PDA

View Full Version : ПОМОЩ.. ЗАДАЧИ ПО ФИЗИКА И АСТРОНОМИЯ



yanni
12-08-2011, 12:34
Учителя по физика ме накара да участвам . Всичко друго съм решила освен трета и четвърта задача.Ако можете да ми помогнете ще съм ви благодарна.
3 задача. Разумните същества на Земята. Наскоро беше съобщено, че се е родил 7-милиардният жител на Земята. Да приемем, че на нашата планета сега живеят точно 7 милиарда хора.
• Нека предположим, че всички те са се събрали заедно и са застанали в редици и колони като на манифестация, така че да изпълват голям правоъгълник. В този правоъгълник хората са на по един метър един от друг както в редиците, така и в колоните. Нека всяка редица е дълга по 100 километра. Колко трябва да е дълга всяка колона?
• Представете си този правоъгълник от хора, начертан върху земния глобус – сравнен например с територията на България. Намерете информация за земния радиус и изчислете площта на земното кълбо. Сравнете я с площта на правоъгълника от хора.
• По колко квадратни метра площ от земното кълбо се падат на всеки човек от Земята?

4 задача. Космически алпинизъм. Вие сте космически туристи-алпинисти и планирате изкачване на марсианския вулкан Олимп (Olympus Mons) – най-високия планински връх в Слънчевата система.
• Намерете информация и сравнете височините на вулкана Олимп и най-високия земен връх.
• Разполагате със снимка на Марс. Проучете какви са размерите на Марс, направете необходимите измервания и определете в километри диаметъра на планинското възвишение Olympus Mons (в центъра на изображението), както и приблизително разстоянията от него до трите съседни по-малки вулкани.
• Сравнете изкачването на Olympus Mons и на най-високия земен връх. Какви трудности или улеснения ще имате на Марс по отношение на стръмността, необходимата екипировка, други обстоятелства?

mMemories
12-10-2011, 17:48
Божее...За кой клас е това? ;xx

yanni
12-11-2011, 11:14
За седми клас