PDA

View Full Version : Давате ли пари/храна на просяци?



FreshJuice
12-16-2011, 07:26
Някои може да ме помислят за луда, но преди малко един човек позвъня на входната ми врата. Мъжът беше с ампутирана ръка и молеше за средства за операция. Имах спестявания и му дадох (по принцип съм ученичка, а нямаше никой у дома). Казах си: Аз съм човек, който има дом, няма здравни проблеми и има близки. Имам си всичко от което се нуждая, а някои хора нямат и обувки и изнемогват. А този човек изглеждаше така стъпкан от живота, че сърцето ми се сви... Надявам се всичко да мине добре с него :)

Моят въпрос е Вие как бихте постъпили? Доверявате ли се на просяци по улиците? Давате ли средства на домове, на хора в нужда.. Пускате ли пари в кутиите, който минават понякога през класните стаи?
И не става въпрос дали дарявате само по Коледа, а през цялата година. Правите ли го?

Biskfitka
12-16-2011, 08:34
Не,не се доверявам на просяци и т.н. Училищни кутии,домове...-да,но на такива улични :X

malkasladka
12-16-2011, 14:54
Не, категорично не се доверявам, някой от тях сигурно са по-заможни и то мен самата, наистина жалко за тези, които наистина нямат, но човек никога не може да бъде сигурен...

an0niimka
12-16-2011, 15:01
По принцип не правя дарения, но понякога когато в училище има кутии, в които да пуснеш пари винаги го правя и не само по Коледа.

ivcheto0o
12-16-2011, 18:12
В кутии,благотворителни базари (в училище организират) редовно давам,ходила съм и на благотворителни концерти.Но на тези на улиците и под подлезите не,съмняват ме.

shmatarok
12-16-2011, 20:40
Давала съм пари, когато е имало кутии и повече информация къде отивам въпросните дарения. Веднъж дадох и на един от улицата, не знам защо, просто реших, че непременно трябва да й дам на тая жена 20-те стотинки, за които ме помоли. По принцип не давам така, ама тогава нещо ми стана Оо.

Bukuuu
12-16-2011, 20:48
Винаги когато имам възможност давам и пари и храна. Просто ми става мъчно когато видя някой бездомник край пътя и не мога просто да подмина.

lovehorror
12-16-2011, 22:14
Да,близо до блока има един човек всеки ден е по тротоарите едното му око го няма и винаги му давам,има и много ментета обаче като мина покрай тях и ми става жал.

Daisy11
12-17-2011, 17:02
Давала съм два пъти.
Първия път един просяк звънна на вратата и пита дали имам работа за него,защото му трябват пари за храна...нямах работа за него, но ми сатана жал и му дадох малко пари, все пак на просеше,а искаше да си искара парите...
Втория път един прсеше на улицата и казваше,че му трябват за храна, но понеже не бях сигурна дали няма да си купи алкохол с тях, му купих харна и му я дадох

dami666
12-17-2011, 19:42
Ами рядко давам..Тук в София има много менте просяци,от сорта на циганите с фалшивите рани,наркомани,които молят за 2 лева защото ''няма как да се приберат'',пияници..Около нас имаме един дядка,който проси пари,за да си купува бира и цигари,виждала съм го как си я пие биричката после..не се доверявам.А пък и в легитимните организации няма как да си 100% сигурен,че парите ти отиват за това,за което си ги дал,а не в джоба на директора на дома за сираци примерно..корупцията е пълна.

Concussion
12-17-2011, 19:46
......................................

Noja
12-18-2011, 01:51
Добре е, че има толква хора кадето даряват, това показва, че сте добри хора, ментетата няма да ги коментирам, общо взето на кои колко му е акъла. Поздрави и успех и дано има по малко хора които да стигат до просешка тояга.

Thrombocyte
12-18-2011, 05:04
Всъщност съм имал доста случки, които са ме отказали.
Една баба веднъж ме спря и ме помоли за пари за автобус, защото тъкмо са я изписали от болницата. Как да е - дадох й, на следващия ден спира мен и приятелката ми със същата молба, като просто я подминах с усмивка.

