PDA

View Full Version : Реална притча за важността на обрзованието



anonymous485803
12-18-2011, 11:26
Здравейте млади хора. Това дето ще постна го бях написал за блога ми, но смятам, че ще е подходящо да го постна и тук в този форум, въпреки че отдавна не съм в тийн възраст. Имената на хората и събитията са истински. Просто така съм решил да пиша в блога си, всичко с точните си имена. Ето copy/past

През далечната 2005та година бяхме на абитуриентски бал на една наша приятелка Ради. Беше много весело. Та там имаше две персони. И двамата млади момчета, на около 22-24 години. Ще разкажа по отделно за тях.



Единя беше строител. Спомена, че е много добър куфражист и такъв дето реди тухли /забравих как се казваше/, а го бивало и за зидаро мазач. Каза, че ученето не е за него, не го бивало и си било пълна глупост и загуба на време. Спомена, че му плащали добре, тогава някъде около 1500 лв., стигали да сипва бензин в БМВ-то, да черпи мацките и се чувствал добре. Какво повече му трябвало на човек?



Другия беше доста затворен. Притисняваше се и почти не говореше защото беше доста срамежлив. Много угрижен и притиснен. Аз видях, че е интелигентно момче и се заприказвах с него. Каза, че финансово е доста зле и притиснат защото учел за държавни изпити и нямало как да работи, макар, че като следвал поработвал. Не го питах какво. Завършвал бакалавър в УНСС, а после щял да мисли за магистратура. Държал да си завърши образованието, въпреки, че може и да не работи по специалността, то нали срамна работа нямало.



Като отивахме към училището на Ради да я изпращаме аз се качих в колата на строителя. Тоя подметна по адрес на студента нещо от сорта на „Егати, сдуханяка и задръстеняка. Тоя е много зле.” Аз не бях на неговото мнение, но реших, че няма никакъв смисъл да споря с него.



Преди седмица Ради имаше рожден ден. Тя покани същите двама човека. След 6 години. Ето как са те към настоящия момент.

Строителя. Беше провесил нос. Беше меко казано „сдухан”. Разправяше как вече повече от година е без работа, нямало никъде строителни обекти, дори за довършителни работи не го викали. Продал колата, защото го е закъсал за пари, имал и дългове. Както той каза „Направо съм се отчаял. Егати кризата, егати чудото.”

Студентът понеже беше делничен ден идваше направо от работа. Беше облечен официално, защото така изисквали на работното му място. Имаше приповдигнато настроение беше усмихнат. Стана ми интерено какво е станало с него и го заразпитвах. Казау, че се е дипломирал и след това е записал магистратура „Счетоводство и контрол”. След като посъбрал пари изкарал някакви нива на бизнес английски. Взели го в някаква чужда фирма с представителство в България. Плащали му над 1000 лв., редовно и понякога ходел по коомандировки в чужбина. Бил доволен от живота и от работата си. Само дето изрази възмущение, че чуждите фирми аутсорсват в страни като нашата и използват доста евтина и квалифицирана работна ръка по техните стандарти, но както се викало „И вълкът сит и агнето в кошарата.”

Тази случка ме накара да се замисля Важно ли е наистина образованието?

antineutral
12-18-2011, 14:06
Притчата сама показва доколко е важно образованието. Дотолкова, доколкото човек може да го използва ;) Съвсем спокойно положението на двамата ти познати отпреди 6 години можеше да не се е променило особено- стоителният работник да си бачка за хубави пари и да си сипва бензина, а икономистът да работи за смешни пари в някоя слаба фирма. Обаче, видно е, че второто момче е показало предприемчивост и е знаело добре какво влага и какво и как да го спечели. Първото момче не си е правило подобни перспективи. Тук образованието играе второстепенна роля, защото ти говориш за цялостна промяна на характерите и възгледите, а ученето се е оказало само катализатор на успеха :)

lude7ina
12-18-2011, 18:42
Разбира се, че е важно. Почти всички студенти са бедни и мизерстват, и затова пият много.

N3v3Rm0r3
12-19-2011, 08:20
Образовението е много ВАЖНО! В днешно време без образование се живее много бедно,но проблема е,че някой високо квалифицирани професии също се заплащат много зле.

anonymous546178
12-19-2011, 09:55
Част от студентите мизерстват точно защото пият по дискотеки и кръчми всеки ден.. Предлагам пример с един приятел, студент(в "престижното" УНСС), който за седмица харчи повече отколкото аз за 1 месец и въпреки това моя стандарт на живот е по-висок..
Относно важността на образованието, примера по-горе е колкото верен, толкова и грешен. Наистина, човека с образование има по-голям шанс да се реализира, но 2ма души с еднакво образование няма да получат еднакво възнаграждение в общия случай

Lucho
12-19-2011, 11:48
Ако всичко ставаше така, както в приказките, цена нямаше да има. В реалният живот обаче нещата стоят по друг начин. В повечето случаи и строителят, и студентът са безработни. В други случаи строителят работи, студентът - не. По правило съм съгласен, че образованието е важно, но напрактика (особено пък у нас) нещата стоят по съвсем друг начин. Примери - много.

sladur4etyYy
12-20-2011, 22:20
Притчата сама показва доколко е важно образованието. Дотолкова, доколкото човек може да го използва ;) Съвсем спокойно положението на двамата ти познати отпреди 6 години можеше да не се е променило особено- стоителният работник да си бачка за хубави пари и да си сипва бензина, а икономистът да работи за смешни пари в някоя слаба фирма. Обаче, видно е, че второто момче е показало предприемчивост и е знаело добре какво влага и какво и как да го спечели. Първото момче не си е правило подобни перспективи. Тук образованието играе второстепенна роля, защото ти говориш за цялостна промяна на характерите и възгледите, а ученето се е оказало само катализатор на успеха :)

напълно съм съгласна. образованието не е гаранция за нищо, важното е човек да мисли занапред и да влага в себе си, да се възползва от шансовете, които му се предоставят, и сам да търси постоянно нови и нови такива. да си лежиш на ''сигурното'' и само да си сипваш бензин в БМВ-то, че да впечатляваш ''мацките'', по никакъв начин не е стратегия с перспектива.

Rebirthing
12-21-2011, 11:38
В днешно време се търсят повече "продавач консултанти" , хайде продавачи, да си го кажем направо, от колкото юристи, примерно.

Ето и една статия по въпроса:
http://www.dnes.bg/obrazovanie/2011/08/12/32-hil-bezrabotni-visshisti-bol-iuristi-malko-injeneri.126311#13244705439631&if_height=298

и цитат от нея:

В момента над 32 хил. безработни са с висше образование и около 30% от тях са с икономическа специалност или право.

Висшето образование е хубаво нещо когато имаш реализация след това, а не да си един от многото които просто ще запълват статистики като тази.

princo90
12-22-2011, 09:25
Не всеки е длъжен да е висшист, не всеки може да бъде висшист. Строителят чисто и просто сам си е разбрал, че не става за друго освен за строител и в това няма нищо лошо - в крайна сметка трябва да има и такива, които да вършат тежката физическа работа. Да, образованието е важно, но основното такова - да можеш да четеш, пишеш, смяташ. Висшето образование е само за тези, които първо имат умствения капацитет да се справят и второ за тези, които имат желание да учат задълбочено и да се развиват в дадена област.

В България куцо и сакато си мисли, че става за студент - на изпита ще препише, ще влизе, четири години ще яде, ще пие и накрая ще вземе една фиктивна диплома и после какво? Само дето държавата 4 години му е издържала обучението от данъците на всички. Всеки трябва да си знае докъде му стигат силите и да има реална самооценка.