PDA

View Full Version : Учителски заплати



kantukontu
12-12-2011, 18:26
Здравейте, обръщам се към Вас с молбата за помощ! Имам желание да уча Българска филология и при успешно завършване на бакалаварска степен да работя като учител по Български език и литература! Бихте ли споделили какво знаете за учителите в България, за заплатите им, а ако има някой, който е учител от Вас-четящите, моля да изкаже мнението си, като човек с опит в професията! И какво се учи в университета със специалност Българска филология? Предварително Ви благодаря! ВСЯКО ЕДНО ВАШЕ СПОДЕЛЕНО МНЕНИЕ Е ВАЖНО ЗА МЕН!

Chacho
12-12-2011, 22:24
Ами гледай сега, място за учители в България има. За посредствените - посредствена работа (разбирай държавна), за можещите - частни уроци. Даскалуването не е професия, която се практикува за материално възнаграждение и от тази гледна точка, винаги можеш да потърсиш алтернативата в момент на финансови затруднения. Във вестниците има места за редактори и журналисти; поезията и прозата са ти странични оръжия, които с доста усилия и труд могат да попълнят някой рафт на книжарница. Но частните уроци си остават най-силният коз. Частен бизнес и временна работа също са варианти.

В университета се преподава наука, колкото и изкривена да е ситуацията днес. Професионалната квалификация е само бонус. В университетът академичния път се открива пред теб и ще се разклони в толкова много посоки, че ще загубиш представата за език и литература, която са ти създавали с години в училище. Не съм особено навътре в нещата, но за мен има две главни посоки, по които ще можеш да поемеш. Пътя на лингвистиката и пътя на литературата.

В първия случай ще се занимаваш с изследването на езика (не българският език конкретно, а феноменът език). Защо съществуват езиците; защо се различават; защо съществуват правилата им; има ли въобще изключения; как се променя езика с времето и може ли да се предвиди изцяло или в някаква степен как ще се измени; каква е връзката между народопсихологията, човешката същност и формирането на езика (как са измислени думите, фразите, родовете, времената); как точно научава човек един език; защо хората с матерни езици имат усет за езика си, а другите не; защо го владеят, без да могат да назоват всички правила и т.н.

Във втория случай можеш да се захванеш с литературата. Да анализираш произведения, автори, жанрове, течения, епохи, идеология. Да навържеш литературата с социология, антропология, психология, философия, политика, история, иконимика, т.н. Да разчупиш погледа си към материята и да поглеждаш по съвсем различен начин (по-точно начини, много начини) на текста. Да навлезеш в културната сфера, да измениш мирогледа си, да намериш мястото си в света. Също така вероятно ще пишеш, вероятно ще се опитваш да пишеш неща, които наистина има смисъл да бъдат изказани и съвсем вероятно ще разбереш, че хиляди чужди писания са толкова постни, неоригинални и изтъркани, че чак ще ти е странно, как не си го проумявал(а) досега.

И в двата случая постоянно ще се чувстваш, че има толкова много знание, което тепърва трябва да докоснеш, че ще ти се стори кратък и безкрайно сложен живота. И малко по малко ще чопкаш, за да задоволяваш любопитството си. Тогава сигурно ще те сполетят идеите да се занимаваш изцяло с наука, да подгониш докторските степени и да се отдадеш на собствените си анализи. И в един хубав момент ще трябва да избираш какво точно искаш да преподаваш (също така и къде), а ако стигнеш дотам - честито!

Според мен няма да съжаляваш, ако избереш БГ филологията. Жалкото е, че в България е трудно да попаднеш на сериозно място, където да я изучаваш. Много ще е важно да слагаш сам(а) летвата си и да извлечеш максималното от ВУЗа. Имам много познати филолози, но повечето са в англ. филология и коментират, че в БГ фил. не е толкова качествено преподаването. Аз съм малко като страничен наблюдател и сам не мога да направя преценка, но ако държиш, мога да те свържа с човек, който би могъл да ти начертае много ясна представа за това, какво се учи, какво си заслужава, че и още нещо.

Lucho
12-13-2011, 12:27
Твърде безсмислено е да бъдеш учител ако нямаш гръб или поне късмет да започнеш веднага, след като завършиш. Не започнеш ли веднага и нямаш ли връзки, за всяка дисциплина, различна от чужд език, много трудно ще се вредиш в системата. Чуждият език също не е гаранция, че ще започнеш работа веднага, но там имаш по-голям шанс. За малките градове, населени места и/или села шансът ти е минимален, защото когато някой се закотви, той остава на мястото си до пенсия.

За заплатите на учителите - предвид работата, която вършат, и работното им време, на фона на средното ниво в държавата, получават добри пари. Условията на труд също са добри. Но това става пак с условието, че те вземат на работа. В момента нещата стоят така, за съжаление - завършваш, получаваш диплома, пробваш на няколко места, нявсякъде те връщат, понеже нямаш опит (официален мотив, а неофициален - "имаме си човек и въобще не се надявай"). В резултат минават 8-10-15 години, през това време, ти, разбира се, работиш нещо друго и така животът си продължава...

За това по-добре си избери друга професия. Точно с тази много ядове ще видиш докато започнеш (ако нямаш гръб, де).