PDA

View Full Version : Висше образoвание ? КЪДЕ ???



reperw
12-08-2011, 19:55
Къде мислите да кандидатствате за висше образoвание ? В България или Чужбина ? И смятате ли ,че ще ви приемат ?

ThroughStruggle
12-08-2011, 20:53
Според мен има едно доста нисше образУвание в главата ти.

scrooper
12-08-2011, 21:17
Надявам се авторът първо да мине през начално :х

reperw
12-08-2011, 21:52
не може без заяждане...

BrainlessROCKBABY
12-09-2011, 06:55
шът бе ;д

в БГ няма реализация, особено за това, което съм си избрала.. така че - чужбина.. надявам се на UCL, но е дяволско трудно (:
UCL = University College London ;D

Jaune
12-09-2011, 08:28
Искам да уча в Ирландия, но съм си харесала специалност в Южна Англия. Зависи. Но в чужбина.

shadowcrew
12-09-2011, 09:04
Образование най - добре в чужбина. Там хората виждат,че идваш от друга страна,учиш,работиш и това им показва,че могат да разчитат на теб. От там тръгват стипендии, качествена работа и т.н.

Hayashi
12-09-2011, 10:45
Висше образОвание тука с българистика, че да се научиш как се пише малко по-грамотно!

fenasf
12-09-2011, 12:35
Никъде не взимат неграмотници...

ivcheto0o
12-09-2011, 15:03
Много бих се радвала да ме приемат в чужбина.За съжаление не виждам достатъчно реализация и хубав живот тук,което не означава че там живота ми ще е песен.

slicky
12-09-2011, 15:34
Много бих се радвала да ме приемат в чужбина.За съжаление не виждам достатъчно реализация и хубав живот тук,което не означава че там живота ми ще е песен. Малко са такива като тебе, които осъзнават, че като отидат в чужбина,не
ги чакат с червен килим.

reperw
12-09-2011, 17:28
Незнам ,но кризата на запад се осеща по-осезаемо

shmatarok
12-09-2011, 17:32
Кандидатствам в чужбина тази година, не виждам никакъв смисъл да оставам тук. :) И да, знам, че и там я има кризата и хич не ме чакат розови дни, но ако остана тук ще съжалявам цял живот. :)))
Успех на кандидатстващите, без значение къде са решили да продължат с образованието си. (:

Meoww
12-09-2011, 17:45
Още не мога да кажа къде, но със сигурност ще гледам да си уредя живота в чужбина. За съжаление наистина няма смисъл да се прави каквото и да било тук. Дори висшистите не могат да си намерят свястна работа тук, със задоволително заплащане. Не знам на къде вървят нещата, но определено не е в положителна посока. Ако България продължава така, ще загуби доста голям процент от жителите си, защото всеки гледа да се реализира навън, тъй като не може да го направи в собствената си страна. Малцина са тези, които успяват тук. И те са или политици или некви мутри. Кофти, но факт.

reperw
12-09-2011, 19:55
Незнам дали се запознади с тази класация http://www.webometrics.info/top12000.asp но СУ е на 754 място в света

Verminaard
12-09-2011, 20:46
Никъде.Със или без пак ще си останеш безработен.

Moderatorius
12-11-2011, 11:52
В България. Човек ако си учи и е упорит, ще преуспее и тук и там. Винаги има шанс и тук да си живеем добре, не знам защо всички ходят в чужбина!? Много сте песимистични, постоянно ви се втълпява, че тук няма бъдеще - хе, естествено! Половината ми учители ни повтарят да се махаме от България - страшен пример, нямам думи!

TykaSePisheNick
12-11-2011, 11:57
В България. Човек ако си учи и е упорит, ще преуспее и тук и там. Винаги има шанс и тук да си живеем добре, не знам защо всички ходят в чужбина!? Много сте песимистични, постоянно ви се втълпява, че тук няма бъдеще - хе, естествено! Половината ми учители ни повтарят да се махаме от България - страшен пример, нямам думи!
След като всеки повтаря, че тук бъдеще няма кво се чудиш, че всички ходят в чужбина?

lemonyheart
12-11-2011, 11:57
Чужбина, но не подценявам хубавите български университети!

Moderatorius
12-11-2011, 12:10
След като всеки повтаря, че тук бъдеще няма кво се чудиш, че всички ходят в чужбина?

