PDA

View Full Version : Стефан Тафров: Постепенно се отърсваме от комплексите си



PainMonopoly
12-27-2011, 11:03
За пореден път ще се възползвам от високата трибуна на този форум, за да кажа няколко думи срещу всеобхватният национален нихилизъм, който според мен е основна причина за твърде бавното ни развитие. Поводът е тази статия, на която попаднах сутринта. Радвам се когато виждам, че има поне още един човек, на когото му се въртят същите мисли из главата като на мен: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4423051 . Радвам се и че виждам такъв материал в медиите, които иначе се надпреварват да храчат и плюят по народа и Родината си.

Тъй като няма да го прочетете, частите, които са интересни са следните:


"Българинът все повече пътува, все повече вижда, че светът е различен, че мисли за света с митологеми и предварително изработени представи и вижда, че

България има определени преимущества, има своите предимства.

Аз откакто работя със страните от Източното партньорство и когато сравнявам България с някои от тях, си давам сметка, че България е свободна страна и нашата демокрация, колкото и да не е съвършена, функционира и това е много положително и радващо. Това е значително постижение. Нямаме никакви причини да имаме комплекси", убеден е Тафров.

Толкова за мита, че Молдова и Централноафриканската република са по-добре от нас. Това просто не е така. Плюс това разликата с богатите държави когато се озовеш в тях я има, но тя не се набива на очи веднага, както всички си мислят, а е по-тънка. Защото там НЕ Е раят на Земята.


Те виждат и българските студенти зад граница, които също им правят добро впечатление. Това, което не харесват е презастрояването и това, че все още нашите градове не са така добре уредени и така чисти, както западноевропейските градове. Отвикнали са от известна грубост във всекидневните отношения

Често срещан стереотип за хората в Западна Европа е, че са изключително учтиви. Е, наистина са такива. Всъщност, не са само те. Дори и хора, които сме свикнали да възприемаме като варвари, като араби, турци или индийци, са също изключително учтиви. Само сред българите, както и някои други балканци, може да се забележи депресия, негативизъм, враждебност, злоба. Отдавам това на факта, че самочувствието ни в последните 20 години падна дори по-ниско от политическата ни система и икономиката ни. Оптимист съм обаче, че с намаляването на битовите проблеми ще започвам да виждам все повече по улиците хора, които поне не облъчват с негативизъм.

Колкото до другото - прекрасно е, когато можем да назовем проблемите си поименно. Не трябва обаче да ги оставяме да изтласкат самочувствието ни в калта, защото човек без самочувствие не е способен на никаква положителна промяна.

yakuza_
12-27-2011, 11:12
Какво няма да сме свободни, убиваш човек и до половин година, да мине делото, си навън.

D1esel
12-27-2011, 11:29
Държавата ни като цяло функционира добре. Вярвайте ми, аз съм човек, който много се интересува от политика. Демокрацията ТУК функционира наистина добре. Разбира се това, което казва якуза е вярно, но в сравнение с всички държави от Африка, Азия (като изключим Япония), абсолютно всички в Южна Америка и половината източна европа, тук нещата са далеч по-добре. Ако знаете какви абсурди от глобален мащаб се случват в други страни, ще ви падне шапката, а тукашните пробиви в системата ще ви се сторят просто като пукнатинки на асфалта. Просто сега се сещам за един пример и съответно ви го давам. Тук преди години се случи инцидентът в Индиго и всички луднаха против това, че са пуснали децата си на място, където изобщо не им е мястото (ето го тук проблемът с ценностната система: Моето дете е най-якото нека другите деца ги е яд на него, че го пускам д е*е, да се*е и прави каквото си иска. Нека е с самочувствие до небето, че е над другите и т.н.) Всички опищяха, че заведението, в което дори не са били влезли децата (инцидентът се е случил защото основно всички са се бутали, за да влязат и да си вземат място, защото входът е бил безплатен. Т.е. били са невъзпитани. По задните са премазали по-предните. Лично аз също съм бил повличан от подобна бутаница на площад Батенберг на концерт на тв Сити преди години) Не казвам, че тези, които са държали заведението не са имали вина за случилото се. Но в сравнение с други подобни индиценти, като например един в Аржентина, където близо 200 души загиват заради възникнал пожар и заради това, че собствниците са заключили аварийните изходи, за да не влизали хора без билети. Напишете в гугъл night club incidents и вижте списъка на уикипедия колко е дълъг и колко много жертви- над 100 има в уж цивилизованите държави, където всичко е добре организирано. Пролбемът тук на хората са точно комплексите и нчина на мислене. Тук всеки иска законите да важат за всички, освен за него. И всеки си мисли, че има някаква аристократична жилка в него. Няма българин чийто пра-пра-пра дядо да не е бил велик поет, чистач, обущар или кръчмар... А всъщност сме просто един от най-простите народи в света. Дори се чудя как не сме и по-зле. И се сещам, че все пак в България наистина има много кадърни хора, много интелигентни и можещи. Именно те движат всичко. И съм сигурен, че повечето, които пишете тук в Кофата, също сте част от движещата България сила. Виждам, че разсъждавате добре повечето от вас. Пичове, ние сме движвещата сила!

П.С. А аз съм вашия водач :oops: A като такъв си запазвам правото да съм и ваш е*ач. :D :D :D Базикам се,де споко!

Oy7ofCon7roL
12-27-2011, 11:42
хахаха тотална простотия е първата част, защо изобщо трябва да сравняваме България с Централноафриканската република ? Да я сравним направо с Иран. А да и коя беше Молдова, тя изобщо беше ли в Ес ?
Аман от хора дето ги сърбят пръстите и се чудят кво да напишат, България затъва все повече с всеки изминат ден и това си е .....

