:42
Когато някой губи прекалено много време в безцелно киснене в кафенета, естествено, че затъпява. Губи време, в което може да чете, да учи, да спортува, да се развива и т.н.

shadow4e
12-05-2011, 11:59
Четенето на книга и ходенето не театър не изключва ходенето на кафене. При първите две неща съм аз сама със себе си и това, което се случва пред очите ми, кафенето/ресторанта/пейката са мястото където да споделя и разменя чувства и мисли с други хора.

Thrombocyte
12-05-2011, 12:00
Едното ходене на театър и четенето на книги не са гаранция, че би бил повече от другите. Въпрос на личен избор, цели и стремежи е всичко.
На кафета съм водил доста интелектуални разговори, а и са важен елемент от соц. ми живот като подрастващ.

ShtrudeL
12-05-2011, 12:04
Много ясно, че бих ги дала за театър/книга/кино, от колкото да седна в задимено кафе. Не че не се случва, но не аз съм инициатора. И се дразня, когато някой пиклbо каже, че това нещо е старомодно и глупаво.

NightGuardian
12-05-2011, 12:41
в тоя форум съм забелязал , че всички сте големи аристократици.Всеки ще прави каквото му е забавно и смята за добре.Може да се съчетава дори всичко. Кафе ,театър,кино,книги,компютри .Но е смешно да се криеш зад маската , че ходиш на театър , ако щеш и опери и да се мислиш за голям интелектуалец или ,че дори си нещо много повече.

И все пак смятам ,че трябва да се ходи , но от подрастваща възраст , училището да организира по-често такива неща :)

Училището трябва да създава любов към театъра,изкуството,книгите :)

machoka
12-05-2011, 12:47
Ходенето в кафенета, събирането в компания, общата кауза - тва са все много важни неща за социалната принадлежност и интеграция. ДА правиш това ще ти помогне много повече в жестоката ни действителност, от колкото ако прекарваш повече време в театри и опери сам, или пък в прекалено много чете/учене.

NightGuardian
12-05-2011, 12:54
Проблема на тийнейджърите е ,че кафето не го взимат за цел , а за нещо "готино и модерно".Те там не отиват да изпият нещо ,а да се покажат , та дори 500 снимки си правят. Аз колко пъти съм седял и ми пробляскват светкавици от отсрещното сапаре съпроводено с женско кикотене. Събрали се на 5 соди и седят 5 часа.После трябва да се качат снимките за да се покаже ,че са били в това заведение , задължително. :D

lowexd
12-05-2011, 13:03
предпочитам за книга , зависи каква е :D

Luidgie
12-05-2011, 19:20
Хора въпросът ми не се отнасяше към това, дали си простак защото ходиш на кафе. Ясно казах, че смятам за просташко да се ходи на кафе с цел клюкарстване и сплетни. И не не се имам за нещо повече от другите защото чета и ходя на културни мероприятия и т.н. Ако става на въпрос предпочитам да седя на пейка и да пия бира или в кръчма/бар и пак да пия бира като е по-хладно. А не да кисна в някакво кафене и да се правя на велика, защото пия кафе и клюкарствам. Каот мога да оползотворя това време в нещо полезно за мен самата. Не смятам, че кисненето в кафенето помага с нещо. - лично мнение. А и въпросът ми беше насочен за 12-20 годишните, не за всички.

vankovvv
12-05-2011, 19:26
Ще предпочета храна

shadow4e
12-05-2011, 19:26
То понеже по пейките не се клюкари..

Luidgie
12-05-2011, 19:32
То понеже по пейките не се клюкари.. Зависи с каква компания си, а и аз предпочитам да пия сама напоследък, защото не обичам да клюкаря. Тъй че, за мен не вАжи.

shadow4e
12-05-2011, 19:33
А в кафенето понеже не зависи от компанията.

Luidgie
12-05-2011, 19:38
А в кафенето понеже не зависи от компанията.
Колкото и пъти да отида на кафе, всичките пъти има поне 10 групички от "секси пикли" които не правят нищо друго освен да клюкарят. И странно защо, като отида на биричка с някой - говорим си перфектно на различни теми, отида ли в кафето с този някой - ебава си майката да клюкари. Странно нали?

Blab
12-05-2011, 19:45
интелектуален диспут:Д
//подкрепям последното изречение на мачо. там за ученето и театрите - не са на хубаво и хич не са полезни. както и математиката. зла-тен бу-льон:Д

HotLife
12-05-2011, 19:55
Ако трябва да избирам, то това ще е книгата. Иначе за мен всяко преживяване е важно и дори като седя в едно кафене може да ми се случи нещо вълнуващо.

psychopath
12-05-2011, 20:06
Това, че молът е по-приветлив от театърите за масата, не означава, че няма едно сигурно ядро, което пълни театрите...
Ясно е и на какво се дължат тези неща.

