PDA

View Full Version : Тема за размисъл



psychopath
12-07-2011, 21:02
За пореден път ви надценявам и очаквам прекалено много от вас, но все пак ще опитам...

Защо ученето през целия живот се превърна в глобална парадигма на образованието на 21-ви век?

Perchem
12-07-2011, 21:08
За да се възползва държавата максимално

ledenakrasota
12-07-2011, 21:11
И преди това е било. Знанието дава сила. :) Днес за нас да можем да четем и пишем е даденост. Правим го без да се замисляме, но преди векове не е било така. След като е общодостъпно за всеки, идва ред на следващата фаза. :)

Освен това 21 век е време, когато отвсякъде те залива информация. Идват нови и нови неща в науката и т.н. Непрекъснато трябва да се усъвършенстваме. :)

ohluv
12-07-2011, 21:18
Според мен знанеитео върви ръка за ръка с развитието,което го прави полезно и нужно.Друг е въпроса,че много хора учат защото трябва не защото искат или имат желание,влечение към знанението.

needle
12-07-2011, 21:18
Идеята за универсалния човек отново оживява, заедно с техническия прогрес, също и изискванията на работодателите са излишно завишени изискват се квалификации които не са нужни, но пък дават предимство в търсенето на работа.

horacio
12-07-2011, 21:19
Непрекъснато трябва да се усъвършенстваме. :) Именно. Така се развиваме. Без него ще циклим на едно място и няма да има никакъв напредък за никой.

LadyDi
12-07-2011, 21:20
Идеята за универсалния човек отново оживява, заедно с техническия прогрес, също и изискванията на работодателите са излишно завишени изискват се квалификации които не са нужни, но пък дават предимство в търсенето на работа.
ако и заплащаха адекватно на това, което изискват

ledenakrasota
12-07-2011, 21:29
Именно. Така се развиваме. Без него ще циклим на едно място и няма да има никакъв напредък за никой.

С тази разлика, че концепцията тук е доста грешна. Все пак човек се учи цял живот и без академично образование, но не се замисляме върху това.

psychopath
12-07-2011, 22:42
Добро начало на темата, радвам се, но ми се ще малко по-подробно...не така по 1-2 реда. :)

PainMonopoly
12-07-2011, 22:51
Ученето през целия живот е по-необходимо от предишни епохи, защото сме свидетели на небивал прогрес и съответно промяна в необходимите умения в трудовата сфера. Вече не е достатъчно да завършиш университет и да се носиш цял живот по течението. Наученото по време на следването ще ти върши работа 2-3-4-5 години. След това ако не продължиш да придобиваш знания и умения, ще останеш да тъпчеш на едно място и дори ще започнеш да потъваш.

torVPN
12-07-2011, 23:00
А някои като мен се раждат научени.

shadow4e
12-07-2011, 23:32
То е ясно защо, защото вече всичко се променя много бързо и не е като едно време, когато е било достатъчно да можеш да боравиш с една машина или да преподаваш едни и същи 20 урока всяка година, учениците вече знаят много и често повече. Хората трябва да имат по-широки знания, за да могат по-лесно да се приспособяват към промените, към честата смяна на техническото оборудване, към новите системи и тн.

Изискванията от работодателите обаче са изкуствено завишени и всичко е обвързано с образователната ни система. Скоро излезнаха със становището, че са ни били малко висшистите и трябва да се вдигне процентът, което за мен е крайно грешно. Да учи, който иска, няма нужда да се изисква от всички, България има нужда от всякаква работна ръка и е в нейн ущърб още толкова хора да не работят активно поне 2-3 години от живота си имаме нужда от работна сила, тези хора така или иначе и да придобият нови знания, те ще си останат на това ниво и ще извършват работата, която биха извършвали и без него.

torVPN
12-07-2011, 23:40
То е ясно защо, защото вече всичко се променя много бързо и не е като едно време, когато е било достатъчно да можеш да боравиш с една машина или да преподаваш едни и същи 20 урока всяка година, учениците вече знаят много и често повече. Хората трябва да имат по-широки знания, за да могат по-лесно да се приспособяват към промените, към честата смяна на техническото оборудване, към новите системи и тн.

Изискванията от работодателите обаче са изкуствено завишени и всичко е обвързано с образователната ни система. Скоро излезнаха със становището, че са ни били малко висшистите и трябва да се вдигне процентът, което за мен е крайно грешно. Да учи, който иска, няма нужда да се изисква от всички, България има нужда от всякаква работна ръка и е в нейн ущърб още толкова хора да не работят активно поне 2-3 години от живота си имаме нужда от работна сила, тези хора така или иначе и да придобият нови знания, те ще си останат на това ниво и ще извършват работата, която биха извършвали и без него.


За коя държава говориш, а българските ученици сте пълна пародия и не знаете дори половината от нещата, които родителите ви на вашата възраст са имали в главата.

shadow4e
12-08-2011, 00:01
Ти не можеш ли сам да разбереш къде говоря за България и къде общо?
А аз ученичка не съм, че да ми се цепиш от колектива.