PDA

View Full Version : За самочувствието



distance
12-07-2011, 17:07
Какво представлява то и какво го определя? Откъде идва вашето самочувствие?
Забелязала съм, че качествата на човек нямат много общо с самочувствието му, по-скоро липсата на такива води до едно "надуване" или самочувствие без покритие. Доста мистериозно. :D

svinokio
12-08-2011, 05:03
Според мен самото самочувствие идва от това което вършиш, правиш и създаваш.Има много хора които се заблуждават че са сторили много и си въобразяват че са постигнали нещо велико и уникално и от там идва измисленото (без коренно)самочувствие.Общо-взето искам да кажа че голяма част от самочувствието ти идва от това какво смяташ за себе си и как се виждаш, дали обективно гледаш над нещата има голямо значение за да не се излагаш пред хората, но познавам хора които нямат обективна представа за себе си и се мислят за царе.Какъвто мислиш че си такъв си ! Има адски наивни хора на този свят.Ако мислиш че си гъзар, ще бъдеш гъзар!Ако мислиш че си смотан , ще бъдеш смотан.Илюзията и наивността са голяма сила!

montana6
12-08-2011, 17:58
Самочувствието произтича от увереността и решителността на човека. Те пък са продукт на мислите и оценката на хората за всичко в живота им. Всеки човек има различно мнение за дадено събитие, човек и т.н. Затова една ситуация, например, може да повлияе по различен начин на самочувствието на хората. Според мен то има доста тясна връзка със субективизма в тях, тоест високото самочувствие (или липсата на такова) е по-силно изразено при хората, които не са склонни да разглеждат нещата по-обективно.

Meoww
12-09-2011, 18:07
Не съм съгласна,че качествата, които притежава един човек нямат общо с самочувствието му. Напротив, имат.
Самочувствието се гради от опит, а един човек след като е уверен в себе си, достатъчно амбициозен и решителен в постъпките си, естествено,че си има самочувствие.
Не знам дали липсата на самочувствие води до 'надуване', защото всеки човек е различен и по различен начин изразява своите емоции, успехи, тъга т.н , но има много хора, които имат голямо самочувствие, и начина по който те са решили са го покажат е като се надуват.

montana6
12-09-2011, 18:43
Има логика в думите ти, защото най-често увереността идва с опита. Следователно по-опитните имат повече самочувствие.

Съгласен съм и, че качествата играят голяма роля в самочувствието. Въпреки това се надявам, че си съгласна с мен относно това, че има доста хора, които нямат голям опит, или нямат чак такива качества в дадена сфера, но все пак имат добро самочувствие и обратното. Затова и моята теза е, че самочувствието е следствие най-вече от мислите на човека. То това значи и самата дума - самочувствие, тоест как се чувстваш ти самият, намесени са чувствата, възприятието на индивида.

Meoww
12-09-2011, 19:02
Съгласна съм. Всичко се свежда до мисловната нагласата на човек и от постъпките и делата му

teddybearMV
12-10-2011, 10:54
Какво представлява то и какво го определя? Откъде идва вашето самочувствие?
Забелязала съм, че качествата на човек нямат много общо с самочувствието му, по-скоро липсата на такива води до едно "надуване" или самочувствие без покритие. Доста мистериозно. :DАз нямам голямо самочувствие, но и не се чувствам като боклук. Като по-малка имах по-голямо самочувствие и бях някак по-уверена. Да имаш самочувствие е изключително важно, без него човек изглежда глупаво. Харесвам момчета със самочувствие, дори понякога с прекалено високо самочувствие. Самочувствието е отношението към самия себе си.