D1esel
12-27-2011, 11:48
хахаха тотална простотия е първата част, защо изобщо трябва да сравняваме България с Централноафриканската република ? Да я сравним направо с Иран. А да и коя беше Молдова, тя изобщо беше ли в Ес ?
Аман от хора дето ги сърбят пръстите и се чудят кво да напишат, България затъва все повече с всеки изминат ден и това си е ..... не знам дали България затъва или вече е затънала. Но ви казвам, че има много по-ужасяващите неща в други, дори цивилизовани държави. Стига с тия комплекси бе, хора! И стига с тая чалга!

PainMonopoly
12-27-2011, 11:54
хахаха тотална простотия е първата част, защо изобщо трябва да сравняваме България с Централноафриканската република ? Да я сравним направо с Иран. А да и коя беше Молдова, тя изобщо беше ли в Ес ?
Аман от хора дето ги сърбят пръстите и се чудят кво да напишат, България затъва все повече с всеки изминат ден и това си е .....

Колкото и да не ти се вярва, има хора, които ги сравняват.

Иначе съвсем не затъва, особено когато сравним 90те години със сега. Всеки, който си спомня онези времена, ще потвърди, че доста неща са се променили към по-добро, докато други просто са си останали същите.

Но да, ти изпитваш носталгия по 90-те, мутрофолка и хората, които се облагодетелстваха на гърба на народа, който се чудеше как да си плати сметките с обезценените си пари. Но други хора не си мечтаят за скъпи коли, курви и чалготеки, а за сигурно бъдеще за себе си, хората на които държат, Родината и народа си и тази тема е точно за тях. За вас е твърде късно.

D1esel
12-27-2011, 12:00
Колкото и да не ти се вярва, има хора, които ги сравняват.

Иначе съвсем не затъва, особено когато сравним 90те години със сега. Всеки, който си спомня онези времена, ще потвърди, че доста неща са се променили към по-добро, докато други просто са си останали същите.

Но да, ти изпитваш носталгия по 90-те, мутрофолка и хората, които се облагодетелстваха на гърба на народа, който се чудеше как да си плати сметките с обезценените си пари. Но други хора не си мечтаят за скъпи коли, курви и чалготеки, а за сигурно бъдеще за себе си, хората на които държат, Родината и народа си и тази тема е точно за тях. За вас е твърде късно. Много точно казано. :D Пич, сори за въпроса, но на колко години си? :D Питам те, защото ми е интересно да видя тези разсъждения колко годишен пич ги притежава :D

PainMonopoly
12-27-2011, 12:14
24

10 букви

ohluv
12-27-2011, 12:39
Ако можеше да го разберат всички само :D лошото е,че имаме богата държава и беден народ,и от там идва целият негативизъм.

ПП:Друго е като видиш нещата от другата страна а ? :)

Oy7ofCon7roL
12-27-2011, 13:05
Колкото и да не ти се вярва, има хора, които ги сравняват.

Иначе съвсем не затъва, особено когато сравним 90те години със сега. Всеки, който си спомня онези времена, ще потвърди, че доста неща са се променили към по-добро, докато други просто са си останали същите.

Но да, ти изпитваш носталгия по 90-те, мутрофолка и хората, които се облагодетелстваха на гърба на народа, който се чудеше как да си плати сметките с обезценените си пари. Но други хора не си мечтаят за скъпи коли, курви и чалготеки, а за сигурно бъдеще за себе си, хората на които държат, Родината и народа си и тази тема е точно за тях. За вас е твърде късно.
Хм,ами аз доста добре си спомням 90-те години или поне втората половина на 90-те. Спомням си ,че имаше средна класа, имаше хора, които се занимаваха със собствен бизнес, а същите тези хора сега работят някъде за 500 лв на месец , защото вече средната класа я няма. Спомням си, че хората имаха скътани пари,къща на село или пък още един апартамент в града. Спомням си, че хората имаха земи. Спомням си, че хората бяха по-любезни един към друг,а не като сега като видят някой познат се обръщат на другия край за да не го поздравят. Спомням си , че хората бачкаха от понеделник до петък(по 8 часа) , а събота и неделя бяха почивни дни.Спомням си, че в училище даскалите не ни пишеха оцени като разкажем някой виц. Спомням си , че момичетата не почваха да правят секс от 13 годишни и тройки от 15 годишни.
Спомням си, че наркотиците не се предлагаха на всеки ъгъл. Трева не знаехме каво е , камо ли нещо друго. Спомням си, че децата не се пребиваха до смърт, и не скриваха трупа на баща си в бидон в мазето и тн.
Кво да ти обяснявам, виж хората дето са израсли до 2000-ната година и виж хората дето са израсли след 2000-ната година.

D1esel
12-27-2011, 13:18
Хм,ами аз доста добре си спомням 90-те години или поне втората половина на 90-те. Спомням си ,че имаше средна класа, имаше хора, които се занимаваха със собствен бизнес, а същите тези хора сега работят някъде за 500 лв на месец , защото вече средната класа я няма. Спомням си, че хората имаха скътани пари,къща на село или пък още един апартамент в града. Спомням си, че хората имаха земи. Спомням си, че хората бяха по-любезни един към друг,а не като сега като видят някой познат се обръщат на другия край за да не го поздравят. Спомням си , че хората бачкаха от понеделник до петък(по 8 часа) , а събота и неделя бяха почивни дни.Спомням си, че в училище даскалите не ни пишеха оцени като разкажем някой виц. Спомням си , че момичетата не почваха да правят секс от 13 годишни и тройки от 15 годишни.
Спомням си, че наркотиците не се предлагаха на всеки ъгъл. Трева не знаехме каво е , камо ли нещо друго. Спомням си, че децата не се пребиваха до смърт, и не скриваха трупа на баща си в бидон в мазето и тн.
Кво да ти обяснявам, виж хората дето са израсли до 2000-ната година и виж хората дето са израсли след 2000-ната година.
Пич, наистина не знам къде си жиял преди 2000 година, но или си бил в някакъв изолатор или или в не е било в България :D Поливината приятели на бртовчдка ми умряха от накротици тогава. Това е само един пример! Хората тогава бяха много по-бедни. Лукановата зима нещо да ти говори? :D A това с бидоните кисело зеле и труповете - винаги го е имало и винаги ще го има.