Тва, че го повтарят, не значи че е вярно, нито пък че трябва да се изпълнява! Всеки си прави САМ своя избор все пак.

ThroughStruggle
12-11-2011, 12:45
Вие какво си мислите, че в чужбина са примрели за източноевропейци със средно ниво на английски език ли? Говоря за масата.
Не мога да ви разбера - защо си мислите, че като отидете навън, животът ви е уреден, работата ви е намерена, заплащането ви е високо? Ще се сблъскате с реалността, която е високо ниво на безработица, ниско начално заплащане, пренебрежение към чужденците. Аз също смятам да уча в чужбина, но поне имам реален поглед върху нещата и се информирам навреме. А вие ще паднете от високо, поне повечето от вас - тези, които си мислят, че чужбина е някакъв Едем, където просто чакат българчетата, за да ги засипят с пари. И че всичко там е уредено, прекрасно, няма проблеми в политиката, хората за любезни, всичко е в зеленина и разкош. Бабината ви трънкина.

slicky
12-11-2011, 13:07
^На абсолютно същото мнение съм.За всички, които си мислят, че Великобритания или където и да е другаде е Рай ще ви дам пример с една позната на майка ми. Момичето завърши UCL(май се води за престижен) и започна работа в банка.Сложиха я на доста нисък пост с голяма заплата за БЪЛГАРИЯ , обаче с нищожна за АНГЛИЯ. Тъй като е чужденка, шефът й постоянно я следи какво прави и всяка вечер се връща добита от работа.Тя самата каза, че имало некадърници на по-високи постове, обаче от Англия. И какво-това ли е живота, за който си учил здраво и си хвърлил толкова много пари? Така че мислете, образование извън Бългрия е острие с два ножа.

DisappointedDreamer
12-11-2011, 13:16
Така е наистина. Не трябва да очакваш много, не идвай с пълна кощница от очаквания. Никoй няма да ти постели червен килим. Обаче, се въоражи с нерви, търпение, и упоритост, и ще успееш. Аз съм на 15 и уча в Швеция, и никога не съм очаквала нищо. И да, ужасно е когато кажеш че си българин, а те дори не знаят къде е България. И да те третират като нищо, при положение, че Американците и англичаните са им идоли, а тебе те наричат турчин. Но мен до сега това не ме е пречупило, а продължавам да се доказвам, и искам да успея, за да накарам всички най-сетне да осъзнаят кой сме и какво можем.

В България наистина няма бъдеще, нито място, пари за нас. Нито здравеопазването е като хората, нито политиците, нито обшеството, нито нищо. Все пак, всеки обаче сам си решава.

slicky
12-11-2011, 13:24
Веднъж ме озари 1 мисъл, която не съм сигурен дали е много правилна, но все пак ще споделя, тъй като за това идва реч. В повечето случаи хората, които завършат извън БГ не се връщат т.е. там се установяват и започват работа, семейство и т.н. Това не отваря ли повече места за тези, които живеят тука и са с добро висше образование? Например, ако отвориш даден магазин, конкуренцията ще ти бъде доста по-малка или за пък за местата за съдии,прокурори и т.н.Тези две сфери могат да осигурят стабилен доход дори и в БГ.

ThroughStruggle
12-11-2011, 13:26
Също така има огромно значение какви специалности си избирате. Безсмислено е да изсипвате пари за образование в чужбина, ако учите маркетинг, PR, арт специалности и другите им там, направени специално за да пълнят университетите. Изброените имат около 20% професионална реализация. И не само в чужбина, безсмислено е да учите подобни специалности И в България.

Rebirthing
12-11-2011, 14:01
Като човек който е живял и учил в Италия ще ви кажа, че не всичко в чужбина е цветя и рози. Специално за Италия не бих стъпила скоро там, кризата е голяма, а и нямам големи очаквания за реализация.

Не знам повечето от вас които са се запътили към Англия как ще си плащат таксите. Таксите скачат до 9000 паунда, които ще трябва да плащате 3 години за да вземете бакалавърска степен и после за магистър пак ще ви треснат още някоя голяма сума. Дори в Лондон студентите протестираха по този въпрос. Да не забравяме, че трябват пари и за елеметарни нужди като храна и облекло.
Като цяло амбиции за образование в университети като Кембридж и Оксфорд на мен ми изглеждат смешно, освен ако не сте заможни или гениални.

