PDA

View Full Version : Нов Български Университет



r3872reni
12-20-2011, 21:23
Здравейте,
Искам да кандидатствам в НБУ но живея в Англия от 4 години, тук уча и нямам представа от история,литература и други общообразователни предмети. Мислите ли че има друг начин да ме приемат ? И какво е мнението ви за университета и хората които ходят там?

Благодаря.

FantaMen
12-22-2011, 16:14
За УНСС има такава опция примерно за право плащаш по 1600 лева на семестър и те взимат без изпити...учиш заедно със всички други но за сметка на това плащаш много...Предполагам и за НБУ има такава опция но там съм сигурен че парите далеч няма да са 1600 а поне от 2500-3000 нагоре...Тази практика я има във всеки университет до колкото знам така прибират доста пари...!

jghgh
12-22-2011, 18:56
Здравейте,
Искам да кандидатствам в НБУ но живея в Англия от 4 години, тук уча и нямам представа от история,литература и други общообразователни предмети. Мислите ли че има друг начин да ме приемат ? И какво е мнението ви за университета и хората които ходят там?

Благодаря.


ето затова си мисля, че образованието в чужбина е много, много надценено. щото хората си нямат хабер, а си профилират само по едно нещо. >.>

съжалявам че ти развалям темата, бтв :)

Chacho
12-22-2011, 19:34
Значи НБУ не е в тази категория, защото номера с високото плащане важи за държавните университети. При държавните има държавна поръчка и платено обучение. В НБУ таксите са си високи и това е. Но в НБУ, в повечето специалности влизат куцо, кьораво, съкато, така че нема 'а са пуашиш, копеуе. Подготви се за ТОП-а и влизай смело.

teddybearMV
12-26-2011, 15:26
Значи НБУ не е в тази категория, защото номера с високото плащане важи за държавните университети. При държавните има държавна поръчка и платено обучение. В НБУ таксите са си високи и това е. Но в НБУ, в повечето специалности влизат куцо, кьораво, съкато, така че нема 'а са пуашиш, копеуе. Подготви се за ТОП-а и влизай смело.
Ама то в Софийския никак не е така, нали?! Само дето моя бивша съученичка учи сега там българска филология, а не беше взела матурата на майска сесия, а остана на септември. И на допълнителното класиране- Хоп! имаше повече от 100 свободни места за почти всички специалности. Още стоят обявени в сайта даже, който не вярва- да види!
В държавен ще влезе по-лесно отколкото в частен в днешно време. На държавните им плащат за всяко студентче и заради това приемат възможно най-голям брой студенти. Повече студенти- повече държавни парички за университета. А иначе стоят на студено и пишат на перваз.

NoOneElse
12-26-2011, 18:54
Здравейте,
....нямам представа от история,литература и други общообразователни предмети....
Благодаря.
Влизаш!
.............

granger
12-26-2011, 20:50
Хора разберете ,бе! НБУ е мноого зле!

inverno
12-26-2011, 21:58
Само не знам как от Англия да паднеш до НБУ,какво по дяволите трябва да бъде причина затова.Помисли пак и хубаво какво искаш от живота и как по-точно ;)

Chacho
12-27-2011, 17:28
Понеже в Англия е едно образование, та маани.

Chacho
12-27-2011, 17:36
@teddybearMV

И понеже е много студено, тичат преподавателите ни за 5 минути до НБУ да ви кажат две приказки и си се връщат при нас ;) Цедката на СУ за качествените специалности действа. В момента се приемат секви, излизат <50%

teddybearMV
12-28-2011, 08:14
@teddybearMV

И понеже е много студено, тичат преподавателите ни за 5 минути до НБУ да ви кажат две приказки и си се връщат при нас ;) Цедката на СУ за качествените специалности действа. В момента се приемат секви, излизат <50%
За твое най-голямо съжаление, мили мой, ми е доста смешно това твое изказаване, защото уча не в НБУ, а в Икономическия университет във Варна, който също е държавен и дълбоко съжалявам, че не съм в частен университет.
Много се изложи.. все пак си студент във великия Софийски университет, трябва винаги да се изказваш подготвен. Ама като почнете да си защитавате като невидели Великия Софийски университет, където учат хора, които дори матурата не можаха да вземат на майската сесия и пуснаха допълнително класиране за повече от 120 места..ами жалко си е.
Бил е някога най-добър университет, ама вече категорично не е. В България няма добри университети.

inverno
12-28-2011, 08:25
Наистина като цяло качеството в Англия е ниско,но е определено по-добре от България (Но с уговорката,че всичко в крайна сметка си зависи от човека !! И Господ не може да ви помогне ако сте мързеливи !) Също така обстановката много повече предразполага да се развие човек интелектуално и да разшири светогледа си (много важно).А в съседна Шотландия има много добри университети,които са безплатни (поне семестрите).В крайна сметка както винаги опира до човека.Да прави,което мисли че е най-добре за него,па..късмет :)