Но не виждам къкъв е проблема...
Аз примерно ходя на театри, концерти, изложби, мачове, кръчми, кафенета, барове...
И съм окей с това, щото ми е интересно да общувам с най-различни хора и различни среди.
И се дразня от прекалено артЪ хората, които са ограничени както и въпросните роби на молщината (м0лци), но по друг начин...

torVPN
12-05-2011, 20:13
Седни през зимата да пиеш бира на минус 15 и след това ела да се оплакваш.

Luidgie
12-05-2011, 20:13
psychopath
И кой са тия арт хора? Смисъл, замислял ли си се някога, че има хора които наистина ги интересуват тези неща. И примерно за един художник с какво допринася клюката? Вместо да се занимава с неща, които наистина ще са му полезни - той да виси и да коментира нечия връзка или живот. Едно е да се правиш на такъв, защото го смяташ за много възвишено, съвсем друго е да го правиш, защото ти е приятно и изпитваш нужда от това. Лично аз смятам, че една книга ти дав аповече от колкото една клюкарска среща. Но явно съм твърде тесногръда, че да мисля така.

Luidgie
12-05-2011, 20:16
Седни през зимата да пиеш бира на минус 15 и след това ела да се оплакваш.

Пила съм вино на пейка в най-големият студ и сняг и бира съм пила и к'во ли още не. Не се притеснявай за моят алкохолен опит.

NightGuardian
12-05-2011, 20:25
Впрегнала си се много в живота , а не трябва :) Живей си живота , щом книги и театри ти доставят удоволствие - ок :)

Всичко го правиш за себе си , защото така или иначе не му пука на никой :)

Luidgie
12-05-2011, 20:28
Не съм се впрегнала, просто исках мнения от скука, а и тази тема ми се стори интересна. Не мсиля, че лекомисленото и безцелно съществуване ти носия някаква радост. Трябва да имаш нужда да правиш нещо с живота си и да гледаш да се развиваш в посоката в която сикаш. Просто се бях издразнила на лекомислието и глупостта на приближените си. Това е всичко, но като гледам те не са нито 1-вите нито последните. Иначе се говори за бъдещето като се натъртва на думи като - чужбина, скъпо, тук е отвратително. Но не мислят, че за чужбина трябва и акъл, не само поведение на високопоставена кифла.

psychopath
12-05-2011, 20:31
Засегна ли се?

Пишеш едни и същи неща, не казваш нищо ново, нито съществено, само въртиш и сучеш.
Тестногърда си, защото не приемаш различно мнение от своето.

А на всичкото отгоре, аз не съм върл противник на евтините хора, които водят повърхностен начин на живот, приоритетите им са повърхностни, интересуват се от повърхностни неща и т.н
Както казах, ходя по такива мероприятия, интересни са ми, но това означава ли, че не трябва да ходя на мачове, защото е "просташко" и ходят простаци по мачове? (нарочно давам примера с мачовете, а не кафетата)

Luidgie
12-05-2011, 20:45
Да се засегна от някакъв човек, който дори не ме познава? Не мисля. Въртя си около моето си мнение - да. Защитавам си позицията-да. Какво бих спечелила, ако си плюя на физиономията, като се съглася и приема нещо, което е против моите убеждения? Айде кажи ми.

А и вече поне 10 пъти повторих, че нямам нищо против нито едно от тези неща. Просто ми се струва глупаво да предпочиташ клюкарстването и сплетниченето с цел -правене нечий живот черен, защото еди к'во си. Пред това да направиш нещо смислено и полезно. Не съм определила какво точно имам впредвид под полезно. То може да ти носи удоволствия (като мачовете за теб).

Защитавам своето мнение, защото на мен удоволствие ми носят съвсем други неща. Не ми харесва да клюкаря по цял ден и да си губя живота в някакво простивно кафененце. С цел да се правя на интересна и велика, с поведение на високопоставена и хиперинтелигентна. Схващаш ли къде е ралзиката, да ходиш някъде, защото ти е приятно и да ходиш някъде, защото го мислиш за "готино, модерно" и че си много висшестоящ като правиш неща, които си гледал по сериалите.

Спред теб тесногръдие означава, да застанеш зад убеждението си - дори и да не си прав в нечии очи? Не е ли тесногръдие това, да приемаш всичко, коеот някой ти казва и да се съгласяваш с него? Което е по скоро безхарактерност и показва колко държиш на себе си и на мнението си.
(Нито се засягам нито искам да засегна теб или някой друг, просто водим някакъв разговор)

psychopath
12-05-2011, 21:06
Аз отдавна разбрах какво искаш да кажеш, ти не разбираш мен обаче...
Заучени фразички не ми се слушат, нито пък да ми извърташ думите , очаквах да си по-интересен събеседник.

Не се притеснявай, не съм се засегнал. :)

Въпроса обаче е... ти поради какви причини се изявяваш като морален съдник?


