PDA

View Full Version : Рак на шийката на матката



ivena89
12-26-2011, 16:31
Здравейте, искам да ви разкажа моята история. Септември оперираха майка ми - рак на маточната шийка чрез радикална хистеректомия + лимфна дисекция. От хистологията излезе, че в лим. възли нищо няма. В диагнозата и пише T2b N0 M0 G2. Месец след това премина 27 лъчетерапии и 4 химиотерапии. Края на ноември приключи с химио и лъчетерапията и в епикризата, която й дадоха след проведените терапии пише:
Статус "in situ": Ту формация - ендофитна в горна 1/3 на маточната шийка, достагаща до истмуса без да ангажира влагалището.
Проведени изследвания: Параклинични изследвания: В норма.
Проведено лечение: Проведено лъчелечение: Следоперативна лъче-химиотерапия /Платина 30мг. седмично/ в областта на малкия таз и горните 2/3 на влагалището с ДОД=1,8 Gy до ООД=50,4 Gy.
Непосредствен терапевтичен ефект: Добър
Настъпили усложнения: Не
Проведени инвазивни диагостични и терапевтични процедури: Не
Изход от лечението: С подобрение

Много съм изплашена и искам да попитам, ако тук има някой, който разбира, сега след като са й извадили всички органи (матка, шийка, маточни тръби, двата яйчника, лим. възли и т.н.) сега тя няма рак така ли? И след като не е имала метастази в лим. възли значи всичко е хванато навреме? Моля за адекватен отговор, защото много съм изплашена.

granger
12-26-2011, 20:53
Принципно не може да се каже със сто процента сега доколкото знам. Щом органите са извадени и е минал периода с лечението химио и лъче и лекаря не е казал ,че има нещо, се предполага ,че майка ти е в ремисия и само времето може да покаже дали ще се върне болестта. Ако е хваната на време и не е напреднала с разсейки шанса доколкото знам е малък и се предполага,че болестта няма да се появи.
Дано всичко е оК!

kalpazanka
12-27-2011, 05:44
От TNM класификацията се вижда, че тя няма нито метастази в лимфните възли, нито има далечни метастази.
Туморът е умеренодиференциран /това вече е по хистологичното градиране/, което е добър вариант, доколкото може да се използва думата "добър" в този случай.
Понеже в кръвта циркулират ракови клетки /които на настоящия етап се доказват трудно/, лекарите са длъжни да се застраховат с химио- и лъчетерапия.

Горе главата. И нека майка ти не пропуска преглед. :)

ivena89
12-28-2011, 21:19
Благодаря за компетентните отговори!