GLaDOS
12-18-2011, 09:17
По принцип са прекалено много ментетата . Доста често ги игнорирам ,понеже съм ги виждал после с Уокмените и плеърите ...
Но пък се случва и да дам ,понеже си личи че човека е в трудно положение и не лъже . Има един човек , от години си седни на една маса и си гледа една кокошка - трудно можеш да го убедиш да вземе пари от теб ,но вземе ли ,все намира как да се изплати ,било то да ти помогне в работа или нещо друго .... Така че ,не всички са измамници ,тъжното е че преобладават .

Hilary_
12-20-2011, 14:41
Не. Игнорирам ги. Повечето се правят и се възползват от добрината на хората.
+ това имам такива разходи, че понякога на мен самата не ми стигат парите.

SmilezZz
12-20-2011, 18:38
В повечето случаи давам. Но имало е моменти , в които просто ги игнорирам , защото просто си ми изглеждат съмнителни.
В училищните кутии , базари , благотворителни концерти - редовно присъствам и давам пари.
Но честно казано повече са ми съмнителни (тия , уличните) след толкова предавания , в които просто ги разкриват как маммят. ;x

AliceSw
12-20-2011, 22:43
Пари давам от суеверие...понякога от нищото, стига да почувствам желание /и възможност, все пак се издържам сама/...при нещо важно около мен, давам на един певец на Солунска и Славейков...сляп е мъжът, и пее чудесно...и винаги ми оправя настроението, когато мина покрай него, неизменно, от години е там...него не подминавам никога...честно казано акциите за събиране на пари с картички и неща, ме вбесяват повече....защо ти е кеш, като можеш да вкараш пари други хора да ти го събират....

bloodyF
12-21-2011, 16:49
просяци по улиците-никога; музиканти май не съм срещала, но бих дала ако свирят добре
картички и подобни не купувам никога по простата причина, че не знам къде биха отишли парите ми
ако се издържах сама, бих пращала смс-и за дмс мисля
иначе събирали сме от училище и после са купували шампоани, шоколади и други за дома за деца..там поне отиват на правилното място..

Concussion
12-21-2011, 17:38
................................

PullMeCloser
12-21-2011, 18:20
Давам.Абсолютно, абсолютно винаги,когато имам пари. Много тъжно ми става. Не мога просто да ги подмина така и да не ги отразя. :(
И на домове давам. В дома, в който даряваме всяка година, не се приемат пари, за това купуваме обикновено неща-дрешки,пантофки,памперси.
И в кутиите пускам пари,да,сигурна съм, че парите отиват там,където трябва.
СМС-и пращам също, но не много често.
На тези,които продават картички по улиците не ми е приятно да им давам. Първо, че стига някаква нищожна част от цената на картичката/цветето и второ, че просто отблъскват хората с нахалството си. Веднъж нямах никакви дребни пари, само около 80-90 стотинки, които дадох, а жената, която продаваше, ми се развика, че съм давала толкова,а не 1 или 2 лева.
Целогодишно го правя това, не само по Коледа.

Concussion
12-21-2011, 18:45
Давам.Абсолютно, абсолютно винаги,когато имам пари. Много тъжно ми става. Не мога просто да ги подмина така и да не ги отразя. :(
И на домове давам. В дома, в който даряваме всяка година, не се приемат пари, за това купуваме обикновено неща-дрешки,пантофки,памперси.
И в кутиите пускам пари,да,сигурна съм, че парите отиват там,където трябва.
СМС-и пращам също, но не много често.
На тези,които продават картички по улиците не ми е приятно да им давам. Първо, че стига някаква нищожна част от цената на картичката/цветето и второ, че просто отблъскват хората с нахалството си. Веднъж нямах никакви дребни пари, само около 80-90 стотинки, които дадох, а жената, която продаваше, ми се развика, че съм давала толкова,а не 1 или 2 лева.
Целогодишно го правя това, не само по Коледа.

"Давам, давам... постоянно давам, целогодишно... ах..." ... И к'во? По-добре ли се чувстваш като парадираш с това? Сега, въпреки че се бъзиках по-горе в темата, като съм правила нещо за някой човек, независимо дали говорим за жест, или к'вото и да било, не мисля че изобщо тези неща трябва да се коментират! А такова парадиране като твоето е грозно, наистина. Грозно е.

xoxi
12-21-2011, 19:51
Прекалено недоверчива съм. Не давам.

