PDA

View Full Version : Вашето мнение за соковете, напитките и тн.?



Dagichka
12-17-2011, 09:41
Такам, първата ми тема във форума, йеей :Д

Напоследък доста често обсъждаме със семейството ми ролята на соковете, Кока Колата и тн напитки, които нон-стоп пием и осъзнавам, че не мога да седна да ям обяд/вечеря без да има чаша с нещо до мен.. Таа въпроса ми е какво смятате за соковете? Преди година някъде ходих на лекар заради проблеми с кръвта и ми каза да намаля консервантите - т.е. да избягвам да пия сокове, защото са бъкани с Е-та и тн.. Загледах се по етикитите на соковете, които наскоро баща ми купи и на единия пишеше "100% сок без консерванти и добавена захар" и някакви такива.. Та се чудех дали наистина е така, или и той е вреден като всички останали, просто така се опитват да накарат хората да си го купуват? За жалост нямаме сок изтисквачка, пък и всеки ден да се купуват килограми портокали примерно, за да си направя една чаша сок.. Вие какво смятате, пиете ли такива напитки, колко често и тн?

mynichka
12-17-2011, 10:05
не пия газирано, а сок изключително рядко (преди не можех и аз като теб да седна на масата без да има какво да пия)

Rebirthing
12-17-2011, 10:07
Те нямат захар, но имат подсладител, най-често глюкозо-фруктозен сироп който е вреден. За него е обяснено доста подробно във филма "Захарта - Горчивата истина" има го в нета, тегли го ако искаш :).
Продукт без консерванти не съществува, винаги има консервиращо средство, то може да бъде и безвредно.
Колкото до колата, нея изобщо не я пипвам. Първо е газирана, второ или има глюкозо-фруктозен сироп в нея или аспартам /в Лайт варианта/.

Ако имаш желание напиши ми състава на някой сок да ти кажа с точност кое и защо е вредно.

Enchanting
12-17-2011, 14:13
И аз не пия газирано- отдавна. Иначе пия повече вода. :)

elinanacheva
12-17-2011, 14:55
Аз поне от година не пия газирано и отвикнах вече нито ми се пие газирано нито мога защото ми става гадно...сигурно стомаха ми от толкова време не е подушвал газирано че сигурно като глътна малко се чуди: Тфа пък кфо е? :D

PullMeCloser
12-17-2011, 14:58
Не обичам попринцип газирани напитки. Преди пиех тоник доста. Сега се случва рядко, също и мноооого рядко пия Кока Кола Лайт. Знам, че са супер вредни, обаче без друго не мога да ги пия в големи количества, защото още на първата глътка ми става гадно на стомаха. Иначе натурални сокове пия, да. Особено от манго, обожавам просто!!! Иначе наблягам на водата и чайовете-билкови, плодови, зелен, черен и тн. Студен чай също пия много.

FreshJuice
12-17-2011, 14:59
Аз много обичам всякакви сокове и коли :) особено сега баща ми ми е купил един портокалов сок, който много ми харесва и си го пия ей така :D По принцип не обичам портокаловите сокове толкова, колкото другите, но този е жесток (happy) Знам, че е вредно, но като се замисля всеки ден ям много по вредни неща от този сок, така че едва ли толкова много ще навреди.. а и аз не го пия всеки ден, само когато има.
Така според мен, ако не прекаляваш много- няма проблем. Обаче това с колата всяка вечер може да ти развали бъбреците :(

ForzaFelipe
12-17-2011, 15:15
Аз лично я карам на студен чай,сокове не пия,а и газирано избягвам,защото ми се подува стомаха от тях.Газираното не е полезно,може да се пие в малки количества,но в по големички вреди.

Jaune
12-17-2011, 15:51
не обичам да си пия калориите и избягвам такива напитки
обичам само кафе/чай, сок пия изключително рядко.

PIF
12-17-2011, 16:09
знам, че са вредни... всичко е вредно като се замислиш.
обаче е факт, че не мога да спра да пия натурални сокове, независимо че са наблъскани с n консерванти (обичам сутрин да си пия кафето с чаша натурален сок праскова или кайсия)...
що се отнася да колата, пия я само когато ми предстои вечер изпълнена с решаване на куп задачи преди контролно или изпит (пиех я в промишлени количества, когато бях нощна смяна това лято)

понякога много се "депресирам", след като изпия колата или сока и видя че съм погълнала калории колкото за един шоколад примерно, но не мога да го спра просто...

qkakukla2
12-17-2011, 17:11
Аз пия около 3 чаши сок в седмицата иначе само и единствено вода и то в големи количества.