PainMonopoly
12-27-2011, 13:25
Хм,ами аз доста добре си спомням 90-те години или поне втората половина на 90-те. Спомням си ,че имаше средна класа, имаше хора, които се занимаваха със собствен бизнес, а същите тези хора сега работят някъде за 500 лв на месец , защото вече средната класа я няма. Спомням си, че хората имаха скътани пари,къща на село или пък още един апартамент в града. Спомням си, че хората имаха земи. Спомням си , че хората бачкаха от понеделник до петък(по 8 часа) , а събота и неделя бяха почивни дни. Това, което казваш е така, но не съвсем. По-точно, така е в твоя град. Ти каза, че си от малък провинциален град. Не намеквам, че това те прави селянин, аз също идвам от малък град, Стара Загора, и имам роднини в още по-малък, но пък съм живял и достатъчно време в София, работил съм и съм учил там. Просто това, което казваш е само едната страна на медала.

Има фрапираща разлика между стандарта на живот в София и този в провинцията. Провинцията като цяло се обезлюдява, което съответно убива възможностите за малък и среден бизнес там. От там идва и наблюдението ти, че хората, които са имали собствен бизнес са го закъсали. Същото се отнася и за притежанието на обработваеми земи. В София от друга страна има съвсем ясно обособена средна класа, не само бизнесмени, но и служители с висше образование и заплати от по 3000-4000 лева.

Преди два дни пътувах до определен регион в Северна България и картините, които видях по пътя бяха депресиращи. Тъжно е, когато видиш в каква мизерия се живее там и как разликата с други градове е стряскаща.

Това обаче е проблем, който е важно да назовем като такъв като за начало и след това да помислим как може да го разрешим. Дали София ще продължи да се развива и ще достигне до такава степен, че да подпомогне развитието на останалата част на страната, не е ясно дали ще стане. Но за да развием тези региони трябват първо пари, тоест трябва да се намери сигурен и надежден източник на такива. Какъв трябва да бъде той не се наемам да гадая, има хора, които разбират от икономика повече от мен.

Обаче едно трябва да е ясно: България НЕ затъва. Мрънкайте по-малко, започнете цялостната промяна, като започнете от себе си. Станете по-ефективни, изпълвайте ежедневието си с дейности, които му придават смисъл, така че да си лягате доволни от деня, който сте прекарали. Това се опитвам да направя със себе си, това послание се опитвам да предам и на околните.

Спомням си, че в училище даскалите не ни пишеха оцени като разкажем някой виц. Спомням си , че момичетата не почваха да правят секс от 13 годишни и тройки от 15 годишни.
Спомням си, че наркотиците не се предлагаха на всеки ъгъл. Трева не знаехме каво е , камо ли нещо друго. Спомням си, че децата не се пребиваха до смърт, и не скриваха трупа на баща си в бидон в мазето и тн.
Кво да ти обяснявам, виж хората дето са израсли до 2000-ната година и виж хората дето са израсли след 2000-ната година.Колкото до това, мисля, че деградацията на младежта, както и увеличената употреба на наркотици се дължат именно на покачването на стандарта на живот. 90те години е имало много по-малко разнообразие, имало е само хероин. Сега има много по-голямо предлагане, както и търсене.

Отделно образователната система е наистина нещо, което затъва и затова трябва всяко правителство на власт да се захване с него незабавно, това е толкова стратегически приоритет колкото развитието на транспорта.

ПП:Друго е като видиш нещата от другата страна а ? :)
По-рано също осъзнавах тези неща, но трябваше да видя и как е в митологизираната Западна Европа, за да затвърдя мнението си. Освен това не бих бил в състояние да идентифицирам собствените си проблеми адекватно, ако не бях видял как е там.

Oy7ofCon7roL
12-27-2011, 14:58
Това, което казваш е така, но не съвсем. По-точно, така е в твоя град. Ти каза, че си от малък провинциален град. Не намеквам, че това те прави селянин, аз също идвам от малък град, Стара Загора, и имам роднини в още по-малък, но пък съм живял и достатъчно време в София, работил съм и съм учил там. Просто това, което казваш е само едната страна на медала.

Има фрапираща разлика между стандарта на живот в София и този в провинцията. Провинцията като цяло се обезлюдява, което съответно убива възможностите за малък и среден бизнес там. От там идва и наблюдението ти, че хората, които са имали собствен бизнес са го закъсали. Същото се отнася и за притежанието на обработваеми земи. В София от друга страна има съвсем ясно обособена средна класа, не само бизнесмени, но и служители с висше образование и заплати от по 3000-4000 лева.

София си е София, там са парите на България, а и докато софиянци са горе/долу добре ще се залъгваме, че цялата държава що годе крета.
Като изключим София какво остава? Пловдив ли или Русе или Варна или Бургас, къде са добре ? В интерес на истината В Ст. Загора стандарта на живот е доста висок, заплатите са мн. добри, като цяло вижда се , че града е жив. Много съм очарован от Ст. загора.
А колкото до тия с заплатите с 3000-4000 хиляди лева , те не са нищо ново винаги ги е имало винаги ще ги има. Но те са единици, това не значи , че има средна класа.


Преди два дни пътувах до определен регион в Северна България и картините, които видях по пътя бяха депресиращи. Тъжно е, когато видиш в каква мизерия се живее там и как разликата с други градове е стряскаща.

Да, В северна България нещата са трагични тя умря отдавна, не знам как има хора още там. Впрочем в южна България от Кърджали надолу е същата работа но предполагам, че това ти е ясно. И пак ще питам коя България остава тогава ? София ?


