PDA

View Full Version : Фотография.



inupiac
12-28-2011, 11:28
Здравейте. От много време хобито ми е да снимам и искам да си купя професионален или полу-професионален фотоапарат, (естествено зависи докъде ще ми стигнат парите) но си нямам ни най-малка представа от това, а винаги щом седна да чета изниква нещо. Бих искала с тази темичка да приканя всички любители на фотографията (по-добре запознатите) да обсъдим и като цяло да включим в темата някои от по-известните фотографски термини и уреди, и предназначението им. Много бих се радвала, ако се включат повече хора и темата се развие. :)

ArtIsALLIeNeed
01-20-2012, 18:16
По-добре прочети някоя друга книжка или се разровичкай из интернет и тогава копувай професионален апарат!! Когато вече си сигурна/ен, че искаш да се занимаваш с това си взимай. И аз се занимавам с фотография, не професионално, и не намирам смисъл в прибързаните покупки. Мисля, че бихте се съгласили с това, че напоследък всички уж много се зарибиха по фотографията, дават излишни пари за нещо което не знаят как се използва и след месец зарязват всичко. :)

Йоан
01-24-2012, 18:42
Здравей! И аз снимам бая в последните ~2 години. Като за начало бих искал да поясня, че професионалните фотоапарати струват поне 5 бона (само тялото). Затова има и потребителски клас огледално-рефлексни фотоапарати, струващи по ~1000 лв най-евтините. Аз си купих един преди половин година. Но техниката не е най-важното - от най-голямо значение е кой снима. Така че се захващай да четеш :) Аз съм придобил всичките си знания и умения от интернет (има немалко сайтове с уроци). Преди да си купя сегашния апарат, се бях зарибил да снимам с телефона си, ето тук (http://forums.data.bg/index.php?showtopic=2063375&view=findpost&p=14786372) можеш да видиш няколко от най-добрите ми снимки с него :) А тук (http://500px.com/nclsswcsyf) съм подбрал по-добрите си, направени с фотоапарата ми.
Съветът ми е след като научиш основните неща във фотографията и си сигурна, че ще развиваш хобито си, да си купиш една SLR система (ако го позволява бюджета). Напоследък виждам много хора, които не разбират много от фотография, но са си купили огледално-рефлексни фотоапарати, смятайки, че те са професионални и че с тях ще правят ултра-хипер-мега яките снимки :D Не си струва да се снима с такъв фотоапарат на автоматичен режим ;)
Успех!

oTPoBHa
01-28-2012, 19:04
Здравей! И аз снимам бая в последните ~2 години. Като за начало бих искал да поясня, че професионалните фотоапарати струват поне 5 бона (само тялото). Затова има и потребителски клас огледално-рефлексни фотоапарати, струващи по ~1000 лв най-евтините. Аз си купих един преди половин година. Но техниката не е най-важното - от най-голямо значение е кой снима. Така че се захващай да четеш :) Аз съм придобил всичките си знания и умения от интернет (има немалко сайтове с уроци). Преди да си купя сегашния апарат, се бях зарибил да снимам с телефона си, ето тук (http://forums.data.bg/index.php?showtopic=2063375&view=findpost&p=14786372) можеш да видиш няколко от най-добрите ми снимки с него :) А тук (http://500px.com/nclsswcsyf) съм подбрал по-добрите си, направени с фотоапарата ми.
Съветът ми е след като научиш основните неща във фотографията и си сигурна, че ще развиваш хобито си, да си купиш една SLR система (ако го позволява бюджета). Напоследък виждам много хора, които не разбират много от фотография, но са си купили огледално-рефлексни фотоапарати, смятайки, че те са професионални и че с тях ще правят ултра-хипер-мега яките снимки :D Не си струва да се снима с такъв фотоапарат на автоматичен режим ;)
Успех!