В чужбина никой няма да ви кача с отворени обятия.

anonymous708973
12-11-2011, 14:06
За маркетинг нямало реализация. Ха-ха-ха.

Ще уча в чужбина - Германия, Австрия, Холандия. Все още обмислям дали обучението ми ще е на немски или на английски. Надявам се да вляза в програма, която ще ми позволи да изкарам една година (при повече късмет - цяла магистратура) в партньорски университет, например в Англия.
Знам идеално колко ще ми е трудно и колко ще ми умре социалният живот, но това е жертва, която предпочитам да направя, вместо да остана тук и да се занимавам с идиоти още 3 години или да запиша няква малоумна специалност в ПУ, което ми е на една спирка разстояние от нас.

Moderatorius
12-11-2011, 17:20
PinkPan7er, само не разбрах защо реши, че в ПУ ще запишеш МАЛОУМНА специалност и защо си мислиш че това, което запишеш в чужбина ще е много по-малко малоумно!?

Трябва да сте много сигурни в себе си, за да записвате в друга страна. Една позната така беше записала висше в Германия, при завършена Немска Гимназия в България. Е, след има-няма месец се върна -трудно й е, не могла да усвои материала. Едно е немският в училище, друго е в самата обстановка. Да не говорим, че в Германия има различни диалекти, което още повече затруднява работата. Имам познат, беше в Германия, работеШЕ там. Е, яко бачкане - на човека му станало зле, загубил съзнане. Е, германецът му казал да си довърши работата, или утре въобще да не се мярка. Сега като му кажеш на тоя човечец Германия и получава алергия от думата ;д

anonymous708973
12-11-2011, 18:41
Защото ПУ далеч не е това, което беше едно време. Защото като чуя, че някое момиче учи ... мениджмънт (примерно) в ПУ, веднага си представям колко си е клатила краката в училище, как е ходила по кафета и прочее.
Само за да отидеш в чужбина, се иска страшно много кураж.

DisappointedDreamer
12-11-2011, 18:47
Като човек който е живял и учил в Италия ще ви кажа, че не всичко в чужбина е цветя и рози. Специално за Италия не бих стъпила скоро там, кризата е голяма, а и нямам големи очаквания за реализация.

Не знам повечето от вас които са се запътили към Англия как ще си плащат таксите. Таксите скачат до 9000 паунда, които ще трябва да плащате 3 години за да вземете бакалавърска степен и после за магистър пак ще ви треснат още някоя голяма сума. Дори в Лондон студентите протестираха по този въпрос. Да не забравяме, че трябват пари и за елеметарни нужди като храна и облекло.
Като цяло амбиции за образование в университети като Кембридж и Оксфорд на мен ми изглеждат смешно, освен ако не сте заможни или гениални.

В чужбина никой няма да ви кача с отворени обятия.

Но все пак, не е невъзможно. Също така, таксите вече няма да бъдат 9000 паунда, а май ще ги намалят на 7 500.

DisappointedDreamer
12-11-2011, 18:48
Защото ПУ далеч не е това, което беше едно време. Защото като чуя, че някое момиче учи ... мениджмънт (примерно) в ПУ, веднага си представям колко си е клатила краката в училище, как е ходила по кафета и прочее.
Само за да отидеш в чужбина, се иска страшно много кураж.

Напълно съм съгласна - изискват се жертви, нерви, търпение, мотивация, упоритост, постояннство. Но накрая, след всичкия труд, които положиш ще можеш да кажеш - да, направих това, и успях. Ако не успееш, ще си кажеш, че поне опита!

ThroughStruggle
12-12-2011, 07:12
За маркетинг нямало реализация. Ха-ха-ха.


Не знам каква реализация виждаш с маркетинг, при положение, че всеки втори, заминаващ за чужбина, и по-точно Англия, записва точно това. Двете ми братовчедки завършиха специалността - в момента и двете работят неща, коренно различни от маркетинга. Освен това имам познати във Великобритания, които многократно са ми повтаряли да не записвам подобни специалности, тъй като масово по-глупавите британчета ги избират и в крайна сметка кадрите са много повече от работните места.

Blab
12-12-2011, 07:47
^ти и за изкуствата беше казала дума:Д
истината е, че добри специалисти винаги се търсят. (ако не струваш, шанс. не е достатъчно да си вземеш дипломката, както някои си мислят.)
а основното предимство на Запада е отношенията на учебните заведения с работодатели в съответните направления;

reperw
12-12-2011, 08:50
аз се чуда защо като завършат висше образование в чужбина се връщат пак в България :D нали за това са учили там... да останат после ...