Това обаче е проблем, който е важно да назовем като такъв като за начало и след това да помислим как може да го разрешим. Дали София ще продължи да се развива и ще достигне до такава степен, че да подпомогне развитието на останалата част на страната, не е ясно дали ще стане. Но за да развием тези региони трябват първо пари, тоест трябва да се намери сигурен и надежден източник на такива. Какъв трябва да бъде той не се наемам да гадая, има хора, които разбират от икономика повече от мен.

Абе ние с тебе нито сме най-умните нито най-кадърните,че да решаваме такива проблеми, които са нерешими на този етап.
Според мен прекалено много прехвалваш София, в смисъл не е като стандарта на живот и заплатите да растат главоломно, напротив през последните 2-3 години са намели. Ти спомена хората с заплатите с по 3000- 4000 хиляди лева, аз пък ще ти кажа , че имам познати, които бачкат в банки и заведения за по 450 лева заплата в така прехвалената София(висшисти са)


Обаче едно трябва да е ясно: България НЕ затъва. Мрънкайте по-малко, започнете цялостната промяна, като започнете от себе си. Станете по-ефективни, изпълвайте ежедневието си с дейности, които му придават смисъл, така че да си лягате доволни от деня, който сте прекарали. Това се опитвам да направя със себе си, това послание се опитвам да предам и на околните.

Това не виждам смисъл да го коментирам.


Колкото до това, мисля, че деградацията на младежта, както и увеличената употреба на наркотици се дължат именно на покачването на стандарта на живот. 90те години е имало много по-малко разнообразие, имало е само хероин. Сега има много по-голямо предлагане, както и търсене.

Както и да го извъртиш деградацията сред младежта се покачва главоломно и ти това го знаеш много добре


Отделно образователната система е наистина нещо, което затъва и затова трябва всяко правителство на власт да се захване с него незабавно, това е толкова стратегически приоритет колкото развитието на транспорта.


Тук пак ще кажа, че не сме ние с теб хората, които да решаваме проблеми, които на този етап си остават на заден план в приоритетите на политиците.

Oy7ofCon7roL
12-27-2011, 15:04
Пич, наистина не знам къде си жиял преди 2000 година, но или си бил в някакъв изолатор или или в не е било в България :D Поливината приятели на бртовчдка ми умряха от накротици тогава. Това е само един пример! Хората тогава бяха много по-бедни. Лукановата зима нещо да ти говори? :D A това с бидоните кисело зеле и труповете - винаги го е имало и винаги ще го има.

Ти въри да ебеш насито и недей са обеснява много, за Лукановата зима тръгнал да ми говори моля ти се :D

NightGuardian
12-27-2011, 15:07
докато в сърцето няма бойна искра , човека не е човек , а човека-ОВЦА!


http://www.youtube.com/watch?v=lhyk0RFYRJI

PainMonopoly
12-27-2011, 15:19
Не прехвалвам София, но си има статистики, които показват, че стандарта на живот там е двойно по-висок отколкото на най-бедния регион в България и ЕС - Северозападна България. Каквото и да си говорим, там има значително по-разнообразни работни позиции, отколкото където и да било другаде.

Каква може да е ролята на София? Ти като млад човек можеш да отидеш там да учиш и да работиш. Вярно, ще допринесеш за обезлюдяването и изтичането на мозъци от твоя град. Но пак е по-добре така отколкото да останеш и да си вечно недоволен от ниските си доходи или пък да си безработен. Ако повече хора работят и тези, които работят, работят по-ефективно, развитието ще се ускори неминуемо.

Какво друго може да даде София? Може да осигури средствата за развитие на други региони. Ако се изнесе производството от там в други градове (за това си има достатъчно аргументи), ще се отворят разнообразни работни места и другаде. Ако се подобри транспортната инфраструктура (с данъците на милиони софиянци), хората от малките населени места ще могат лесно и бързо да ходят на работа в по-големи и да се връщат вечер в родното село или градче. Ако по селата живеят не само пенсионери, ще се появят и магазини и училища и лекарски кабинети и възможности за развлечение там. Съответно нови работни места.

Ето това е един сценарий. Сигурно има непреодолими проблеми пред него на този етап, но си струва поне да се обмисли.

Колкото за това, че няма аз и ти да го решаваме - тук ти ТРЯБВА да грешиш. Ако сам човек се промени, няма да окаже никаква промяна, но за да има глобална промяна, индивидът задължително трябва да се промени. Ако не си мръднем пръста, да, няма да играем никаква роля. Ако сме некадърни, трябва да станем кадърни. Ако си кажеш "стига вече оплакване" и си седнеш на гъза, изучиш се, или ако не ти се учи, просто започнеш да работиш съвестно, без да си бъркаш в носа и да се скатаваш, ще ти бъде по-добре. Ако голямата част от обществото започне да го прави, след 10-20 години (ако разбира се не изчезнем като етнос), ще имаме държава със западноевропейски стандарт за нашите деца.

M214
12-27-2011, 16:30
Ами добре, че са тия злобари да пазят бялата раса, че иначе всички ще се преродите като черни негри или цигани в следващия си живот, защото бяла раса изобщо няма да има.
Изобщо, съветвам те повече да четеш мнението на глобала отколкото които и да е други.

RedArmy
12-27-2011, 16:42
Пейн, по принцип те уважавам, най-малкото защото ти пука за държавата и можеш да разсъждаваш, но някои от нещата, които казваш, са откровено неверни.