PullMeCloser
12-21-2011, 21:59
"Давам, давам... постоянно давам, целогодишно... ах..." ... И к'во? По-добре ли се чувстваш като парадираш с това? Сега, въпреки че се бъзиках по-горе в темата, като съм правила нещо за някой човек, независимо дали говорим за жест, или к'вото и да било, не мисля че изобщо тези неща трябва да се коментират! А такова парадиране като твоето е грозно, наистина. Грозно е.
СКъпа, не парадирам. Отговарям по темата. Според мен най-нормалното нещо на света е да дадеш и не виждам какво за парадиране има. :) Просто отговорих подробно. Нито съм искала да звучи като фукане,нито нищо.

Despicable95
12-22-2011, 17:45
Давала съм .. но не съм се раздавала по могно . От къде ще съм сигорна че моите пари отиват там ?!

vpowerrr
12-22-2011, 17:55
Един приятел който въобще не е от нямащите нищо(защото върви с толкова пари в джоба, колкото аз имам за средно 2 месеца) не дава 1 стотинка на такива, и е повече от прав. И аз не давам. Гледам на нещата така-човек сам си е виновен. Всичко това, до което е стигнал в момента е в резултат на грешките му преди. И ако понякога това не ми стига за да си оставя парите в портфейла си казвам, че кой нормален просяк ще тръгне да обикаля по кафетата или да свири на китара на пътя? На такива не им давам нищо.
Ако обаче видя човек без ръка който ме моли за пари за операция ще му дам разбира се. Съчувствам им, но много от тях не го заслужават :X

ShinySmile
12-22-2011, 18:05
Ами не, не се доверявам. Не мога да бъда сигурна че няма да си купи алкохол и да се напие...защото има много такива. Но в училище пускам в кутията. Даже утре ще има Коледен концерт и парите от входа ще се дарят на дом с деца. :)

Nakadah
12-23-2011, 08:41
Мразя всякво charity свързано с хора... Парите ти отиват в джоба на някой умен бизнес човек...

bloodyF
12-23-2011, 19:53
а в шибаното ми училище се събират пари за лаптоп! ЛАПТОП! Има най-малко 5 лаптопа служебни, но ние ще купуваме нов за УС, демек за психоложката да си цъка в кабинетчето..
и от 1 седмица призовават да дадат пари за лаптопа..
вместо да купят по нещо за Коледа на децата от дома/да дарят парите за благотворителност, те лаптопи ще ми купуват.. ;х

Sintya
12-23-2011, 20:10
Рядко давам, когато наистина ми стане жал. Тъжно е, че има такива хора, които нямат пари и дом, но... освен да им помогнем малко, няма какво да направиим. Все пак сме хора, когато помагаме, вярвам, че ни се връща.

ImmortalSportFreak
12-23-2011, 21:14
Не, категорично не се доверявам, някой от тях сигурно са по-заможни и то мен самата, наистина жалко за тези, които наистина нямат, но човек никога не може да бъде сигурен...
Да и + това ако пък е някакъв доста беден,но иска да пие алкохол и това му е целта на живота,може да се окаже,4е не му пука за ръката си(ако е ампутирана например),а събира пари за алкохол.Това е супер тъпо.
Слу4вало ми се е оба4е да давам храна и те си я изяждат,оба4е ако ми кажат да им дам пари за храна,а не аз да я купя-не го правя.
В кутии пускам пари4ки-за болни,за бедни и т.н. .. :)

BornToRaiseTheHell
12-24-2011, 05:47
Дарения в домове, църкви, даскало-да. Но по улицата-доста рядко.

scrooper
12-25-2011, 14:35
Пари- никога; храна/ неща, които не ми трябват- няколко пъти месечно.

Hayashi
12-25-2011, 18:40
Никога, докато не ми предоставят дарителска банкова сметка нищо не давам.
Друг е въпроса, че много пъти съм съжалявам бабите, които цяла зима висят по улиците и продават цветя за жълти стотинки.

shadowcrew
12-25-2011, 18:55
Давам само на такива които познавам, за такива неща не пестя. Проблемът е, че заради разни други на които им няма нищо а го правят за парите хората изгубиха доверие дори в истински нуждаещите се хора.

teddybearMV
12-26-2011, 15:31
Само на бедни възрастни хора, които познавам. Но те не просят по улиците, просто ги познавам, живеят в квартала, където и аз и им давам понякога. Трудно е да ги накарам да ги приемат. По-лесно става с храна или с лекарства.

