PDA

View Full Version : нямам сила



progrezo
12-16-2011, 19:56
здравейте,вече от един месец тренирам във фитнес залата (15 дена кръгово,15 дена по програма).. днес когато имах по програма гърди нямах никаква сила.. чувствах се адски уморен.. от какво може да е и какво да направя по въпроса? благодаря за отговорите

HolyShit
12-16-2011, 20:06
Фактори бол.......

progrezo
12-16-2011, 20:14
Фактори бол.......

ми наспал съм се човек,ядох час преди тренировката.. даже си зех две сухи пасти (нали сладкото уж дава малко сила).. да не би да е от претрениране?

HolyShit
12-16-2011, 20:16
^^ не яж сухи пасти преди тренировка..
И това е възможно,но просто не всеки ден е Великден..

Bukuuu
12-16-2011, 20:26
Дай си няколко дена почивка докато тялото ти се възстанови. :> Може би просто, както предположи ти, се пренатоварваш прекалено много.

progrezo
12-16-2011, 20:28
Дай си няколко дена почивка докато тялото ти се възстанови. :> Може би просто, както предположи ти, се пренатоварваш прекалено много.

мерси за съвета вики,както благодаря и на HolyShit

redbul2
12-16-2011, 20:30
Няма как да се даде конкретен отговор. Защото няма информация и следователно нямаме представа как тренираш и от какво може да бъде. Най-добре е да напишеш: 1. седмичната програма, 2. пълната програма в деня за гърди,какви упражнения,кое след кое правиш, 3.серии в деня за гърди, 4.повторения, 5. Ако желаеш може и използваните тежести да напишеш тук или на лично съобщение. Нещата са много относителни. Един няма сила за 45-50 кг лег,а друг за 100 кг. :)
Просто "нямам сила" нищо не ми говори. По принцип всеки от нас няма сила когато опита серия с по-голяма тежест от използваната дотогава. 6. Продължителност на тренировката в този ден.

И което е най-важно според мен,за един месец не очаквай някаква голяма сила или маса да качиш. Дори и във фитнеса не стават чудеса. Само дядо Коледа ги може :)

progrezo
12-16-2011, 20:39
точно днес имах гърди и предно рамо.. на лег си го правя с 40кг обикновенно,но днес,поради липсата на свободни тежести,правих с 36 и ми дойдоха много зор последните 2 серии.. започнах с лег 4 серии Х 10-13 бройки.. след това полулег с 30кг 4 серии Х 10-12 бройки,изтласкване на дъмбели от лег (10кг дъмбела) 4 серии Х 12-14 броя.. и правих още едно упражнение,но не му знам наименованието и не мога да го опиша (пак 4 серии по 12-14 броя)

redbul2
12-16-2011, 20:40
...и се съмнявам,че програмата ти не е подредена по най-добрия начин щом правиш една от големите и важни мускулни групи в края на седмицата. При такава схема е просто "задължително" да нямаш сила. Силата си е отишла още между понеделника и четвъртъка. :)

progrezo
12-16-2011, 20:45
това е програмата ми:
понеделник - гръб,задно рамо,трапец
вторник - корем
сряда - трицепс,бицепс,предмишница
четвъртък - корем
петък - гърди,предно рамо
събота - крака
неделя - почивка

redbul2
12-16-2011, 20:53
Уффф ти ако знаеш колко месеца карах на 40 кг когато започнах фитнеса. :) Правех веднъж 3х10,а друг път след това 6-4-3 повторения :) Нормално за начинаещ. И ако търсиш маса,не трябва да правиш 10-14 повторения,а от 6 до 10 максимум. като загряващата серия в началото може да бъде с лоста и 15-20 повторения и евентуално още една лека серия с 15 повторения. След това караш примерно 40 или 37,5 кг с 3-4 серии по 6-10 повторения,колкото успееш.Естествено бройката ще пада във всяка следваща серия. Обаче ако успееш поне 4 в последната,не е проблем. На последните 2 серии може и да махаш по 2,5 кг за всяка от сериите. След това може да правиш с дъмбели от полулег около 3 серии. Пак 6-10,но ако разликата с по-тежките дъмбели е много голяма и не можеш да вдигнеш тежките,тогава увеличаваш повторенията с по-леките до 15 повторения и когато увеличиш силата ги сменяш с тежките. Нищо,че ще правиш само по 5-6 повт с тях. Накрая може да сложиш 4 серии пекдек или 2-3 серии флайс. Или да ги сложиш втори след лега,а полулега да оставиш последен. Вече както го усещаш по-добре.