Chacho
12-28-2011, 11:57
За твое най-голямо съжаление, мили мой, ми е доста смешно това твое изказаване, защото уча не в НБУ, а в Икономическия университет във Варна, който също е държавен и дълбоко съжалявам, че не съм в частен университет.
Много се изложи.. все пак си студент във великия Софийски университет, трябва винаги да се изказваш подготвен. Ама като почнете да си защитавате като невидели Великия Софийски университет, където учат хора, които дори матурата не можаха да вземат на майската сесия и пуснаха допълнително класиране за повече от 120 места..ами жалко си е.
Бил е някога най-добър университет, ама вече категорично не е. В България няма добри университети.

Има толкова свободни места за специалностите, към които няма голям интерес. И влизането е лесно, аз това съм го говорил тук хиляди пъти. 3-3.50 на матура те урежда. Сесиите си казват след това думата и очистват половината. При мен на изпит по-малко от 40 на 100 май не са късали. И нали знаеш, че все пак си държим едни от най-трудните изпити за страната. Колко хора познавам, които нащракаха 3ките по мат. в СУ и няколко дена по-късно имаха ~5.50 в УНСС, СА и ВИУ.

Защо webometrics са поставили СУ в световната класация на 754 място, а НБУ на 2109? A в Европейската топ 500 класация от БГ университетите единствено СУ фигурира, на 325 място.

Със сигурност има университети в БГ, които са добра алтернатива на СУ и дори такива, на които СУ едва е алтернатива. Но НБУ далеч не е сред тях. А ако при нас са влизали хора с невзети матури, то по-лошото е, че познавам хора, които са повтаряли в гимназията и са влизали в НБУ. Но това не определя нищо, истинските цедки са вътре. От миналата година имам среден успех 3, останаха ми да влача 3 изпита след поправителната и това при условие, че съм учил с месеци (по няколко седмици не съм излизал лятото). И дори да съм тройкаджия, съм решавал курсови и преподавал материал на студенти от други уни-та. Нали се сещаш отличниците при нас какво могат? Разгледай отборите от олимпиадите и ще разбереш.

И защо си го защитавам? Ти ги сравни двата, реших и аз.

Chacho
12-28-2011, 12:02
@inverno

В САЩ и Канада има много по-добри условия за образование за англоговорящи.

therichbitch
12-28-2011, 20:24
Колко хора познавам, които нащракаха 3ките по мат. в СУ и няколко дена по-късно имаха ~5.50 в УНСС, СА и ВИУ.
дам, факт

teddybearMV, това че нивото на СУ е паднало в сравнение с преди, не означава автоматично, че пада под нивото на другите университети в Бг, защото и тяхното е паднало, сещаш ли се? Затова и аз съм склонна да твърдя, че макар и нищо особено сам по себе си (вече), СУ пак е по- добър от измислени, пригодени за що годе богати (не интелектуално разбира се) келешчета, "учебни заведения".

Хайде, почвайте да ме солите за "крайното ми мнение"

inverno
12-28-2011, 21:04
Има,но хахаха,дори ми е смешно да го разисквам поради финансовото естество на въпроса.Ако родителите ти не са финансово обезпечени - няма как да стане.Никакви заеми,путки-майни (извинявам се),стипендии..говорим за съвсем нормален средностатистически тинейджър от България,с доход на техните,до общо 2000 лева в най-добрия случай.

ПС:Недей започва дискусия и спор ,че живея в дълбока заблуда,мерси предварително и много поздрави от немско :)

teddybearMV
01-06-2012, 10:05
Няма смисъл просто.

Chacho
01-06-2012, 11:07
Ако почна да таксувам курсовите работи и уроците, които правя и давам на студенти от други университети, ще си изплащам семестрите, че сигурно и общежитието. А вече споменах, че съм сравнително слаб студент за нашия ВУЗ, ти си прави изводите. Да коментирам ли състезателите ни, които носят почти всички медали за страната в научните области от олимпиадите за студенти? Научният принос на СУ за страната пък отстъпва може би единствено на БАН. Нека хората си вадят изводите.

Може да има 100 свободни места, но само нашият факултет, в които са въпросните математика, математика и информатика (педагогическата специалност), информатика (която моя випуск беше обявена за незапълнена, защото липсваха 2-3 бройки от 100), предлага ~400 места в компютърните специалности. Хората искат компютърни направления, не чиста математика и останалите ВУЗ-ове са им резервни варианти, ако не се докопат до КН, СИ или Инф. Плюс това трябва да вземем в предвид демографският проблем, че просто няма достатъчно кандидат-студенти за кое да е висше училище. ТУ направиха прием за техническите специалности с матура по БЕЛ. С другите специалности се случва същото. Философия изостава от психология, културология, социология, т.н. История изостава от право, архивистика и подобни. Българска филология пък от журналистика, други филологии и липсата на представа у кандидат-студентите за обучението и следващата го професионалната реализация.

