PDA

View Full Version : Канабис



SILV3R
12-23-2011, 14:47
Знам, че има километри изписани по тази тема, но все пак..
Виждам, че в днешно време много от голям процент от младежта дори и възрастните хора пушат трева.
Сякаш започва да става модерно да се пуши трева, и много хора си говорят открито за това.
Все пак има много негативно настроени хора, които са на мнение, че марихуаната вреди много повече на човек, отколкото алкохола и цигарите (което не е така - лично мнение) и вярват, че към нея човек се пристрастява бързо и преминава към по-тежки наркотични вещества (амфетамин;LSD;хероин;кокаин и т.н) . Въпроса ми е: Вредна ли е според вас марихуаната; Подтиква ли към тежки наркотици; Какво бихте направили, ако разберете, че близък човек употребява канабис ?

mimsssssss
12-23-2011, 17:36
Марихуаната не води до зависимост. Легална е в Холандия именно поради тези причини - че не е вредна. Може да потърсиш статии за съставките и да погледнеш колко по - вреден е тютюнът. А за алкохола - нямам думи, това е едно от най - вредните неща, с които човек може да се налива.
Иначе това, че все повече хора пушат го отдавам на разкрепостеността и авантюристичният дух - все по малко консервативни хора има. Не е лошо да се пробват нови неща, ако не ти харесат - не продължавай. Това, че някой минават на синтетика си е лично техен избор, който изобщо не е повлиян от тревата по някакъв начин.

SILV3R
12-23-2011, 17:57
Подкрепям мненията точно от този тип. Аз съм чел много материал от интернет, споделял съм и съм обсъждал със приятели и близки по темата. Разбира се и съм опитвал, за да науча повече. Просто искам мнението на хората : )

psychopath
12-23-2011, 18:38
Модата на мариуаната "мина"...най-големия бум беше преди няколко години.
Сега младежите предимно перкат амфети ;д

Прехода към тежки наркотици е косвен. Пряк път от марихуаната към афетите (примерно) няма.
Косвен, заради средата най-вече.
Можех и по-добре да го обясня, ама ако нещо не е ясно ще се постарая :Д

Че е вредна, вредна е...
Друг парадокс ми е по-любопитен.
Алкохолът е по-опасен, това на всеки трезвомислещ човек трябва да е ясно.
Колко голям процент от жертвите по пътища се дължат на пияни шофьори, минем през агресивно поведение, в следствие употреба на алкохол, та чак до някакви нелепи ситуации, в които нещата се случват в стил Final Destination. хаха

Та защо за обществото е прието за нормално да се пие алкохол, а по отношение на тревата всички са много крайни.
Какво като е легален алкохола? По-малко опасен ли го прави?

И понеже ще има и такива въпроси отправени към мен...
Да, пушил съм трева и алкохол съм пил...и други неща съм правил
И имам преки наблюдения върху нещата.:)

Dove12
12-25-2011, 19:23
Модата на амфетите мина отдавна :Д сега дърпат Пико :d

Lucho
12-25-2011, 20:58
Марихуаната не води до зависимост. Легална е в Холандия именно поради тези причини - че не е вредна. Може да потърсиш статии за съставките и да погледнеш колко по - вреден е тютюнът. А за алкохола - нямам думи, това е едно от най - вредните неща, с които човек може да се налива.
Иначе това, че все повече хора пушат го отдавам на разкрепостеността и авантюристичният дух - все по малко консервативни хора има. Не е лошо да се пробват нови неща, ако не ти харесат - не продължавай. Това, че някой минават на синтетика си е лично техен избор, който изобщо не е повлиян от тревата по някакъв начин.

Не мога да се съглася с написаното.

Първо - в Холандия е законна в случай, че се употребява или търгува в много малки (минимални количества). Законна е и се продава и на хора срещу медицинско удостоверение, че се използва като лекарство (т.нар. "медицинска марихуана").

Цитирам д-р Канчелов:


''В Холандия не се преследва притежанието за лична употреба и продажбата на дребно,но само на определени и стриктно контролирани места.Точното понятие относно Холандския модел е декриминализиране,което конкретно в този случай означава,че за марихуана не се налагат същите наказания,както за твърдите наркотици.''

Второ - НЕ Е вярно, че пушенето на марихуана е по-вредно от тютюнът. Точно обратното, цитирам:


Болница в Глазгоу отбелязва, че в последно време се наблюдава постоянен поток от пациенти с „изчезващи" бели дробове – емфизема, която разяжда белия дроб, покривайки го с огромни кисти, наречени „гигантски мехури". Тези мехури възпрепятстват нормалната дейност на алвеолите – въздушните торбички на белия дроб, осигуряващи снабдяването на кръвта с кислород. В резултат – белите дробове се разрушават.