Мне, не съм съгласна за някои неща. :D
Фотографията колкото е изкуство, толкова е и занаят - учи се чрез практика. От интернет можеш да прочетеш много за похвати, техники и т.н., но всичко се усвоява най-добре по време на снимане. Можеш да четеш много за това какво е aperture, какво значение има ISO към shooting conditions и т.н. и пак да не можеш да се сетиш, че при високо осветяване ISO трява да е minimal, за да се получи снимката. Можеш да четеш много за noise и пак да не се сетиш, че високо ISO дава много noise. :D Може да е каквото и да е, мисълта ми беше, че прочетенето се овладява най-добре чрез практика, в момента на снимане.
Другото което е - не можеш да седнеш да четеш фотографска литература и чак тогава да решиш, че това ще бъде хобито ти и накрая да си закупиш нещо по-евтино, един вид за да не се прецакаш, защото може и да се окаже, че това няма да е хобито ти. :D
Доста неправилен подход. След като на човек му харесва да се занимава, трябва да се стреми в посока закупуване на максимално добър за бюджета му апарат. Нещата трябва да се съчетават - литература с практика ПО ЕДНО И СЪЩО ВРЕМЕ, иначе няма резултат.
Още: важно е НА КАКВО ще се учиш, защото хубавият фотоапарат те предразполага към свобода и удобство при снимане, което един апарат тип "насочи и снимай" не би могъл да ти даде. Още повече, че цените на ДСЛР-ите започват доста да падат. Вече за 799 лв можеш да си вземеш Канон тяло + китов обектив, което според мен е идеално за начало и цената е доста добра. Човек не трябва да се сравнява с другите! Какво означава това, че всички са си взели баснословни фотоапарати и не знаят как да ги ползват? Ами тогава, за всеки случай, дай и аз да не си взимам, че току-виж съм станал като тях. :D Глупости! Ако имаш възможност си взимаш, кой какво, за какво и за колко си го е взел, не трябва да те касае! :D Евтиното накрая винаги излиза по-скъпо!

Йоан
01-29-2012, 09:06
Да, пропуснах да спомена, че и практиката е важна, но другите ти корекции са глупави (нещо четенето с разбиране не ти се отдава май?)
И също каза, че може само за 800 лв да си купи евтин DSLR, а след това, че евтиното винаги излиза скъпо. Затова аз реших да дам малко повече пари, но да купя нещо, което ми е удобно, а не най-орязаният DSLR. (снимам с D90 между другото).

oTPoBHa
01-29-2012, 13:02
Хахахх, изобщо не съм имала предвид професионална техника, а нещо от ниския - средния клас апарати, смятам че е доста добро начало. Не говоря за изхвърляне. Хубаво е, че снимаш с D90! ;)

Йоан
01-29-2012, 19:25
И аз нямах предвид про техника тъй като дори и ниския/средния клас DSLR-и надвишават нуждите на 98% от фотографите ;)

BrainlessROCKBABY
01-31-2012, 16:47
дам, няма смисъл да си купуваш Nikon, ако не можеш да снимаш?

oTPoBHa
01-31-2012, 17:19
Еми под орязан дслр не знам кво друго си искал да кажеш брат :D :D :D А това за практиката съм го чувала от фотографи професионалисти, които снимат 20 години и повече. Не съм казала, че не трябва да четеш - просто трябва да съчетаваш двете неща. А това, че не ми се отдава четенето с разбирането, 'ше извиня'аш, ама си беше чиста обида, ама айде, няма да коментирам, не съм тънкообидна. :D :D

scar.ss
02-03-2012, 06:31
Йоане, правиш уникални неща, пич. Половината от фотографиире ти са ми били на десктопа. Не знам откъде съм ги намерила, но определено бях впечатлена.

По темата не мога да изразя кой знае какво мнение, но една позната се беше зарибила да снима. От там се стигна и до техника. Купи си някакъв фотоапарат, не беше от най евтините, щрака няма и 2 месеца и се отказа. Не й ставаха нещата, не се получаваха. Лапешка работа бих казала. Това е точно както всеки втори тийн е хванал Nikon в ръка и се мисли за фотограф... Не става така. Но ако наистина ти се получават нещата, тогава вече можеш по-сериозно да помислиш за техника и т.н.

Йоан
02-03-2012, 21:27
дам, няма смисъл да си купуваш Nikon, ако не можеш да снимаш?
Същото важи и за Канон/Сони/Пентакс/Олимпус и която и да е друга марка.