ThroughStruggle
12-12-2011, 09:00
Арт специалностите в Англия са с най-ниска straight after graduation реализация и с най-ниска начална работна заплата. (unistats)

Едит: Пардон, във Великобритания.

shmatarok
12-12-2011, 09:02
reperw, Е, на някои им липсва страната, на други семейството, трети са на принципа, че "ако всички решат да останат навън, какво ще остане в държавата". :) Разни хора, разни идеали, всеки си има свои планове. Само че много решават да не се върнат.

sweet_bunny
12-12-2011, 13:05
А, кой пък е казал,че след като завършиш в чужбина трябва задължително да останеш там?Човек може да завъши висшето си образование в чужбина и след това да се върне тук,за да приложи наученото,да покаже нови неща на хората тук.Преди много години хората са правели точно така.Отивали в друга страна за да получат още по-добро от тукашното образование,а след това с наученото развиват бизнес тук или правят нещо друго по специалността си.

anonymous708973
12-12-2011, 13:07
Не знам каква реализация виждаш с маркетинг, при положение, че всеки втори, заминаващ за чужбина, и по-точно Англия, записва точно това. Двете ми братовчедки завършиха специалността - в момента и двете работят неща, коренно различни от маркетинга. Освен това имам познати във Великобритания, които многократно са ми повтаряли да не записвам подобни специалности, тъй като масово по-глупавите британчета ги избират и в крайна сметка кадрите са много повече от работните места.

Пропуснала си малката подробност, че не се целя във Великобритания. Както и още една - че по време на бакалавъра ще карам стаж във фирма и в 90% от случаите тая фирма те наема. Ти за кое считаш, че си струва? Щото ми е омръзнало да споря с хора, за които опциите са само медицина, право и икономика.

reperw
12-12-2011, 16:08
А, кой пък е казал,че след като завършиш в чужбина трябва задължително да останеш там?Човек може да завъши висшето си образование в чужбина и след това да се върне тук,за да приложи наученото,да покаже нови неща на хората тук.Преди много години хората са правели точно така.Отивали в друга страна за да получат още по-добро от тукашното образование,а след това с наученото развиват бизнес тук или правят нещо друго по специалността си. връщат се щото никаде не ги искат на работа...имам 3ма приятели в Англия които не могат да си намерят работа дори в McDonalds

ThroughStruggle
12-12-2011, 18:33
Пропуснала си малката подробност, че не се целя във Великобритания. Както и още една - че по време на бакалавъра ще карам стаж във фирма и в 90% от случаите тая фирма те наема. Ти за кое считаш, че си струва? Щото ми е омръзнало да споря с хора, за които опциите са само медицина, право и икономика.

Говоря за Великобритания, защото за там имам достатъчно богата информация. Предполагам, дори съм почти сигурна, че положението е същото в останалите държави от Европейския съюз. Освен това фирмите наемат само най-добрите и изявени курсисти, не всички. Дори и да си наета в самото начало на следването, нямаш никаква гаранция, че по-нататък те няма да видят у теб някакви качества, които не желаят у служителите си. И тези 90% не знам как ги изчисли, най-обичам измислени статистики.
Колкото и да е тривиално, за мен има 5-6 истински професии. Медицина (и medicine related subjects), журналистика, право, икономика, архитектура, компютърни специалности (в момента са изключително търсени такива кадри). Останалото, с малки изключения (някои от мениджмънт специалностите раждат добри специалисти), е плява. Пълнежа на университетите.

planetula
12-12-2011, 19:03
Колкото и да е тривиално, за мен има 5-6 истински професии. Медицина (и medicine related subjects), журналистика, право, икономика, архитектура, компютърни специалности (в момента са изключително търсени такива кадри). Останалото, с малки изключения (някои от мениджмънт специалностите раждат добри специалисти), е плява. Пълнежа на университетите.

А инженерните специалности? Физиците, математиците...? Бих казала, че и те заслужават уважение.

Аз лично в момента съм в процес на кандидатстване за Великобритания (предимно Шотландия - там примерно няма такси са студенти от ЕС) и напълно осъзнавам, че няма да ми е лесно. Готова съм да поема риска, защото съм напълно сигурна, че конкретно за моята специалност (молекулярна биология) там ще получа по-добро образование от това в български университет.