Да, глупаво е да клюкарстваш и да имаш повърхностни интереси, това е ясно, написах го...
Причините за това са с една идея по-интересна тема, макар че повечето мисля, че ги знаят. :)

Според мен тесногърдие означава, да не допускаш други гледни точки, различни от твоите...
мога да продължа доста, но така или иначе явно ще ми изкривиш думите или няма да ме разбереш и гледам да съм по-лаконичен хаха :Р

PainMonopoly
12-05-2011, 21:13
psychopath
И кой са тия арт хора? Смисъл, замислял ли си се някога, че има хора които наистина ги интересуват тези неща. И примерно за един художник с какво допринася клюката? Вместо да се занимава с неща, които наистина ще са му полезни - той да виси и да коментира нечия връзка или живот. Едно е да се правиш на такъв, защото го смяташ за много възвишено, съвсем друго е да го правиш, защото ти е приятно и изпитваш нужда от това. Лично аз смятам, че една книга ти дав аповече от колкото една клюкарска среща. Но явно съм твърде тесногръда, че да мисля така.Както споменах по-горе, съгласен съм, че постоянното безцелно киснене в кафене затъпява (както и кисненето по цял ден напушен в парка, цъкането по цял ден на лол и редица други популярни дейности сред младежта).

Обаче все пак не го виждам като проблем. Казвал съм и винаги ще казвам, че винаги 95% от едно общество са хора, които нито имато големи възможности, нито големи претенции. Тези, които висят в кафетата по цял ден на една чашка кафе в тийнейджърските години, ще се причислят към тях.

Истинският художник няма да бъде привлечен от такива повърхностни среди. Той ще си рисува и ще си комуникира с други художници.

Тези, които намерят баланс между личностното си развитие и социалния си живот, ще се изкачат до върха и ще ръководят тази маса. Това е естественият ход на нещата.

ohluv
12-05-2011, 21:23
Жестоко,но до някъде вярно и все пак много често издигането ти зависи от соцаилните,ти контакти(т.е хората,които познаваш)

NightGuardian
12-05-2011, 21:47
Абсолютно съгласен с последните редове на PainMonopoly.

Thrombocyte
12-06-2011, 03:24
Монополи, доколкото знам ти следваше някъде на Запад. В Б-я все още действа невидимата ръка на шуробаджанащината (не съм много сиг. за начина на изписване). Както казаха, ако нямаш необходимите соц. контакти не се готви за бляскаво бъдеще.
Разбира се има и изключения, но в масовия случай не квалификацията и опита са фактори за успех.

pitfall
12-06-2011, 06:34
Човек има нужда и от двете, това че в днешно време повечето 15-18 годишни използват времето си само за кафета, говори лошо за тях самите. Аз лично бих предпочела да дам 10 лева за книга, отколкото 5 в някое задимено кафе, но всичко е въпрос на личен избор.

Blab
12-06-2011, 06:40
в момент на разсъмване ви питам: ако у нас се правеше театър, предназначен за тийнейджъри, бихте ли посещавали?
ако да - с каква цел?
ако не - какво би ви накарало?

machoka
12-06-2011, 09:20
^^ няма да стане))

а и не разбрах защо Луиджи обвързва ходенето по кафенета със, цитирам по памет, 'клюкарстване и очерняне нечий живот'.. не може ли просто да седнеш с приятни лица и да си полафите, защо не и поклюкарствате в добрия смисъл.

Afternoon
12-06-2011, 11:42
На театър съм ходил веднъж и беше отвратително скучно. Няма да повторя тая грешка втори път в живота си. Пък и е пределно ясно, че в 21-ви век на фона на новите технологии, театъра е пълна отживелица. Не знам кой нормален човек би предпочел да отиде на театър, отколкото на 3Д кино например...

machoka
12-06-2011, 11:46
](*,)

............

PainMonopoly
12-06-2011, 15:07
Монополи, доколкото знам ти следваше някъде на Запад. В Б-я все още действа невидимата ръка на шуробаджанащината (не съм много сиг. за начина на изписване). Както казаха, ако нямаш необходимите соц. контакти не се готви за бляскаво бъдеще.
Разбира се има и изключения, но в масовия случай не квалификацията и опита са фактори за успех.Това прозвуча все едно съм от 10 години в чужбина и не знам как стоят нещата.

Напротив, знам как стоят нещата, завършил съм бакалавър в България, работил съм. Ако имаш определена квалификация и ако се пробваш на точно определени места, ще успееш и без връзки. Съдя по себе си, съдя по колегите си от университета, съдя по фирмите, с които съм си имал работа. С развитието на частния сектор, с пенсионирането и отмирането на старото поколение, расло по времето на комунизма, шуробаджанащината си отива като метод на работа и бива заменена от стремежа към печалби.