Ако повече хора работят и тези, които работят, работят по-ефективно, развитието ще се ускори неминуемо.
Развитието може и да се ускори, но масата няма да го усети, нито ще заживее по-добре. България не е бедна държава, напук на всички приказки. Във физиката има един такъв закон - енергията никога не се губи, само преминава от един вид в друг. Същото е и с парите в условията на капитализъм. Парите в държавата не са се изгубили, просто са сменили притежателите си. Каквото и да става в тази държава (и изобщо в света като цяло), едно е сигурното - бедните ще стават все повече и по-бедни, а богатите, съответно, по-многобройни и по-заможни. Това е в генезиса на капитализма като строй, това е същността му. Капитализъм - капитал, тоест пари. Богатите са тези, които диктуват, бедните нямат право на глас, тоест имат, но той е глас в пустиня. Социализма (и комунизма) е пълната противоположност и най-много се доближава до перфектният политически и икономически строй. Ключовата дума при него е хуманизъм - той работи за човека и е насочен към човека. Проблема е че се реализира изключително трудно, причините са много, най-главната е тоталната неосъзнатост на хората, както и лакомията. Капиталистите нямат интерес от социално равенство, нито от осъзнат народ, те имат нужда от стадо овце, от което да крадат и на което да хвърлят прах в очите. Те искат да работим за тях, да ги носим на гърба си, а в замяна на това ни хвърлят трохи. Не защото ги е жал за нас, а за да не умрем от глад и да няма от кого да крадат. Те ни принуждават да взимаме заеми и да си купуваме все повече и по-скъпи неща, от които дори нямаме реална нужда, само за да им пълним джобовете. Ето това е съвременното общество. Много хора се заблуждават, че живеем в демокрация, това са глупости, демокрацията не може да бъде строй, съвременните строеве на управление са само два - капитализъм и социализъм (и техните разновидности). Демокрация означава буквално преведено "народовластие", власт на масите и може да бъде реализирана само при социализма, тъй като при капитализма, както вече казах, народа няма и не може да има реална власт. Докато тези неща не се проумеят не само България ще затъне, а и целия свят. Алчността и завистта ще унищожат човечеството.
Няма смисъл да продължавам, понеже в кофата, от доста време насам, се навъртат предимно малоумници, на които ставащото в страната и света, им е напълно безразлично и безинтересно. Все пак, който се интересува и иска, може да прочете "Капиталът" на Карл Маркс, тази книга е била и ще бъде поглед в бъдещето. Ето и един цитат от там:

"Собствениците на капитала ще стимулират работническата класа да купува все повече и по-скъпи стоки, къщи и технологии, ще ги насърчават да вземат повече и по-скъпи кредити, докато техният дълг стане непоносим. Неплатеният дълг ще доведе до фалит на банките, които ще трябва да бъдат национализирани, а правителството ще трябва да поеме по пътища, които евентуално ще доведат до комунизъм."

D1esel
12-27-2011, 16:42
Според мен българите ще започнат да живеят добра тогава, когато мъжете не ги е страх да не ги помислят за гейове и когато нямат проблем с това, и когато жените спрат да си мислят, че ако нямат порно устни и екстра цици като на подобието на човек Галена, са грозни. Много прости знаци нали? Наблюдавайте знаците. Според мен през последните години има подобрение при мъжете, но при жените нещата се влошават.

D1esel
12-27-2011, 16:55
Пейн, по принцип те уважавам, най-малкото защото ти пука за държавата и можеш да разсъждаваш, но някои от нещата, които казваш, са откровено неверни.

Развитието може и да се ускори, но масата няма да го усети, нито ще заживее по-добре. България не е бедна държава, напук на всички приказки. Във физиката има един такъв закон - енергията никога не се губи, само преминава от един вид в друг. Същото е и с парите в условията на капитализъм. Парите в държавата не са се изгубили, просто са сменили притежателите си. Каквото и да става в тази държава (и изобщо в света като цяло), едно е сигурното - бедните ще стават все повече и по-бедни, а богатите, съответно, по-многобройни и по-заможни. Това е в генезиса на капитализма като строй, това е същността му. Капитализъм - капитал, тоест пари. Богатите са тези, които диктуват, бедните нямат право на глас, тоест имат, но той е глас в пустиня. Социализма (и комунизма) е пълната противоположност и най-много се доближава до перфектният политически и икономически строй. Ключовата дума при него е хуманизъм - той работи за човека и е насочен към човека. Проблема е че се реализира изключително трудно, причините са много, най-главната е тоталната неосъзнатост на хората, както и лакомията. Капиталистите нямат интерес от социално равенство, нито от осъзнат народ, те имат нужда от стадо овце, от което да крадат и на което да хвърлят прах в очите. Те искат да работим за тях, да ги носим на гърба си, а в замяна на това ни хвърлят трохи. Не защото ги е жал за нас, а за да не умрем от глад и да няма от кого да крадат. Те ни принуждават да взимаме заеми и да си купуваме все повече и по-скъпи неща, от които дори нямаме реална нужда, само за да им пълним джобовете. Ето това е съвременното общество. Много хора се заблуждават, че живеем в демокрация, това са глупости, демокрацията не може да бъде строй, съвременните строеве на управление са само два - капитализъм и социализъм (и техните разновидности). Демокрация означава буквално преведено "народовластие", власт на масите и може да бъде реализирана само при социализма, тъй като при капитализма, както вече казах, народа няма и не може да има реална власт. Докато тези неща не се проумеят не само България ще затъне, а и целия свят. Алчността и завистта ще унищожат човечеството.
Няма смисъл да продължавам, понеже в кофата, от доста време насам, се навъртат предимно малоумници, на които ставащото в страната и света, им е напълно безразлично и безинтересно. Все пак, който се интересува и иска, може да прочете "Капиталът" на Карл Маркс, тази книга е била и ще бъде поглед в бъдещето. Ето и един цитат от там:

"Собствениците на капитала ще стимулират работническата класа да купува все повече и по-скъпи стоки, къщи и технологии, ще ги насърчават да вземат повече и по-скъпи кредити, докато техният дълг стане непоносим. Неплатеният дълг ще доведе до фалит на банките, които ще трябва да бъдат национализирани, а правителството ще трябва да поеме по пътища, които евентуално ще доведат до комунизъм."