ThroughStruggle
12-12-2011, 19:17
О, да, съжалявам, грешката е моя. Инженерните специалности също предлагат добра реализация и стабилна начална заплата. Но тях много зависи в кой точно университет ги завършвате.

jghgh
12-12-2011, 19:44
абе имам чувството, че всеки, който го е страх да напусне БГ/страх го е от заема, само се чуди как да плювне.

и тва кои са истинските специалности, дето заслужавали уважение, пък другите били пълнеж. айде стига сте разбирали толкова. като се пренапълни с прависти и икономисти и ИТ-специалисти ще видите как лесно ще се намира работа :Д само си го представете. фулл с ИТ кадри. ще стане като с филолозите, едно време всички са се натискали да учат езици и сега могат да са само мизерни даскали.


така че.. айде стига.
и най-вече с демотивейшънълите "пък аз имам 3 приятели, дето..." - явно са страшно кадърни, щом и в МкДоналдс не ги искат.


аман.

reperw
12-12-2011, 21:06
^ моля те... моля те не ми го причинявай..

ThroughStruggle
12-12-2011, 21:44
абе имам чувството, че всеки, който го е страх да напусне БГ/страх го е от заема, само се чуди как да плювне.

и тва кои са истинските специалности, дето заслужавали уважение, пък другите били пълнеж. айде стига сте разбирали толкова. като се пренапълни с прависти и икономисти и ИТ-специалисти ще видите как лесно ще се намира работа :Д само си го представете. фулл с ИТ кадри. ще стане като с филолозите, едно време всички са се натискали да учат езици и сега могат да са само мизерни даскали.


така че.. айде стига.
и най-вече с демотивейшънълите "пък аз имам 3 приятели, дето..." - явно са страшно кадърни, щом и в МкДоналдс не ги искат.


аман.

Въобще не става дума за уважение. Щото и аз уважавам хората, които са положили труд и са прекарали часове свирейки, за да могат да завършат музика, например, и са се превърнали в почти гениални музиканти. Примерно, защото не всички завършили музика стават такива. Но тези, които стават, според мен заслужават огромно уважение заради това, че са успели да превърнат хобито си в професия, а и заради факта, че притежават определено количество вроден талант, който са доразвили. Както и заради трудолюбивостта и отдадеността им.

Въпросът е, че няма кой да ги наеме и да оцени дипломата им, давайки им заслужената ЗАПЛАТА. С уважение не можеш да нахраниш семейство.

Що се отнася до ИТ специалистите, сигурно някой ден ще се напълни и с такива, както в момента е пълно с маркетинг и мениджмънт кадри. Но е факт, че в момента има глад за такива специалисти, търсени са. За след време няма какво да говорим.

Blab
12-13-2011, 05:58
(прозява се)
//мениджмънт се прави на едно по-специализирано ниво. в дадена нишичка. но какво ли се обаждам и аз с хобито си и потенциалното неядивно уважение. "плява",(

reperw
12-13-2011, 08:49
Що се отнася до ИТ специалистите, сигурно някой ден ще се напълни и с такива, както в момента е пълно с маркетинг и мениджмънт кадри. Но е факт, че в момента има глад за такива специалисти, търсени са. За след време няма какво да говорим.
много трудно може да ме убедиш ,че някой ден сте е пълно с IT специалисти

Chacho
12-13-2011, 10:14
Тва, че в чужбина е по-добро образованието, не значи, че сте за там. Вие и на темпото в по-елитните БГ ВУЗове няма да издържите, пък се целите още по-високо. Не се изключвайте от картинката и си преценете възможностите, половината от вас няма да излезнат кадърни кадри. В България има възможности за реализация, но некомпетентните висшисти създават усещането, че дипломата не ти осигурява работа. Което е така, без умения никой няма да ви вземе. И наистина си обмисляйте специалностите. Не е задължително да си променяте сферата на развитие, просто да избягвате от новоизлюпени дисциплини, които са мелези между 6 специалности и обединяват най-ненужните им аспекти.

anonymous708973
12-13-2011, 11:37
(прозява се)
//мениджмънт се прави на едно по-специализирано ниво. в дадена нишичка. но какво ли се обаждам и аз с хобито си и потенциалното неядивно уважение. "плява",(

Яяя, я продължи, че ми стана интересно :) Искаш да кажеш, че мениджмънт е по-подходящо да се изкара за магистратура ли?