Същата болница в Глазгоу отбелязва, че една цигара канабис е вредна колкото 5 (пет) цигари с тютюн, изпушени една след друга. Тези, които посягат към марихуаната се оплакват от хрипове, кашлица, стягане в гърдите и бронхит. Освен че кашлят и не им достига кислород, при издишване в белите дробове остава прекалено много въздух.

Повече информация за това до какви увреждания води пушенето на марихуаната: http://neumirai.org/novini-za-kanabisa/2462-vnimanie-s-marihuana-vakantziyata-mozhe-da-bade-opasna-za-vas.html . Цитатът по-горе е от същият сайт.

Леко в страни от темата - последици от употребата на канабис:


веществото предизвиква паметови разстройства, когато се употребява продължително време и в големи количества. Намалява възможностите на индивида да решава по-сложни задачи. Причинява психична зависимост, леност, апатия, празноти в паметта. Преките физиологични и психични ефекти от приемането на този наркотичен препарат са: нарушено чувство за пространствена и времена ориентация, нарушена координация и забавени реакции, ускоряване на пулса, повишаване на кръвното налягане.

Продължителната му употреба води до респираторни заболявания и рак на белите дробове, увреждане на мозъка, нарушени волеви процеси, негативни настроения и нагласи, намаляване способността за концентрация.
Формира се психическа зависимост и със сигурност води към употребата на "твърди" наркотици (например хероин)

Източник: http://neumirai.org/kanabis.html

И още нещо, mimsssssss - глупаво е в тийнейджърски форум да се прокламира употребата на всякакъв вид наркотични вещества под предтекст, че е готино да се пробват нови неща, а ако не те кефят, едва ли не, просто казваш край стоп и т'ва беше. За някой неща като алкохолът например може и така да стоят нещата, но с твърдите наркотици нещата стоят по коренно различен начин. Иначе ако всичко беше толкова лесно - казваш край и спираш въобще нямаше да има нужда от комуни.

psychopath
12-26-2011, 02:15
Защо всеки 3ти е толкова навътре с нещата, макар да не е опитвал никога к'вото и да е или пък е пушил коз 2 пъти?
Нямам предвид конкретно теб, Lucho...но принципно съм забелязал, че всички много разбират.

Най-жалки са път тези, които се хвалят и гордеят и го правят, за да се издигнат в очите на другите, а не да им е кеф примерно... :D

Lucho
12-26-2011, 09:15
Погрешно е да смяташ, че трябва непременно да си пробвал наркотик за да коментираш неговото вредно влияние.

Още по-погрешно е да смяташ, че не е нужно да си информиран за вредата от наркотиците.

Няма нищо лошо в това "всички много да разбират" - колкото повече се знае от младите хора, толкова по-добре за тях. Разбиране означава да си чел и да си информиран за вредите, а не непременно да си пробвал от всичко за да коментираш дали е вредно според теб или не. А вследствие на разбирането на информацията за вредите, които нанасят наркотиците вече изборът е твой какво ще правиш.

И още нещо - не се смятам за вещ по темата - просто съм се интересувал конкретно и съмненията ми се породиха главно от поста на mimsssssss, който ако бъде прочетен от дете на 12-13 години може да остане с грешното убеждение, че да пушиш марихуана си е нещо напълно нормално, хубаво, дори може само да си пуши марихуана без изобщо да пипа алкохол и/или цигари. Затова посетих www.neumirai.org за да си припомня някой неща и директно ги поставих в темата посредством цитати. Междудругото в посоченият сайт има достатъчно ВЯРНА информация и материали по отношение на всякакъв вид наркотици, последствия от употребата им и т.н. Поради това написах и моят пост по-горе и се надявам, когато някой няма информация на тема канабис и попадне на темата да изчете всичко и да си направи сметката дали е вреден или не и дали ще пробва или не.

Факт е, че има и други сайтове в пространството, също български, които предоставят невярна информация и според които употребата на някой наркотични вещества не води до зависимост, не причинява здравословни проблеми в дългосрочен план и т.н. Разбира се, това е ДОЛНА ЛЪЖА, но се сещате какви структури стоят зад тези сайтове и защо се изнася такава информация.

cherinka
12-26-2011, 14:26
ей, тревомани гадни.

psychopath
12-27-2011, 02:44
не ме разбра...съвсем друго имах предвид ;д
аре как да е
весели празници хаха ;д

tonique
01-14-2012, 10:47
Легализация искам :D не вреди по никакъв начин :)
по-добре е от алкохола сутринта като станеш :| си размазан ..
а от тва си на 6 .. :D

psychopath
01-15-2012, 17:06
ти си тъпо момче...хахаха к'ур за такива като теб
пс- не заради подписа ти

Afternoon
01-16-2012, 15:07
Малко известен факт е, че пушенето на марихуана води до параноидна шизофрения, a това наистина е доста сериозно заболяване...

