PDA

View Full Version : Прием след 12ти клас - обяснете ми като на 5 годишен.



Axe_vs_Sword
12-18-2011, 14:46
Начи, ей сега ще ми свършат ученическите години и не знам кво става след това. Знам само че има матура по БЕЛ и втора по избор... ок, после кво става? Каква е разликата между факултет, университет, колеж и тем не знам колко още подобни... в кое бих искал да се вмъкна? То хубаво мога да се разровя из нета, и съм го правил, мнол хуу че има купища информация, ама имам чувството че отвсякъде са изпуснали най-малкото просто основно нещо което ми трябва и очевидно очакват да го знам. Ем, не. Ще ме луциферизира ли някой? Смисъл, какво е най основното което да имам предвид, вторична информация вече съм чул купища... а именно, към какво да се насоча и наблегна при положение че свършвам 12ти клас след малко? Смисъл, имам тук там долу горе някакви интереси, ама в този ацтекски лабиринт са ми някакви окаяни, та, насоки?

Blab
12-18-2011, 14:58
http://rsvu.mon.bg/RSVU/?locale=bg
//не да се ръководиш по оценките, които са повече от неадекватни, но можеш да го ползваш като каталог;

slavito007
12-18-2011, 18:30
А дали не бях като тебе преди малко повече от година... Колежът е това в САЩ, на което тук викаме университет. Факултетът е вътре в университета - например юридически факултет на Софийски университет.
Към какво си се насочил горе-долу? Една много перспективна професия за момче е да стане програмист например. Софийски и Техническия тук според мен биха били удачен избор. Ако те влече правото - Софийски университет. Ако е икономиката - като мен в УНСС. То и право може в унсс, ама сякаш СУ е по-добре :D Ако не ти се занимава с Големия град, ВТУ е идеален избор - старата столица е много красива и сравнително тиха. От личен опит казвам, поне по кандидатстудентски съм ходил там. По принцип там има повечето специалности - право, МИО, компютърни науки (приеха ме, но впоследствие се отказах), информатика, филологии...

Blab
12-19-2011, 07:42
//колежът предлага по-ниска степен на образование, нещо като полувисше;

ledenakrasota
12-19-2011, 08:07
И аз бях като теб . Точно, заради своята несигурност и обърканост лесното ми беше трудно и бърках неща, които знам. Ох, смехория голяма беше... Сега съм студентка и много ми харесва. :) Исках едно, приехаме второ. Нещата не са толкова сложни. Просто се успокой и търси съвети от първа ръка, а не тук. :)

bloodyF
12-19-2011, 13:43
има и колежи в България
примерно Колеж по туризъм в Благоевград : )

Chacho
12-19-2011, 14:00
@slavito007, а какво е тогава университет в САЩ? В колежа се учи по-малко време и получаваш различна степен на образование, както Blab обясни.

Axe_vs_Sword
12-19-2011, 15:07
Яко... норните да са на ваша страна, хора! :Д

mon4eto
12-21-2011, 14:34
Първо трябва да решиш с какво искаш да се занимаваш като завършиш. След това например искаш да станеш икономист. Добре , започваш да питаш/търсиш къде можеш да го учиш. Най-добре е да избереш икономически университет. Такива например са: УНСС , Стопанска академия "Ценов" , ВУЗФ . Проверяваш как се кандидатства там и така. Нищо сложно няма . В България ако кандидатстваш в колеж ще учиш една година по-малко и ще излезеш с Професионален бакалавър,но университета е по-добре от колежа ,защото после ако искаш да запишеш магистратура ще трябва да държиш една приравнителна година. Иначе самият университет е разделен на факултети. Това е общо взето.

JoLLiE92
09-03-2012, 10:20
Виждам късно темата и само мога да попитам какво и къде си влязъл да учиш? ;дд