RainbowGirl
12-26-2011, 18:36
Съгласна съм с malkasladka. Е, понякога давам храна, защото е по-добре от колкото да дам пари и с тях да се купи нещо безсмислено.
П.С. malkasladka имаш страхотен подпис! :)

mitzubi6i
12-28-2011, 10:15
Веднъж сгреших да дам пари на просяк и повече няма да повторя тази грешка. В момента, в който получи парите, отиде и си купи цигари и бутилка ракия.

mitkoyyy
12-28-2011, 16:51
Пари да съм давал един, двапъти, защото някои от просяците си купуват няк'ви лепила и ги дишат, пък други си имат човек на който се отчитат и нищичко не взимат. Затова само храна давам, така знам, че парите ми няма да отидат за цигари и т,.н Иначе не се случва често в моя квартал няма просяци, като ходя по центъра ги има и нещо си взема и давам. :)

Reenata
12-28-2011, 19:07
Не, защото повечето от тях се првят ! :(

Concussion
12-28-2011, 19:36
Дайте ми ядене и некоя сгодна женица плс :(

BaffaLsc
01-02-2012, 08:24
Не се доверявам никога. На уличните особено, пари взимат, като им купиш храна, те викат, че искали пари.За к'во ? За да отидат и да си купят поредната водчица.

VampireLover3
01-10-2012, 19:28
Давала съм на хората от улицата стотинки, но вече не го правя, защото просто като видя празната бутилка от бира до тях или как тайно си гледат часовника ми става ясно колко бедни са.
Тези с картичките ги подминавам, защото са ми ужасно досадни.
Случвало се е да идват и в нас хора които събират пари за болни деца. Един път не знам какво ми стана, но дадох 5 лв. за едно дете - много жално ми беше станало, а и като знам, че някога и на нас ни се е налагало да събираме (не пари, а кръв) и са ни помагали ми става още по гадно....

callia
01-10-2012, 21:02
Не давам пари на хора, които сами са си резнали крачето. А това е така в повечето случаи. Понякога на музикантите давам, ако имам - какво са виновни, че не са успели да се реализират? Тази година ме сурвакаха едни малки момиченца на улицата и им дадох; на домове даваме старите ми играчки и дрешки; а за конкретната ситуация - не бих дала. НИКОГА. Аз тези пари съм ги събирала толкова време... и накрая да ги дам на някакъв непознат, дето не знам за операция или за Загорка ще ги изхарчи. Никога.. като бях във Франция имаше мн жени с бебета в ръка които си протягат ръката - жал ми е, но за себе си нямам пари, камо ли на тях да давам...

callia
01-10-2012, 21:13
Аа, веднъж дадох останалата си кифла на някакъв просяк, той я погледна, хвърли я и се излю в/у нея (искаше да оцели обувката ми). Как се въздържах да не го напсувам, не знам.

Dahlback
01-11-2012, 09:56
Колкото повече даряват хората толкова повече просяци ще има, ако наистина човек е болен, няма пари бих му дал(ако съм сигурен) Има цяла просяшка мафия просят и после им събират парите. На военна болница има един просяк дето като се съберат хора на спирката започва да куца и да проси - качат ли се в рейса хората и той вече си ходи нормално! На такъв само тояга ;]

Actorr
01-11-2012, 13:54
В кутии,благотворителни базари (в училище организират) редовно давам,ходила съм и на благотворителни концерти.Но на тези на улиците и под подлезите не,съмняват ме.
++ случвало се е и да дам на просяк по улицата и после да го видя да си пуши цигарата все едно нищо не се е случило .. доверие се знае ,че не може да се има на такива хора ,но като видя хората как са насядали по подлезите и ми става доста кофти .. но вече доверие нямам .. да не изключвам наистина да са болни да не са добре финансово но има и такива измамници .. цяла мафия която мами хората и после се събират и броят парите ...