Постът ти е страхотен и съм съгласен с всяка една дума от него. Но недей да подценяваш пичовете от кофата. Вярвай ми, има много кадърни от тях. Бих искал само да добавя към поста ти, че който е кадърен и има качества и ум - дори и в зверски капитализъм, какъвто цари днес в целия свят, пак ще живее добре. Според мен е логично и справедливо, когато хората с качества живеят по-добре от тези, които са тъпички, защото не са учили или просто са се родили такива. Така че от двата строя - капитализъм и социализъм, капитализмът е по-добър от тази гледна точка. А така и масата от хората, повечето от които са завистливи бачкатори (съжалявам, че се изразявам така, но мисля че имам право) влизат в полезна функция, а именно да работят за по-кадърните. И ако нещо им светне в пипето- тогава може и да заживеят по-добре. При социализма не се ценят умните, кадърните хора. Там се ценят именно най-нисшите прослойки на обществото.

Като цяло светът е изключително богат на типове строеве и режими. И най-приветлив ми се вижда скандинавския модел. Сигурен съм, че си запознат. Богатите са богати и живеят много по-добре от другите, но и плащат по-големи данъци. По-бедните живеят по-бедно, но имат всичко необходимо. Съответно плащат и по ниски данъци. (На този етап плоският данък от 10 процента в България е необходим, за да се стимулира бизнеса, но съм напълно убеден в това, че след години трябва да бъде отменен, защото е антихуманен) Но тези общества са градени такива в продължение на стотици години. Хората там са различни- много възпитани и интелигентни в по-голямата си част. И тогава такъв строй е напълно възможен. Но в световен мащаб това е невъзможно да бъде постигнато, защото на Земята има 6 милиарда души, които се плодят като зайци и за нищо не ги бива и 1 милиард хора служители и "големи шефове", с качества.

А относно мутренското явление в България - това е временно. Защото хората, които стават такива обикновено всичко, което правят е за 5-те години слава, докато нишата, която са открили спре да им прави пари. Тогава най-често губят всичко, защото просто с IQ под 70 бизнес не се прави за дълго. И после тези хора ще загубят БМВ-то, къщата и всичко. А ако те не успеят да съсипят себе си, тогава децата и жените им ще ги съсипят. :D Най-пресният случай, за който се сещам е цар Кировото богатство и блаженство.

PainMonopoly
12-27-2011, 16:59
herp derpДебатът социализъм срещу капитализъм е дълъг и за някои доста емоционален, обаче не е предмета на темата да навлизаме в подробности. Позицията ми по въпроса съвсем накратко е: демокрацията не съществува, капитализмът е робство, социализмът е правилен, комунизмът е неприложим, национализмът е задължителен. Толкова за това.

Като цяло поста ти отива в доста абстрактна насока, а много малко хора в България са склонни да мислят на такова ниво, защото имат безброй битови проблеми. Преди да започнем да търсим оптималната политическа система, трябва да слезем малко в реалността.

Държавите в Западна Европа не се придържат строго към капитализма, там социализма има доста забележимо влияние. Корпорациите безспорно имат прекалено много власт и не всеки е съвсем доволен от политическата си система. Обаче болшинството от хората са доволни от живота си. Работят, да, но не дотолкова, че да изпадат в стрес. Имат свободно време, което им позволява и да спортуват и да бъдат с хората, на които държат. В резултат имаме едни общества от физически здрави, спокойни, неозлобени индивиди, а семейството дори и да е в криза и там, е по-сплотено отколкото тук.

Това трябва да бъде нашата цел. Да сме доволни от живота си, да обичаме Родината си, да не сме в тежест на себе си, близките си и държавата си. Едва когато го постигнем можем да мислим какво трябва да променим в системата, за да стане по-справедлива.

yakuza_
12-27-2011, 17:01
ебати писането става тука

Wax
12-27-2011, 17:06
Заслужава едно tl;dr

M214
12-27-2011, 17:08
Но недей да подценяваш пичовете от кофата. Вярвай ми, има много кадърни от тях.
Нито един не е качествен - само тези, които са дошли в нашия форум. Останалите служат на турци.

D1esel
12-27-2011, 17:18
Нито един не е качествен - само тези, които са дошли в нашия форум. Останалите служат на турци.

Какво против турците имаш?

Знаеш ли защо Турция е една от най-бързо развиващите се страни в света? Защото имат класа от хора, чийто дядовци и прадядовци са завършили в чужбина, европеизирали са се и сега са елитът на страната. ФАКТ! А нашият елит има апартамент в центъра на София, пия алкохол, пуши цигари, чете поезия по цял ден и следи комшийте не работят за още едно отроче...А другият елит светския тук са Митьо Крика, Андреа и Илиян... А в Турция кой е светски елит? Да, Онур, Шехерезада и Къванч Тътлату. Поне са красиви, ако не друго.

Oy7ofCon7roL
12-27-2011, 17:28
През цялото време се опитвам да ти обясня, че България не е само София
Северозападна България може да има много разнообразни работни позиции, но въпроса е дали заплатите там отговарят на нуждите на едно домакинство


Каква може да е ролята на София? Ти като млад човек можеш да отидеш там да учиш и да работиш. Вярно, ще допринесеш за обезлюдяването и изтичането на мозъци от твоя град. Но пак е по-добре така отколкото да останеш и да си вечно недоволен от ниските си доходи или пък да си безработен. Ако повече хора работят и тези, които работят, работят по-ефективно, развитието ще се ускори неминуемо.

Тук изобщо не стaва дума за мен и за теб, а като цяло. Ако всеки тръгне към София нали се сещаш какво ще стане и там...... и как подяволите да работиш ефективно с тия нижави заплати и отношението на начaлниците към теб, просто няма откъде да ти дойде стимула !