ThroughStrugglе, тия 90% ми ги каза професор от University of Applied Science в Diemen, Холандия, с когото разговарях лично надълго и нашироко :) Не е като да е измислена статистика.

amk933
12-13-2011, 14:51
шът бе ;д

в БГ няма реализация, особено за това, което съм си избрала.. така че - чужбина.. надявам се на UCL, но е дяволско трудно (:
UCL = University College London ;D

В UCL не приемат българска диплома - пише им го на сайта в country-specific information. Познавам и хора отхвърлени с обяснението: Your academic qualification is not acceptable, въпреки 8.0 на IELTS и 6.00 от една от най-добрите БГ гимназии.

anonymous708973
12-13-2011, 15:57
Смятай колко сериозно иска да влиза, след като не е отворила сайта.

amk933
12-13-2011, 16:20
Смятай колко сериозно иска да влиза, след като не е отворила сайта.

Такива изявления са меко казано неуместни, когато човек не познава цялата ситуация. Беше му обещано в писмена форма, че въпреки това ще му бъде разгледана апликацията и първоначално поставеното условие беше 5.60. Пост-фактум се отметнаха с този аргумент. ;) Историята още се развива...

reperw
12-13-2011, 17:44
това ,че сега много имат желание да отидат да учат извън България не значи ,че ще ги приемат.Аз имам диплома 5 80 и IELTS 7.5 и пратих писма до 3 унита в АНГ и от 3те ме резнаха... като ми казаха че мот писмото не ми е достатъчно мотивиращо... а съм го писал с камара даскали....сега чакам да почнат да приемат в Германия ,но...

ThroughStruggle
12-13-2011, 17:48
Мотивационното писмо е най-важният компонент при приема във Великобритания.

reperw
12-13-2011, 17:55
не просто като видят ,че си българин те режат..в Германия има унита които като видят бг диплома изобщо не я гледат...

amk933
12-13-2011, 18:05
^Не е вярно, че те режат щом видят, че си българин. Ама изобщо НЕ е вярно.

Източник: Познавам българи в King's, Cambridge, Oxford, St. Andrew's и други добри унита, кандидатствали с БГ диплома.

А за мотивационното писмо може да ти помогнат и 30 човека, но, ако никой не знае как точно се прави, все тая колко са. Мотивационното писмо винаги се пише 2/3 защо искам да уча (подкрепено с конкретика, прочетени книги по специалността, теории, области които те интересуват по-специално и т.н.) и 1/3 защо съм подходящ (стажове, опит, качества, летни училища, извънкласни дейности етц.).

Аз също не съм отхвърлен от абсолютно никъде, а съм българин, но да кажем, че не съм критерий, защото не кандидатствам с БГ диплома. Кандидатствам в 2 унита, които не приемат БГ диплома, и в 3, които приемат. В Англия няма да отида така или иначе, защото за мен е най-ужасното място, на което съм бил в чужбина. И е адски потискащо. :)

unwanted
12-13-2011, 18:08
България :) Обичам родината си и не се влияя от мнението на хора, не успели в България. За мен да живея в България и да спомогна за съвземането й е мой дълг, а и само защото някъде е по-лесно, не ме кара да напусна страната си

reperw
12-13-2011, 18:10
^Не е вярно, че те режат щом видят, че си българин. Ама изобщо НЕ е вярно.

Източник: Познавам българи в King's, Cambridge, Oxford, St. Andrew's и други добри унита, кандидатствали с БГ диплома.

А за мотивационното писмо може да ти помогнат и 30 човека, но, ако никой не знае как точно се прави, все тая колко са. Мотивационното писмо винаги се пише 2/3 защо искам да уча (подкрепено с конкретика, прочетени книги по специалността, теории, области които те интересуват по-специално и т.н.) и 1/3 защо съм подходящ (стажове, опит, качества, летни училища, извънкласни дейности етц.).