NomNomNom
01-16-2012, 16:22
Малко известен факт е, че пушенето на марихуана води до параноидна шизофрения, a това наистина е доста сериозно заболяване...
Сигурно нещо не ми е в ред, но никой от хората около мене няма никакво заболяване в следствие на пафкането на трева. Нито оплаквания, нито нищо. Сериозно, имам чувството, че в редки случаи се получава гаф във здравето и тогава нарочно се раздухва.
Иначе, няма да ви давам баналните примери как хора всеки ден умират в следствие на затлъстяването си (заболявания докарани в последствие ) , а не заради това, че от време на време палят.


За тревата не съм съгласна, че е нещо по-вредно и зло от алкохола , и от тютюна.

Иначе, и трите неща съм ги хващала, и нито едно не ми е останало сега. ( е, разбира се, не може без чаша червено вино понякога )

Лошо е , ако ти стане навик да пушиш и пиеш всеки ден, тогава вече си докарваш всякакви проблеми.

NightGuardian
01-24-2012, 18:15
http://store.picbg.net/pubpic/6D/2F/4e1019baf4d16d2f.jpg

http://store.picbg.net/pubpic/F4/8E/494dadea920df48e.jpg

THEODOROS
01-25-2012, 17:37
http://vbox7.com/play:11a57001

Chacho
01-26-2012, 04:49
Lucho, моля ти се, в тоя сайт така е изопачена информацията, че наистина ще сметнеш марихуаната за тежък наркотик. Почти всичко, което са ти го изписали като дълготрайни ефекти, са в същност краткотрайни. А по-сериозните примери за болести като рак, шизофрения, пр. са непотвърдени и имат куп статистики-контрапримери, които ги успорват. Все още се лекуват раково болни с марихуана, глаукомисти биват съветвани от квалифицирани и лицензирани лекари да опитат лечение с трева. Преди време се коментираше в медийното пространтво по тия въпроси от достатъчно компетентни хора (спомням си едно предаване на живо с професор от НБУ-то по биохимия на мозъка или нещо от тоя сорт, има го във vbox7) и повечето защитаваха легализацията.

Според мен тя не се случва по две главни причини:
-Ние не сме страна, в която се толерира свободният достъп, продажба, употреба, съхранение, т.н. на тежки наркотици, а тревата е в списък 1 на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, което води то тежки последствия. Вече е ясно на почти всеки, че тревата е лек наркотик, които е съизмерим по щети с (че дори и по-благоприятен от) цигарите и алкохола, кофеина. Предвид контрола и законовите ограничения свързани с алкохола и цигарите, по-скоро сме поели посоката на забрана на тези други два наркотика (макар и невъзможно по мое мнение да се забранят скоро).
-Корупцията, чиято огромна основа е пазара на наркотици.

Всеки има възможност да се информира. Навършвайки пълнолетие, както съм привилегирован свободно да притежавам, купувам, употребявам цигари и алкохол, така би трябвало да имам същите права и над марихуаната. Всеки от вас, които се е интересувал, се е сблъсквал и с темата за повишаването на качеството и държавните доходите от легализацията на канабиса. Почти всеки знае как да се снабди с джойнт, много хора го правят и, ако има инциденти след пушене на коз, то е най-вече заради примесите.

В крайна сметка мнението ми е, че без марихуана е по-добре, но трябва да имаме правото сами да взимаме това решение. Големите спънки са финансовите проблеми, които идват от честата употреба (не при всеки); депресията/липсата на мотивация, които са малко по-дълготрайни ефекти и проблемни, ако не успееш да ги разпознаеш и нелегалният статут на веществото, което може да забърка употребяващите в сериозни каши.

PS: Историята на студентката в сайта е абсурдна. Такива детайлни халюцинации от трева е почти невъзможно да се получат. А, според мен, параноята си й е била част от характера, просто се е изострила след тревата.

PS2: И аз съм на мнение, че колкото и да се информира човек, няма как да разбере истината, ако не опита. Тука съм се въздържал максимално да съдя по личен опит, но за себе си съм си направил преценката и ми е лесно да отсявам информация от подобни източници (както и от "про-канабиски").

roadering
01-26-2012, 16:34
Съгласен сам с написаното от Chacho, a на написаното от Lucho мога само да се смея. Алкохола и цигарите са на 100% по вредни от тревата. В Холандия наистина продават трева легалнно, но само в coffee shop-овете и можеш на ден да си купуваш по няколко грама. Не сам съгласен и с това, че можеш да изразяваш мнение по дадено нещо, както в момента за тревата, ако не си опитвал. Тревата не води до използването на по твърди наркотични вещества. И ако наистина искаш да откажеш нещо просто ти трябва силна воля. Комуните не ти дават гаранция, че като излезеш след 2 дена няма пак да взимаш това от което си се лекувал.