Какво друго може да даде София? Може да осигури средствата за развитие на други региони. Ако се изнесе производството от там в други градове (за това си има достатъчно аргументи), ще се отворят разнообразни работни места и другаде. Ако се подобри транспортната инфраструктура (с данъците на милиони софиянци), хората от малките населени места ще могат лесно и бързо да ходят на работа в по-големи и да се връщат вечер в родното село или градче. Ако по селата живеят не само пенсионери, ще се появят и магазини и училища и лекарски кабинети и възможности за развлечение там. Съответно нови работни места.

Ето това е един сценарий. Сигурно има непреодолими проблеми пред него на този етап, но си струва поне да се обмисли.



Много добре знаеш, че нито България, нито в частност София имат потенциала да направят тези неща дето говориш. Ние се чудим откъде да урежем бюджета та парите да стигнат за пенсии и да си платим дълговете, които сме натрупали, а ти говориш да се наливат пари и тн. тия пари няма да паднат от небето. И за какви милиони софиянци ми говориш ? Колко милиона е София ? А колко от тях са трудоспособни ? А колко от тях работят ? А колко от тях са в сивия сектор ? И какво остава пак нищо....


Колкото за това, че няма аз и ти да го решаваме - тук ти ТРЯБВА да грешиш. Ако сам човек се промени, няма да окаже никаква промяна, но за да има глобална промяна, индивидът задължително трябва да се промени. Ако не си мръднем пръста, да, няма да играем никаква роля. Ако сме некадърни, трябва да станем кадърни. Ако си кажеш "стига вече оплакване" и си седнеш на гъза, изучиш се, или ако не ти се учи, просто започнеш да работиш съвестно, без да си бъркаш в носа и да се скатаваш, ще ти бъде по-добре. Ако голямата част от обществото започне да го прави, след 10-20 години (ако разбира се не изчезнем като етнос), ще имаме държава със западноевропейски стандарт за нашите деца.

В Бълагрия има достатъчно кадърни и изучени хора или поне имаше... Ама явно на хората им писна да седят и да чакат нещо в тази държава да се промени и много от тях си хванаха чантичката и забегната към чужбина.
Не мислиш ли, че държавата трябва да направи нещо тези хора да не бягат от нея ? Не трябва ли държавата да се погрижи да има добри заплати за тези кадърни и знаещи хора ? По какъв начин един човек с добро образование може да бъде стимулиран да остане в България ?
И защо да не се скатаваш и да си бъркаш в носа като знаеш, че накрая на месеца шефа пак ще измисли нещо да ти резне от и без туй мизерната заплата. Като виждаш, че в тая държава просперират само гъзолизците и хората с връзки..... естествено е да се скатаваш като знаеш, че нито
ще ти вдигнат заплатата,нито ще те похвалят и нито ще се развиеш във въпростното поприще, защото видиш ли тия места се пазят за гъзолизците и хората с позиции.
Не ме разбирай погрешно, говоря като цяло.

M214
12-27-2011, 17:29
Ето го, още един турчин.

Ами, например заради това:

КАЗАРМАГЕДОН:
http://edno.info/f/showthread.php?t=1111

Заради 500-те години турско робство, заради кланетата и потисничеството, заради ДПС, заради днешните действия на турската държава и тайните им служби.

Ако не бяха турците, също и комунистите, и в София щеше да има класа с европеизирани дядовци.

Oy7ofCon7roL
12-27-2011, 17:32
Пейн, по принцип те уважавам, най-малкото защото ти пука за държавата и можеш да разсъждаваш, но някои от нещата, които казваш, са откровено неверни.

Развитието може и да се ускори, но масата няма да го усети, нито ще заживее по-добре. България не е бедна държава, напук на всички приказки. Във физиката има един такъв закон - енергията никога не се губи, само преминава от един вид в друг. Същото е и с парите в условията на капитализъм. Парите в държавата не са се изгубили, просто са сменили притежателите си. Каквото и да става в тази държава (и изобщо в света като цяло), едно е сигурното - бедните ще стават все повече и по-бедни, а богатите, съответно, по-многобройни и по-заможни. Това е в генезиса на капитализма като строй, това е същността му. Капитализъм - капитал, тоест пари. Богатите са тези, които диктуват, бедните нямат право на глас, тоест имат, но той е глас в пустиня. Социализма (и комунизма) е пълната противоположност и най-много се доближава до перфектният политически и икономически строй. Ключовата дума при него е хуманизъм - той работи за човека и е насочен към човека. Проблема е че се реализира изключително трудно, причините са много, най-главната е тоталната неосъзнатост на хората, както и лакомията. Капиталистите нямат интерес от социално равенство, нито от осъзнат народ, те имат нужда от стадо овце, от което да крадат и на което да хвърлят прах в очите. Те искат да работим за тях, да ги носим на гърба си, а в замяна на това ни хвърлят трохи. Не защото ги е жал за нас, а за да не умрем от глад и да няма от кого да крадат. Те ни принуждават да взимаме заеми и да си купуваме все повече и по-скъпи неща, от които дори нямаме реална нужда, само за да им пълним джобовете. Ето това е съвременното общество. Много хора се заблуждават, че живеем в демокрация, това са глупости, демокрацията не може да бъде строй, съвременните строеве на управление са само два - капитализъм и социализъм (и техните разновидности). Демокрация означава буквално преведено "народовластие", власт на масите и може да бъде реализирана само при социализма, тъй като при капитализма, както вече казах, народа няма и не може да има реална власт. Докато тези неща не се проумеят не само България ще затъне, а и целия свят. Алчността и завистта ще унищожат човечеството.
Няма смисъл да продължавам, понеже в кофата, от доста време насам, се навъртат предимно малоумници, на които ставащото в страната и света, им е напълно безразлично и безинтересно. Все пак, който се интересува и иска, може да прочете "Капиталът" на Карл Маркс, тази книга е била и ще бъде поглед в бъдещето. Ето и един цитат от там:

"Собствениците на капитала ще стимулират работническата класа да купува все повече и по-скъпи стоки, къщи и технологии, ще ги насърчават да вземат повече и по-скъпи кредити, докато техният дълг стане непоносим. Неплатеният дълг ще доведе до фалит на банките, които ще трябва да бъдат национализирани, а правителството ще трябва да поеме по пътища, които евентуално ще доведат до комунизъм."