redbul2
12-16-2011, 20:58
Може би в петък оставаш без сила. Още повече пък след ръцете в срядата. Имаш и 4 дни,което е изморително за начинаещ. но дали е добра програмата ти кантара и аршина ще покажат. И освен това фитнесът е на приливи и отливи по отношение на силата. 2-3-4 седмици имаш,после една или дори две седмици нямаш. И други са ми го казвали. И при тях е така.

progrezo
12-16-2011, 21:07
до ся не съм бил така.. а всеки път бича яко,упорит съм и съм имал силата.. до днес,когато просто някак ми дойдоха в повече.. колкото до повторенията правя си ги по 12-13-14 със 40кг,със 80% зор,но просто днес на 36кг ми дойдоха някак много последните 2 серийки.. направих ги,но ми бяха адски зор,даже последната я бутнах на 11 броя и спрях.. а колко средно трябва да продължава една тренировка във фитнеса? моята е от сорта на час и половина/час и 50 минути (максимум 2),без да броя загрявката и преобличания,сауни,купане и т.н.

redbul2
12-16-2011, 21:24
По принцип е желателно да продължи около час. До час и половина,но в краен случай може за известно време до час и 40 минути. Смята се че след час и половина тренировка започва да се отделя стрес-хормонът кортизол,топящ мускулите.
Засега може да караш с тези упражнения за гърди и с тоя брой повторения,за да не си травмираш раменете. Обаче занапред трябва да намалиш повторенията на 6-8. Тоест слагаш такава тежест с която да направиш само 6 до 8 повторения на серия. И на всяка тренировка се мъчиш да направиш поне още едно повторение поне в една от сериите или във всичките серии.
4 серии са може би много за новак в залата. Лега може 4-5,а полулега и с дъмбелите само по 2 или 3 серии. След фитнеса,бързи въглехидрати,банани,мед или друго.

Когато нямаш сила,в последните 2 серии сваляш тежестта на лега с по 2,5 кг в третата и ако се наложи в последната четвърта серия махаш още 2,5 кг. Това е само за деня. Следващия път си караш нормално.

progrezo
12-16-2011, 21:27
значи при 2 часа тренировка вместо да качвам маса,аз я свалям така ли? ами като не ми стига времето за всичките упражнения..?

redbul2
12-16-2011, 21:36
Да. Повече от 2 часа не трябва да бъде в никакъв случай.Само когато залата е пълна и уредите са заети и трябва да чакаш,просто няма как. Сега може да караш по толкова време. но постепенно ще свиваш почивките между сериите до половин минута накрая. Като намалиш сериите до 3 също се печели време. И освен това не знам какви са ти целите .Смята се че с диета и повторения по 10-20 се прави релеф,а за маса се използват 6-8 или 6-10 повторения. А тежестта е така избрана,че осмото или десето повторение да направиш с максимално усилие.

progrezo
12-16-2011, 21:41
целите са ми да вдигна масата,а в същото време и да съм релефен.. ами почивам по минута и половина максимум 2..

redbul2
12-17-2011, 06:40
Значи, да напиша за повторенията в сериите. От 1 до 6 се използват за повишаване на силата. Не ги препоръчвам на трениращи с по-малко от 1 година стаж в залата. От 6 до 8-10 за качване на мускулна маса. 10-15 до 20 се използва за издръжливост,а с подходяща диета с малко въглехидрати и за релеф. Маса и релеф се правят трудно едновременно. Затова опитните билдъри качват маса през зимата,а на пролет чистят мазнините.

Засега можеш да правиш повече повторения за да свикнат раменете с натоварването. После трябва да ги намалиш на 6-10. Можеш да правиш примерно "пирамида". Започваш с лоста 20 повт, 12-14 повт с 40 кг,после опитваш серия с 42,5 кг и евентуално с 45 кг. Накрая 1-2 серии с 40 или 37.5 кг по 10 повторения.