Както ти имаш познати, които бягат КЪМ СУ, така и аз имам познати, които бягат ОТ него.



Всеки с мнението си, може цял ден да си мерим пишките по форумите. На интервютата за работа и защитите на научни степени никой няма да го вълнува, кой е излезнал прав, кой - крив и ще дойде истинската оценка на знанията и възможностите, и истинският тест за убежденията ни. За тогава - късмет и успех, а дотогава - жива и здрава!

teddybearMV
01-06-2012, 20:07
Всеки с мнението си, може цял ден да си мерим пишките по форумите. На интервютата за работа и защитите на научни степени никой няма да го вълнува, кой е излезнал прав, кой - крив и ще дойде истинската оценка на знанията и възможностите, и истинският тест за убежденията ни. За тогава - късмет и успех, а дотогава - жива и здрава!
С последното съм съгласна. Но..аз пишка нямам, нито в НБУ уча, че с теб да си меря. А пък ти така скачаш като стане дума за СУ, че.. то фермани, то чудо.. Понякога си мисля, дали такъв човек би могъл да има пишка?!
Относно това с наградите, само ще ти спомена, че 2010 год. от специалност Европеистика от СУ спечелиха едно състезание, което си го организира вашето СУ, ама то взе, че единия който беше в отбора се оказа бивш колега на моя бившия. Момчето му е бил колега в ПУ- политология, не успял да завърши 1-ви курс, даже и снимки ми показва от 8-ми декември преди няколко години. Та сега се подвизава в СУ, че и награда взел. Според канона на СУ е кандидатствал с чужд език, а на същия чужд език са го скъсали преди време, както и отново на първа сесия в СУ. Е, по-малоумна история не бях чувала.
Имате умни хора там, ама далеч не е най-добър университет в днешно време. На стари лаври си стои СУ.
И вземи се стегни, че такива идиоти избутват СУ, пък ти изглеждаш свестен, а с 3-ки креташ. Весела сесия!

pifiella
01-07-2012, 09:22
А човека питаше само за НБУ....Ако можеш, остани си, където си!
НБУ си има сайт,влез и там пише всичко,което те интересува или им пиши....

А относно разгорещения спор - моето скромно мнение е, че навсякъде е една и съща ситуацията - хората влизат,каквото ги приемат,само и само да са,разбираш ли"студенти",а това как си влязъл и дали ти пука, какво учиш и дали разбираш това,което учиш никой не го грее.
Деца няма и затова приемат масово с матури, на които си изкарал средно 4, не знам дали остана някоя специалност,в която да не се влиза с матура..
За СУ знам как стоят нещата,защото сестра ми учи там и е мизерия като навсякъде....
Аз ще кандидатствам в МУ - София,нали се води най-престижен,но целта ми не е да вляза там,а да изпълня "родителските" желания...за мен е все едно в кой МУ ще ме приемат,нали като завършиш на дипломата ти пише "Лекар",какво значение има дали ще е Плевенския МУ или от Софийския...
Това се отнася за всички университети,ако щеш учи и на Луната,ама ако си неземен мързел и си свикнал всичко да ти идва от небето,ще си живееш с дипломата за висше и ще си удряш главата!

therichbitch
02-16-2012, 16:09
като завършиш на дипломата ти пише "Лекар",какво значение има дали ще е Плевенския МУ или от Софийския...


Аааа не в тази посока разсъжденията, моля. Че няма голямо значение кой универистет е-да, ама това, че пишело "лекар" на дипломата, пък другото всичкото е без значение... Точно при лекарите не трябва само да има "лекар" на дипломата, трябва всяко едно нещо, което стои в нея, да е подплатено със знания и умения, защото ако там не е , не знам къде трябва да е ...

amk933
02-16-2012, 21:24
Истината е, че НБУ е каквото сам си направиш от него...
Поне аз така знам - имат много добри препоадаватели (обикновено от УНСС и СУ).
Ако седнеш да си учиш, ще научиш.
6ца се изкарва трудно, 3ка се изкарва без проблеми.
Т'ва са няк'ви мои наблюдения...

Така или иначе няма да дам 4000 евра на СУ, за да ме учи... :D

Chacho
02-16-2012, 22:13
Ако си с българско гражданство или двойно гражданство, би трябвало да можеш да се запишеш на държавна поръчка. Тогава става около 20 пъти по-евтино.