Goddess
12-17-2011, 17:26
Не знам, честно казано не се замислям над тея неща. Газирано не обичам, но съм пристрастена към колата...не ме интересува колко е вредна, какво има в нея и т.н., просто не мога да спра да я пия при никакви положения. На ден общо взето изпивам по литър-два. Сокове пия изключително рядко.

HolyShit
12-17-2011, 17:48
Купешките имат подстадители,E-та и захар
Иначе ако си изтискаш сам...Но ако беше баба мъжка щеше да има дръжка..

Rebirthing
12-17-2011, 18:38
Впрочем за мен беше доста голяма изненада когато изпих сока от касис на Куинс, след което видях, че оцветителя е кохинил, т.е направен от изсушени насекоми :D !

FreshJuice
12-17-2011, 21:42
Впрочем за мен беше доста голяма изненада когато изпих сока от касис на Куинс, след което видях, че оцветителя е кохинил, т.е направен от изсушени насекоми :D !

Стига бе о . О Ти сриозно ли ... ??? WTF :?

foreverr
12-18-2011, 03:58
Aми аз смятам, че соковете, дори и на някои да пише "100 % сок" то това са глупости, не са 100 %, та то този сок ако е 100 % няма да струва 2 и нещо.... Иначе си права, че почти никой няма възможност за 1 чаша портокалов сок да си купува по 1 килограм портокали и дори и сокоизтисквачка.Аз лично съм на този принцип-не си давам парите за уж 100% соковете, не пия газирано(не го обичам), давам си парите за прясно мляко(даже си купувам домашно от една колежка) и също баща ми ми бере билки за чайове и си купувам понякога и филтърчета за чайове, имам и мед домашен у дома, подслаждам винаги с мед.Някои хора ме мислят за побъркана като не пия сокове и газирано, но пък на мен така си ми е добре.А например коагто ми се пие нещо кисело и освежаващо зимата правя следното-изстисквам един лимон на такова за изстискване, дето ги има по магазините за 1 лев, добавям вода колкото е и самата течност изстискан лимон, стоплям го, колкото чай да е топло, добавям половин или една лъжица мед и пия.Много ми харесва.

Rebirthing
12-18-2011, 07:46
Стига бе о . О Ти сриозно ли ... ??? WTF :?

Абсолютно сериозно, който не вярва някой пък да погледне съдържанието на кутията :D.
Впрочем кохинил е Е120 и се слага дори в месото за да изглежда прясно, така, че си отваряйте очите ;).

Almond
12-18-2011, 08:24
Абсолютно сериозно, който не вярва някой пък да погледне съдържанието на кутията :D.
Впрочем кохинил е Е120 и се слага дори в месото за да изглежда прясно, така, че си отваряйте очите ;).
Кохинил има и в колата. Иначе аз газирано не пия, сокове много рядко. Наблягам на водата.

Rebirthing
12-18-2011, 09:10
Кохинил има и в колата. Иначе аз газирано не пия, сокове много рядко. Наблягам на водата.

Така се говори, въпреки, че официално от Кока кола отричат...

Dagichka
12-18-2011, 12:44
Много се радвам, че прочетох и вашите мнения по темата! ^^ За Колата знам, че е супер вредна и майка ми избягва да я купува, като казва, че ще си изпием калция от костите с нея, а баща ми винаги отговаря - ее по тая логика американците отдавна да бяха с поизпочупени кости.. :Д За соковете вече и аз сериозно ще почна да се въздържам да ги пия. Започнах по-редовно да ги пия, когато се опитвах да намаля сладкото.. и вместо да ядях бисквита или парче шоколад, си сипвах чаша сок.. от трън та на глог като гледам отивам.. :Д

IWannaBeSedated
12-18-2011, 14:32
По-хубаво от чистата вода няма.
Всичко друго е вода с боя.

titinkaa
12-18-2011, 16:44
Купешки сокове не пия,освен понякога като седна на кафе с приятелки и друго нищо не ми се пие,тогава пия сок.Иначе зимата в нас купуваме различни плодове и правим микс,като ги изтискваме със сокоизтисквачката.
Колкото до газираното... него не го пия вече от 3-4г.,с изключение,че в последно време често ми пада кръвното и си взимам кола.Чесно казано преди не ми беше гадно да пия газирано,а сега като се наложи да пия и чак ми става гадно на стомаха и гърлото.

bloodyF
12-19-2011, 13:49
газирано, сок, енергийни напитки не пия
вода, кафе, рядко чай или топъл шоколад
рядко компоти
мога да пия различно от вода само с алкохол, просто защото с друго не ми върви
а примерно като изпия 1 чаша кола и стомаха ми почва да се вълнува, щото е отвикнал ии..