Евала пич, прекланям ти се

PainMonopoly
12-27-2011, 17:59
През цялото време се опитвам да ти обясня, че България не е само София
На това мнение съм и аз, както вече обясних.



Много добре знаеш, че нито България, нито в частност София имат потенциала да направят тези неща дето говориш. Ние се чудим откъде да урежем бюджета та парите да стигнат за пенсии и да си платим дълговете, които сме натрупали, а ти говориш да се наливат пари и тн. тия пари няма да паднат от небето. И за какви милиони софиянци ми говориш ? Колко милиона е София ? А колко от тях са трудоспособни ? А колко от тях работят ? А колко от тях са в сивия сектор ? И какво остава пак нищо....София е с официално население 1 200 000, но с реално живеещи около 2 милиона. Това е значителна част от населението на България, концентрирана на прекалено малко пространство. И те плащат данъци.

А откъде ще дойдат парите? Чрез икономическо развитие. Трябва да се разработват неразработени икономически възможности и пазарни ниши. Съществуващите вече трябва да се оптимизират, а това е свързано и с ефективността на труда, която при българите за съжаление е много ниска. Ние нямаме петрол и други природни богатства, но това не означава, че не можем да развиваме индустрия, услуги, туризъм.


В Бълагрия има достатъчно кадърни и изучени хора или поне имаше... Ама явно на хората им писна да седят и да чакат нещо в тази държава да се промени и много от тях си хванаха чантичката и забегната към чужбина.
Не мислиш ли, че държавата трябва да направи нещо тези хора да не бягат от нея ? Не трябва ли държавата да се погрижи да има добри заплати за тези кадърни и знаещи хора ? По какъв начин един човек с добро образование може да бъде стимулиран да остане в България ?
И защо да не се скатаваш и да си бъркаш в носа като знаеш, че накрая на месеца шефа пак ще измисли нещо да ти резне от и без туй мизерната заплата. Като виждаш, че в тая държава просперират само гъзолизците и хората с връзки..... естествено е да се скатаваш като знаеш, че нито
ще ти вдигнат заплатата,нито ще те похвалят и нито ще се развиеш във въпростното поприще, защото видиш ли тия места се пазят за гъзолизците и хората с позиции.
Не ме разбирай погрешно, говоря като цяло.Знам, че е трудно, знам, че хората нямат мотивация да са по-ефективни и знам, че това идва от най-високо ниво - дори и висшите ръководни кадри си бъркат в носа. Това ТРЯБВА да се промени. Заплатите няма да станат по-високи, ако не се подобри производителността.

Това е основният проблем на българина. Неефективност. Това е болест, от която страдаме всички и най-очевидна става тя, когато отидем в чужбина. Неефективността води не само до бавноразвиваща се икономика, но и до нещастни индивиди. Хората не изпитват задоволство от свършената си работа, а ако имат срочна работа често работят и по нощите и по уикендите, което им изяжда свободното време за спорт, забавление, време със семейството и време за хобита. Хората стават страхливи, депресирани, болнави, започват да пият, отношенията им с близките не вървят. Впоследствие и се озлобяват, националната им гордост изчезва заедно с чувството за единство със сънародниците им.

Не чакайте нищо от политиците, пределно ясно е, че нищо няма да получите от тях. Задайте си въпроса - аз с какво допринасям за това нещата да се подобрят? Аз достатъчно кадърен ли съм в това с което се занимавам? И се променете в такава посока, че сами да сте доволни от себе си.

Oy7ofCon7roL
12-27-2011, 18:11
Приятел, гледам, че си оптимист и се хубави работи говориш ама реалността в Бг е такава, че ни трябва чудо за да се оправим. Колкото и позитивен да е един човек, рано или късно започва да гледа реално на нещата.

PainMonopoly
12-27-2011, 18:14
Работата е там, че аз не ви призовавам да гледате оптимистично на нещата. Призовавам ви да гледате реалистично. Вие гледате песимистично. Факт. Огледайте се, оценете обстановката, вижте какво имаме и какво нямаме. На базата на това което имаме мислете как да се сдобием с това, което нямаме.

Ако ви мързи, поне не пречете на хората, които мислят да го правят.

Oy7ofCon7roL
12-27-2011, 18:17
Ама ти не разбираш, че нищо не зависи от дребните хорица като нас. няма да се повтарям написал съм мнението си в предния пост

PainMonopoly
12-27-2011, 18:24
Тук е основното ни разногласие, защото аз смятам, че всичко зависи именно от дребните хорица като нас. Аз пък ще се повторя: ако един човек се промени, няма да промени системата, но за да се промени системата, трябва всеки един човек да се промени. Просто е задължително условие. Ако се променим може и нищо да не се промени, но ако не се променим, СЪС СИГУРНОСТ нищо няма да се промени. И обобощавам какво трябва да променим:

1. Преодолейте комплексите си
2. Работете усърдно и ефективно за собственото си здраве и щастие
3. Посветете се на това да станете по-качествени хора
4. Обичайте Родината си и бъдете единни с народа си

Oy7ofCon7roL
12-27-2011, 18:31
*съгласява се*

ohluv
12-28-2011, 09:19
Ама ти не разбираш, че нищо не зависи от дребните хорица като нас. няма да се повтарям написал съм мнението си в предния пост

Ето това е грешното мислене :D "Не искам на мен да ми е добре,искам на Вути да му е зле...."

KumchoValcho
12-28-2011, 12:51
Кой ще е новия сингъл на Гага според вас?
Бас ловя, че е Шайза