Йоане, правиш уникални неща, пич. Половината от фотографиире ти са ми били на десктопа. Не знам откъде съм ги намерила, но определено бях впечатлена.
Благодаря :)

inupiac
02-06-2012, 11:18
Първо - благодаря на всички отзовали се. :) Съгласна съм, че много хора имат такива фотоапарати вече. Влече ме фотографията и определено не съм от тийнейджърите, които си купуват дадено нещо само за да се "изфукат".Точно за това исках да се допитам до хора, който разбитат, понеже няма смисъл да давам пари за нещо, като дори не знам как се използва.
Търсих в интернет някаква книжка и попаднах на "Светлина и осветление" на Майкъл Фрийман. Изтеглих си я, понеже я имаше постната във форум и сега мисля да се захвана да я прочета. (тя не е много голяма, де, по - голямата част са картинки :D) Днес ще отида да проверя в книжарницата за някоя -друга книга. (Освен тази, понеже не знам колко би ми помогнала .) Та може ли да ми предложите някоя ако се сещате, която да ми е от полза като за начало ?



Съветът ми е след като научиш основните неща във фотографията и си сигурна, че ще развиваш хобито си, да си купиш една SLR система (ако го позволява бюджета).


Може ли да ми разясниш какво е SLR система ? ^^
П.п. Снимките ти наистина са невероятни !



Вече за 799 лв можеш да си вземеш Канон тяло + китов обектив, което според мен е идеално за начало и цената е доста добра.

Цената не ме спира, понеже от доста време си събирам пари от Нова Година и рожденните дни, специално за фотоапарат и имам доста събрани, а ако не стигнат нашите мисля че биха откликнали и доплатили, понеже знаят колко много го искам това. ^^ Но все пак като за начало няма да си вземам някакъв много скъп фотоапарат, просто искам да е качествен.

Йоан
02-07-2012, 20:36
Може ли да ми разясниш какво е SLR система ? ^^
П.п. Снимките ти наистина са невероятни !
Благодаря :)
SLR = single lens reflex (camera) = огледално-рефлексен фотоапарат. В началото сигурно ще си купиш фотоапарата с китов обектив (kit lens) - например 18-55mm, 18-70mm, 18-105mm (първият е най-често срещан, но всичките са сравнително евтини). Като направиш едно 5000-10000 кадъра с китовия обектив, той ще ти утеснее и ще започнеш да искаш и нещо по-светло, широко или дълго ;) Така че имай предвид факта, че едва ли ще се задоволиш с покупката само на „комплектния“ обектив.
Но ако пък снимаш само един жанр фотография (например само пейзажи, портрети или макро), може направо да си купиш обектив за такава цел. Ако не - по-добре вземи нещо по-универсално (като 18-105mm при Никон).
А за литература - Поредицата на Скот Келби The Digital Photography Book е доста интересна и полезна.

oTPoBHa
02-08-2012, 17:59
Същото важи и за Канон/Сони/Пентакс/Олимпус и която и да е друга марка.



За да се научиш да снимаш и изобщо ако си решил, че ще се занимаваш сериозно, трябва да се учиш на огледално рефлексна система! Практически няма как иначе. На неогледално рефлексен апарат (демек обикновен цифров) на manual режима може да посвикнеш да работиш с основните неща като исо и aperture, ама далеч не са само тези неща and we both know it. :D Марките, предлагащи огледално-рефлексни апарати са гореизброените - това, което неможах да разбера, е защо да не си вземеш апарат на тях?

Йоан
02-09-2012, 10:00
Значи твърдиш, че човек не би могъл да се научи да снима на безогледален фотоапарат или на такъв с неподвижно огледало (SLT)?
И не съм казвал човек да не си взема фотоапарат от тези марки, но по-горното мнение на BrainlessROCKBABY ме предизвика да напиша коментара си. Ако трябваше пак да си избирам система, щеше да бъде или Никон, или Канон, защото имат много по-голям набор от обективи в сравнение с конкуренцията. Но в крайна сметка всичко зависи и от личните предпочитания.

oTPoBHa
02-10-2012, 18:10
Оф, не бе мен, защо все търсиш да се хванеш за думата на това, което някой друг е написал и отговаряш супер буквално на мненията :D
Исках да кажа, че на огледално-рефлексна система имаш много по-големи възможности да се учиш да снимаш, отколкото на обикновен апарат като стария ми FujiFilm Finepix S700, например!
Или някой апарат тип "сапунерка" :D
Много добре си ме разбрал какво искам да кажа в горния пост и няма смисъл да ме питаш кво съм искала да кажа, че да го повтарям и в долния! Просто си търсиш за какво да се хванеш и какво да ми отговориш! Whatever... темата стана пълна боза, ънсъбскрайбвам се :D