Аз също не съм отхвърлен от абсолютно никъде, а съм българин, но да кажем, че не съм критерий, защото не кандидатствам с БГ диплома. Кандидатствам в 2 унита, които не приемат БГ диплома, и в 3, които приемат. В Англия няма да отида така или иначе, защото за мен е най-ужасното място, на което съм бил в чужбина. И е адски потискащо. :)
е не казах,че никъде не приемат ами само в някой университети и то в Германия

planetula
12-13-2011, 18:23
е не казах,че никъде не приемат ами само в някой университети и то в Германия

Това за Германия не съм го чувала, а съм в езикова с първи Немски и имаме достатъчно информация по въпроса. Конкретен пример можеш ли да дадеш?

reperw
12-13-2011, 19:13
конкретен университет нямам казвали са ми,че в Мюнхенския е така незнам са дали е 100% вярно

amk933
12-13-2011, 20:06
Не е вярно. Знам за 4ма българи там - 2ма от 91 НЕГ лайстунг класетата и 2ма с обикновена БГ диплома от СОУ. :)

ПС: Тези от СОУ-тата даже не са от София. В Германия на практика приемат 90% от всички и 90% от тези приети 90% отпадат до последната година. ;)

reperw
12-13-2011, 20:29
Германия на практика приемат 90% от всички и 90% от тези приети 90% отпадат до последната година. ??? Тоест никой не завършва от българите :D така ли

amk933
12-13-2011, 20:40
Не е казано от българите...

Но мога да ти кажа, че на един от моите приятели в началото на първата година имаш не знам си колко стотин човека в "класа" (поток или там както се води). Последната година - 50 човека. Останалите - изпопадали по учебното трасе. Знам иначе за българи, които са завършили година по-късно, защото са влачили невзети изпити.

Така или иначе идеята ми е следната: Ако в САЩ е ужасно трудно да влезеш и завършват 99% от всички приети, то в Европа се влиза относително лесно, но е ужасно трудно да завършиш. :)

scrooper
12-13-2011, 21:08
За Германия- наистина се влиза лесно,а още по- лесно те изритват :D
Освен това е хубаво не просто да изкреташ някаква диплома, а успехът ти от изпитите да е добър, защото работодателите там и по това сравняват кандидатите си.
Аз все пак съм се насочила натам, като си уча сериозно + се подготвям отрано с активности и уроци.
Съветвам всички, които чужбината ги влече, да овладеят съответния език максимално преди да заминат.

TykaSePisheNick
12-13-2011, 22:02
И в крайна сметка искате да ми кажете, че ако си българин и не си гениален в чужбина не можеш да отидеш да учиш?Може ли един средно-статистически ученик (айде добре, с диплома 5.00 примерно) да влезе в що-годе сносен колеж в чужбина?

ThroughStruggle
12-13-2011, 22:22
И в крайна сметка искате да ми кажете, че ако си българин и не си гениален в чужбина не можеш да отидеш да учиш?Може ли един средно-статистически ученик (айде добре, с диплома 5.00 примерно) да влезе в що-годе сносен колеж в чужбина?

Дефинирай "що-годе сносен колеж". Защото за мен и моята специалност това може да е един, за теб може да е друг.
И не, не е нужно да си гениален, за да отидеш да учиш в чужбина. Но е много по-трудно да се конкурираш с native speakers за работа. Докато тук си българин и се състезаваш с други българи, там не е така. Така че - не е нужно да си гениален, но би трябвало да си на едно доста високо ниво.

reperw
12-14-2011, 07:57
И в крайна сметка искате да ми кажете, че ако си българин и не си гениален в чужбина не можеш да отидеш да учиш?Може ли един средно-статистически ученик (айде добре, с диплома 5.00 примерно) да влезе в що-годе сносен колеж в чужбина?

с 5тица мъчно може да влезеш в добър колеж

didenceeto
12-14-2011, 08:23
12 клас съм, тук ще продължа да уча, а за магистратурата мога да помисля за чужбина, тя е по-важна.

princo90
12-14-2011, 17:31
И в крайна сметка искате да ми кажете, че ако си българин и не си гениален в чужбина не можеш да отидеш да учиш?Може ли един средно-статистически ученик (айде добре, с диплома 5.00 примерно) да влезе в що-годе сносен колеж в чужбина?

Под колеж може би имаш предвид висши учебни заведения в англоезичните държави. Там диплома 5.00 не съм сигурен дали ще ти стигне, а в САЩ дори не я признават. Но що се отнася за останалата част от Европа (Германия, Австрия, Холандия, Дания) с 5.00 диплома и отлична оценка на езиков сертификат (по немски или английски) според мен няма начин да не влезеш. По-трудното идва, когато те приемат - много сериозно учене, живот в чужбина, нова среда, чуждия език, все неща, които трябва много добре да ги премислиш, преди да се решиш да заминеш.