NightGuardian
01-27-2012, 07:37
Първо - в Холандия е законна в случай, че се употребява или търгува в много малки (минимални количества). Законна е и се продава и на хора срещу медицинско удостоверение, че се използва като лекарство (т.нар. "медицинска марихуана").

това недей го казва никъде , че ще ти се смеят хората.

Lucho
01-27-2012, 17:02
@NightGuardian: Очаквам извадка от холандските закони по отношение на марихуаната. Понеже много се изговори, а най-лесно е да дойдеш и да кажеш: Това не го казвай там, онова не го казвай някъде другаде и т.н. Като "това" или "онова" не е за казване някъде си, давайте съответните доказателства, че сте прави. Иначе всеки може да пише празни приказки - това, онова, трето, пето... очаквам извадка от съответния закон.

@roadering: Ясно осъзнаваш, че наркотиците не са "Пиле със зеле", за да твърдиш, че непременно трябва да ги опиташ за да имаш мнение за тях, нали? Коментирах тази част по-горе - не ме бърка мнението ви, ок, това е вашата позиция (на всички защитници на тезата, че трябва да се пробва), но все пак не правете подобни предложения по форумите, защото те се четат от доста хора (в това число малки деца), които утре ще започнат да пушат трева, само защото са прочели някъде, че било много готино и хубаво. И тогава ще дойде някой и ще пусне тема в същия раздел и ще пита риторично "Б'*х ма'аму к'во стана с тази днешна младеж"...

@Chacho - Никъде не казвам, че съм против медицинската марихуана. Ако в този сайт информацията е изопачена, то в кой друг сайт мога да намеря точна и вярна информация за наркотиците, която да отразява реално нещата? Очаквам линк.

Мнението на един професор не е достатъчно квалитетно. Дори и мнението на цяла група учени в дадени случаи не може да бъде признавано винаги за вярно. Това е така, тъй като сте наясно какви структури се занимават с наркотиците и наркобизнесът, следователно не ги бърка да подкупят този или онзи, който после да излезе и да коментира колко полезен е бил определен наркотик - дали ще е хероин, трева или нещо друго въобще няма значение.

NightGuardian
01-27-2012, 18:14
Имам познат живеещ в Холандия. И няма нещо като "медицинска трева" , тя е една.
В Холандия е напълно легална за купуване от определените за тази цел coffee shop-ове , но не и за отглеждане. В някой щатовe в Америка е легална за медицински цели , но не и за всеки. И това за минималните количества е пълен абсурд. Този познат ми каза , че за 8 евро е взел 1 грам от там.

Neo712
12-09-2012, 12:04
ъп

roselalonde
12-11-2012, 17:09
Не четох нагоре, защото щях да си изгубя мисълта, но НЕ според мен марихуаната НЕ Е вредна и не води до пристрастяване. Гледам на ден в училище деца буквално запалили цигари и дърпат тютюн, хванали се за него като удавник за спасителен пояс. Деца шести клас с дробове на 30 годишни лелички. Потърсете в интернет и ще видите колко по-вреден е тютюна от канабиса.
Напивате се и се чувствате ужасно, лазите по земята, повръщате, изтрезнявате цял ден, което освен предишните споменати работи включва и разцепване от болки в главата. А като пушите трева ви става хубаво и се смеете.
Това за "медицинската марихуана" го срещнах по-горе, не съм сигурна, дали има такова нещо, но доста от тези, които редовно пафкат коз твърдят, че съществува...

GoldenHeart
12-11-2012, 17:23
Оф, осъзнайте се! Глупави тийнове, които се правят на тежкари или на малко по-оборотни като павкат масурчета... МНОГО СЛАБО!!!!!!!!! (ЛИЧНО МНЕНИЕ.)

haritov
12-11-2012, 17:56
забранена е в цял свят щото е полезна мислете логично

сега не ми говорете за Холандия там всякакви наркотици продават а българите сме им били опасни да им имам логиката

psychopath
12-12-2012, 08:55
Иначе много мразим тревоманчета. :Д

Mladenoff
12-13-2012, 23:40
Не че съм голям експерт и заклет тервоман, обаче не е редно изобщо да давете за пример Холандия. Там има изградени лаборатории, които са специализирани в пречистването на трева и единствено от тях излиза марихуана, годна за легална продажба. Тя е толкова пречистена, че няма нищо общо със сортовете, които се пушат на "улиците".
Отделно, марихуаната изобщо не пречи на белите дробове - тя направо удря в главата. Всичко това са излишни спекулации на медиите. До колкото съм запознат, влияе на краткотрайната памет след по-продължителна употреба. За такива болести, които изброихте по-горе, дори не съм чувал. Е, разбира се, от някои бомбайски професори, които ги дават по телевизиите, може и ампутация на крайници да изкарат като вреда, ама.....