Имаш добри шансове за напредък във фитнеса. Мога да те похваля за лега. Виждал съм едри момчета и мъже да започват с 30-35 кг и едва успяват 8 повторения. Имаш сила за начинаещ. Със сигурност можеш и серии с 50 кг. Обаче не ти препоръчвам да се хвърляш на тежкото за да не прецакаш раменете.

progrezo
12-17-2011, 10:25
ми братле,ти ако ме видиш.. аз съм 183см/64кг и се справям що годе добре (най-важното имам воля и не се предавам).. значи ся до края на декември да продължа като сега и после от януари да почна пирамидата със по малкото бройки? а и да питам казаха,че за релефен корем не трябва да се тренира повече от 2 пъти седмично иначе почват да растат и там мускулите което води до надебеляване на корема един вид?

fenasf
12-17-2011, 11:08
Тренираш 6 дни в седмицата. Нормално е да претренираш...

redbul2
12-17-2011, 14:45
а и да питам казаха,че за релефен корем не трябва да се тренира повече от 2 пъти седмично иначе почват да растат и там мускулите което води до надебеляване на корема един вид?

Ами не. Не са ти обяснили правилно. То за да покажеш една хубава преса с хубави плочки,трябва там да има добре трениран мускул. Обаче опитните билдъри не препоръчват повече от 2-3 тренировки седмично,защото и коремният мускул е като всички други. Трябва му почивка и възстановяване. А мускулите растат по време на почивката.

2 пъти седмично,равномерно разпределени е добре за начало. Коремният мускул трябва да бъде добре трениран за да се виждат истински плочки,а не само слабо очертани контури. А коремът надебелява,ако натрупаш много мазно по него. И когато ядеш само 2-3 пъти на ден,но се тъпчиш с голямо количество храна. Тогава стомахът се разширява и издува,увисва. И много трудно се прибира после. Затова нацепените се хранят по 5-6 пъти без да се тъпчат. А от упражненията за корем, той дори се стяга и прибира.

След първите ти теми и мерките които си дал,мислех че си някой слабак. :) Като щека с ръце-клечки. :) Останах изненадан като видях сега твоя снимка в един от форумите на тийна. Изглеждаш много добре за начинаещ и имаш здрави ръце. Можеш да станеш много силен и качиш маса с фитнеса. Ако не претренираш и се пазиш от травми. Тоест не се хвърляш на много тежко още в началото.

progrezo
12-17-2011, 16:15
ами ръцете не са ми много големи,мисля че са нормални.. колкото до тежестите,правя с толкова колкото се чувствам,че ми е добре.. нека се смеят,че правя с 40 лежанка,но нали правя упражненията правилно,защото другите които го правят с повече килограми,примерно пускат щангата или дъмбела повече отколкото трябва.. дефакто съм слабичък,но имам желание и мотивация да стана по-здрав

redbul2
12-17-2011, 16:51
ами ръцете не са ми много големи,мисля че са нормални.. колкото до тежестите,правя с толкова колкото се чувствам,че ми е добре.. нека се смеят,че правя с 40 лежанка,но нали правя упражненията правилно

Писах за ръста и теглото ти. Някои с подобни физически данни са много слаби. А ти изглеждаш нормално. Тежестите също са съвсем нормални за начало.
За това,което питаше горе. Можеш да караш с повече повторения както си решил до края на месеца. Да заякнат раменете.
След това правиш първото упражнение,лега с повторения по метода пирамида. Това е много добре за предпазване от травми. Второто и следващите за гърди можеш да правиш с равни серии,с почти еднакъв брой повторения или също по пирамидата.
Във фитнеса се започва с общо загряване с разни движения. После преди първото упражнение за всяка мускулна група се правят 1-2 серии с лека тежест и 15-20 повторения. След това за останалите 3-4 упражнения за същия мускул караш направо с работната тежест.

progrezo
12-17-2011, 17:05
проблема е,че не качвам.. ям 3-4 пъти на ден и да искам повече не мога.. не ми са яде тъпча се и това е.. ако кача поне 6-7 кг да стана 70,мисля че няма да ми трябват повече

redbul2
12-17-2011, 17:32
проблема е,че не качвам.. ям 3-4 пъти на ден и да искам повече не мога.. не ми са яде тъпча се и това е..

Трябва си добро хапване. Може и още 2 леки закуски,пък дори и само вафли да са. Причина може да бъде и голям разход на енергия и малко време за възстановяване. Но 1 месец е малко време да се прецени. Значи като се тръгне в зала, в първите 1-2-3 месеца може дори да се свалят малко килограми,според зависи. Просто се топят подкожните мазнини. Но после идва мускулният растеж и теглото расте. При започване се мерят теглото и някои обиколки. Резултатът се сравнява след 2-3 месеца.

progrezo
12-17-2011, 17:39
ми преди да почна да тренирам се теглих (има едни кантари,показват колко телесна мазнина като проценти и като килограми) и ми изписа това: ИНДЕКС МАЗНИНИ 11,5% (7,5кг)