Positive_SouL
12-19-2011, 13:56
Газирано не пия отдавна. Сок само ако ям навънка и ми е много сухо. Иначе вкъщи винаги пия компоти когато ям :D

koshtramba
12-19-2011, 13:58
Пия само вода. Наще избягват да купуват сокове и газирани напитки вкъщи. И добре че. :)

Ou7oFmYhEaD
12-19-2011, 17:28
Впрочем за мен беше доста голяма изненада когато изпих сока от касис на Куинс, след което видях, че оцветителя е кохинил, т.е направен от изсушени насекоми :D !

е това вече е кофти, а до колкото знам си вегетарианка, както и аз но то човек не знае вече къде какво слагат
в прочем доста полезна статийка вече няма да пия дори кафе със сметана http://danailgeorgiev.blogspot.com/2008/01/blog-post_793.html

BrokenInnocence
12-19-2011, 21:41
Кола пия много рядко, въпреки, че обичам,други газирани напитки - изобщо. Сокове - също много рядко, на повечето просто не ми харесва вкуса, някакви супер изкуствени вкусове имат всичките. Пия сок само като си го изстискам сама вкъщи, най-вече от грейпфрут. Иначе постоянно пия вода.

Rebirthing
12-20-2011, 09:48
е това вече е кофти, а до колкото знам си вегетарианка, както и аз но то човек не знае вече къде какво слагат
в прочем доста полезна статийка вече няма да пия дори кафе със сметана http://danailgeorgiev.blogspot.com/2008/01/blog-post_793.html

Направо веганка съм си, а как нагълтах малките насекоми :D ! Ама нищо...беше отдавна, пък и сигурно на по-голямата част от хората им се е случвало, дори без да знаят.
Колкото до статията, аз си имам списък с Е-тата от животински произход и вече внимавам :).

sladkalady
12-20-2011, 11:13
Не пия газирано,рядко пия натурални сокове.Гледам да пия най-вече вода,макар ,че и тя донякъде си е вредна...В днешно време сме заобиколени от толкова много вредни неща-храни ,напитки и какво ли още не ,и колкото и да се опитваме да водим що годе здравословен начин на живот ,всичко си оказва влияние след време.Ако трябваше да ядем само полезни храни,то бихме останали гладни и не за друго,а защото такива храни почти не се срещат.

r0si
12-20-2011, 12:31
Не пия сокове - замених ги с фрешове, газираното също спрях. Пия само вода и чайове - сега съм си взела един английски със зелен чай и мента...страхотееен е! :)

mimsssssss
12-20-2011, 13:45
Е една сокоистисквачка да е до към 20лв. ако е ел., иначе тея пластмасовите, на които въртиш са по 2лв. в магазинчетата за левче. И не е нужно всеки ден да се купуват килограми?! Аз с два грейпфрута си правя една чаша 300мл.
Всяка седмица купуваме плодове и често пием фрешове. Предпочитам пресен фреш, отколкото сок от кутия.

SunT
12-20-2011, 14:20
Е... преди малко и аз попаднах на горе показаната статия и направо.. Отвратих се.Изобщо нямах идея, че желатина се прави от кости и хрущяли.Да не говорим, че повечето неща дори не ги бях чувала..Газирано не пия много отдавна, на сокове карам.Явно вече за нищо не можеш да вярваш на търговците.Правят го все едно си идиот и не разбираш.Благодаря за темата, вече ще мина само на вода.

anonymous708973
12-20-2011, 14:37
Rebirthing, сама ли си ги изучавала всички неща за Е-тата, кое какво е и прочее? Да не учиш нещо, свързано с това?

gabri3lla
12-21-2011, 20:20
95% от течностите ми изпити за деня са именно сокове и газирани напитки, което е супер лошо, но няма отказване.

vampire_girl_
12-21-2011, 20:59
блаженни са невежите!След статията за Е-тата,сигурно ще ставам тревопасно :д

Иначе,газирано пия един-два пъти седмично по една чаша,примерно.

RealBrutalBarbie
12-22-2011, 07:50
Мразч газирано ! Разбърква ми стомаха чуствам се надута и ми се повръща ! Сокове обожавам макар че пия рядко :)

Rebirthing
12-22-2011, 09:55
Rebirthing, сама ли си ги изучавала всички неща за Е-тата, кое какво е и прочее? Да не учиш нещо, свързано с това?

Да, сама :). Не изучавам нищо свързано с хранителната промишленост :D.




Е... преди малко и аз попаднах на горе показаната статия и направо.. Отвратих се.Изобщо нямах идея, че желатина се прави от кости и хрущяли.


За всеобщо успокоение има растителен желатин, казва се агар-агар, Е406, едно от малкото безвредни Е-та :).